• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Járatlan utakon

Elkészültem a DIY diffúzorral, betettem és csak csodáltam :) Annyira jó a porlasztója, hogy a CO2-ből a CO és az O csak külön-külön fér át a lyukon ;)

Írjak róla részleteket? Fotóztam a készítését ;)
Szia!
Engem érdekelne DIY difi.
Írnál róla?
 
Lenyűgöző, hogy indítás után négy héttel ilyen sok algát sikerült összehozni ennyi vízcserével. Én 5 literes befőttes üvegben próbáltam diatomot növeszteni, a legjobb tudásomat bevetve két hónap alatt is arányaiban nézve csak kb 1/3 ennyit sikerült termelnem. Igaz, az tengeri sós vízben volt.

Ha rendbe akarod vágni az akváriumot, szerintem állj le minden tápozással, rakj rá pár Pistiát vagy valami hasonlót, és világítsál eleget. Mivel a növények is és az alga is nő, ez jó jel, eddig még semmi sem mérgezte meg őket. Én ezt szoktam csinálni, amikor nagyon erősen túltolom a talajt / akváriumot tápokkal. Durván algás leveleket le lehet szedni, az a növénynek is jobb.
 
Utoljára módosított:
Akartam kérdezni, hogy a fűtő miért van bent?

A parvulát olyan 10 nap környékén lehet lenyírtam volna, de még most sem késő. Sokat fejlődött, de tele van algával gondolom a levélváltás miatt. A nyírással helyrebillen.
Ami fura, hogy a hátsó sorod nem fejlődik olyan tempóban mint kellene.

Lehet a CO2 nem volt állandó? Az algától még fejlődhettek volna a növények ahogy pl a parvula ment is rendesen. De valamiért nem az igazi.

A DYI difiről jöhet infó. Az akváriumba meg csiga, oto és amano is kellene. Sok! :)
 
Köszönöm @viktorlantos a hozzászólást! :)

Teljesen igazad van, bár én úgy fogalmaznék, hogy hagytam békén, hogy hadd alakuljon :) De innentől már gyerekjátéknak gondolom, ez a barna retek kicsit sem zavar (tudom: szégyelljem magam :p ), viszont a zöld pont/por egy kicsit igen... Megint labor: ha most 10-11 mg/l a nitrát, akkor korábban a vízcsere előtt kb. 17-20 mg/l volt, miközben a foszfát 1 alatt volt többször is. Így a redfield (10-1) csak most állt be a heti vízcsere után.

Na, de előre szaladtam! Az úúúgy volt, hogy az előző setupnál még az "indítsunk kevés fénnyel" dolgot nyomtam: felemelt lámpa 4-6-8 óra hetente növelve, majd félárbóc, majd leengedve. Mindenen szőr meg szakáll volt, de tényleg mindenen. Vettem amanokat, 4 nap alatt kipucolták. Akkor a kevés fényhez kevés táp ment. Nem jött be. Aztán olvastam valahol, azt hiszem, hogy éppen Tőled, hogy a kezdetektől full fénnyel mész, és ez inspirált, hogy kipróbáljam. Viszont ezért nyomattam a tápot, főleg a foszfátot lapátolva, hogy ne zöldüljön be. Most se szőr, se szakáll, se fonal. Rhizo sem volt, pár szálacska kivételével.

Megjegyzem, hogy feltehettem volna egy fotót kipucolás után is, de szándékosan mutattam meg ezeket a képeket :) Persze, lehet, hogy túl laza vagyok, és később meg fogom még szívni, de most teljesen nyugodt vagyok.

Némi elmélkedés, úgyhogy innentől csak elhivatottak olvassák! Én szóltam ;)

A barna "szutyok" - szutyok, mert abban sem vagyok biztos, hogy alga, mivel túl nyálkás, olyasmi, mint amikor a bartériumok nyálkás védőburkot választanak ki maguk köré, lásd a cianoalga, ami szintén nem alga, hanem baktérium -, szerintem nem az ingadozó CO2 miatt van, illetve nem közvetlenül. A dificsere jelentett ugyanis ingadozást maximum, 2 hete, azóta ez a difi van, állandó a nyomás, a bubiszám is. Sokkal inkább azt gondolom, hogy alacsony redoxpotenciálnak "köszönhető", annak, hogy redukáló a környezet, nem pedig oxidáló. Egyrészt a CO2 beoldás is csökkenti a beoldott oxigént, a növények még nem elég erősek, talán nem nyomják az oxigént eléggé.

