• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Járatlan utakon

dexkill

Szakértő
Szakértő
Előszó

A napló címe/akvárium neve beszédes név, bár csak részben igaz. Használtam már zselés növényt egy-egy alkalommal, de ebben (most még) a többség zselés eredetű. Gyepet is neveltem már sikeresen (HC-ből), de a parvula mini eddig ismeretlen terep.

Az igazi újdonság számomra a bőséges szerves anyag adalék a táptalajban, illetve ennek az ötvözése a high light akva körülményeivel.

Szóval mondhatjuk, hogy tanulmányakváriumnak szánom :)

A hardscape-t nem bonyolítottam túl, nem az volt a célom, bár a fákkal legóztam egy kicsit így is (Ok... vágom ám mi jut eszetekbe most: "ezekkel? ugyan mit?!" o_O Mondjuk úgy, hogy eredetileg többet akartam beletenni.)

Technika az induláskor

- 40,5 l (45*30*30 cm) "opti" üveg
- DIY bútor (MDF lap, tengervízálló grafitszürke festék, belső áramcsatlakozás, stb.)
- 2 db Osram csavart kompakt fénycső 6500K (20W/1300 lm, tehát ~1W/l, ~64 lm/l), 8 óra világítás 14:00-22:00 között
- Eheim 2213 (~2,5 l Matrix Trop + vatelin + Seachem Purigen ha kell)
- Táptalaj: DIY jóságokkal erősített Tropica táptalaj
- Általános talaj: ISTA Plant Soil alap, beborítva Tropica powderrel
- Dekor: mopani gyökér + ismeretlen vietnami uszadékfa
- Tápozás: red field elmélet szerint tápozva; cél: a vízcsere előtt legyen a nitrát 15 mg/l, a foszfát 1 mg/l, a vas 0,1-0,25 mg/l értékek körül.
- Tápok: a saját készítésű tápjaim (micro / macro / foszfát / carbo)
- CO2: van, diffivel beoldva
- Feltöltés: Csapvíz + RO víz 1:1 elegye, Gh ~10,5°nk
- Vízcsere eleinte két-, majd háromnaponta, rutinszerűen pedig heti 10 l (tehát kb. brutto 25%) RO + SaltyShrimp Gh+ (200 microS/cm-re sózva)
- Növényzet: E. parvula mini, A. reineckii mini, Micranthemum umbrosum, Rotala indica, Ranunculus inundatus, riccardia (később), fissi (később), creeping (később).
- Tervezett lakók: amanok, otok, CRS/CBS garnélák, amanda lazac csapat

Őszintén szólva van némi kétségem, hogy lesz-e türelmem az akváriumhoz és/vagy a naplóhoz, a legutóbbi naplóm is gyorsan véget ért :), de nagyon fogok igyekezni, ígérem! :D

A képeket hamarosan csatolom az építésről.
 
Jó lesz [emoji4] Foszfátot külön adagolod? Miért?

Tapatalkkal küldve az én LG-H340n eszközömről
 
Némi hozzáfűznivaló...

A fehér por ADA Penac W és P, nagy kincs manapság, nem látom már a Shopban sajnos. Maradt még korábbról, igaz, megint elfelejtettem, hogy a táptalaj alá kellene szórni, így a táptalajra került. Nem tudom, hogy meddig áll el, meddig felhasználható, talán még maradt benne némi craft (márciusban vettem asszem).

A szűrő korábban is ezen az akván üzemelt, így gyakorlatilag szétszedtem kiöblítettem, a csöveket kipucoltam, majd rátettem egy másik (halas) akváriumra, a bacik így élnek és virulnak, ami nagyban megkönnyíti az indítást.

A kezdetektől fogva tápozok - zselés növénykék igénylik is azt olvastam több helyen -, így a feltöltés után rögtön kapott 2-2 ml micro/macro/foszfát/carbo-t, tegnap is ugyanennyit a vízcsere után. Ja, ma vízcsere lesz, egy feles felesbe (15 liter cserevíz 50-50% RO/csapvíz elegye), mert az ISTA talaj iszonyat pufferkapacitással rendelkezik, legyen mit megkötnie. Egyelőre megy a 2-2 ml táp, bár 1 hét után a foszfátot azért megmérem, sosem lehet tudni... :)
 
Jó lesz [emoji4] Foszfátot külön adagolod? Miért?

