• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Fekete Kincsesláda avagy Projekt 2k24

Igen azt tudom, inkább a haltápból származó fehérjékre gondoltam, hogy nem-e hiányzik a garnélák étrendjéből.
Na, na. 😃
Amano, meg neocaridina. Nem kell túlgondolni. Maximum páncélképzéshez szépiacsont, vagy G&G mineral, meg ilyen metszet és ásványi anyagot pótló kaja. De azzal is ráérsz, ha nem hiperlágy a vized. TDS150(cserevízben) bőven megteszi. 🙂
 
Sziasztok!
Ma végre megkapta a fekete hátteret az akvárium. Ugyancsak ma tartottam egy nagyobb karbantartást. Cseréltem vizet, tisztítottam szűrőt, ahol láttam még algát, leszívtam co2 csővel, felporszívóztam a talajt és metszettem a növényeket. A ludwigia repenst toppoltam, mert az alsó levelei már egy ideje nem voltak a legjobb állapotban, úgyhogy ahol láttam hogy a szár hozott gyökereket, az alatt levágtam és úgy ültettem vissza, a régi gyökérzetet meg kiszedtem teljesen. Többi növényt is visszametszettem és visszaültettem. Halak és garnélák még mindig jól vannak, szökés sem volt, úgyhogy visszatöltöttem a vizet a tetejéig. A fűtőt kivettem az üvegből, majd nyáron ha hűvösebb a szoba, visszarakom. Most 22 fok körül van a vízhő, ami a jelenlegi lakóknak ideális. Alga sajnos még itt-ott van, de láthatóan fogy napról napra. Főleg az úszónövények gyökerén van már csak alga, viszont ezt nagyon macerás eltávolítani, mert megtapad a kis szőrökben. Az otok szokták enni innen is, de elég lassan haladnak vele. Egyelőre muszáj kibírnom hogy ez még csúnya, de bízok benne, hogy idővel eltűnik innen is az alga. Próbáltam mindenhogy: leszívni a gyökerekről, kézzel leszedni, lemosni róluk. Már csak azt nem próbáltam hogy egy az egyben lecsípem azt a gyökeret amin az alga van. Majd ha kicsit megerősödnek az úszónövények és addig nem múlik el a probléma, akkor ezt fogom tenni. Teszek fel egy előtte-utána képet. Az "előtte kép" két nappal ezelőtti, mert mai karbantartás előtt elfelejtettem fotózni 😅
BioU63x.jpg
3VRpYfg.jpg

A szárazföldi növények még váratnak magukra, habár abban bíztam hogy a hétvége folyamán már bekerülnek azok is. Rendeltem külföldről akasztós ültetőkosarat meg "PothOCarry"-t. Elvileg jövőhéten megérkeznek ezek is, és akkor végre teljes lesz az összkép a pothosokkal és a vitorlavirágokkal
 
Sziasztok!
Utóbbi napokban megjelentek a 'limpet' -ek az üvegben. Magyarul talán kacsakagyló a neve, de egyedül angolul találtam róla infót, gondolom nem egy gyakori akváriumlakó. Neve ellenére a csigák családjába tartozik, ezért gondoltam rá, hogy veszek egy helena csigát. Eddig mániákusan figyeltem rá, hogy egy csiga se jusson az akváriumomba (nem szeretem őket), de nekik valahogy mégis sikerült. Azt gyanítom hogy a dekoron lehettek rajta, mert a növényeket mind kezeltem ültetés előtt 1:20-as arányú fehérítős oldatban, úgyhogy az minden csigát kiirtott rajtuk. Sajnos tanulópénz volt, legközelebb megfőzöm a fákat mielőtt az üvegbe kerülnek. Azért csak egy helenát tervezek venni, mert amint kiirtotta a limpeteket, ajándékozom is tovább. Gondoltam noplanarias kezelésre is, mert azt tanácsolták külföldi fórumon hogy az talán kiirtja őket, de lehetőleg szeretném elkerülni a kémiai kezelést, és kicsit féltem a garnélákat is tőle. Teszek be egy képet is az emlegetett állatról. Olyan kicsik, hogy én magam nem nagyon tudom őket fotózni, úgyhogy internetről szedtem a képet. A kérdésem az volna, hogy volt már valakinek hasonló potyautasa az üvegben? Ki hogyan irtotta ki? Helena csiga eszi ezeket?

