• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Járatlan utakon

sejtettem, de gondoltam egy próbát megér ....
köszi

Igazából, ha komolyan gondolod, az én véleményem az, hogy optit csak a GA-ból éri meg venni. Nagyon kevés üveges tart készleten alapanyagot, még kevesebben vannak azok, akik akváriumot is készítenek. Aztán szűkül a kör, mert akváriumot nem mindenki mer szállítani, ha meg el kell érte menned, akár csak megyén belül is, a benzin már veri a futárköltséget. Aztán ugye a rutin, garancia, stb. A szállításra a GA vállalja a felelősséget, ha Te rakod be a szuszkába, onnantól a Tiéd a felelősség. Lehetne sorolni az érveket. (Ha szeretnél egy szép GA-s optit, akkor 26-án tervezek egy túrát, elhozom Neked szívesen (bár az autó méretkorlátos azért!) :) )
 
Sok sikert a "kísérleti" akváriumhoz :)



Kell fissidens? Ha a közeledben nem tudod beszerezni, szerintem tudok küldeni..


Én is ilyet használtam, igaz víz alatt :)
Tudom hogy nagyon precíz alkat vagy, de miért csináltál a talajokhoz elválasztó palánkot? Mivel a táptalaj csak 1-2 cm, simán megáll az középen hogy mellé tudd önteni a normál talajt. Vagy lemaradtam valamiről?


Triton?

Köszönöm! :) Kíváncsi vagyok.. :)

Van fissim, köszi. A homokos vizes trükk jó, YT-on láttam ilyet már, de még nem volt rá szükségem.

"mert precíz alkat vagyok" :D Amúgy meg sem fordult a fejemben, hogy ne elválasztóval tegyem. Meg ugye itt három talaj van... táptalaj + ISTA + Tropica powder, több dologra kellett figyelni... ok, magyarázkodok csak :)

Triton csak reklám meg duma. Csináltatják és szállítják szerintem. Megkérdeztem őket, nem az optiról, hanem még korábban egy normál nagyról. Az első mondat az volt, hogy "hááát nem ez a fő profilunk, deee...". Nem folytattuk.
 
Sok sikert a "kísérleti" akváriumhoz :)



Kell fissidens? Ha a közeledben nem tudod beszerezni, szerintem tudok küldeni..


Én is ilyet használtam, igaz víz alatt :)
Tudom hogy nagyon precíz alkat vagy, de miért csináltál a talajokhoz elválasztó palánkot? Mivel a táptalaj csak 1-2 cm, simán megáll az középen hogy mellé tudd önteni a normál talajt. Vagy lemaradtam valamiről?


Triton?

Azmiaz ??
:unsure:
 
Az akvát 11.01-én töltöttem fel, vízcsere volt 11.03., 11.05., 11.07-én, mindegyik 15 liter (kb. 50 netto%), feles vízzel (50-50% kezelt csapvíz+RO víz elegye, Gh ~10,5°nk). Most kezdem a vízcseréket ritkítani, 3-4-5-6-7 naponta lesz a következő, és ezzel együtt csökkentem a csapvíz mennyiségét is, úgy, hogy az 5 napos cserénél már csak a visszasózott RO legyen.

Tegnap esti mérések:

pH 7,0 (JBL teszt)
EC 404 microS/cm
foszfát 0,4(!)
vas 0,05-0,1(!!!)

Tápok: naponta 2-2 ml micro/macro/foszfát/carbo

Érdekesség, hogy a foszfátból naponta 55 mg-ot kap az akvárium, ami bruttó literre számolva is 1,36 mg/l foszfát bevitel naponta, nettó (tényleges) víztérfogatra meg kb. 1,8 mg/l. Ok, a vízcserékkel sokat kiveszek, de a mért érték mutatja, hogy mennyire sok foszfátot köt meg a talaj :) A vasat nem értem, de annyira nem érdekel, hogy foglalkozzam is vele (értsd: lehet, hogy a teszt régi, vagy csak nem megy a fejszámolás...)

Beüzemeltem a CO2-t is közben, egy új, de kisavazott, kiáztatott diffit fogtam munkára, ami persze pont olyan f*s, mint az előző volt, úgyhogy meguntam ezt a bénázást, nekiálltam egy DIY difinek.. Ha nem jön be, ráérek akkor gondolkodni, hogy mire cseréljem le ezt :)

Kevésnek gondolom a fényt is, mert bár kicsik a növények, és nem is a tipikus veszettül bubizós fajták, a világítási ciklus utolsó 1 órájában kezdenek el bubizni, pedig a gyenge difi miatt 4 bps-mal megy a CO2 :D A DC-k meg zöldek..

