• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY ADA Style bútor

Sziasztok!

Szeretnék én is hasonló akvárium bútort csinálni, mint az téma felindítója, de felmerült bennem egy-két kérdés. Olvastam, hogy 45fokos szögben helyezi egymásra a lapokat. Mivel fogja össze őket? Ragasztja? A másik kérdés, a lapvastagság. Az akvárium 64 liter, standard méret. Illetve a lábak, hogyan oldottátok meg? Attól nem látok semmi infót. Köszönöm!

  • Feleslegesnek érzem ezt a 45 fokos dolgot, semmi problémát nem látok azokon a bútorokon, amik nem így készültek, de az biztos, hogy macerásabb így kivitelezni, főleg nekünk, amatőröknek.
  • A lapvastagság szerintem mindegy egy 60-as akváriumnál, gondolom arányosabban mutat vékonyabb lapból. 18mm a standard, ennél vastagabbra nem gondolnék.
  • Lábakat külön kell venni, olyat ami tetszik neked. Érdemes állíthatósat, hogy a vízszintet pontosan be tud állítani.
 
Köszönöm a gyors reagálást! Akkor 18-as MDF-ből csinálom meg, és nem 45 fokozom. Ragasszam a felső lapot?
 
Köszönöm a gyors reagálást! Akkor 18-as MDF-ből csinálom meg, és nem 45 fokozom. Ragasszam a felső lapot?

Én úgy csináltam, hogy fatipplikkel raktam össze és amikor minden okésvolt, akkor összeragasztottam, majd szorítókkal összefogtam száradásig. A tipplik furataihoz vettem szerszámot, hogy pontosan tudjam kifúrni őket.

A szabásmintánál azt is végiggondoltam, hogy milyen sorrendben tudom ragasztani, hány darab és mekkora szorító kell ehhez egy időben. Természetesen több fázisban ragasztottam.
 
Én úgy csináltam, hogy fatipplikkel raktam össze és amikor minden okésvolt, akkor összeragasztottam, majd szorítókkal összefogtam száradásig. A tipplik furataihoz vettem szerszámot, hogy pontosan tudjam kifúrni őket.

A szabásmintánál azt is végiggondoltam, hogy milyen sorrendben tudom ragasztani, hány darab és mekkora szorító kell ehhez egy időben. Természetesen több fázisban ragasztottam.
Meg kell venni a tiedet. ;)
 
Én asztalos műhelyben csináltattam, úgy voltam vele, ha valamit elbénázok, ne úsztassam el a nappalit 240 liter vízzel.
Nekem csapolva vannak a bútorlapok, megnéztem mennyire masszív, hát, szerintem még az autómat is elbírná ha ráférne. :)
(6 süllyesztett állítható lábbal kértem, remélem ezek is bírják majd a kiképzést, ilyen kis tekerhető izék, meglátjuk. Azt mondták ne aggódjak...)

ADA stílus, majd lövök róla fotót ha felhoztam holnap a garázsból és rákerült az üveg. :)
 
Én fatipplikkel raktam össze.

Üdv.
Külön vettél az összeszereléshez valamifajta tiplisablont ami segített megvezetni a fúrószáradat hogy garantáltan derékszögű legyen?
Esetleg más módszert választottál?
A bútorlapok pontos méretét már kiszámoltam, most az összeszereléshez kéne egy tapasztaltabb kolléga véleménye.;)
 
Üdv.
Külön vettél az összeszereléshez valamifajta tiplisablont ami segített megvezetni a fúrószáradat hogy garantáltan derékszögű legyen?
Esetleg más módszert választottál?
A bútorlapok pontos méretét már kiszámoltam, most az összeszereléshez kéne egy tapasztaltabb kolléga véleménye.;)
Annak hogy "garantáltam" merőleges-e a furat, szerintem nincs túl nagy jelentősége. Kis feszületet elbírnak a tiplik, ha van egy pici érzéked a fúráshoz, az elég lesz.. Ha nem bízol magadban, egy furat-mélység állító viszont jól jön a 18 mm-be való fúráshoz.
Legnagyobb jelentősége annak van, hogy a fatipli két végéhez tartozó lyukak tökéletesen szemben legyenek egymással. Ha ez nem sikerül, akkor az illesztések nem lesznek pontosak. Ezt méregetheted mérőeszközzel, de spec. jelölőkkel pontosabban tudsz dolgozni, melyek által hagyott beszúrások a fúrószár hegyét is megvezetik.
82925_kep1_07FATIPLI06W.jpg
 
A hengeres tiplikkel az a legnagyobb szívás, hogy mikor fúrod neki a furatot, akkor szinte képtelenség oda fúrni ahová szeretnéd, folyton elvándorol a fúró. OK, hogy használjuk ezt az átjelölőt, de az ellendarabba se tudjuk mindig jó helyre fúrni emiatt, az a szívás. Állítólag lehet kapni valamilyen fúrósablont, bár én még nem találkoztam vele. Én ezt a problémát úgy oldottam meg, hogy vettem egy lapostiplimarót ;). Persze én az itthoni bútorokat is magam csinálom, szóval nem csak ehhez az egy bútor készítése miatt vettem. De Einhelt ne vegyél !!, van vele némi szívás, lehet használni, de nagyon oda kell figyelni.
 
A megfelelő mélységhez, pedig én egyszerűen szigetelőszalagot tettem a fúróra mikor az első Juwel SB121 mintájára gyártott akváriumbútoromat csináltam. Fontos a jó lapszabászat is, mert náluk +-1mm nem számít, de azért nem szép ha valahol hézag van, pláne, hogy nálunk a hátlap is bútorlap. Én most íróasztalt csinálok, és minden oldalt át kell csiszolnom, mert van egy kis lépcső is a vágásnál.
 
