• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Wooden dream

Na végre :)
Még nem tisztult ki a szűrő pucolás utáni elkerülhetetlen zavarodásból, és a difi kupis, de majd teszek rá tapadókorongot ha úgyis kell tölteni a neo-t. De van üveg ki-és befolyó, skimmerrel! Majdnem szivrohamot kaptam, mert ez egy ősrégi akvárium amin réges-régen volt tolótető, ezért van rajta az erre szolgáló sín. Ami miatt a skimmer hajszál híján nem fért be... Így is az üveghez szorul az úszója... de működik. Aztán úgyis valószínűleg ide egy új üveg kerül, sztem 60p, ennek is olyan az alapterülete, csak magas, de azzal meg nem megyek semmire, és hát, 30 éves az üveg....
Az alga majdnem teljesen eltűnt. Scapenek nem nevezném ezt már... Inkább Noé bárkája, menekült növényekkel :D

20211214_210748.jpg
 
Hú, itt mi volt.... Egy combosabb vízcserének indult, kis híján rescape lett belőle. Úgy indult a dolog, hogy a flow egyre csökkent, ezért cső puceva és perlon mosás mindenképp tervben volt. Néha az volt az érzésem, hogy olyan "sűrű" a víz, azáltal, hogy a skimmer a felszínen keletkezni akaró hártyát ugye "bedarálja", de attól azok az anyagok még ott vannak.... De persze ezt leginkább én beszéltem be magamnak. Ugyanakkor a hártya nem volt véletlen, de erről majd később...
Ugye, az ember elkezdi szívni a vizet meg a szmötyit. De akkor már megmozgatja a növényzetet - és hát, itt abból van épp elég. És akkor abból is elkezd kiperegni a mulm. Akkor elkezded kiszedni egyik-másik epifitát, hogy megszabadítsd a csúnyább levelektől, és a gyökerét kitisztítsd. Naja, csakhogy itt több tenyérnyi Microsorum widelowról, narrowról meg pteropusról van szó.... Kiszedtem őket, és olyan mulm felhőt kaptam az arcomba, hogy csak pislogtam. Na, mondom, akkor ez mégsem egy lájtos karbi lesz... Hátulról a bal sarkot leszámítva mindent kiszedtem, lemostam, leveleket levagdostam. Mulmot szívtam alóluk, ahol voltak - iszonyatos mennyiség jött ki. Tudni kell, hogy itt a hátsó emelés nem tömör, lávakövek és fák vannak egymásra hányva, de mikor csináltam, nem átgondoltan, de cserébe tök rutintalanul készült, az eredeti scapeben nem is volt ugye emelés - érdemes megnázni az első fotókat, hogy honnan indult a dolog. A botcsinálta emelés óta meg nem nyúltam hozzá. Tehát a lávakövek közé nem akarjátok tudni, mi rakódott.... Mi terhelés lehetett ez folyamatosan a víznek....
Ha már lúd, legyen kövér: elkezdtem megtépni a Buce telepeket is. Elképesztő mennyiséget szedtem ki, mennek is át édesanyámhoz a 100as lowtechbe, ide esélytelen volt visszatenni őket, de mikor előbukkant a fa, már nem is akartam. Merthogy itt van ám fa, nem is kevés, és most kifejezetten tetszik, hogy látszanak!
Két napos volt a karbantartás, mert meg kellett várnom, hogy teljesen elüljön a kavarodás - csak másnap szívtam le a maradék mulmot a demorhomokról, amit aztán picit frissítettem is. Most patika :) Ja, két oto is előkerült, hetek óta nem is láttam őket. Annyi víz kellett, hogy nem is volt elég a RO, ami itthon volt, kivételesen Prime-al kezelt csapvízzel keverve töltöttem újra, de így is csak 165ig ment a TDS első nap, násodik nap pedig már friss RO-val cseréltem a mulm szívás után, az után 145re állt be a víz, ami teljesen oké ebben az akváriumban.
Most épp nem akarom újra rakni, mert annál szebb, minthogy azonnal szét kelljen kapni. Meg ez így olcsóbb is volt :D De durva, hogy ugyanúgy tele van szinte, mint előtte, pedig vagy 50 tő Buce, Anubias és Microsorum tuti kikerült belőle így összesen, saccra.
Fellélegzett :)
20220116_161828.jpg
 
