• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Wooden dream

Én nem ezt tapasztaltam. Sőt. Már nem is használok porlasztót, hanem egy vékony injekciós tűvel vezetem be a CO2-t a szívóágba. Ha látok is buborékot kijönni a kiömlőn, akkor is nagyságrenddel kisebb, mint egy difin. Szörcsögés nincs.
Én is emellett törnék lándzsát. A házi reaktorokba sem tesztek porlasztókövet, mégis megy. Lényeg a hangoláson lehet. Nem mindegy mekkora Co2 mennyiséget töltötök az adott átfolyással rendelkező szűrőbe. Ráadásul egy akváriumi külső szűrő a rendszer legmélyebb pontján van, ergo itt a legnagyobb a nyomás. A magasabb nyomás hatására a bubik hamarabb zsugorodnak. 😉
 
Én nem ezt tapasztaltam. Sőt. Már nem is használok porlasztót, hanem egy vékony injekciós tűvel vezetem be a CO2-t a szívóágba. Ha látok is buborékot kijönni a kiömlőn, akkor is nagyságrenddel kisebb, mint egy difin. Szörcsögés nincs.
Lehetséges, hogy szűrőfüggő is a dolog...
Pl egy egy 16/20-as csövezésű szűrő esetében a csőben szerintem kicsit kisebb nyomás van az átmérője miatt (még akkor is, ha a szűrő teljesítménye nagyobb). Illetve nagyobb szűrő esetén eleve nagyobb bubiszámmal üzemel a CO2, mivel valószínűsíthetően egy nagyobb szűrő relatív nagyobb akváriummérethez társul.

Szóval oda akarok kilyukadni, hogy a 12/16-os csövezésű szűrőben (ahol pluszban még a CO2 bubiszáma is kisebb) hatékonyabban oldódik be a gáz, mint egy 16/20-as szűrőnél.

:unsure:?:unsure:?

Hajlamos vagyok túlgondolni a dolgokat, lehet ez is ez az eset...de nagyon érdekel a dolog, mert én is próbáltam korábban és emlékszek erre a szörcsögésre kb. 10-15 percenként, amikor felgyűlt a szűrőben a gáz.
 
Lehetséges, hogy szűrőfüggő is a dolog...
Pl egy egy 16/20-as csövezésű szűrő esetében a csőben szerintem kicsit kisebb nyomás van az átmérője miatt (még akkor is, ha a szűrő teljesítménye nagyobb). Illetve nagyobb szűrő esetén eleve nagyobb bubiszámmal üzemel a CO2, mivel valószínűsíthetően egy nagyobb szűrő relatív nagyobb akváriummérethez társul.

Szóval oda akarok kilyukadni, hogy a 12/16-os csövezésű szűrőben (ahol pluszban még a CO2 bubiszáma is kisebb) hatékonyabban oldódik be a gáz, mint egy 16/20-as szűrőnél.

:unsure:?:unsure:?

Hajlamos vagyok túlgondolni a dolgokat, lehet ez is ez az eset...de nagyon érdekel a dolog, mert én is próbáltam korábban és emlékszek erre a szörcsögésre kb. 10-15 percenként, amikor felgyűlt a szűrőben a gáz.

A nyomás függ az áramlástól is. Minél kisebb a keresztmetszet, annál nagyobb az áramlási sebesség. Ez pedig fordítottan arányos a nyomással. A szívó oldalon úgy tudsz nyomást fokozni, hogy túlméretezed a csövet a szűrőig. Ezzel csökken az áramlási sebesség és nő a nyomás. A másik megoldás a folytás. A nyomó oldalon szűkebb keresztmetszetű csövet szerelsz, ezáltal csökken a szívó oldali sebesség és növekszik a nyomás a szűrő előtti szakaszon. Fizikusok javítsanak ki, ha rosszul tudom.
 
A nyomás függ az áramlástól is. Minél kisebb a keresztmetszet, annál nagyobb az áramlási sebesség. Ez pedig fordítottan arányos a nyomással. A szívó oldalon úgy tudsz nyomást fokozni, hogy túlméretezed a csövet a szűrőig. Ezzel csökken az áramlási sebesség és nő a nyomás. A másik megoldás a folytás. A nyomó oldalon szűkebb keresztmetszetű csövet szerelsz, ezáltal csökken a szívó oldali sebesség és növekszik a nyomás a szűrő előtti szakaszon. Fizikusok javítsanak ki, ha rosszul tudom.
Szerintem így helyes, amit írtál.
Akkor inkább úgy fogalmaznék, hogy abban a szűrőben működik hatékonyabban a CO2 beoldás, ahol az áramlási sebesség kisebb és magasabb nyomás uralkodik - ez így elméletben jól hangzik.
Nekem az nem tiszta, hogy anno pl az én szűrömben akkor miért "torlódott" fel a gáz és egy idő után miért zúdult bele az akvába egyszerre (többé-kevésbé) beoldatlanul.
@elektrorudi -nál ez miért működik? Valamilyen paraméter csak más a 2 rendszerben...
Bocs a konyhanyelv miatt :)