Tapatalkkal küldve az én LG-H340n eszközömről

Külön is adom :)

Kap a macroból és külön adok napi 2 ml foszfát tápot, ami 40 mg foszfát (1 mg/l(!)) így az elején, mert az ISTA is, Tropica is nagyon köti a foszfátot. Persze, amikor a foszfát normalizálódik, akkor vízcsere után fog csak kapni 1x egy héten.
 
Tehát akkor az általam is használt macro tápot egészíted ki foszforral? Vagy ez valami új keverék?

Tapatalkkal küldve az én LG-H340n eszközömről
 
Tehát akkor az általam is használt macro tápot egészíted ki foszforral? Vagy ez valami új keverék?

Tapatalkkal küldve az én LG-H340n eszközömről

Igen, azt egészítem ki, de szerintem csak az indításnál fog kelleni a talaj miatt. Ebben az üvegben az előző (sehol sem publikált :D ) setupnál nagyon megszívtam, az EI tápozással ment, csak macro+micro, és az első kb 1,5 hónapban semmit sem mértem. Minden bezöldült, szőr, szakáll, zöld pont örömteli mennyiségben. Aztán mértem csak, a nitrát 40 mg/l fölé ment, a foszfát meg 0,8 volt, 50:1-hez :)

Viszont a többi akváriumomban nagyon sok a hal, így macrot nem adok azokban, csak microt és foszfátot. Nitrátot meg termelnek a halak.
 
Erről a Red Field elméletről hol lehet olvasni? Hasonlóan tápozok én is, csak egy kicsit magasabb a vasszintem.

Tapatalkkal küldve az én LG-H340n eszközömről
 
Ill. kíváncsi leszek, hogy neked memnyire áll be a tápozás... Nálam most 3,5ml micro, 2,5ml macro megy naponta.

Tapatalkkal küldve az én LG-H340n eszközömről
 
Sok sikert a "kísérleti" akváriumhoz :)

fissi (később), creeping (később)

Kell fissidens? Ha a közeledben nem tudod beszerezni, szerintem tudok küldeni..

Köszi megforditva talajporszivo a halasokhoz készült eredetileg, de most nagyon jól jött
Én is ilyet használtam, igaz víz alatt :)
Nekem eMZé korábban javasolta, hogy kis kupakba töltve, annak száját ujjal befogva nyúlj le vele a talajig és közelről csorgasd a homokot a helyére. Ezt én annyival fejlesztettem tovább, hogy más eszközt használok. Egy pumpás gagyi talajporszívóról levettem a vastag fejet, ez ugye tölcsérszerű, kb 1-2 dl űrtartalmú. Ebbe töltöm a homokot, a keskeny végét lefelé tartom, alulról ujjal befogom. Óvatosan víz alá merítem míg feltelik vízzel, innentől kezdve nem kell annyira óvatoskodni. Felülről nyitva van, nem tud vákuum kialakulni. Ahogy az ujjamat elhúzom az alsó lyukról, csorog a homok... (Hatékonyabb, ha kiveszem a kis lyukacsos kör alakú "szűrőt" a tölcsér belsejéből)
szerk: szerintem ezen az elven bármivel működik a dolog, akár zacskóval is (mint a tortakrém), csak az a lényeg, hogy ne legyen vákuum (lyukak) és kedved szerint tudd "elzárni a csapot"...
Tudom hogy nagyon precíz alkat vagy, de miért csináltál a talajokhoz elválasztó palánkot? Mivel a táptalaj csak 1-2 cm, simán megáll az középen hogy mellé tudd önteni a normál talajt. Vagy lemaradtam valamiről?

A környéken nem kapható, senkit nem találtam aki dolgozna ilyennel, max. kereskedik vele.
Triton?
 
Back
Oldal tetejére