Hogy mennyi mulm tud meglapulni, arról tudnék mesélni. 🤢

De jól tetted, hogy megtépted a növények loboncát. Visszatért a régi szépsége. 🤟
 
Az akvárium azóta is ketyeg. Kifogyott a zselé a neo-ból, gondoltam keverek egyet házilag, de a 15g zselatin es 300g cukor kombó eddig meg sem mozdult. Most beletettem az egész flakont meleg vízbe, hátha. Ha nem megy, emelem a cukor mennyiségét. Aztán veszek egy palackot mert ez így kezd unalmassá válni. Addig marad a kísérletezés, mert most már idegesít, hogy mi lehet a jó arány. Élesztőt ugyanazt dobtam bele, mint a neo-ban volt. Abból van még egy halom...
Tök durva, valahonnan előkerült benne megint a hónapok óta kiirtottnak hitt tripartita. Kezdi leuralni a bal hátsó részt...
Pucolás majd holnap, elkaptam vmi nyavalyát a lányomtól, most még nem sok kedvem van ezzel vesződni..

20220129_162111.jpg
 
Jegyzet magamnak: kb 400g cukor, 3 deci víz, egy evőkanál szódabikarbóna és egy tasak Neo-s élesztő, és mindjárt szétrobban a palack, úgy pezseg a cucc. Az előző adag kb mostanáig tartott, tehát majdnem egy hónapig, bár, nem ekkora svunggal. Abban kevesebb szódabika volt, és talán picit kevesebb cukor is. Meglátjuk, ezzel az intenzitással meddig húzza. A szódabika volt a kulcs, legközelebb megint nekifutok a zselének, immár szódabikarbónával turbózva. Így már van kedvem kísérletezni, hogy működik a dolog :)
Képet most nem, nem olyan szép az üveg, van egy kis ecset támadás néhány buce levélen, a Rotala is égig ér, vizet is kell cserélni és tovább, csak nem volt időm foglalkozni vele.
 
Jegyzet magamnak: kb 400g cukor, 3 deci víz, egy evőkanál szódabikarbóna és egy tasak Neo-s élesztő, és mindjárt szétrobban a palack, úgy pezseg a cucc. Az előző adag kb mostanáig tartott, tehát majdnem egy hónapig, bár, nem ekkora svunggal. Abban kevesebb szódabika volt, és talán picit kevesebb cukor is. Meglátjuk, ezzel az intenzitással meddig húzza. A szódabika volt a kulcs, legközelebb megint nekifutok a zselének, immár szódabikarbónával turbózva. Így már van kedvem kísérletezni, hogy működik a dolog :)
Képet most nem, nem olyan szép az üveg, van egy kis ecset támadás néhány buce levélen, a Rotala is égig ér, vizet is kell cserélni és tovább, csak nem volt időm foglalkozni vele.
Vigyázz vele, nekem múltkor jobban beindult a bolti harmad adagtól, s reggelre egy hal pusztult,a többi pipált.
 
Fuhh, itt mibe futottam. Picit ugye elhanyagoltam, de tegnap este muszájból nekiláttam a vízcserének, és közben látom, hogy megjelent a cyano a növényeken. Úgyhogy a víz 2/3át leszedtem, fele csap-fele RO arányban (cirka) visszatöltöttem egy kis Seachem Prime társaságában, mert nem volt ennyi RO, ez egy 80as akvárium. De így is 150es a TDS, ami teljesen oké ebben az üvegben. A Cyano főként növényeken jelent meg, szerencsére könnyen leszívható volt. Elég büdös volt az akváriumban. Durva, hogy nem vettem észre ezt... Cyano mellett volt itt fonál (vagy szőr), ecset, szóval, volt mit vagdosni. Amikor a növények nagyja víz felett volt, lepermeteztem őket carboval is, ez eddig mindig bevált. Fakul is a szőr a Microsorumokon már ma. Egy szem amano van az akváriumban, majd neki kell erősítés, hogy lezabáljanak minden efféle maradékot.
Soha nem volt még cyanom. Sztem itt azért jött ki csak a bal oldalon, mert múltkor azt nem bombáztam szét, így ott volt még mulm bőven a növényekben elrejtve, a jobb oldalon, amit rendbe raktam, egy szem cyano sem volt.
Ja, és én okos, nem jó méretet vettem perlonból, úgyhogy azt nem tudtam cserélni, csak kimosni. Ugyanitt Eheim Professionel experience-be való perlon kedvezményes áron eladó :D
A Rotalákat kiszedtem, bealgásodtak nagyon, de nem is igazán voltak szépek így mid-tech-ben. Helyükre bedobdam a változatosság kedvéért egy kis Microsorumot :D Nem nagyon viszik el az ingyenes növényeket, de ezt már nem akarom kidobni, így is vérzett a szívem a halom Blyánál meg ARMnél amit ki kellett hajítani hétvégén.
Most, hogy problémás, megint inkább bontanám, de közben meg annyi szirszar kellene egy rendes újraindításhoz, hogy ahhoz most nincs "kedvem". Úgyhogy marad a mentőakció.

