• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Paludárium Down by the Riveside

Re: Félig Emers, Félig Submers, Kvázi Paludárium

ZaCK said:
Szerintem nem kell ezt túl komplikálni,vissza veszed a fűtést 2-3 fokkal és felveszel egy felsőt,ha fázol!Nem,hogy nem kell venned semmi hűtést,de még olcsóbb lesz a fűtésszámla is,én erre voksolok! :angel:

Leginkább én is erre voksolnék.
 
Re: Félig Emers, Félig Submers, Kvázi Paludárium

Mágus... gyerekek ne csináljátok már, akkor lennék mágus ha elvarázsolnám a problémákat Üzbekisztánba. :lol:

Nem tudom lejjebb venni a fűtést. nagyon elfuseráltan van ez nálunk megcsinálva. Egy házban élek apámmal de külön légtérben, külön bejárattal. Ő tudja a fűtést központilag kezelni csak, nálam alig megy radiátor, mégis meleg van. Van egy fal ahol gondolom a fűtés vezetékek mennek és dög meleg mindig és mellette a padló is. Ezt nem lehet elzárni és fűt. Egyébként olyan tré a rendszer hogy apám általában fázik mi meg megsülünk...
 
Re: Félig Emers, Félig Submers, Kvázi Paludárium

És hogyha elzárod a radiátorokat,az nem segítene?
Vagy legalább a nappalitokban ha elzárnád? :geek:
 
Re: Félig Emers, Félig Submers, Kvázi Paludárium

ZaCK said:
És hogyha elzárod a radiátorokat,az nem segítene?
Vagy legalább a nappalitokban ha elzárnád? :geek:

El van zárva, pont ezért. A nappaliban van az a bizonyos fal. A lenti szinten egy radiátor van de mivel egy légterű a lakás, feljön onnan is a meleg.
 
Re: Félig Emers, Félig Submers, Kvázi Paludárium

Ha mindenképp leakarod hűteni a vizet az emers rész veszélyeztetése nélkül, akkor én valami olyan megoldáson gondolkoznék a szívó - és nyomóágban lévő vizet hűti. Még nem találtam ki értelmesen kivitelezhető megoldást, de gondolkozom rajta.
 
Re: Félig Emers, Félig Submers, Kvázi Paludárium

moliszabi said:
Ha mindenképp leakarod hűteni a vizet az emers rész veszélyeztetése nélkül, akkor én valami olyan megoldáson gondolkoznék a szívó - és nyomóágban lévő vizet hűti. Még nem találtam ki értelmesen kivitelezhető megoldást, de gondolkozom rajta.

Ezen én is agyaltam már amit mondasz, de én sem találtam ki okos megoldást. Ugye figyelembe kell venni azt is hogy kis tank és már így is sok benne a technika.
 
Re: Félig Emers, Félig Submers, Kvázi Paludárium

A maradék radiátort is lejjebb vettem a lakásban. Mi ugyan már fázunk de az akváriumnak már nincs melege. :lol: Ez a lényeg :p Meglátjuk estére milyen lesz a hőfok.

Most 24 fokos a víz, de ez azért is van mert tegnap 10 körül, 15-20 fokos (érzésre) vízzel cseréltem vizet. De azért nagyobb részt a fűtés miatt lett hidegebb.

Egyébként pár Wabiból pótoltam az elszáradt emers HC-t. Olyan helyekről szedtem csak amit már úgy is elnyomtak más növények. Most még több van mint volt. Szedegetés közben észrevettem hogy a HC már régóta virágzott. De annyira pici és visszafogott virágja van hogy nem lehet észrevenni. A levelkék alatt növeszti őket. Gondolom nem rovar megporzású növény vagy valami spéci rovar porozza meg mi tudja mit kell keresni. Érdekes.
 
Re: Félig Emers, Félig Submers, Kvázi Paludárium

schruz said:
moliszabi said:
Ha mindenképp leakarod hűteni a vizet az emers rész veszélyeztetése nélkül, akkor én valami olyan megoldáson gondolkoznék a szívó - és nyomóágban lévő vizet hűti. Még nem találtam ki értelmesen kivitelezhető megoldást, de gondolkozom rajta.

Ezen én is agyaltam már amit mondasz, de én sem találtam ki okos megoldást. Ugye figyelembe kell venni azt is hogy kis tank és már így is sok benne a technika.

Szia druszám!

