• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Gaius Baltar üvege

Galus

Kertész segéd
Sziasztok!

2 hete elindítottam első akváriumomat. Ennek a lépéseit-állapotát szeretném megosztani veletek.

Paraméterek:
- Oase Styleline 125 set (bruttó 115l, ez nálam nettó ~100l-re jön ki a vízszint és a kövek miatt) a kiindulás, ez egy üvegtetős belső szűrős akvárium, benne 2db egyenként 1300 lumen-es 6500 K-es ledsorral
- A gyári sarokszűrő egy Oase Biothermo 200, ami 650 lph-t tud, 4L-es szivacsos szűrőtöltettel, képes üzemelni egyenes kifolyással és esőztetőként is
- Aljzat kvarc szűrőhomok, 0,6-1.2mm körüli
- Köveknek 6kg bazalt van bent és két ismeretlen, akvarisztikából vásárolt elég lapos palakő. Ecetsavba áztattam, nem reagált (ezt megtettem a biztonság kedvéért a bazalttal is)
- CO2 nincs és nem is tervezem. A növényeket és élőlényeket ehhez tervezem választani
- RO szűrőzés szintén nincs, a csapvizem GH13, KH9, ezt nem tartom túl rossznak, úgy tudom ha a KH a nagyobb, vagy egyformák, akkor beszélünk szikes vízről, így ezzel próbálok meg menni.
- Green Aqua micro/macro + easy carbo (ebből 2ml fixen megy naponta)

Az akku első 3 napban üresen üzemelt, a kezdeti szemcséket 2 nap alatt letisztította a szűrő, valószínűleg a 10-szeri átmosás sem volt elég a homoknak, innentől kristály tiszta üzem volt. 3 naposan bekerültek a kezdeti növények: higrophyla difformis, valisneria nana, ludvigia palustris super red, Hygrophyla Combriosa Compact, és hát bepróbáltam egy Micranthenum Monte Carlo-t is (ez nem jött be, de erről később). Itt visszafojtottam a szűrőt egy pohárral, hogy inkább felfele dobja a vizet és ne hajtsa annyira a növényeket (ez szerintem baj volt), mert a vallisneria-t nagyon húzta és tartottam tőle, hogy nem szereti és algás lesz/ a miatt haldoklik. Itt kapott az aljzatom egyenletesen (tenyérnyi foltonként) 1-1 Easy Carbo táprudat.

Az akku így üzemelt kb 1 napig, majd tartottam tőle, hogy a MC-nak kell a táp így másnaptól elindultam 2ml macro és 2ml micro táppal. Az első 3 napban minden szépen nőtt, majd elkezdtek a valisneria levelek bebarnulni. Ekkor az elhalt részeket levagdostam éles olóval keresztben (nem vagyok kertész, így javarészt Bíró Joci irodalmát forgattam és abból próbáltam összeszedni a "tudást"). Úgy tűnt, hogy kezd kipusztulni a vallisneria, de nem! Mert több sarjat is hozott mellette és azok jelenleg is szépen nőnek. Talán ez a növény az most így kéthetesen, ami annak ellenére, hogy az elején mennyire úgy tűnt hogy nem, de szépen nő. A ludwigia-k elkezdtek megnyúlni és hoztak leveleket is, amik szépek voltak. Itt jött némi akvakertész fórumozás és azt a tanácsot kaptam, hogy vegyem vissza a micro/macro adagot a felére. Számomra ezek a számok még semmit nem mondanak, sajnos egy az ami a GS-s flakonon van, másik adat a honlapjukon... nem mindíg egyértelmű, hogy melyik lehet jó low-tech-re, melyik kevés-közepes vagy erős fényerőre... szóval muszály volt valami tanácsot kapnom, mielőtt széttápozom, vagy éppen alultápozok mindent. A túltápozás tűnik számomra a veszélyesebbnek. Kaptam tanácsot még a fényerő bővítésre is, na azt gyorsan orvosoltam is.

Eltelt 3 nap, a ludwigia megtáltosodott, már szép piros és sűrű leveleket is hoz, A MC, itt még mindíg stagnált, de még egy utolsó esélyt adtam neki a 40lum/l körüli fényerővel.

1 hetesen a MC már esélytelennek tűnt bebarnult, így elkezdtem a halódókat kiszedni, de még adtam némi esélyt a küszködő csoportoknak, hátha. Ekkor volt az első 30%-os vízcsere. Szűrő az akku vízben enyhén kinyomkodva, mivel 3 szűrőszivacsom van, így egyet nem is nyomkodtam ki, csak kiöntöttem a tartályból a koszt. Itt azért volt egy adag finomabb homok bent.

