• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Finally Free - 90x45x45 (182 l)

Jopet

Kertész bálvány
2016.06.11.
Ha először jársz itt, akkor üdv. Ha nem, akkor üdv újra. :)
Hosszú napló lett belőle (mikor ezt írom, már 36 oldalnál járunk), jó kis klubhangulat alakult ki és sok a rizsa meg persze a bénázásom is :) Nem feltétlenül lehet egy élmény végigkínlódni, de azért akadnak benne érdekes részek is. Ritka hogy nem össze-vissza csaponganak a gondolatok egy-egy téma körül és vissza, de olykor azért előfordul hogy egy-egy boncolgatott téma 1-1 oldalon belül kivesézésre kerül és megoldottnak könyvelődik. Ezek miatt talán érdemes lehet bele-bele olvasni, ha in ríltájm nem is voltál részese az akvárium életútjának.
A rangrendszer reformálásának köszönhetően lehetőségem nyílt szerkeszteni a hozzászólásaimat, így itt az első bekezdésben alkalmanként frissíteni fogok majd egy-egy chechpointot rá mutató link formájában. El is kezdem:

Végül egy aktuális kép a napló borítóképének:

jopet-jpg.12729.jpg


--------------------------------

2015.11.08 - Kezdetek

Döntöttem. Elindítom a naplót az egyelőre még tervezés alatt álló akváriumnak. Lesz benne több DIY cucc is, melynek kis részletei még kiforratlanok, az ötleteléshez meg pont jó lesz ez a hely - mintsem a többi topikot szemeteljem tele.
Azért ez lett a neve, mert a naplót könnyen meg akarom majd találni, így remélhetőleg a naplókat cím szerint rendezve nem kell sokáig keresgélnem. Aztán majd indítás után lesz rendes név is, meg fotó is.

A szekrény, lámpa és lámpatartó állvány építése ami hátravan, minden más adott a setup indításához. Na jó, talaj meg növények azért kellenek még, de a tech többi része már nagyon türelmetlenül várja a beröffentést... így én is.

A lámpa is készül már, sőt a bútor is. Utóbbinál fejembe vettem, hogy magam fogom kezelni a natúr MDF felületet, ez sajnos kemény dió lesz. Ha nem is megmérettetésben, de időben tuti. Van is némi fenntartásom a minőségi kivitelezéssel kapcsolatban, egyelőre mégis bizakodó vagyok, érzem a csííít. Legrosszabb esetben majd szakemberek javítják horror áron a bénázásaimat. Most kopognom kellene valami fán, ugye? Itt van egy valag MDF :)

Szóval adott a bútor anyaga is, össze is szereltem, hogy lássam egyben a dolgokat. Sajnos a lapszabászatban akadt némi pontatlanság, ezt még nem tudom, hogy fogom orvosolni. Vagy visszaviszem nekik a két hibás darabot korrekcióra (de előtte még be kell ugranom a fegyverboltba), vagy marad a home-made csiszolás, de erről majd később.

Az akvárium maga - ami helyet kap a bútoron - 90x45x45 cm-es, de nem tartom kizártnak, hogy idővel cserélni fogom egy nagyobbra. Ezért a bútort 120x50 cm alapterületűre terveztem. A szűrőcsövek így felső kivezetésűek lesznek és helyem is marad pakolászni karbantartáskor. Na meg lesz bőven hely mindennek a szekrénybelsőben is. Az oldalsó kivezetéseknek is megcsinálom a kivágásokat - még ha soha nem is lesznek használva. Ha a későbbiekben mégis kapna majd egy nagyobb üveget a szekrény (nálam, vagy másnál), a felső lyukak úgyis takarva lesznek.

Aktuális dilemmám a lámpatartó állvány köré épül. Nagy valószínűséggel a Jolly krómcsöves rendszerből fogom összeállítani, ehhez kérem - főleg - azok segítségét, akik használnak ilyet. Mindjárt meg fogjátok érteni, mik az aggályaim. Valami ilyesféle összképet tervezek:

1.jpg

Az állvány stabilitása, ami aggaszt. A következő elemekből épülne fel egy-egy oldal (sorrendben alulról felfelé haladva):

2.jpg 5.jpg

Persze lehetne vízszintes összekötő is a függőlegesek között és azzal megoldódna ez a gondom, de egyben ki is zárná az elképzelés egyik praktikáját. Azt tervezem ugyanis, hogy a 20 centis sarokelem végét lezárom egy belső menettel rendelkező dugóval, amibe belehajtok egy hosszabb menetes szárat (mint a fenti szintezőláb). A lámpatartó bowden - a krómcsövön átvezetve - ehhez lenne rögzítve és a "dugók" tekerésével lehetne állítani a függesztékek hosszát. A menet 10 mm átmérőjű, így arra feltekerve a bowdent minden kör ~3 cm-t állítana a magasságon és nem lenne fityegő drót. Viszont nem tudom, a drót ilyen kis sugarú tekeredése nem gyűri-e meg azt annyira, hogy a függőleges látszó darab girbe-gurba hatást keltsen.

Mindez még akkor is kivitelezhető lenne talán, ha lenne vízszintes cső. Viszont azt tervezem még, hogy a függőleges cső és hajlított csőívet összekötő toldóelem rögzítőcsavarját nem húzom meg teljesen. Ezzel az a szándékom, hogy az ív forgatható legyen, ezzel lehetőséget adva a lámpa kismértékű előre-hátra mozgatásához. Ez már nem működne, ha lenne vízszintes összekötő, de éppen ezért ez a rész még képlékeny.

A lámpa vezetékét is belevezetném a krómcsőbe, mely azon végighaladva érkezne meg a szekrény belsejében elhelyezett táphoz.

Mit gondoltok erről az állványról? Megdől valahol a mutatvány?
 
Utoljára módosított:
Gergő ez szuper terv(y). Nekem olyan meglátásom lenne az ábrával kapcsolatban ,hogy a lámpatartót én lehet kitenném a szekrény külsejére már most.Mert ha tényleg egyszer váltasz nagyobbra lehet gond lesz a konzol nagyítása.Inkább most legyen szélesebb kicsit ,ezen a kisebb lámpa is fellógatható ,és ha később nagyobbra cserélsz ,nem kell ilyenekkel bajlódnod ,hogy variálni kell a konzolt.;)
Persze ezt tekintsd részemről egy kis ötletelésként :)
 
A szekrény belsejében két-két helyen bilincsekkel kellene rögzíteni a lábakat, így stabilak lennének, forogni is tudnának.
A menetre felcsavart sodrony, ha nem rögzíted valahogy, rögtön le is tekeredik...
ui: evereka gondolatát olvasva közben: a hátfalon elhelyezett bilincs...
 
Vagány nagyon! Ilyen sodronyból többfélét árulnak, szerintem a legegyszerűbb,ha veszel egy-egy métert és tekergeted őket kicsit, hogy melyik hogyan viselkedik. Nagyon menő lenne ez a tekergetéssel állítgatás. De ha mégsem megy valamiért, akkor a csőbe bevezetve állítható lenne a szekrényen belülről is a hossza. Ekkor csak arra kellene figyelni, hogy fent ne törjön meg, ott ahol bemegy a csőbe. Valami kis íves fémdarabot a cső belsejében kellene aplikálni amire felfekszik a sodrony. A vezeték hosszát szintén lehetne így állítgatni. Nagyon klassz!

Az MDF homemade felületkezelésére nagyon kíváncsi vagyok. Drukkolok, hogy sikerüljön, mert engem is foglalkoztat ez a kérdés.

A csövet egyébként én oda tenném a helyedben, ahol most a legjobban tetszik neked. Egy nagyobb akvárium úgy is eltakarja a felesleges lukakat, de ha magad tudod felületkelzeni, akkor a következő felhasználás előtt újragondolhatod a lukakat is. Szóval most nézzen jól ki, ne köss kompromisszumokat! :)
 
Óvatosan írok, hiszen nem használtam még ilyen csőrendszert, inkább a látványtervedre reagálok:
A szekrénynél rövidebb aki esetében nekem a két cső "összenyomja" a képet, a hangulatot. Tudom, hogy a fotózásnál ez mellékes, de a "meditációnál" :) már nem. Gyönyörködni is szeretnél benne...
Én simán rátenném az aki mögötti hátfalra, előre néző konzolokkal. Sokkal szellősebb, légiesebb lenne az aki szobában lévő összképe.
Tudom, a fotózás...
(Ha nem bonyolult megszerkeszteni a programoddal, talán egy próbát megér, vagy hasonló elrendezésű "élő" projektről nincs képed?)
 
Köszi fiúk. Örülök az ötleteknek.
Az oldalfalra rögzítést szándékosan kerülöm több okból. 1. Nem szeretném a szekrény helyfoglalását tovább növelni, még ha csak arról a pár centiről is van szó. 2. Nincsenek rúdtáncos ambícióim (bár még lehetnek), nem kell földig érő cső. Csak annyi csövet szeretnék látni, amennyit szükséges. 3. Ki tudja még, mi lesz a szekrény sorsa a jövőben, nem szeretném kilyuggatni az oldalát csavarokkal.
A hátfalra rögzítés két szempontból nem jó. 1. még hely.., 2. eltolódik a forgás origója, ezzel még kevesebb előre-hátra csúszkát enged


A szekrény belsejében két-két helyen bilincsekkel kellene rögzíteni a lábakat, így stabilak lennének, forogni is tudnának.

A szekrényen átvezetés gondolata jól hangzik. Én is gondoltam rá, de valamiért elvetettem, erre már nem emlékszem :) A szekrény aljáig leérő cső kizárt, alátámasztás viszont szükséges, nem? Vagy a bilincsek szorítását lehet úgy állítani hogy engedje forogni, de lecsúszni ne tudjon?. Különben az alátámasztást is meg tudnám még oldani, tehát nem ezért vetettem el. Akkor vajon miért? :whistle: :banghead:

A menetre felcsavart sodrony, ha nem rögzíted valahogy, rögtön le is tekeredik...
Itt mire gondolsz? Mert azt írtam fent, hogy rögzíteném. Vagy arra, hogy maga a menetes szár tekeredik el a súlytól? Ezt én nem gondolnám, de ugyan biztos sem vagyok a dolgomban.

a látványtervedre reagálok:
És milyen jól teszed. (y) Megnézzük úgy is. Inspiráló fotóm nincs. De a hátfalas megoldásnál - ha nem akarok több csúszka elemet - az előre-hátra mozgást ki is lőttük.
 
igen a menetes szár letekeredésére gondoltam.
De ha a menetet rögzited ellenanyával akkor a hézagot mint egy orsót használva, mechanikusan (kézzel) rátekerve működhet.
Bár ha megoldanád, hogy csavarral lehetne finoman állítani a sodrony hosszát, micsoda precizen lehetne a fény mennyiségét állítani, még az algák sem mernének nőni alatta, bocsi csak vicclek. ;)
 
Vagány nagyon! Ilyen sodronyból többfélét árulnak, szerintem a legegyszerűbb, veszel egy-egy métert és tekergeted őket kicsit, hogy melyik hogyan viselkedik. Nagyon menő lenne ez a tekergetéssel állítgatás. De ha mégsem megy valamiért, akkor a csőbe bevezetve állítható lenne a szekrényen belülről is a hossza. Ekkor csak arra kellene figyelni, hogy fent ne törjön meg, ott ahol bemegy a csőbe. Valami kis íves fémdarabot a cső belsejében kellene aplikálni amire felfekszik a sodrony. A vezeték hosszát szintén lehetne így állítgatni. Nagyon klassz!
Ez most nem teljesen jött át :) A sodronyt bevezetni a szekrényig? Nem lenne jó a szekrényből állítani a lámpamagasságot. Hacsak nem motorizáljuk.. :)
A kis aplikálásra meg van ismerősöm, akinek van erre alkalmas tök jó kis kütyüje sok-sok kiegészítő fejjel ;) Viccet félretéve arra kellene mennem, hogy ne legyen a drótoknak kanyargása/törési pontja. A bowden esetében ezért tűnt járhatónak az első verzióm.
A kábelnél meg eredetileg úgy gondoltam, hogy az csak "lógni fog". A lámpa magasságának állítására szánok úgy 30 cm-t. Ennek a legalacsonyabb pontjánál vinném be a kábelt a függőleges csőbe vízszintesen. Ha ennél feljebb emelem a lámpát, akkor is ereszkedve fog a kábel a csőbe érni - a kábel súlya és a gravitáció magukkal állítják a "lógó" kábelt :) De szépen is hangzik, mi?
Ha meg zavarna az átlós kábel, akkor egy rugós bilinccsel rögzítem a csőhöz olyan magasságban, hogy vízszintes maradjon és onnan fog függőlegesen a csövön lekúszni a lyukig.

A csövet egyébként én oda tenném a helyedben, ahol most a legjobban tetszik neked. Egy nagyobb akvárium úgy is eltakarja a felesleges lukakat, de ha magad tudod felületkelzeni, akkor a következő felhasználás előtt újragondolhatod a lukakat. Szóval most nézzen jól ki, ne köss kompromisszumokat!
Milyen igazad van... Semmiképp nem akarok a későbbiekben újabb festegetést az utólagos kivágáshoz. De valóban, vannak erre más esztétikus megoldások is. Oldallyuk tehát akkor felejtős. Valamiért az motoszkált a fejemben, hogy kellene a szekrénynek egy kis szellőzés is. Tudod, engem nem zavar a kiszűrődő cicergés sem. :)
 
Utoljára módosított:
igen a menetes szár letekeredésére gondoltam.
De ha a menetet rögzited ellenanyával akkor a hézagot mint egy orsót használva, mechanikusan (kézzel) rátekerve működhet.
Bár ha megoldanád, hogy csavarral lehetne finoman állítani a sodrony hosszát, micsoda precizen lehetne a fény mennyiségét állítani, még az algák sem mernének nőni alatta, bocsi csak vicclek. ;)
Akkor se hiszek neked :) , szerintem a menetes szár nem forog olyan tökéletesen a menetben, hogy tengelyes húzásnak kitéve magától elforogjon - összeakadnak ott a dolgok... De jól látod - ha mégis neked van igazad - egy kontraanya megoldja.
Csavarhúzó nem jöhet szóba. Fény precíz állítására meg ott lesz a led-vezérlés...
 
Utoljára módosított:
Az én lámpatartóm függönykarnison alapszik: két rud egymásba illeszkedik. Az egyiket fikszen rögzitem amásik ebbe csúszik bele és elforog. Ha fel akarom emelni, akkor kicsit széthúzom a két csőt és egy stiftet teszek az átfurt lyukakba. Ez volt a terv. De sikerült olyan műanyag fűtéscsőtartó bilincset vennem, amibe a kisebbik cső pont bepattan, és forgatható, sőt megemelve meg is tartja a lámpámat. (36w + refi)
A Te esetedre: mit szólnál egy alsó a fedlapra erősített fiksz csődarabhoz, mondjuk az akvárium magasságáig. Ebbe csúszna be az eredeti rud. A fiksz csövet kb 3 cm-ként átfúrod néhány alkalmas magasságban. Azzal a bizonyos stifttel szabályozod, hogy milyen mélyen csusszon be a felső cső.
 
versions.jpg
 
A Te esetedre: mit szólnál egy alsó a fedlapra erősített fiksz csődarabhoz, mondjuk az akvárium magasságáig. Ebbe csúszna be az eredeti rud. A fiksz csövet kb 3 cm-ként átfúrod néhány alkalmas magasságban. Azzal a bizonyos stifttel szabályozod, hogy milyen mélyen csusszon be a felső cső.
A stiftből eddig csak az old spice jött be, minden más stiftet kerülök. :)
A teleszkópos megoldás egyébként tuti lenne, ha nem fenyegetné karcolódás veszélye, vagy újabb kis beavatkozások, amelyek megtörik a csőfelület egyenletességét..
Lehető legkevesebb szerelvényt (bilincs, toldás stb.) is szeretnék.
 
Hát én is ezt kérdezem magamtól. Egyértelműen az a legesztétikusabb.
A praktikumot is próbáltam figyelembe venni. Hogy kompakt legyen a cucc, és hogy ne lógjanak se vezetékek, se drótok sehol + egyszerű legyen a magasság állítása.
Ha lenne valami olyan megoldás, ahol mint a felhúzható ruhaszárítónál, vagy a reluxáknál működik - hogy egy ponton húzva/csavarva tudod állítani a magasságot - és még esztétikusan is van megcsinálva mondjuk egy plafonra szerelhető sínbe rejtve, nem is lenne kérdés az állvány. De esztergálni azért nem akarok.
 
Arra gondoltam, hogy csak az első ponton érdekes a törése a bowdennek. A kanyarban már megtörhet, az úgy sem jön annyira előre, hogy látszódjon. De vannak puhábbak is, van olyan ami szerintem nem olyan merev, hogy ez gondot okozzon. Ahogy írtam, a menetes, tekerős megoldás nagyon jó, az én javaslatom csak ilyen "B" terv.

Ízlések és pofonok.
Nekem speciel még egy állvány sem nyerte el a tetszésem. A hagyományos plafonról függesztés miért nem jó?

Egyébként igen, ez az állvány dolog tényleg a kényszer szülötte, ha nem lehet a plafonról leengedni. De a plafonról én csak úgy engedném le, ha a vezeték nem látható, tehát a falban megy. Ez viszont nem mindig oldható meg. Én pl albérletben lakom, így ezért találtam ki a polcot végül. Amit így utólag is jó megoldásnak tartok.

Amúgy nem rossz ez a hátra rakott állvány sem, lehet játszani valamit vele, hogy a fényképezésbe ne zavarjon bele, ha ez szempont. Élőben szerintem nem zavaró ott a sarkoknál. Bár ha hátul menne, akkor én valami filigránabb megoldást keresnék és egyáltalán nem lógatnám, hanem hátulról állítanám a rúdnak a hosszát. Nem kell azt olyan sokat állítani, hogy gondot okozzon. Valahogy úgy csinálnám meg, hogy szemből úgy tűnjön lebeg a lámpa az akvárium fölött.

Fú, de könnyű így kivülről tanácsokat adni. :D :D
 
Back
Oldal tetejére