Szerencsére éppen tegnap kaptam meg a 3 db Osram 20 W/1300 lm 6500K sticket, úgyhogy hétvégén ki is cserélem őket.

Jelenlegi állapot:

30797184501_fe536863dc_k.jpg
 
Adalék info a fényhez:

Ebben az üvegben volt október végéig, közel háromnegyed éven át a bucephalandra gyűjteményem. Kapták a tápot, fényt, CO2-t... Dünnyögtem magamban sokat, hogy biztosan nem jó valami (a tápom, a víz - DIY visszasózó keveréket használtam akkor), mert az amúgy tök kék B. Hades zöld volt. Na, betettem őket a nagyba, ahol egy nagyon jó kevert T5 világítás van (1×8000K, 1×6500K , 2×grolux), és 1 hét alatt bekékült! Persze nem kizárt az "optikai tuning", de most úgy tűnik, hogy a kompakt fénycsövek bizony nem hozzák azt a tudást, amit egy T5 világítással el lehet érni. Persze erre is van ötletem, de a megvalósítása... :)
 
Már megint lemaradtam... :)

Az első hétre tervezett vízcseréket tisztességgel végrehajtottam (minden másnap, tehát 11.03., 05., 07.), majd elfelejtettem a 3 és 4 napos cseréket, így 11.12-én csináltam a következőt... :D Tipikus, de már elején szóltam, hogy ez lesz. A növénytápot mg-ra számolom, de a vízcserétől tikkelni kezd a szemem... :)

11.12. után csináltam egy cserét 11.17-én (5 napra), 11.23-án (5 napra), majd 11.29-én (6 napra), és innentől már a heti (7 napos) vízcsere megy.

Azt írtam, hogy a feltöltő víz 1:1 kevert volt, kb. 10,5°nk összes keménységű. Az első 3 vízcsere is ilyennel ment, majd a következő kettő már 1:4 arány volt mindenféle adalék nélkül (elméletileg 4,3°nk). A 11.23-i és 29-i már visszasózott RO, Salty-val, 200 microS/cm-re.

Fotók készültek, mérési eredmények vannak, úgyhogy délután írok némi visszatekintést az elmúlt hetekről.
 
11.15. 2 hetes az akva

Elkészültem a DIY diffúzorral, betettem és csak csodáltam :) Annyira jó a porlasztója, hogy a CO2-ből a CO és az O csak külön-külön fér át a lyukon ;)

Írjak róla részleteket? Fotóztam a készítését ;)

Mérések

Mintavétel: estefelé, fény és CO2 csúcson, a napi tápozás előtt

pH 7,0
EC 404 microS/cm
foszfát 0,4 mg/l
vas 0,05-0,1 mg/l
 
11.18. 2,5 hetes az akva

Megjelent a barna alga és a retkes, csúszós, nyálkás lepedék (pl. a DC gumitappancsán). Haj vagy zöld sehol.

Sajnos látható, hogy tényleg nem való nekem az aquascaping, mert az egyik akváriumban "találtam" egy fémhálón vegetáló mohát, aminek annyira megörültem, hogy rögtön helyet biztosítottam neki az előtérben :p

Ez egy saját gyűjtés egy hegyi patakból (iható vízű forrás az eredete). Pellia epiphylla-ként azonosítottam, ami vagy igaz, vagy nem. Belógattam az egyik akvárium oldalára, de leesett és eltűnt a dzsungelben valamikor október elején. Nem kezdtem keresni, de most, hogy megvan... hát adok neki pár hetet. Látszólag minden levélvégen van némi friss, zöld hajtás, meglátjuk, hogy mi lesz belőle.

Megjelentek az első Parvula mini hajtások is, mennek mindenfelé az akvában, az oldalüvegen nagyon jól lehet látni őket :)

30569028154_af093f49c7_b.jpg20161118_210216 by dexkill aqua, on Flickr

30569025374_aa8e6271c6_b.jpg20161118_211324 by dexkill aqua, on Flickr
 
11.23. ~3 hetes az akva

Vízcsere visszasózott RO vízzel.

Mérések

Mintavétel: estefelé, fény és CO2 csúcson, a napi tápozás előtt

pH 6,8
EC 326 microS/cm
foszfát 0,5-0,6 mg/l
vas 0,1 mg/l
 
11.29. 4 hetes az akva

A barna retek benőtte az üveget, a csöveket, a fát, és a növények régi leveleit is. Megjelent némi zöld pontalga is (végre, mert már kezdtem aggódni :D).

Az első négy hétben nem nyúltam a barnához sem, zöldhöz sem, így ennél a vízcserénél pucoltam le minél többet szivaccsal, fogkefével.