limpetjpg.jpg

Szerk.: Egyébként az egyel ezelőtti képen az üvegen lehet látni azokat a fehér kis pontokat. Róluk van szó.
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!
Utóbbi napokban megjelentek a 'limpet' -ek az üvegben. Magyarul talán kacsakagyló a neve, de egyedül angolul találtam róla infót, gondolom nem egy gyakori akváriumlakó. Neve ellenére a csigák családjába tartozik, ezért gondoltam rá, hogy veszek egy helena csigát. Eddig mániákusan figyeltem rá, hogy egy csiga se jusson az akváriumomba (nem szeretem őket), de nekik valahogy mégis sikerült. Azt gyanítom hogy a dekoron lehettek rajta, mert a növényeket mind kezeltem ültetés előtt 1:20-as arányú fehérítős oldatban, úgyhogy az minden csigát kiirtott rajtuk. Sajnos tanulópénz volt, legközelebb megfőzöm a fákat mielőtt az üvegbe kerülnek. Azért csak egy helenát tervezek venni, mert amint kiirtotta a limpeteket, ajándékozom is tovább. Gondoltam noplanarias kezelésre is, mert azt tanácsolták külföldi fórumon hogy az talán kiirtja őket, de lehetőleg szeretném elkerülni a kémiai kezelést, és kicsit féltem a garnélákat is tőle. Teszek be egy képet is az emlegetett állatról. Olyan kicsik, hogy én magam nem nagyon tudom őket fotózni, úgyhogy internetről szedtem a képet. A kérdésem az volna, hogy volt már valakinek hasonló potyautasa az üvegben? Ki hogyan irtotta ki? Helena csiga eszi ezeket?

View attachment 180402

Szerk.: Egyébként az egyel ezelőtti képen az üvegen lehet látni azokat a fehér kis pontokat. Róluk van szó.
Ez nem pajzscsiga? Nálam megritkult magatól.
 
Sziasztok!
Utóbbi napokban megjelentek a 'limpet' -ek az üvegben. Magyarul talán kacsakagyló a neve, de egyedül angolul találtam róla infót, gondolom nem egy gyakori akváriumlakó. Neve ellenére a csigák családjába tartozik, ezért gondoltam rá, hogy veszek egy helena csigát. Eddig mániákusan figyeltem rá, hogy egy csiga se jusson az akváriumomba (nem szeretem őket), de nekik valahogy mégis sikerült. Azt gyanítom hogy a dekoron lehettek rajta, mert a növényeket mind kezeltem ültetés előtt 1:20-as arányú fehérítős oldatban, úgyhogy az minden csigát kiirtott rajtuk. Sajnos tanulópénz volt, legközelebb megfőzöm a fákat mielőtt az üvegbe kerülnek. Azért csak egy helenát tervezek venni, mert amint kiirtotta a limpeteket, ajándékozom is tovább. Gondoltam noplanarias kezelésre is, mert azt tanácsolták külföldi fórumon hogy az talán kiirtja őket, de lehetőleg szeretném elkerülni a kémiai kezelést, és kicsit féltem a garnélákat is tőle. Teszek be egy képet is az emlegetett állatról. Olyan kicsik, hogy én magam nem nagyon tudom őket fotózni, úgyhogy internetről szedtem a képet. A kérdésem az volna, hogy volt már valakinek hasonló potyautasa az üvegben? Ki hogyan irtotta ki? Helena csiga eszi ezeket?

View attachment 180402

Szerk.: Egyébként az egyel ezelőtti képen az üvegen lehet látni azokat a fehér kis pontokat. Róluk van szó.
Pajzscsiga. Ismerős jószág. És nem lehet kiírtani. Helénával sem. Alga fogyasztása egy átlagos csigához mérhető csak. Éhes garnélák örömmel elfogyasztják, ha ujjaddal szétnyomod az üvegre merészkedő óvatlan példányokat. 😉
 
Na akkor pajzscsiga, köszönöm. Magyar a második nyelvem, úgyhogy általában angolul tájékozódok mindig először. Ott 'freshwater limpet' néven találtam rá, majd ezt beírva google fordítóba jött ki a "kacsakagyló" :D Akkor helena felejtős. Nincs olyan hű de sok nálam, csak belerondít a látképbe, ezért reménykedtem benne hogy helena kiirtja nekem. De akkor marad a kézzel nyomkodás és a manuális eltávolítás amennyire tudom.
 