A bútorlapok pontos méretét már kiszámoltam
Ha ABS élzárást kérsz, számolj annak méreteivel is és az illesztések irányával is, mert ha pl lesz olyan lapod, aminek csak 1-2 oldala van élzárva és a rá merőleges oldal nem, akkor itt a lekerekítés miatt lesz picike "lyuk" is.

OK, hogy használjuk ezt az átjelölőt, de az ellendarabba se tudjuk mindig jó helyre fúrni emiatt, az a szívás.
Ezt nem értem :) Ha az él-oldali lyukkal kezdesz (és abba rakod a jelölőt), akkor ez nem lehet probléma. Vagy mégis? Mondom ezt úgy, hogy sose használtam még ilyet, de hiányát éreztem már :)
 
Ha járok a raktárban, majd lefényképezem a fúrósablonjaimat. Legalább is azt, amelyiket megtalálom.
Addig megpróbálom leírni.
Keményfából van az egész. Torz U formájú. Az U két szára közti távolság a lap vastagságával megegyező. Az U aljában vannak a vezető furatok, ezt állványos fúróval fúrtuk ki, nagy vonalakban párhuzamos a szárakkal.
Működése nagyon egyszerű, ráteszed a lap élére, és a vezetőlyukak mentén be kell fúrni. Utána @Jopet által linkelt átjelölő tüskével a szemközti lapra egy határozott tenyérütéssel át kell jelölni a furatok középpontját, majd a megfelelő mélységig befúrni.
 
Ezt nem értem :) Ha az él-oldali lyukkal kezdesz (és abba rakod a jelölőt), akkor ez nem lehet probléma. Vagy mégis? Mondom ezt úgy, hogy sose használtam még ilyet, de hiányát éreztem már :)
Én sokat kínlódtam, mert folyton elment a fúró, aztán meg lehetett csépelni gumikalapáccsal a lapokat. pedig a fúróval nem volt gond, esztergályosként tudok fúrót köszörülni, így is több lépcsőben fúrtam, de persze az igazi az ha van az embernek oszlopos fúrója, így átjelölés után a lapok oldalába pontosan lehet fúrni. Sajnos nekem ilyen nincs.
 
Én sokat kínlódtam, mert folyton elment a fúró, aztán meg lehetett csépelni gumikalapáccsal a lapokat. pedig a fúróval nem volt gond, esztergályosként tudok fúrót köszörülni, így is több lépcsőben fúrtam, de persze az igazi az ha van az embernek oszlopos fúrója, így átjelölés után a lapok oldalába pontosan lehet fúrni. Sajnos nekem ilyen nincs.
Valószínűleg azért ment el a fúró, mert annyira ócska anyagból vannak a lapok, hogy rángatják a fúrót. Az általunk használt sablon ezt a problémát is kiküszöbölte, legalább is az élek fúrásánál.
 
Ha ABS élzárást kérsz, számolj annak méreteivel is és az illesztések irányával is, mert ha pl lesz olyan lapod, aminek csak 1-2 oldala van élzárva és a rá merőleges oldal nem, akkor itt a lekerekítés miatt lesz picike "lyuk" is.


Ezt nem értem :) Ha az él-oldali lyukkal kezdesz (és abba rakod a jelölőt), akkor ez nem lehet probléma. Vagy mégis? Mondom ezt úgy, hogy sose használtam még ilyet, de hiányát éreztem már :)
Kalkuláltam vele! [emoji4]
A fúráshoz pedig ilyenben gondolkodom:
uploadfromtaptalk1454355446304.jpg
 
Valószínűleg azért ment el a fúró, mert annyira ócska anyagból vannak a lapok, hogy rángatják a fúrót. Az általunk használt sablon ezt a problémát is kiküszöbölte, legalább is az élek fúrásánál.
Igen , nekem is ezt mondta az egyik bútorasztalos ismerős. Meg lehet nézni a régi Vidi hangfalam és a mostani bútorlapok közötti különbséget :), előbbi sokkal apróbbra is van darálva, és ahogy a rokon is mondta, manapság kispórolják belőle a ragasztót. Ezért vettem én is inkább egy gépet, mert látható helyeken jobban szeretem a ragasztást, mint a csavarozást
 
Igen , nekem is ezt mondta az egyik bútorasztalos ismerős. Meg lehet nézni a régi Vidi hangfalam és a mostani bútorlapok közötti különbséget :), előbbi sokkal apróbbra is van darálva, és ahogy a rokon is mondta, manapság kispórolják belőle a ragasztót. Ezért vettem én is inkább egy gépet, mert látható helyeken jobban szeretem a ragasztást, mint a csavarozást
Következő bútorom MDF lapokból készül, kíváncsi vagyok, azzal milyen lesz dolgozni.
 
Még egy utolsó.
Tehát a bútor anyaga 18mm-es MDF amit összeszerelés után lefestek. Szerintetek így már kellően stabil lesz a 243l akváriumhoz?

L__J1cBGgMNGGxO4eJdd_SIy84U9-Ti5gQSvQLVlkw=w851-h750-no.jpg

Sziasztok.

Bocsi,hogy "kölcsönveszem a képet amit készítettél,de nagyon tetszik.

A kérdésem az lenne, hogy szerintetek egy 160*40*40 -es (160 literes) akvárium alá ugyanez a kivitel, kivéve, hogy középen csak egy oszlop lenne, amivel ketté osztom a szekrényt, és simán mindenhol csak szimplán lenne a 18-as bútorlap szerintetek elbírná?

Köszi Zoli
 
Back
Oldal tetejére