Ja, és a macska teljesen rászokott, hogy ebből az üvegből iszik. Nem értem, miért, hiszen mindig van a tálkájában víz. Még jó, hogy az Ody elbírja a nagy valagát :D

20220302_184404.jpg
 
Utoljára módosított:
Végre sikerült egy értelmes házi zselés co2-t kikeverni. Egy zacskó zselatin, 300g cukor, kb fél liter víz, egy púpos teáskanál szódabikarbóna. Meleg vízzel ez alaposan elkeverve, egy napot hűtőben pihenve egész jó kis kocsonyát ad - nem olyan kemény, mint az eredeti neo zselé, de nem baj, működik. Erre két deci meleg víz és egy tasak neo élesztő por kerül (de sztem bármilyen élesztő megteszi). Szépen csendesen, de folyamatosan pöfög. Zselé nélkül egy nap alatt ment bele az egész co2 amit ennyi cukor és élesztő termel... Meglátjuk. Mondjuk, pont meglesz ide is a nagynyomású júniustól. De lehet hogy a kispatakba meg bepattintom ezt, mi baj lehet?
Az akvárium egyébként magához képest ramaty állapotban van. Hagyagságom okán az ecset és a szőr/fonál is megtalált. Próbálom BO nélkül megoldani. Volt tegnap egy nagyobb karbantartás, és sztem az egyenletesebb co2 is segíteni fog. Helyileg carbozom a növényeket, karbantartás során is kaptak carbo oldatból permetet, amíg szárazon voltak (ezt erősen ajánlom egyébként, főleg epifita, keményebb levelű növényekhez - csak ne túl sokáig álljon rajta).
 
Végre sikerült egy értelmes házi zselés co2-t kikeverni. Egy zacskó zselatin, 300g cukor, kb fél liter víz, egy púpos teáskanál szódabikarbóna. Meleg vízzel ez alaposan elkeverve, egy napot hűtőben pihenve egész jó kis kocsonyát ad - nem olyan kemény, mint az eredeti neo zselé, de nem baj, működik. Erre két deci meleg víz és egy tasak neo élesztő por kerül (de sztem bármilyen élesztő megteszi). Szépen csendesen, de folyamatosan pöfög. Zselé nélkül egy nap alatt ment bele az egész co2 amit ennyi cukor és élesztő termel... Meglátjuk. Mondjuk, pont meglesz ide is a nagynyomású júniustól. De lehet hogy a kispatakba meg bepattintom ezt, mi baj lehet?
Az akvárium egyébként magához képest ramaty állapotban van. Hagyagságom okán az ecset és a szőr/fonál is megtalált. Próbálom BO nélkül megoldani. Volt tegnap egy nagyobb karbantartás, és sztem az egyenletesebb co2 is segíteni fog. Helyileg carbozom a növényeket, karbantartás során is kaptak carbo oldatból permetet, amíg szárazon voltak (ezt erősen ajánlom egyébként, főleg epifita, keményebb levelű növényekhez - csak ne túl sokáig álljon rajta).
A normál élesztővel óvatosan. Ha egy zacskó al beleraksz, gyorsabb a neónál.
 
Back
Oldal tetejére