Na akkor pajzscsiga, köszönöm. Magyar a második nyelvem, úgyhogy általában angolul tájékozódok mindig először. Ott 'freshwater limpet' néven találtam rá, majd ezt beírva google fordítóba jött ki a "kacsakagyló" :D Akkor helena felejtős. Nincs olyan hű de sok nálam, csak belerondít a látképbe, ezért reménykedtem benne hogy helena kiirtja nekem. De akkor marad a kézzel nyomkodás és a manuális eltávolítás amennyire tudom.
Ne etess túl. Illetve tarts nagyobb, de nem szaporodó csigákat a garnélák mellett. Ezzel le tudod nyomni a szaporodási szintjüket kezelhető szintre. 🙂
 
Nekem annyira tetszik a "kacsakagyló" kifejezés a pajzscsigával szemben, hogy én arra szavazok, hogy innentöl kezdve legyen kacsakagyló a neve.

Funfact: Németül Mützenschnecke -nek hivják - Sapkacsiga. Mindig megmosolygom, hogyan nevezik ugyanazt a dolgot különféle nyelveket.

Egyébként én is beállok a sorba: nem nagyon lehet öket kiirtani, kevesebb etetéssel & több evö-konkurenciával nagyban csökkenthetö a létszámuk.
 
Napokban megjöttek az ültetőkosarak a szárazföldi növényeknek. Bekerült egy szobafutóka is az üvegbe. A tápozást emeltem 2ml Micro/Macro-ra, mert most már a növénytömeg is rohamosan növekszik. Ez még mindig a green aquás ajánlás alatt van, de nem akartam hirtelen emelni a tápozást és úgy tűnik hogy problémamentesen növekednek a növények és hozzák az új hajtásokat így is. Majd ha meglesz a többi szárazföldi növény, akkor tervezem az ajánlott 3ml-re emelni a tápot. A terv egyébként, hogy a kosárba alulra teszek egy vékony szűrőszivacsot, majd feltöltöm lávakővel. Ebbe fogom beleültetni a vitorlavirág és a vízipálma gyökerét. A lávakő nem csak megemeli majd a növényeket, hogy a száruk ne érjen a vízbe, de jó tanya lesz a baktériumoknak is. Egyik garnéla hasán már észrevettem tojásokat is, de ezt sajnos nem tudtam megörökíteni, mert mire elővettem a telefont, már el is tűnt. A lényeg viszont, hogy valószínűleg hamarosan bővül a kolónia. Még nagyjából 2 hetet szeretnék várni a halak betelepítésével. Reményeim szerint addigra a garnélák is megszokják az új helyüket. Mostanában kezdenek felbátorodni, és egyre többet látok egyszerre. Kezdetben jó ha 1 vagy 2 neocaridinát ha láttam, amanot meg kb semennyit. Mostanság már 7-8 neocaridina és 3-4 amano kotorászik az előtérben. Amin meglepődtem, hogy mennyire nem félnek tőlem a lakók. Karbantartásnál úgy kell levakarnom az otokat a kezemről, garnélákat meg arrébb tessékelni, nehogy véletlenül kiszívjam őket is.

9oi8Iqt.jpg
 
Sziasztok!
Nagyon régen írtam ide utoljára. Ez idő alatt sok minden történt. A 11 garnélámból 5 nőstény, mindegyik hasán láttam tojásokat, ha minden igaz, a napokban már lesznek kisgarnélák. Bekerültek új lakók is, 10 hengeli razbóra. A gyep sűrűsödik, de sajnos megint megjelent rajta valami alga. Valószínűleg a Co2 lett túl kevés (dropchecker is elég kék azon a képen amit csatoltam). Most feljebb vettem a Co2 beoldást, takarítottam szűrőt és kézzel eltávolítgattam az algából amit tudtam. Remélhetőleg a napokban ismét eltűnik. Számítottam rá hogy lesznek még akadályok amíg nem áll be teljesen az akvárium, úgyhogy most annyira nem vagyok kétségbe esve mint a legelején. Ammónia, nitrit és a nitrát is 0, pedig a vitorlavirág még be sem került. Erősen gondolkozok rajta hogy emelem a macrot, vagy veszek mono nitrátot, mert ez is egy lehetséges oka lehet a megjelent algának. A növényeket nem sűrűsítem tovább, elértem azt a dzsungel kinézetet amire alapból hajtottam. Még két mézgurámi fog bekerülni, valószínűleg holnap ellátogatok a greenaquaba, honlapjuk szerint van készleten. Ha meg nincs, akkor sem megyek hiába, van még más is amit be akarok szerezni. Csatolok képet az akváriumról (pár napos kép) illetve az új halakról is.
Hc0Gafz.jpg
eE02RB6.jpg

