• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Garnélás Sulawesi lubickoló 35L

rugabi94

Kertész szaki
Sziasztok, már egy ideje működő sulawesi garnélás akvárium naplózását terveztem, érdekes kis lények, meg fórumon sem láttam sok ilyen akváriumot.

Az akvárium indult: 2022.11.28-án. Azóta történt pár módosítás, ezeket időrendben összeszedem.

Akitől származnak a garnélák, annak javaslatára épült fel a technika az alábbiak szerint:

- visszasózó: Salty Shrimp 8.5 (kicsit macera a feloldása, jelenleg egy bögrényi vizet melegítek fel, majd abban próbálom feloldani, valahogy...)
- kezdetben egy Rena API 60-as belső szűrő indította be, majd egy Eheim Aquaball került mellé két rekesszel, illetve párhuzamban egy akasztós szűrő megy, a kevesebb helyfoglalás és nagyobb szűrőtérfogat miatt, melyben Ada Bio Rio, szivacs és perlon vatta van.
- valamint egy Oxydator Mini is van benne
- a vilgítás napi 12 órát egy Aqual Shrimp szettes lámpa megy, túl erősnek találtam a fényerőt, így kimaszkoltam, mivel nem szabályozható.
- AquaMedic Bali Sand talaj, ez később le lett cserélve zúzott bazaltra, a fehér színű talaj szerintem stresszelte őket
- 35 literes Dennerle opti white üveg
Paraméterek:
- GH 10, KH 5, PH 8 felett, hőfok 29 fok TDS 220 körül

A kezdetleges akvárium így nézett ki:

Összesen 27 Dennerlivel és 7 nyúlcsigával indult.

Növényes lámpával tunkoltam meg az alga miatt, bár főként sajnos csak fonalalga lett, ami elég hátrányos. Volt egy olyan egyed, aki sajnos belegabajodott és elpusztult.

IMG_0588.JPG

IMG_0570.JPG

IMG_0573.JPG

IMG_0604.JPG

2023.01.13-án lett alakítva rajta, mint ahogy korábban említettem, egyben népszámlálás is volt, az induló 27-ből sajnos csak 14 maradt, ebből 3-ról tudtam, hogy elpusztult, a többi 10 rejtély... mivel eléggé rejtőzködőek, így azt tudom elképzelni, hogy elbújva pusztulhattak el, a csiga vagy a társai meg megették.

Íme pár kép, ami a jelenlegi helyzet is:

IMG_0653.JPG
 
Egy kis tapasztalat pluszban, a vízforralós és abban elkeverem a sót (egy bögrényiben), nem igazán működik. Amit most próbáltam és bevált, bár vacakolós, a cserevizem 5 liter, ebből 1 liter RO vízbe széndioxidot nyomtam SodaStream géppel, a PH leesett kb. 5-re. 1 mérőkanálnyi sót raktam az alap 4 liter RO vízbe, majd belekevertem a széndioxiddal dúsítottat - 1 nap alatt oldódott fel. Ezt követően levegőztetővel - ami kb 3 órát ment - kicsapattam a CO2-t, így a PH visszament 8-ra kb, a TDS 170 körül van.
 
Nagyon szurkolok ennek az akvának! Ha elfogy a jelenlegi sód, esetleg próbáld ki a Dennerle Shrimp King Sulawesi Salt-ot. Saját tapasztalat, hogy jobban oldódik, mint az általad leírt só. Egy kicsit azért tartok attól, hogy nincs elegendő alga az akváriumban…. Tudom, hogy most indítottad újra, de a kardinálisoknak mégiscsak az a fő táplálékuk.
 
Köszi @kadet , én is reménykedem benne. Az se mostanában lesz, hogy elfogy :D Lehet jobban oldódik, bár többen is azt használják, akiket kérdeztem, @szentgyo is. Más is használt zúzott korallt, nem vált be, sajna kinézem, hogy a sóra is van esély, hogy nem fog. Ha jól emlékszem még @star67 írta, hogy nem igen előnyös menet közben átállni egyikről a másikra. Neten néztem több videót is, azt volt az indoklás a SS 8.5 mellett, hogy az SK só, amit írtál, 7.1-es PH-t tudott tartani, a SS 8.5 pedig 8.1 körül. Persze két egyforma akvárium nincs. Az újraindítás: igazából mi számít úgy annak ez a kérdés, a talajcserét úgy oldottam meg, hogy a garnélákat vettem csak ki, addig. A szűrő és a víz maradt, közben óvatosan jött ki a dekor és a talaj, majd a zúzott bazalt ment a helyére az átmosást követően. Az üvegen viszonylag van alga, de nem mennek rá, raktam vissza kisebb lávakövet, amin szintén van, most kapják a Bacter ae-t, reméljük lesz csámcsogni valójuk.
 
@Kovács Zsolt ,te anno visszasózóval dolgoztál a sulákkal, vagy kihasználtad a veszprémi víz karsztos jellegét? A mi csapvizünket hígítani kell 8ph-hoz. 8,5-9 körül mozog úgy emlékszem, arányában meg nem szikes. 🙂
 
Egy kis tapasztalat pluszban, a vízforralós és abban elkeverem a sót (egy bögrényiben), nem igazán működik. Amit most próbáltam és bevált, bár vacakolós, a cserevizem 5 liter, ebből 1 liter RO vízbe széndioxidot nyomtam SodaStream géppel, a PH leesett kb. 5-re. 1 mérőkanálnyi sót raktam az alap 4 liter RO vízbe, majd belekevertem a széndioxiddal dúsítottat - 1 nap alatt oldódott fel. Ezt követően levegőztetővel - ami kb 3 órát ment - kicsapattam a CO2-t, így a PH visszament 8-ra kb, a TDS 170 körül van.
Nagyon szellemes megoldás.
Anno, amikor voltak suláim, egy pohárban elemes frappé (vagy micsoda) keverővel oldottam fel a sót.
 
Én visszasoztam a vizet. De nem mértem a viz értékeket nagyon.
Érdekes dolgok ezek, én amikor csak simán az RO vízbe raktam az előírt mennyiséget. Ami azt jelenti, hogy 1 mérőkanálnyi só (3g) 20 liter vizet 220 us-re állít. Én 5 liter Ro vizet 3g sóval több nap után is csak max 50-es TDS-re tudtam visszasózni. A forralós módszer épphogy csak jobb lett a 80-as TDS-ével. Viszont írja, hogy ami nem oldódott fel, azt nyugodtan öntsem az akváriumba - ez kicsit olyan "kontrollálatlan" folyamatnak tűnik nekem, ahhoz képest, hogy maguk a garnélák mennyire érzékenyek.
 
Észrevettek minket!
img_0682-jpg.172968


Tetszik ez az igazolványkép. :ROFLMAO:
 
Sajnos viszont a planária is előjött, a szemem láttára vadászott le egy kicsit :( Fenbendanin-t merjek használni @Zsoltiabéka?
Nem tudom. Sulawesi ügyben nincs tapasztalatom. Idegméreg, ami a lapos- és hengeresférgek idegrendszerére van fejlesztve állatgyógyászatban. A Neocaridina biztosan bírja, azt már kezeltem. @ezsolt80 ,neked van ebben tapasztalatod? 🙂
 
Back
Oldal tetejére