Azokban az akváriumokban, ahol intenzív szellőztetés és bőséges áramlás van, nem jelenik meg barna alga függetlenül a kevés fénytől. Van ilyen akvám: 0,4 W/l fény, 35 cm vízoszlop, kavics aljzat, anubias, érdes tócsagaz, átokhínár, levegős szűrés. Amúgy ennek tulajdonítom a felszíni hártyát is, ami a szellőztetett akváriumokban nem jelenik meg, bár az igaz, hogy azt nem lehet eldönteni, hogy a szellőztetés által beoldott oxigén tünteti el, vagy maga a felszínmozgás... :)

Illetve másik oldalról: vajon a felszíni hártya miatt annyira lecsökken a vízben oldott oxigén mennyisége, hogy a környezet redukáló lesz? Ezen az akván bizony van felszíni hártya bőven... :/

Na de szerintem itt jön képbe a Twinstar valódi jelentősége: Ugye tudjuk, hogy vannak olyan baktériumok, amik kimondottan redukáló környezetben élnek, és az oxigén mérgező számukra. A Twinstar az indításkor pontosan azt az oxidatív környezetet biztosítja, ami megelőzi a barna réteg keletkezését / barna alga szaporodását.

Erre készülve terveztem, hogy ebben az akváriumban a CO2-n kívüli időben szellőztetni fogok, de a porlasztókő szóba sem jöhet nálam semmilyen akváriumban, viszont nem voltam otthon (=szülőknél, ahol szerszám/műhely van), hogy csináljak egy megfelelő félig zárt rendszerű szellőztetőt (gyak: cseh emelő némi átalakítással). Így ez elmaradt, pedig kíváncsi vagyok rá, hogy hol tartana most az akvárium, ha szellőztetem napi 12-16 órában.

Summa summárium: topolom az umbrosumot, megnyírom a parvulát, hurkapálcára tekerek vatelint, hogy beférjek a szűk helyekre is pucolni, bemennek a takarítók és "kész"... :D Szerintem... de majd az akvárium megmondja, hogy szerinte is.

Fűtő: a szoba 20-21°C éjszaka, ennél többen ne tudok aludni, miközben nyáron meg 24°C alatt fázok :D Ki érti ezt?
 
Utoljára módosított:
Teljesen igazad van, bár én úgy fogalmaznék, hogy hagytam békén, hogy hadd alakuljon :) De innentől már gyerekjátéknak gondolom, ez a barna retek kicsit sem zavar (tudom: szégyelljem magam :p ), viszont a zöld pont/por egy kicsit igen... Megint labor: ha most 10-11 mg/l a nitrát, akkor korábban a vízcsere előtt kb. 17-20 mg/l volt, miközben a foszfát 1 alatt volt többször is. Így a redfield (10-1) csak most állt be a heti vízcsere után.

Ebbe nem szólok bele mert eleve úgy indult a napló, hogy ezt az arányt szeretnéd tartani. :)

a kezdetektől full fénnyel mész, és ez inspirált, hogy kipróbáljam.

Jaja a fokozatosság meg a dimmelés a lányoknak való :) Amano bácsiék az elmúlt 30-40 évben mindig egyforma intenzitással világítottak. Működik. Én nem látom értelmét finomkodni.
A növények megoldják.

Viszont ezért nyomattam a tápot, főleg a foszfátot lapátolva, hogy ne zöldüljön be.

Viszont nem lett jobb a foszfáttól. Pedig szórtad rendesen.

Most se szőr, se szakáll, se fonal. Rhizo sem volt, pár szálacska kivételével.

Ezek későbbi vendégek inkább. Most még diatom stb van. De csak azért mert elmaradtál az algaevőkkel :)

Megjegyzem, hogy feltehettem volna egy fotót kipucolás után is, de szándékosan mutattam meg ezeket a képeket

Sokkterápia :)

A fűtőt azért próbáld meg kikapcsolni 2 hétre. 20-21 fokos akvárium még ok. Most szerintem picit meleg a víz lehet megtréfál a fűtő?

pH szerintem magas ilyen talajhoz képest. Több gázt kellene tolnod.
 
Két hete (12.07. körül) lepucoltam az üveget, betettem az amanokat és otokat, megnyírtam a parvula-t, kivettem a vegetáló algamágneseket, sajnos a "Pellia epiphylla", vagy nem Pellia epiphylla, vagy nem bírja a meleg (max. 23,5°C) vizet, nem tudom, de egy fej kifőzött karalábé többet nőne ennyi idő alatt ilyen körülmények között, mint ez :) :(

Egy hete (12.14. körül) bementek az amandák is, illetve megcsináltam a MU bokrot is.

Meglepő módon a Rotala Indica nem akar kirobbanni... Pedig tiszta, algamentes, vastagszik, növöget, de hát 7 hetes az akva. Ezt mondjuk nem értem..

A tápozást kicsit megpiszkáltam 1 egész hétre - ellentétben a saját szabályaimmal - miután korábban mérés nélkül csökkentettem a macrot 1 ml-re, a foszfát tápból meg csak heti adagot toltam, így a nitrát egy vízcsere után lement 3,8 mg/l-r, a foszfát meg 0,4 mg/l-re.

pH 6,8 (konstans módon)
Gh 2,8 volt 1,5 hete (dolgozik a talaj :D )

Úgyhogy a tápozás és vízcsere marad az eredeti, és egyelőre ehhez tartom is magam:

2-2-2-1 ml micro-macro-carbo-foszfát / nap

A következő hetekben a vízcsere előtt mérek, és próbálom beállítani a kívánt értékre :)

Ja és persze bekerült a Seachem Purigen. Vazze... Srácok, én nem hittem el :D Már másnap vizuálisan tisztább volt a víz, azóta pedig egyszerűen patyolat.

Algák: 2-3 pici ecsetet fedeztem fel éppen tegnap, de azt lecarbozom ma, illetve némi zöld pont van itt-ott, ám egyelőre csigát nem teszek bele, majd talán februári TP-n (vagy előbb, ha tudok szerezni) kék "barna"csigát :p

A CRS-eket kellene bepakolnom, de minden este van valami dolgom a többi akváriummal... majd karácsony után azt hiszem :)
 
Megint eltelt egy hónap... esküszöm, hogy észre sem vettem :D

Itt biza nagyon nagy bajok vannak! Mindenhol alga... zöld, barna, staghorn, ecset. Az Alternathera alig akar pirosodni, kicsik a levelei, csúnya az egész.

A tápot visszavettem a múlt heti vízcsere után, 2 ml carbo, 1,5 ml macro, 1,5 ml micro, 1 ml foszfát naponta.

Du. mutatok fotókat is...

---

Másik: pénteken megjött a Chihiros A451 lámpa és egy felszínleszívó. Ma hozom el a postáról, aztán ha bejön a lámpa, rendelek még egyet, beszámolót pedig írok róla mindenképpen ide és IDE is.

Az első bejegyzésben írt kompakt fénycső amúgy bejött, csak nincs időm csinálni hozzá egy tisztességes lámpatestet, a fénycső teszthez használt "izé" pedig már kicsit bántja a szemem, de amúgy teljesen megfelelt a célnak.

CRS-eket még mindig nem tettem be :D

És egy stori: kelek fel egyik reggel, járkálok, teszem a dolgom, stb. Egyszer kiszúrok egy foltot a földön, félálom, félhomály, gondoltam, na megint porszívózni kell lassan... erre megmozdul :O Egy amano felfedező útra indult valamikor hajnalban. Már meg volt száradva a páncélja, haj, szőrszálak, porcica volt rajta. Felkaptam, ahogy tudtam, bedobtam az akváriumába... azóta is vígan él és virul :) 3,5 m-t tett be légvonalban át egy szőnyegen - brutális.
 
És egy stori: kelek fel egyik reggel, járkálok, teszem a dolgom, stb. Egyszer kiszúrok egy foltot a földön, félálom, félhomály, gondoltam, na megint porszívózni kell lassan... erre megmozdul :O Egy amano felfedező útra indult valamikor hajnalban. Már meg volt száradva a páncélja, haj, szőrszálak, porcica volt rajta. Felkaptam, ahogy tudtam, bedobtam az akváriumába... azóta is vígan él és virul :) 3,5 m-t tett be légvonalban át egy szőnyegen - brutális.
Wow. Felfedező útra indult, és megtalálta a szárazföldet. Én tuti elnevezném, mondjuk Colombus-nak.
 
Szerintem ez a jelenet sokunknál lejátszódott már :)
Jajj:)
Nekem még egy sem szökött meg...előre. Mindegyik hátrafele menekült, beestek a bútor és a fal közé. Erre csak akkor jöttem rá, amikor lecseréltem a bútort. Mögötte feküdtek a szárított garnélák.
 
Back
Oldal tetejére