A másik dolog amiért írok, mert szeretnék elkezdeni élő eleséget szaporítani a halaknak. Első körben grindál férget és ecetes angolnát szeretnék, de tervben van egy artémia keltető beszerzése is. A lakók egyelőre green aquás tápot kapnak illetve fagyasztott artémiát. Aki esetleg foglalkozik grindál férgekkel, kinek mi vált be? Egyelőre a dobozok megvannak, illetve rendeltem muslica hálót. A dobozok tetejét ki fogom vágni, ragasztópisztollyal felteszem a muslica hálót hogy legyen szellőzés, viszont semmi ne jusson be a kultúrába. Ott vagyok megrekedve hogy sok helyen olvasom hogy földet + mohát használnak vagy szivacsokat. Aki szivacsot használ az arra esküszik hogy az a legjobb, aki földet az meg hallani se akar a szivacsról. Ezért mint full laikus kérdezlek titeket hogy ki mit ajánl inkább? Kezdésnek 2 kultúrát szeretnék elindítani, így az is lehet hogy kísérletezek kicsit és indítok egyet szivaccsal, egyet meg földdel, aztán győzzön a jobb :) Ettől függetlenül érdekelne tapasztaltabbak véleménye
 
Sziasztok!
Nagyon régen írtam ide utoljára. Ez idő alatt sok minden történt. A 11 garnélámból 5 nőstény, mindegyik hasán láttam tojásokat, ha minden igaz, a napokban már lesznek kisgarnélák. Bekerültek új lakók is, 10 hengeli razbóra. A gyep sűrűsödik, de sajnos megint megjelent rajta valami alga. Valószínűleg a Co2 lett túl kevés (dropchecker is elég kék azon a képen amit csatoltam). Most feljebb vettem a Co2 beoldást, takarítottam szűrőt és kézzel eltávolítgattam az algából amit tudtam. Remélhetőleg a napokban ismét eltűnik. Számítottam rá hogy lesznek még akadályok amíg nem áll be teljesen az akvárium, úgyhogy most annyira nem vagyok kétségbe esve mint a legelején. Ammónia, nitrit és a nitrát is 0, pedig a vitorlavirág még be sem került. Erősen gondolkozok rajta hogy emelem a macrot, vagy veszek mono nitrátot, mert ez is egy lehetséges oka lehet a megjelent algának. A növényeket nem sűrűsítem tovább, elértem azt a dzsungel kinézetet amire alapból hajtottam. Még két mézgurámi fog bekerülni, valószínűleg holnap ellátogatok a greenaquaba, honlapjuk szerint van készleten. Ha meg nincs, akkor sem megyek hiába, van még más is amit be akarok szerezni. Csatolok képet az akváriumról (pár napos kép) illetve az új halakról is.
View attachment 180851
View attachment 180852

A másik dolog amiért írok, mert szeretnék elkezdeni élő eleséget szaporítani a halaknak. Első körben grindál férget és ecetes angolnát szeretnék, de tervben van egy artémia keltető beszerzése is. A lakók egyelőre green aquás tápot kapnak illetve fagyasztott artémiát. Aki esetleg foglalkozik grindál férgekkel, kinek mi vált be? Egyelőre a dobozok megvannak, illetve rendeltem muslica hálót. A dobozok tetejét ki fogom vágni, ragasztópisztollyal felteszem a muslica hálót hogy legyen szellőzés, viszont semmi ne jusson be a kultúrába. Ott vagyok megrekedve hogy sok helyen olvasom hogy földet + mohát használnak vagy szivacsokat. Aki szivacsot használ az arra esküszik hogy az a legjobb, aki földet az meg hallani se akar a szivacsról. Ezért mint full laikus kérdezlek titeket hogy ki mit ajánl inkább? Kezdésnek 2 kultúrát szeretnék elindítani, így az is lehet hogy kísérletezek kicsit és indítok egyet szivaccsal, egyet meg földdel, aztán győzzön a jobb :) Ettől függetlenül érdekelne tapasztaltabbak véleménye
Már maga a kérdésed is megtisztelő, de miért befolyásolna a válaszunk jobban , mint a youtube-on vagy egyéb fórumokon fellelhető ezernyi vélemény?
A magam részéről:
- föld: semmi képpen
- szivacs: semmi képpen
- kerti /erdei / koszorú készítő moha fertőtlenítve sűtőben vagy mikróban: OK
- kókuszrost: OK
De ennyi és ilyen méretű halnak nem tudom, hogy érdemes-e vacakolni vele? Esetleg tapasztalatgyűjtés céljából...
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére