• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Fekete Kincsesláda avagy Projekt 2k24

aKristóf

Tapasztalt kertész
Sziasztok!

Teljesen kezdő vagyok még, ezért is nyitom ezt a naplót mert bízok benne hogy rengeteg hasznos tanáccsal tudtok ellátni a későbbiekben. Az akvárium még csak tervezés alatt áll, ez azt jelenti hogy ma megérkezett a tank, a szűrő és a fűtő. Január másodikán meg majd a lámpa, talajok és más apró kiegészítők. Lassan egy éve tervezgetek belevágni a hobbiba. Egy YouTube által ajánlott akvárium építő videó szippantott be, és azóta rendszeresen néztem a témában videókat és olvastam utána az interneten. Most így év végén jutottam el arra a pontra, hogy van a fejemben egy koncepció, és elég tájékozottnak tartom magam hogy egyáltalán belevágjak. Hajlamos vagyok kicsit túlgondolni a dolgokat, úgyhogy vakon semmiképp nem akartam belekezdeni az akváriumépítésbe, ezért is tartott ilyen sokáig hogy elhatározásra jussak. Na meg nem az a fajta vagyok aki csak úgy bedobál pár fát és követ egy üvegkockába és lesz ami lesz alapon reménykedik hogy jól fog kinézni.

Röviden felvázolnám a koncepciót:
Az akvárium alapja egy háromszög kompozíció két párhuzamos bal sarokba mutató vastag vasfával, amik seiryu kövekkel lesznek kitámasztva. Azért erre a kőre esett a választásom, mert remek kontrasztot mutat majd az akváriumban élő halakkal és garnélákkal, illetve lágyabb átmenetet képez a vasfa és a fekete aljzat között. Az akvárium lakói yellow fire vagy orange sakura garnélák lesznek, egy pár arany mézgurámival és egy csapat ékfoltos razbórával. Talán így már érthető miért a Fekete Kincsesláda nevet kapta a projekt. A fákat elég sűrűn tervezem beültetni Bucekkal és Anubiasokkal, a bal sarokban meg "erdősítenék" stemekkel, esetleg egy ludwigia super reddel a fókuszban. Növények terén még nagyon képlékeny a terv, de mindenképp kezdőbarát gyorsan növő növényekkel tervezek az epifitákon kívül. Az akvárium jobb hátsó sarkát szeretném viszonylag üresen hagyni, ugyanis ide egy Spathiphyllum gyökeret szeretnék majd bevezetni. Monstera deliciosan is gondolkoztam, viszont méretben nem jól passzolna, és a gyökérzete is kuszább. Félek hogy egy nagyobb monstera sok helyet venne el az akváriumból és nem is mutatna jól a víz alatt a gyökere. Nagy vonalakban ez a koncepció, ehhez próbálom magam tartani. Persze javaslatokra és tapasztalatokra nyitott vagyok.

Technika/felszerelés:
akvárium: Dennerle Scaper's Tank 70l (50x39x36 cm)
szűrő: Seachem Tidal 55
lámpa: Chihiros A501
fűtés: Dennerle Nano ThermoCompact 150W
talaj: Dennerle DeponitMix Professional 2,4 kg, ADA Aqua Soil Amazonia ver. 2 9 liter

Halak/garnélák:
- Egy pár arany mézgurámi
- 10 ékfoltos razbóra
- 5 törpe szívóharcsa
- 10 yellow fire/orange sakura

Mindenféle online kalkulátorral számolgattam, beszéltem hozzáértővel is, ők azt mondták hogy ennyi hal megvan együtt 70 literben, és jól is oszlanak el (gurámik fent, razbórák középen, többi talajon). Olyan tanácsot is kaptam, hogy figyeljem meg majd a hím mézgurámi viselkedését, és ha nagyon űzi a nőstényt, tegyek be még egy nőstényt az akváriumba és tartsam őket háremben. Természetesen nem egyszerre terhelném az akváriumot, szépen fokozatosan rendszeres vízparaméterek ellenőrzése mellett telepíteném az élővilágot. Erről szeretnék véleményt is kérni a hozzáértőktől. Valóban elég 70 liter ennyi halnak?

Január első hetében kezdem el az ültetést, és reményeim szerint februárban már lesz pár lakója az üvegnek, de ez nyilván függ majd a tesztek eredményétől is.
Nagy vonalakban ennyi a terv, de sok minden közbejöhet még, főleg ha élőlényekkel dolgozik az ember. Köszönöm hogy végigolvastad. Szívesen fogadok bármiféle észrevételt, jó tanácsot :)
 
Utoljára módosított:
szia Kristóf,
üdv itt a fórumon!
a tidal 55 helyett én egy eheim külső szűrővel vágnék bele a projektbe és akkor elég lesz 70 liter ennyi halnak… 😊
Sajnos ezzel már elkéstem, a szűrő ma megérkezett. Gyári ajánlás szerint 200 literre jó a Tidal 55, GA ajánlás szerint meg 100 literre. Azért is esett a választásom erre a szűrőre, nem az egyel kisebbre. Egyébként a szűrőbe rendeltem egy extra szivacsot, erre megy rá a Seachem Purigen párna, a mátrix majd a perlon vatta. Úgyhogy a gyári Tidal 55-höz képest kicsit fel van turbózva. Ha nagyon nem bír el az akváriummal, akkor beruházok egy külső szűrőre. Köszönöm a tippet
 
Halak/garnélák:
- Egy pár arany mézgurámi
- 10 ékfoltos razbóra
- 5 törpe szívóharcsa
- 10 yellow fire/orange sakura

Mindenféle online kalkulátorral számolgattam, beszéltem hozzáértővel is, ők azt mondták hogy ennyi hal megvan együtt 70 literben, és jól is oszlanak el (gurámik fent, razbórák középen, többi talajon). Olyan tanácsot is kaptam, hogy figyeljem meg majd a hím mézgurámi viselkedését, és ha nagyon űzi a nőstényt, tegyek be még egy nőstényt az akváriumba és tartsam őket háremben.

Nem tudom, ki volt az a "hozzáértő", de nem ért hozzá. 1 cm-es testhosszra 1 liter víz kell jusson, alsó hangon.

A gond már ott kezdődik, hogy az 50x39 cm-es, fákkal telezsúfolt kiúszótér rettenetesen kevés bármilyen guráminak. Őket eleve ki kell húzni a kívánságlistádból.
Az akvárium alapterülete miatt az ékfoltosok sem jók. Magánzárkában fogják érezni magukat, azt meg gondolom nem szeretnéd.

Nano halakban gondolkodnék (Boraras brigittae, Microrasbora kubotai), de akár egy 6-8 fős Paracheirodon simulans csapat is szóba jöhet.
5 helyett 2 Macrotocinclus affinis bőven elég.
A garnikat elvetném, mivel a halak fel fogják enni a szaporulatot.

Ám a legfontosabbat nem említetted: milyen vizet fogsz használni? Ha csapvíz, mik a paraméterei (pH, GH, KH, SiO2, stb.).
 
Utoljára módosított:
Szia Kristóf!
Elég koncepciós terv. Én egy kicsit sokallom az ékfoltosrazbóra csapatot a 2 gurámival. Az Otocinclus is számít, meg a garnélák is. Egy jól bejáratottban esetleg csücskösen, de új indításnál... @mmccannon Marynek biztos lenne javaslata. 🙂
és ott van még, hogy a gurámi-garnéla párosítás sem az igazi, ha csak nem eledelnek veszi a garnikat. 😁
 
Nem tudom, ki volt az a "hozzáértő", de nem ért hozzá. 1 cm-es testhosszra 1 liter víz kell jusson, alsó hangon.

A gond már ott kezdődik, hogy az 50x39 cm-es, fákkal teleszúfolt kiúszótér rettenetesen kevés bármilyen guráminak. Őket eleve ki kell húzni a kívánságlistádból.
Az akvárium alapterülete miatt az ékfoltosok sem jók. Magánzárkában fogják érezni magukat, azt meg gondolom nem szeretnéd.

