• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Wooden dream

Na, hiába csak növénytároló, olyan szintre jutott a fonál probléma, hogy muszáj voltam lépni, mielőtt minden tönkremegy. A Rotalák és a Blyxa jó része így is ment a levesbe... De mondjuk, ezekből nem kevés utánpótlás jön a többi akvárium nyírásából folyamatosan. Az történt, hogy akkorára nőtt a trident hátul, hogy nullára lefogta az áramlást, így jobb hátulról kiindulva brutál fonáltelep kezdett kialakulni. Közben elfogyott a Neo cuccból a zselé is, azóta is úgy van, ez sem használt, és olyan szintű felületi hártyásodás is volt napi szinten, hogy rendesen merőkanállal kellett leszednem, nem is láttam még ilyet.
Úgyhogy bal hátulról iszedtem az irgalmatlan csokrot, leszedegettem a csúnya/fertőzött leveleket, és kiszedtem a fát is, amin rajta volt, hogy picit lejjebb tudjon kerülni az egész. Így elszállt a háromszöges elrendezés, de sztem még idán úgyis teljes újrarakás lesz, cserébe nem makkan meg több növényem remélhetőleg. Picit a Bucékat is rendezgettem, és persze, volt vízcsere is.
20211120_183656.jpg
 
Na, hiába csak növénytároló, olyan szintre jutott a fonál probléma, hogy muszáj voltam lépni, mielőtt minden tönkremegy. A Rotalák és a Blyxa jó része így is ment a levesbe... De mondjuk, ezekből nem kevés utánpótlás jön a többi akvárium nyírásából folyamatosan. Az történt, hogy akkorára nőtt a trident hátul, hogy nullára lefogta az áramlást, így jobb hátulról kiindulva brutál fonáltelep kezdett kialakulni. Közben elfogyott a Neo cuccból a zselé is, azóta is úgy van, ez sem használt, és olyan szintű felületi hártyásodás is volt napi szinten, hogy rendesen merőkanállal kellett leszednem, nem is láttam még ilyet.
Úgyhogy bal hátulról iszedtem az irgalmatlan csokrot, leszedegettem a csúnya/fertőzött leveleket, és kiszedtem a fát is, amin rajta volt, hogy picit lejjebb tudjon kerülni az egész. Így elszállt a háromszöges elrendezés, de sztem még idán úgyis teljes újrarakás lesz, cserébe nem makkan meg több növényem remélhetőleg. Picit a Bucékat is rendezgettem, és persze, volt vízcsere is.
View attachment 158610
Pont ma volt szó róla, mitől lehet hártyás a felszín.
Gondolom, nálad nem a sok hal és az etetésük okozta.
Mostanában nem is nyírtad a növényeket, tehát az sem.
A nyomó ágat ezért állítottad be így, hogy folyamatosan mozgassa a felszínt?
 
Pont ma volt szó róla, mitől lehet hártyás a felszín.
Gondolom, nálad nem a sok hal és az etetésük okozta.
Mostanában nem is nyírtad a növényeket, tehát az sem.
A nyomó ágat ezért állítottad be így, hogy folyamatosan mozgassa a felszínt?
Igen, de semmit nem használt. Én úgy tudom, hogy ha a növények szenvednek/nem érzik jól magukat, az okozhat ilyet. Algatakaró alatt gondolom ez pipa. Ráadásul az égig érő növények miatt a felszín 3/4 része tök mozdulatlan volt. Az sem segített.
Hol volt szó ilyenről? A telekom mizéria óta hézagosabban fórumozom, a képek hiánya/lassú betöltése erősen csorbítja az élményt...
 
Én úgy tudom, hogy ha a növények szenvednek/nem érzik jól magukat, az okozhat ilyet.

Valószínűleg számtalan oka lehet. Nincs rá igazi magyarázat. A legvalószínűbb, hogy a víz terhelése ilyen következményekkel is járhat. Szinte minden terheli a vizet az akváriumban.

Azért gyanakodhattak először a növényekre, mert növényes akváriumokban igen gyakori. Valójában a növényes akváriumok vízterhelése a különböző talajok, dekorok, tápok, CO2, komplexebb világítás és szűrés + növénymassza miatt sokkal intenzívebb/erőteljesebb. A növényes akvákban minden jobban terheli a vizet, mint az állatok. Ez a terhelés folyamatos, halmozódik, kölcsönhatásba léphet és különféle ismeretlen folyamatokat indíthat el. Lehet elviselhető szintű és nagyon zavaró is.