Csak egy ötletként:
Általam használatos akvárium klíma
 
Re: Félig Emers, Félig Submers, Kvázi Paludárium

Hali.
Mivel szerintem is a szűrőd fűt, ezért a kinyomó ágban lenne leghatásosabb a hűtés, mert ott a legmelegebb a víz. Ha nem szeretnél rá sokat költeni, akkor mindenképp DIY-ba kell gondolkodni. Én pl olyat találtam ki, ha értenék a fémek megmunkálásához, készítenék jó hővezető fémből valamit. Lényeg, hogy megnöveld a felületet, amelyről ventivel lefújod a meleg levegőt. Pl egy vékony 20×30as fémlap, amelynek a belseje üreges, és a két végén van 1-1 be/kifolyó, amelyre lehet illeszteni a csövet, és ezt a fémlapot hűteni ventivel. Ötletem sincs, ki vállalná ennek elkészítését, és mennyiért, csak egy ötlet :) Hajrá, megéri a fáradtságot! :wave:
Vaaaagy, a kinyomó/beszívó csövet kivezetni a szabadba, a házon kívülre :D
 
Re: Félig Emers, Félig Submers, Kvázi Paludárium

tomdelonge said:
Vaaaagy, a kinyomó/beszívó csövet kivezetni a szabadba, a házon kívülre :D

Nyáron meg a hűtőbe... :D
 
Re: Félig Emers, Félig Submers, Kvázi Paludárium

Köszi az inputot, egyelőre megoldódni látszik a probléma. megkértem apámat hogy vegye lejjebb tartósan a fűtést, részben az akik részben a mi egészségünk miatt :) Illetve a Blau lámpát 4 centivel feljebb emeltem, az is számít biztos, a megvilágítás általi melegedés csökkenésében. Ma 24 fokos az aki egész nap ;)

De ha később melegedik megint akkor majd kell vmi megoldás. Nyáron lesz légkondi szal akkor nem lesz gond.
 
Re: Félig Emers, Félig Submers, Kvázi Paludárium

Biztosan van valami abban,hogy ilyen meleg van nálatok.Ilyen szép Wabi tálakat nem tud nevelni senki(persze van még más is)
Közre játszik a nappali éjszakai,téli-nyári állandó hőmérséklet szerintem.

Kíváncsian várom,hogyan alakul a "kis" üveged.
 
Re: Félig Emers, Félig Submers, Kvázi Paludárium

Szia András!

Körbe fogdostad a szűrő környezetét (padló, fal)?
Lehet hogy a lámpán kívül, onnan jött a meleg?
Nálunk rendszeresen fáztunk, míg rá nem jöttem hogy a termosztátunk egy kéményfalra lett helyezve és hiába volt 23,5 fokra állítva, neki mindíg melege volt.
A problémát úgy oldottam meg, hogy lecsavaroztam és mögé raktam egy centis polifoamot.
Azóta minden OK.

A.ttila
 
Re: Félig Emers, Félig Submers, Kvázi Paludárium

tibicuk said:
Biztosan van valami abban,hogy ilyen meleg van nálatok.Ilyen szép Wabi tálakat nem tud nevelni senki(persze van még más is)
Közre játszik a nappali éjszakai,téli-nyári állandó hőmérséklet szerintem.

Kíváncsian várom,hogyan alakul a "kis" üveged.

Igen ezen már gondolkoztam. DE! Az Emers Iwagumi az alsó szobában van ahol sokkal hidegebb szokott lenni a feláramló hő miatt, és sosem láttam hogy gond lenne vele. Sőt az apatál és anyatál nem ebben a lakásban nevelkedett olyan szépre (mondjuk anyám azóta már egy picit elrontotta mert nagyon megnyírta és pár növény kinyiffant, :p de addig semmi baja nem volt). Anyám kifejezetten hűvös lakásban lakik. Biztosan közrejátszik a melegnek mondható átlaghőmérséklet de szerintem korántsem annyira fontos mint egy tál fokozatos átszoktatása lefedéssel, szellőztetéssel.

Japánban sincs mindenhol olyan meleg, kb ugyanolyan az éghajlat mint Magyarországon, de nekik és más ázsiaiaknak mégis mennek a Wabik ;) Vagy a Japánok imádják 30 fokra fűteni a lakásukat télen :D De nem hiszem...

Az aki környékét összetaperoltam, a szűrőt is, minden átlagos hőfokú. Azzal együtt Atti, ezzel mondassz valamit, apám termosztátja ha jól emlékszem egy melegebb falon van. Majd megnézem.

De úgy nézem megoldódott a probléma tényleg. Nem fázunk most, csak vicceltem. Most végre kellemes az idő.
 
Re: Félig Emers, Félig Submers, Kvázi Paludárium

Sőt Mária, nyáron légkondizom, és a két pici tál szemben vana légkondival. Semmi bajuk nincs pedig az sokszor 18 fokot fúj rájuk kb 5 méterről. Ha egy fiatal tálat tennék oda szépen kinyifanna, de így nem.
 