Nano halakban gondolkodnék (Boraras brigittae, Microrasbora kubotai), de akár egy 6-8 fős Paracheirodon simulans csapat is szóba jöhet.
5 helyett 2 Macrotocinclus affinis bőven elég.
A garnikat elvetném, mivel a halak fel fogják enni a szaporulatot.

Ám a legfontosabbat nem említetted: milyen vizet fogsz használni? Ha csapvíz, mik a paraméterei (pH, GH, KH, SiO2, stb.).
Bocsánat hogy kicsit eltűntem, de sikerült benyelnem egy jó kis betegséget így szilveszter előtt. Tegnap ágyból se nagyon volt erőm kikelni.

Külföldi fórumon beszéltem egy tenyésztővel. Ő azt ajánlja hogy 50 literes akváriumra jusson egy pár mézgurámi, és ha hevesebb hímet fogok ki, akkor 5 literenként adható még egy-egy nőstény. Az arany mézgurámi kb 3-4 centiméteres és nagyon békés (legalábbis az elmondása szerint). Ő amanokkal tartja őket egyben és semmi probléma nincsen. De tájékozódok majd még az ügyben. Viszont eddig akikkel beszéltem, mindenki azt mondta hogy 70 liter bőven jó a mézgurámi párnak akkor is ha sűrűn ültetett. Kell is nekik az erősen beültetettség, mert félénk halak és így érzik jól magukat

A kérdés inkább a harlequinnek miatt született, bennük nem voltam biztos hogy elég-e a tank mérete. Pár külföldi fórumon olvastam hogy 60 centis akvárium hosszúság az ajánlott, és 80 literre ajánlanak kb 10 halat, valahol meg 60 litertől is ajánlották már a 8-as rajt. Ezt lehet hogy elvetem így, és nézelődök kisebb razbórák között. Hengel razbórát néztem még, arra az ajánlás diszhal.info szerint 60 literre 8-10 darab, de más oldalakon már 60 literre is 12-15 példányt javasolnak. Próbálok mindent úgy tervezni, hogy a legszigorúbb ajánlásnak is eleget tegyek. Úgyhogy valószínűleg 8 db hengeli mellett döntök. Ugyan olyan békés hal mint a mézgurámi, kisebb mint a harlequinn és ő sem bántja a garnélákat. Utánanézek még azoknak is amiket küldtél és lehet mellettük döntök végül

A garnéla szaporulatnak meg szerintem nem árt ha kordában vannak tartva, nem szaporítani szeretném őket. A lényeg az volt, hogy a kifejlett garnélákat ne bántsák és ne űzzék a kiválasztott halak. Majd valószínűleg úgyis a garnélák kerülnek bele első körben és egy-két hétig egyedüli lakók is lesznek. Ezt is tanácsolták, hogy garnélákkal kezdjem, hogy legyen idejük megszokni az új helyet, ezáltal bátrabban fognak viselkedni, amikor újabb lakók költöznek be, és ha látom hogy nagyon szaporodnak, tegyek be halat ami eszeget a szaporulatból hogy kordában tudjam tartani.

Csapvízzel tervezek első körben, amiről egyelőre a Ph-t tudom hogy 7,6. Ezt akarom majd 6,8 köré lenyomni. Sajnos tesztem még nincsen KH-ra meg GH-ra, de januárban érkezik majd még egy csomagom, azzal rendeltem cseppteszteket ezekre is. A vízszolgáltató szerint 12 NK a keménysége a vizemnek, úgyhogy valószínűleg be kell majd szereznem egy RO rendszert is. Viszont ezzel egyelőre nem sietek, mert első körben csak ültetni szeretnék, nekik meg megfelel a közepesen lágy víz. Majd ha megvannak a tesztek, akkor tudok közelebbit is erről a témáról. Egyelőre az a terv hogy hordókban hagyok állni Prime-os csapvizet és ezzel kezdem meg az ültetést.
 
Utoljára módosított:
Azért az nem ugyanaz mint a sakura... az amano 2x akkora és nem rendelkezik feltűnő színekkel, így bármilyen halasban tartható. :)
Mondjuk ez logikus... Akkor elgondolkozok még a garnélákon és lehet én is amano mellett döntök. A mézgurámit semmiképp nem cserélném le. Alapból úgy vágtam bele a tervezésbe hogy köréjük építem az akváriumot. Jóval a rendelésem előtt beszéltem már mézgurámi tartókkal és azért ezeket a termékeket rendeltem amiket, hogy nekik megfelelő legyen. Hozzájuk ragaszkodok csak, a többi élőlény még képlékeny lehet, úgyhogy akkor valószínűleg amanok lesznek nálam is
 
Csapathal. Ha nincs "csapat", akkor szintén hamar depis lehet.
Erre azért nem vennék mérget. Még sosem láttam őket csapatban úszni. Nálam már minimum 10-12db átúszott az örök algamezőkre (eltűntek), de még csak párban sem láttam őket soha.
Legalább fél éve nem láttam már egyet sem közülük, mikor a múlt héten egyszer csak megpillantottam egyet a növények között. Nem hittem a szememnek! Legalább hat hónapja egyedül úszkál, bújkál.
Alaposan a szemébe néztem, de depressziónak nyomát sem láttam. Sőt, mintha mosolygott volna...

Uhhh... @mmccannon 6 perccel megelőzött... 🍾
 
Mondjuk ez logikus... Akkor elgondolkozok még a garnélákon és lehet én is amano mellett döntök. A mézgurámit semmiképp nem cserélném le. Alapból úgy vágtam bele a tervezésbe hogy köréjük építem az akváriumot. Jóval a rendelésem előtt beszéltem már mézgurámi tartókkal és azért ezeket a termékeket rendeltem amiket, hogy nekik megfelelő legyen. Hozzájuk ragaszkodok csak, a többi élőlény még képlékeny lehet, úgyhogy akkor valószínűleg amanok lesznek nálam is
Nem szeretnélek lebeszélni a mézgurámiról, de jó szívvel 100l alatt szerintem egy gurámi faj van, ami ajánlható, a Trichopsis pumila. Ez persze nem azt jelenti, hogy nem szokták kisebb akváriumban tartani őket, így fogsz is ilyen ajánlást találni, de kevés a tér, hogy igazán jól érezzék magukat. (Gyerekkoromban én is tartottam törpe gurámikat 60-70 literben, szép kort megéltek, de ma már nem tenném.) Bármilyen gurámi is lesz végül, legyen nekik úszónövényekkel fedett, sűrű, "árnyékos" rész az akváriumban.
 
Utoljára módosított:
Erre azért nem vennék mérget. Még sosem láttam őket csapatban úszni.
Nem úsznak rajban. Nekem 5 van 40 literben, és szerintem jól érzik magukat. GA ajánlási is több mint 2:
"Javasolt 4-5 egyedet együtt tartani, mivel társas lények és egyedül kevésbé érzik jól magukat."
Természetben is nagy csapatokban találhatók meg. Bár én nem vagyok hozzáértő, de 70 literben simán el van 5 db.
Mézgurámit, meg mintha valamelyik GA-s 60P-s akváriumban is láttam volna, de erre lehet rosszul emlékszem. GA már 50 litertől ajánl egy párat.
Mindenki véleményét tisztelem ;)
 
Nem úsznak rajban.

Rajban tényleg nem úsznak, mert nem is az az úszkálós halacska. Csapatban élnek. Az élőhelyükön óriási csaptokaban vannak együtt - ahogy írod is. Kis akváriumba sem való, hiába kicsi hal. Nem ő az egyetlen félreértett "kishal". Talán nem is nagyon való akváriumba.
 