Olyan önálló felszínleszívót javasolok, ami gyakran takarítható. A szűrőbe nem ajánlatos bevinni, mert azzal csak növeljük a terhelést. Az olajos felszínt/hártyát minél gyorsabban és gyakrabban ki kell szedni az akvából. Eheim skimmer, a benne lévő szivacs helyett inkább gyakran cserélt perlonnal, egy költséghatékony és kiváló megoldás. A halak és garnélák védelmében dryvit háló darabot lehet beletenni/beleszorítani az úszó részébe, úgy hogy az úszó vizet beengedő nyílásaiból egy picit kilógjon. A dryvit háló mosható és idővel könyen cserélhető. A skimmer meg könnyen szétszedhető és tisztítható. Szükség is van rá, mert ez az olajos felszín a belsejére is rátapad. Ha állándóan megy, akkor pár nap alatt telítődhed a perlon. Max. egy hetet bírhat ki a perlon, de akár cserélni is kell már hétközben. Első használatnál - amikor a vízfelszín nagyon csúnya - pedig a perlont már pár perc után érdemes kicserélni.

A felszínt nálad is érdemes lenne folyamatosan tisztítani, mert már az alig észrevehető olajos réteg is további bajok nemkívántos katlizátora lehet.
 
Vázolom a továbbra is fennálló problémát.... Nem az egész akvárium ilyen egyelőre. Gondolom a kifogyó co2 nem hasznos. Ráadásul az Amanok is kikoptak innen, az RC állományomat bedarálták a neonok... szóval pár lépés és menthető lesz ez még.

View attachment 159310
View attachment 159309
Hogy a túróba lehet nálad ilyen vérengző brigád...? 🤔Ráadásul ekkora dzsungelben... Jó-jó, nálam yellow a csapat, de ugyanaz a garnifaj és méret... A vörösorrú lazacok sokkal nagyobbak, mégis békén hagyják a garnikat nálam. A neonok pláne...
 
Hogy a túróba lehet nálad ilyen vérengző brigád...? 🤔Ráadásul ekkora dzsungelben... Jó-jó, nálam yellow a csapat, de ugyanaz a garnifaj és méret... A vörösorrú lazacok sokkal nagyobbak, mégis békén hagyják a garnikat nálam. A neonok pláne...
A kicsiket zabálták fel, a nagyok meg kikoptak ahogy korosodtak....
 
Szia! Nekem is ilyen gondom volt hiába fodrozodot a teteje. Így a legolcsobb szkimert vettem és tökéletesen működik és gyönyörű a víz teteje.
Az lesz itt is :)

Egyébként továbbra sem vágom, mi lehet a PONTOS oka, de szerintem mindenki más is csak találgat. Ugyanis ez nem volt mindig így, volt idő, hogy egy hetet is elment különösebb hártyásodás nélkül, ilyen vastag meg aztán soha nem volt (mármint, akkoriban). Iszonyú növénytömeg van most bent, ez nyilván egy fontos tényező.
 
Az lesz itt is :)

Egyébként továbbra sem vágom, mi lehet a PONTOS oka, de szerintem mindenki más is csak találgat. Ugyanis ez nem volt mindig így, volt idő, hogy egy hetet is elment különösebb hártyásodás nélkül, ilyen vastag meg aztán soha nem volt (mármint, akkoriban). Iszonyú növénytömeg van most bent, ez nyilván egy fontos tényező.
Nekem elég lájtos a akvárium terhelés. Nálam szerintem új kaja amit az otik kaptak.
 
...viszont ahogy megint megkapta a co2-t az üveg, máris szorul vissza a fonál. Nem szoktam mérni túl gyakran a paramétereket, aki követi a dolgaimat, az tudja ezt, de most kíváncsi voltam. Hát, vas szinte nem volt mérhető, foszfát viszont az egekben. Ez még a vízcsere előtt volt. Majd meglesem megint az eheti csere után.
 
És hol marad a kép?
A hártyát láttuk, de a növénymassza mekkora is pontosan?

Viszek már egy vödör vizet, aztán megnézhetnéd a vasam, meg a foszfátom a Misifájában, mert ott is horror dolgok lehetnek.🤭
 
Back
Oldal tetejére