Re: Félig Emers, Félig Submers, Kvázi Paludárium

Bár nagyon off, de csak úgy érdekességképpen elmesélem amit egy japánban élő magyar ismerőstől hallotam. Japánban a lakások hőmérséklete nem nagyon megy 18 fok fölé!! Budiban például szétfagynak! Azt csinálják, hogy mikor hazamennek, akkor családi program, hogy a takarós nappali asztalhoz űlnek, és bedugják a lábukat az asztal alá, ami fűt :mrgreen:
Kotatsu.jpg

Aztán gyors fürdés, és be a paplan alá. Neeeem szórják el a drága japán jent fűtésszámlára! Mondjuk Amanoéknál valszeg a nem két darab lámpatest tökéletes fűtést ad a galériában! ;)
 
Re: Félig Emers, Félig Submers, Kvázi Paludárium

attibva said:
Bár nagyon off, de csak úgy érdekességképpen elmesélem amit egy japánban élő magyar ismerőstől hallotam. Japánban a lakások hőmérséklete nem nagyon megy 18 fok fölé!! Budiban például szétfagynak! Azt csinálják, hogy mikor hazamennek, akkor családi program, hogy a takarós nappali asztalhoz űlnek, és bedugják a lábukat az asztal alá, ami fűt :mrgreen:
Kotatsu.jpg

Aztán gyors fürdés, és be a paplan alá. Neeeem szórják el a drága japán jent fűtésszámlára! Mondjuk Amanoéknál valszeg a nem két darab lámpatest tökéletes fűtést ad a galériában! ;)

Nem rossz :lol: Hát igen a galériában azért nem lehet nehéz növényezni/Wabizni. De nem elsősorban az ADÁ-ra gondoltam, hanem otthoni körülmények között. Ott is megy nekik, van rá aért jópár példa.
 
Re: Félig Emers, Félig Submers, Kvázi Paludárium

Február 1-én lett két hetes az akvárium.

A világítás azóta napi 8 órát van bekapcsolva. Vízcsere egyelőre maradt 2 napi.

A növények nagyon sokat nőttek a eltelt két hétben. Ma meg is ejtettem a első nyírást. Hát mit mondjak, nem a legkönnyebben nyírható akvárium :lol: Nagyon örülök hogy beruháztam egy ADA Pro Scissors Spring-re mert enélkül komolyan mondom szinte lehetetlen lenne a kövek közé beférkőnöm illetve a kövektől elférnem nyírás közben. Jó kis szerszám. A Cypherust és parvulát is megnyírbáltam, legalábbis a régebbi száradó leveleket lecsípkedtem. Egyedül a blyxát hagytam még erősödni, de jövő héten már muszáj lesz at is megnyírni. Blyxa nyíráshoz tanácsadást kérnék szépen!

A moha is megindult, hozza a hajtásokat, de az a baj, hogy pl a mai nyírsnál a kezemmel előidézett áramlat egy csomó morzsát lesodort a kövekről :/Remélem hamarosan megkapaszkodnak azért...

Elkezdett megjelenni egy kevés kezdeti alga úghogy bedobtam 4 Amanót. Abból látszik milyen sok fény van, hogy az Amanók csak kuksolnak a Blyxabokrok alatt egész nap és csak éjjel jönnek elő. Félnek a fényben a kis cukorkák :)

Az UG elég furán nő. Ellentétesen aal amit Viktor mondott és aal amit a neten is olvastam, hogy víz alatt nem fejleszt csapdákat, épp az fordítottját tapasztalom, víz alatt növeszti és felette nem növeszti őket. Emellett elég magasra nő és még nem igazán kedett el oldalazni. Ez talán csak azért van mert tegnapig csak 6 és fél órát ment a világítás. Most a 8 órával el kéne kezdjen majd terjedni.

Nagyon furcsa egy növény. A lehető leg sajátosabban nő. Egy-egy levél egyszerre szár is amiből inda tud képődni ha jól látom bármelyik pontján. Talán azért is nőtt olyan magasra mert a földhöz közel annyira nem akar indázni és gyökerezni, inkább a szár magasabb pontontjain próbálkozik, de azok csak nehezen találják meg a aljzatot :ugeek: Legalábbis én így látom. Az amanok éjszakánként kis is kaparnak néha néhány csomót, ebből is látszik hogy még nem igaán akart meggyökeresedni. Valakinek van több tapasztalata a növény növekedési szokásaival? HUGO? ;)

Képek:

Két hetesen:


Week 2 by András Tündik, on Flickr

Összehasonlítás:


Day one and week 2 by András Tündik, on Flickr

Megnyírva:

Week 2 - after the first pruning by András Tündik, on Flickr
 
Back
Oldal tetejére