Egyelőre építés még mindig nem kezdődött el, a technika beszerzése tart még. A holnapi nap folyamán érkezik meg a lámpa, a talajok, tápok, csipeszek, ollók stb. Utóbbi pár napban (értsd ma meg pénteken) voltam több boltban is, keresve megfelelő hardscapenek valót. Egyelőre egyik sem mozgatta meg a fantáziámat, úgyhogy ebből majd a napokban egy GA-s túra lesz, hátha ott találok valami nekem tetsző fát és köveket. Sajnos nem esik útba a bolt, ezért nem ott voltam eddig.

Pár napja írtam hogy csapvízzel tervezek egyelőre. Na annyi változás állt be a tervbe, hogy gondoltam ha már lúd, legyen kövér, és beruháztam egy RO rendszerre. Nem tervezem permanensen beszerelni, ehhez a 70 literes akváriumhoz bőven elég lesz nekem, ha ideiglenesen mindig összedobom a zuhanyzóban, megcsinálom a vizet 30 literes marmon kannákba és szétszerelem. Tudtommal ennek maximum annyi a veszélye, hogy vigyázni kell hogy a membrán ne száradjon ki, mindig kell benne vizet hagyni és el kell dugaszolni a csöveket.

Sajnos betegség miatt is meg technikai dolgok miatt is tolódik a projekt, de tervek szerint pénteken már minden rendelkezésre fog állni ahhoz, hogy elkezdjem az ültetést.

A tervezett növények:
bucephalandra kedagang
anubias petite
cryptocoryne wendtii
microsorum pteropus windelov
ludwigia palustris
phyllanthus fluitans
ludwigia repens
taxiphyllum barbieri
ceratopteris thalictroides
rotala rotundifolia
micranthemum tweediei

Tudom elsőre elég soknak tűnik 70 literre, úgyhogy még valószínűleg szűkítve lesz a lista. Elvileg a monte carlon kívül mindegyik alacsony igényű növény, ami kezdőként számomra fontos szempont volt. Van közte epifita, moha, stem és úszónövény. Úgy állítottam össze a listát, hogy mindenhova jusson növény, könnyű legyen a gondozásuk, és meglegyenek közepes fényerőn is. Egyelőre nem nagyon merek bevállalni nagy igényű növényeket. Ha valakinek van tapasztalata velük, vagy más növényeket ajánlana, szívesen fogadom a tanácsokat.

Egyelőre így állok. Tudom, akvárium naplóhoz képest még nem sok akvárium képet raktam fel ide, de fontosnak gondolom hogy megfelelően előkészítsek mindent. Ami a halakat illeti, még mindig nincs lefixálva a végleges csapat. Annyiban vagyok csak biztos hogy mézgurámi párom lesz, és melléjük keresek más ázsiai halakat. Nem biotóp akváriumot szeretnék, de arra próbálok figyelni hogy viszonylag egy helyről, vagy legalább egy kontinensről legyenek :D Na jó, az otocinclus kivétel, de 70 literre sziámi algaevőt nem vállalok be, más opciót meg nem nagyon látok algaevőre (ha esetleg valakinek van ötlete, azt is szívesen fogadom). Esetleg kettő stiphodon ornatus? GA ajánlás szerint 50 litertől már jól érzi magát, és párban is tartható. Csak az a bajom vele hogy 7-8 centijével kétszer akkora mint a mézgurámi, nagyon elvenné a fókuszt a "fő attrakcióról" :D
 
Utoljára módosított:
Na jó, az otocinclus kivétel, de 70 literre sziámi algaevőt nem vállalok be, más opciót meg nem nagyon látok algaevőre (ha esetleg valakinek van ötlete, azt is szívesen fogadom). Esetleg kettő stiphodon ornatus? GA ajánlás szerint 50 litertől már jól érzi magát, és párban is tartható. Csak az a bajom vele hogy 7-8 centijével kétszer akkora mint a mézgurámi, nagyon elvenné a fókuszt a "fő attrakcióról" :D

Vannak szuper alga-gyilkos csigák (sisak, sün, ferrari, stb.), amik üveget, dekort és növényeken lévő algáknak nem kegyelmeznek.
 
Back
Oldal tetejére