Az látszik, hogy a régi levelek barnulnak, ők nem érzik jól magukat, de a friss hajtások bitang jók, üde zöldek, húsosak, egészségesek.

Az Alternanthera r. mini sajnos még nem éledt fel, de legalább gyökeret vert már.

A Rotala indica nagyon sokat erősödött, de még nincs kirobbanó formában.

Mivel kifogytam a foszfát víztesztből - nitrátom meg nem is volt -, így csak a zöld pont algából tudok kiindulni, miszerint magas a nitrát. Az előző foszfáttesztek és a zöld pont megjelenése alapján 20-25 mg/l-nek gondolom a nitrátot, így a tápozáson módosítottam kicsit:

Micro 2 ml/nap
Macro 1 ml/nap (csökkentés 2 ml/napról)
Carbo 2 ml/nap
Foszfát 2 ml/nap

Számszerűen az érdeklődők számára:

4 mg vas
50 mg nitrát
47,5 mg foszfát
68 mg kálium

Kiemelem: naponta 47,5 mg foszfát 40,5 l (névleges) literre, netto kb. 30 literre. tehát 1,17 mg/l/nap és 1,58 mg/l/nap. Pontos értéket ugyan nem tudok mondani, de a korábbiakból becsülhető. Brutális a talaj foszfát megkötő képessége! :O

Mérések

Mintavétel: vízcsere közben, CO2 már nem ment egy ideje, a víz felét leszívtam, a szivaccsal már matattam az akváriumban, amikor eszembe jutott, hogy mérni kellene :)

pH 7,1
vas 0,1-0,2 mg/l

A vasból több mint elég ennyi, de a tápozáson nem módosítok egyelőre.

A vízcsere mennyiségét csökkentettem 12,5 l-re (kb. 40% netto) a korábbi 15 literről (kb. 50% netto), mert az EHEIM befolyó cső kosara 15 l cserénél levegőt kap, és utána légteleníteni kell :)

30569022344_7cdaf10fc3_b.jpg20161130_010101 by dexkill aqua, on Flickr

30569007104_0862ca0e13_b.jpg20161130_010115 by dexkill aqua, on Flickr

30569019474_62de473458_b.jpg20161130_010154 by dexkill aqua, on Flickr

31246588462_e3871515aa_b.jpg20161130_013129 by dexkill aqua, on Flickr
 
Utoljára módosított:
12.03. ~4,5 hetes az akva

Tegnap kaptam kézhez a GA csomagot, jött foszfát utántöltő, du. mértem nitrátot is, minden okés, így a hétvégén beköltözik 5 oto és 4 amano, jövő héten szűrőtisztítás, Seachem Purigen upgrade, jövő hétvége körül pedig beköltözik az amanda csapat, illetve utána kicsivel később egy csapat CRS garnéla. Adagolok Seachem Stability-t is majd kíváncsiságból :D

Mérések

pH 7,0 (DIY cseppteszt)
pH 6,92 (laboratóriumi asztali pH mérő)
nitrát 10,6 mg/l (spektrofotométer)
foszfát ~1 mg/l (JBL)
vas 0,1-0,2 mg/l (JBL)

A vízcsere előtt (11-29-én) 20-25 mg/l nitrátot tippeltem, a feles vízcsere és a visszavett macro mellett ez jó is így. Azt gondolom, hogy a tápozást jól belőttem elsőre, lényegében "félig vakon". Mivel csökkentem a cserevíz mennyiségét (kevesebb tápot veszek ki), és halak/garnélák is költöznek be (több nitrogént viszek be a kajával), így nem is változtatok rajta egyelőre.

Két fotót csináltam most az előbb. Az első unalmas :D, a másodikon viszont a bekarikázott részre hívnám fel a figyelmet. Valószínűleg "csak" egy sima forrásmoha, de azok nem nagyon szokták szeretni a meleg vizet, és hátha nem Fontinalis antipyretica. Megtartjuk, felneveljük.

31276347781_2b415f4fd4_b.jpg20161203_144057 by dexkill aqua, on Flickr

31022182740_1f248286df_b.jpg20161203_150300 by dexkill aqua, on Flickr
 
Visszatekertem a napló elejére. Olyan szép és tiszta volt. 10 napig. Megharagudtál rá? Zavart, hogy szép? :) :p

Brutálisan elengedted az akváriumot. Bár ahogy nézem inkább labor/mérés oldala foglalkoztat mint a megjelenése :)
Algaevőket ott a 10. napon már be kellett volna pattintani. Azért remélem visszatalálsz a fórumhoz méltó tiszta útra :) (y)
 
Back
Oldal tetejére