Szerk.: most látom Coller naplóját szemetelem, ezért meg külön bocs :ROFLMAO:
 
Lehetséges, hogy szűrőfüggő is a dolog...
Pl egy egy 16/20-as csövezésű szűrő esetében a csőben szerintem kicsit kisebb nyomás van az átmérője miatt (még akkor is, ha a szűrő teljesítménye nagyobb). Illetve nagyobb szűrő esetén eleve nagyobb bubiszámmal üzemel a CO2, mivel valószínűsíthetően egy nagyobb szűrő relatív nagyobb akváriummérethez társul.

Szóval oda akarok kilyukadni, hogy a 12/16-os csövezésű szűrőben (ahol pluszban még a CO2 bubiszáma is kisebb) hatékonyabban oldódik be a gáz, mint egy 16/20-as szűrőnél.

:unsure:?:unsure:?

Hajlamos vagyok túlgondolni a dolgokat, lehet ez is ez az eset...de nagyon érdekel a dolog, mert én is próbáltam korábban és emlékszek erre a szörcsögésre kb. 10-15 percenként, amikor felgyűlt a szűrőben a gáz.
Szintén elnézést kérek @Coller -től az O.T. -ért. Csak megörültem neki, hogy egyre kattan az agyunk. :)
Azt készséggel belátom, hogy rendszerfüggő is lehet a dolog, hiszen én csak egyetlen rendszerben próbáltam, nem az összesben. :) Szerintem a csövezésnek és az áramlási sebességnek nem sok köze van a dologhoz. A szivattyú percenként 1350 fordulattal veri szét a kicsi vagy nagy buborékokat, ami áthalad rajta. Ez ugye percenként 4000-8000 ütést jelent a rotor lapátokkal a buborékokra. Ebben látom a dolog nyitját. ☮️
 
Örülök, ha pezseg a téma, semmi gond :)
Nekem nagyon minimál bubiszám megy át a szűrőn, szörcsögésre így esély sincs, hiába 16/20as a csövezés.
Bezzeg az Ista skimmer-Tetra600as kombó... Ott elég, ha picit csökken a vízoszlop magassága a párolgással, máris levegőt szív a a skimmer. Nem egyszer kellett éjjel hangolnom a dolgokon (hálóban van az összes akvariumunk), mert nem tudtam tőle aludni, hogy kluttyogott :D
 
Nem egyszer kellett éjjel hangolnom a dolgokon (hálóban van az összes akvariumunk), mert nem tudtam tőle aludni, hogy kluttyogott :D
Nálunk is a hálóban van az aki és szintén többször előfordult a probléma. Én erre azt találtam ki (gyorsmegoldásként), hogy kiveszem a skimmer részt és a tetejét eldugaszolom. Mivel idáig 2-szer törtem el a kínai üvegeket így van +2 db kis műanyag szabályzó dugó az aljához, ami ugye pont olyan méretű, mint a felső rész.
Így hajnal 2-kor ha elkezd hangoskodni csak simán belenyomom azt és kész. Optimális esetben még hamarabb odaérek és megcsinálom ezt a műveletet, mielőtt párom is felébred rá:ROFLMAO:. Már megy tök sötétben is, kevesebb, mint 10-15 másodperc alatt:cool:
Reggel világosban van idő utántölteni és visszarakni a skimmert.
 
No, ezt meg kellett tépni, igen keményen. Hygrophila és tripartita hatalomátvételi kísérlet történt, ezt elfojtottam, és még a Buce állományon is ritkítottam. Ja, és kikerült bal oldalról a crypto, egyelőre beszórtam az innen-onnan maradt ARM-eket a helyére, de nagy reményeket nem fűzök hozzá, csak nem akartam kidobni őket. Nagyon nagy mennyiségű növény került ki, és még mindig lehetne rajta ritkítani, de hát, hagyni kell munkát következő alkalomra is :)
Before:

20210407_194500.jpg

After:

20210409_203153.jpg
 
No, ezt meg kellett tépni, igen keményen. Hygrophila és tripartita hatalomátvételi kísérlet történt, ezt elfojtottam, és még a Buce állományon is ritkítottam. Ja, és kikerült bal oldalról a crypto, egyelőre beszórtam az innen-onnan maradt ARM-eket a helyére, de nagy reményeket nem fűzök hozzá, csak nem akartam kidobni őket. Nagyon nagy mennyiségű növény került ki, és még mindig lehetne rajta ritkítani, de hát, hagyni kell munkát következő alkalomra is :)
Before:

View attachment 104372

After:

View attachment 104373
Ezúton is köszi a buce-kat ;)
 
Elmaradt egy picit a vízcsere, tápozás is úgy ment, ahogyan eszembe jutott, meg is lett az eredménye: megjelent némi ecset. Úgyhogy ma nekiveselkedtem, levagdostam az érintett leveleket. Volt egy kis átszervezés is, de sztem szemből pont alig látszik, a jobb hátulját rendeztem át, ami az ágyból az oldalüvegen keresztük pont vmennyire látszik, de szemből nem igazán. Kiszedtem egy kisebb ökölnyi fonállal fertőzött mohát - tele volt alul mulmmal, az a csoda, hogy csak ennyi alga volt benne. A homokot is picit felfrissítettem, és bal oldalon az Anubiasok között vágtam egy kis rendet. A hygrophylát sikerült úgy megmetszeni legutóbb, hogy most épp megfojtja a tripartita, de ez azért két olyan növény, hogy úgy vagyok vele: győzzön a jobb.
Kapott a zselés cucc egy új difit is, mert a régivel lett vmi, és egy ponton eregetett ilyen böszme bubikat, sípoló-csipogó hangon - agyf.szt kaptunk, ugyanis a hálóban van ez az akva (is).
A kis ecset kalandtól eltekintve minden rendben. Picit vissza kellett sóznom a vizet, mert most először lement 100ppm alá a TDS.

20210418_182929.jpg
 
Szép. Az a tegez ott egy másik éned? Milyen stílussal nyomod, sima tradicionális, vagy Kassai féle lovasíjász? Aluvessző(pl. Easton 2018),vagy carbon...? A pulykatollak sokat elárulnak még így is. 😉
Másik énnek túlzás lenne egyelőre nevezni. Szinte semmi időm nincs rá, kaptam a szerelést egy barátunktól, aki ebben nagyon benne van. Ha tippelnem kellene, tradicionálisnak mondanám amit csinálnak. Nem tudom a választ a sok kérdésedre sajnos. Az íjászjodásomban egyelőre a vessző elengedése (és az ezzel járó "elengedés") értékelhető, semmi más :)
 
Macskamentes kép. Húzósabb nyírás volt, sajnos elfelejtettem bifórt lőni, de szó szerint "égig" ért a gaz. Lehet, hogy a Hygrophilát ki is irtottam véletlen, de nem is baj, túl sok volt az ide. A tripartitát durván megtéptem, kiugrott pár Buce is (ld ingyenes topik), a terv az, hogy hátul egyszer majd végig Blyxa legyen - nagyon megszerettem ezt a növényt, és folyamatosan tudom a másik két akváriumból bővíteni az állományt. Baloldalt fent brutál mennyiségű mohát is kiszedtem (ahhoz képest, amit hittem, hogy mennyi van) .
Jóval világosabb lett az akvárium, de rá is fért, és még mindig lehetne középről Bucét kiszedni simán. Baloldalon fent A Microsorum eléggé kezd elhatalmasodni, de még hagyom, ez is a halálból jött vissza egy durvább "ecset-kaland" után. Csövekre már nem volt kedv és energia. Lecarboztam, majd az amanok elintézik :D Elöl a Sagittaria elég rendesen elkezdett terjeszkedni - hagyom, kíváncsi vagyok, mi lesz belőle, ebből is egy haldokló kis tő volt, a zselés Neo mentette meg.
Cseréltem is egy nagyobbat a vízből - ez az akvárium rendben van, így puszta kíváncsiságból mértem egy foszfátot, de nem volt olyan sötét jelzés a papíron, így nem tudom az eredményt - mint a tinta, olyan volt :D
Kétszer is megnéztem, hátha vmit elrontottam, de mindkétszer ez történt. Ehhez képest gond nem volt az akváriumban, úgyhogy nem egészen értem a dolgot. Sőt, minimális, alig észrevehető zöld pont volt, amiből pont az ellenkezőjére tippeltem volna. Nem tudom, mi okozza ezt, de mivel gond nincs, nem is aggódom túlzottan. Majd mérek megint, mennyire ment le a cserével.
Elképesztő, mennyi növény van az akváriumban. Szívem szerint lassan újraindítanám.... de olyan szép problémamentes, hogy egyelőre a lustaságom erősebb. Pedig van már ötletem.

20210513_191931.jpg

Jó-jó, képen látom én is hogy középen most picit kopasz ahol megtéptem a Bucékat, de a moha úgyis benövi. De az üvegig értek, szó szerint nyomták már :)
 
Back
Oldal tetejére