• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Mindenki másképp csinálja

Clipper2000

Nézelődő
Kedves Klubtársak!
"Mindenki másképp csinálja", jutott eszembe az egykor népszerű dal, amikor átnéztem jó pár fórumot, bemutatót, tutorialt a net-en az akvárium készítésével kapcsolatban, mivel - több mint két évtized után - visszatérőben vagyok egykori hobbimhoz, az akvarisztikához. A sok segítőkész információ nem csak abban közös, hogy van aki így, van aki úgy csinálja, hanem abban is, hogy szinte alig található válasz arra a kérdésre: miért úgy?

Most kizárólag a síküvegből ragasztással készülő, nagyobb méretű (120 cm-nél hosszabb) medencékkel kapcsolatban vetek fel néhány kérdést, amelyekre az itt kapott reflexiók befolyásolhatnak a döntéseimben. Ugyanis még nem döntöttem el, hogy a tervezett 125 x 43 x 38 (szél x mag x mély) méretű medencét (10 mm-es üvegből) megcsináltatom vagy megcsinálom.

1. Szerintem egy nagy medence (mondjuk 150 l-től felfelé) biztonsági kérdés. Persze, van garancia, de mire? Igen, a gyártó megjavítja a csepegést. Ez édes kevés. Van egyáltalán olyan gyártó, amely ISO minősítés és elismerten bevált technológia alapján dolgozik? Hogy a ragasztás kellően zsírtalanított felületen, megfelelő akvarisztikai ragasztóval, egyenletes, megfelelő vastagságú ragasztó-réteggel készült? Hogy nyomáspróba előtt betartották-e az előírt kikeményedési időt? Kb. tudom a választ, de hátha tévedek.

2. Maradjunk a ragasztásnál. Az egyik változat szerint az oldal lapok az alaplemezen nyugszanak, a másik változat, hogy a hosszú oldalak az alaplemez mellé kerülnek (bár előfordul, hogy minden oldallap az alaplemez mellé kerül). A két eset azonos abban, hogy mindig egy sima és egy vágott felület közé kerül a ragasztó, mindkét esetben a ragasztásra azonos húzóerő hat. Két tekintetben látok különbséget: (a) az első változatban a felületek között maradó ragasztóréteg vastagságát az oldalüveg súlya befolyásolja, a második változatban az oldalüvegre kézzel gyakorolt nyomás; a kettő nyílván nem azonos. Van arra tapasztalat vagy számítás mekkora rétegvastagság az optimális? Vékonyabb vagy vastagabb rétegre célszerű törekedni? Van, aki használ hézagolót, van, aki nem. A rétegvastagság (bizonyos érték felett) az üvegméretet is befolyásolhatja, bár erről sehol nem esik szó. (b) Ha a front üveg az alaplemez elé kerül, az a burkolatlan (nem beépített) medencéknél vizuálisan nyílván kedvezőbb, és a "diy" kivitelezés is egyszerűbb. Vagyis a miértre az a válasz, hogy ahány ház, annyi szokás? Aztán itt van az "injection" technológia. Ez csak 14 - 15 mm üvegvastagság felett jön képbe?

3. Az üveg. Ha a medence beépített és csak a homlokfala látszik, oda opti-white üveg való. De a nem látható többi felület lehet standard (nem opti-white) float üveg? Ugyanis a költség szempontjából ez lenne ésszerű. A stabilitásban (pl. hőtágulási együttható) okozhat problémát a vegyes kialakítás? Ha az összeállítandó üveglapok élei csiszoltak, az könnyíti a "diy" kivitelezést, burkolatlan medencéknél szerintem esztétikai és biztonsági követelmény. Úgy látom, az USA-ban szinte kizárólag ezt használják. Feltételezem, a ragasztási technológiát, illetve eredményt a csiszolás nem befolyásolja.

4. Az alátét. Egyértelműen kívánatos, egyes gyártóknál garanciális feltétel. A javasolt méretezésről (vastagság) sehol nem találtam adatot. 5 mm vastag polifoam (tekercsben) jó választás?

Elnézést, hogy egyelőre kizárólag technikai kérdések foglalkoztatnak, de egy-egy megalapozott vélemény vagy sokéves tapasztalat a növényorientáltak számára is értékes lehet.
 
Üdv itt!
Pár dolog amire hirtelen csipőből reagálnék saját gondolataim szerint;
125 x 43 x 38

Ez szerintem nem jó arány, elég szűkös lesz az a mélység ilyen hosszúsághoz. Érdemes 120asnál már a 45-50cm mélységre törekedni. szerintem.
okozhat problémát a vegyes kialakítás?
Nem, sokan használnak semi-opti/half-opti kialakítást költség csökkentés céljából. (alap üveg-hát üveg sima)
5 mm vastag polifoam (tekercsben) jó választás?
5mm kevés lesz 120-as akvárium alá. Érdemesebb lenne vastagabbat, vagy esetleg hungarocell lapot használni. De mindenek előtt a legfontosabb egy ilyen teherbírásra kialakított felület, véletlenül se történjen hajlás/vetemedés a nagy súly alatt.

hajrá!
 
Üdv itt!
Pár dolog amire hirtelen csipőből reagálnék saját gondolataim szerint;


Ez szerintem nem jó arány, elég szűkös lesz az a mélység ilyen hosszúsághoz. Érdemes 120asnál már a 45-50cm mélységre törekedni. szerintem.

Nem, sokan használnak semi-opti/half-opti kialakítást költség csökkentés céljából. (alap üveg-hát üveg sima)

5mm kevés lesz 120-as akvárium alá. Érdemesebb lenne vastagabbat, vagy esetleg hungarocell lapot használni. De mindenek előtt a legfontosabb egy ilyen teherbírásra kialakított felület, véletlenül se történjen hajlás/vetemedés a nagy súly alatt.

hajrá!
Köszönöm az észrevételeid. Adott egy stabil acél váz, amin nem kívánok változtatni. Ez határozza meg a szélességet és a mélységet (kizárólag pontylazacokat fogok tartani). Az acél váz erős, stabil, nincs benne semmi deformáció, teljesen sík, ezért gondoltam csak 5 mm alátétet. Persze a 10 mm-es sem kizárt.
 
Köszönöm az észrevételeid. Adott egy stabil acél váz, amin nem kívánok változtatni. Ez határozza meg a szélességet és a mélységet (kizárólag pontylazacokat fogok tartani). Az acél váz erős, stabil, nincs benne semmi deformáció, teljesen sík, ezért gondoltam csak 5 mm alátétet. Persze a 10 mm-es sem kizárt.

Alapvetően magára a lapra gondoltam. Az acélváz jó ötlet, jó erős, de gondolom fogsz valami bútorlapot betenni amin effektíve nyugszik az akvárium. Az érintkező felületet kell igazából kiegyenlítened, hogy ne feszüljön meg az alapüvege az akváriumnak.
 
Nem vagyok statikus, de a vázra helyezett bútorlapra nem gondoltam. Ha a 40x40x4 szögvas keretet a 125 cm hosszon három részre tagolod ugyancsak 40x40x4 szögvas összekötőkkel, a kapott raszter (kb 36x36 cm) önmagában nem ad megfelelő alátámasztást egy 10 mmes alap üvegnek? (Csak zárójelben: a hosszú oldalon elöl dupla (összehegesztett) szögvas van, ami 8 cm széles, a hátsó oldalon pedig a keret három ponton a falba rögzített.) Egyébként egy bútorlap elhelyezése persze lehetséges.
 
Hmm. Én sem vagyok statikus, nem tudom. Valószínűleg megtartaná. Ugyanakkor én behelyeznék bútor lapot mégiscsak, csak hogy 100%ig biztosra menjek. De lehet, hogy valaki más a fórumról többet tud erről mondani, vannak itt DIY szakik.
 
Abból indultam ki, hogy 20 évvel ezelőtt volt egy ugyanilyen méretű vasvázas akváriumom, amely csak laposvassal volt alul három részre tagolva és az üveg 6 mm lehetett. Abban igazad van, hogy a biztonság a legfontosabb. Tehát a felvetésed nem alaptalan.
 
Szerintem tegyél be lapot is, polifoamot is. Inkább legyen minden négyzetcentimétere alátámasztva az alap üvegnek.
 
Back
Oldal tetejére