Eltelt 1-2 nap és úgy láttam minden szép és jó, azta mennyi buborék. Ja mégsem annyira örülünk, mert sajnos előjött a surface scum nevű felszíni hártya és már valószínűleg 2-3 napja ott volt, úgy pezsgett a víz mintha cola lenne... Valószínűleg a pohárral visszafojtott szűrő nem adott elég áramlást, illetve nem is fodrozta eléggé a vizemet. Nyilván egyből kapott az akku egy 30%-os vízcserét.


Na innentől beütött az algainvázió, tele vagyok fonál algával. "Szép" zöld, pókháló szerű, mindenütt ott van, feltapad a növényekre, a kövekre, már az aljzatra is jut belőle. Ezt az első naptól minden nap "szedem", már amennyire lehet. A nagyját kiszedem, de a sok kis szállal nem nagyon tudok mit kezdeni csak lepiszkálom a növényekről és hagyom, hogy a szűrő megoldja. Ha a növényeket megrázom, akkor olyan, mintha korpások lennének, úgy hullik róluk valami a fonál alga mellett. Nem homok, hanem ilyen lepedék szerűség. Ha legyezem az aljzatot akkor még intenzívebb. Ezt nem tudom érdemes-e csinálni, vagy pont hagyni kéne hogy leülepedjen. A szűrő csak korlátozottam tudja megoldani, apró repkedő (csak lebegnek, maguktól nem úsznak) fehér szöszök fixen vannak már.

Időközben volt 3 hólyagcsigánk is, valamelyik növényről összeszedtem, de tartottam a túlnépesedéstől, így pár nap után eutanáziát kaptak jeges vízben.

Hétfőn volt 2 hetes az akkum. A növények ma két hete vannak bent. Sajnos jelenleg a ludwigia alja hanyatlik, a teteje továbbra is szépen megy. Szerintem "megeszi" az alga és nem jut elég fényhez. A Difformis-ok harcolnak az algákkal, a tetejük nő. A Combryosa-k szépen nőnek, náluk az alsó levelek kezdenek behalni, de gondolom még áll át a növény a vízalatti életre. Vallisneria hosszú levelei barnásak és nagyon "korpásak" is. Azokat néha levágom, de tele vannak buborékkal, nem tudom eldönteni, hogy a növény csinálja, vagy az algák, vágjam vagy maradjon?

Tegnap került be ey adag HM (MC helyett, úgy láttam low-tech-ben ez szépen tud menni) és pár tő lymnophyla sessilflora is, mert igénytelen és legalább gyorsan fel tudja majd venni a táplálékot, elvéve az algáktól. A HM nagyon szépen bubizott tegnap és ma is, még nem algás...

Ma egy csíkteszttel megnéztem, foszfát 0.5 mg/l nitrát 10 mg/l. Ezen felbuzdulva most 2ml mikro-t és 2ml makro-t adagoltam, mert nekem úgy tűnik nincs túl tolva a táp, félek tőle, hogy esetleg e miatt is haldokolnak a növények és emiatt jött elő az algám.

GH: 12, KH 9 az üvegben, már a növények betelepítése után 12-re leesett a GH. Mindegyik keménységet cseppteszttel mérem. Hőmérsékletem 25-re van állítva (és mérve), de annyi van a lakásban is, szóval a fűtés még nem hiszem, hogy menne.

Nem tudom lenne-e értelme jövő hét végén elindulni pár garnélával, tervben vannak sakura-k, mellé fehér pettyes törpekalászhal rajjal és egy zöld neon rajjal. Mindegyik elég kis hal, a fehér pettyesnél meg olvastam valahol, hogy jó együtt tartani a neocaridinakkal.

Van valami jobb mószer az algák kiírtására? Vagy innentől ez a fix szedegetés vár ránk? :)


Kicsit hosszú lett, de szeretem, ha írok valamit és van tartalma is.

IMG-20220831-184735.jpg

IMG-20220831-184753.jpg

IMG-20220831-184800.jpg

IMG-20220831-184814.jpg
 

Attachments

  • IMG-20220831-184735.jpg
    IMG-20220831-184735.jpg
    11.3 KB · Megtekintések: 13
  • IMG-20220831-184753.jpg
    IMG-20220831-184753.jpg
    12.1 KB · Megtekintések: 6
  • IMG-20220831-184800.jpg
    IMG-20220831-184800.jpg
    12.2 KB · Megtekintések: 6
  • IMG-20220831-184814.jpg
    IMG-20220831-184814.jpg
    12.2 KB · Megtekintések: 12
Utoljára módosított:
Szia!
Véleményem szerint kissé elkapkodtad ezt a dolgot. Bár én is ilyen voltam, amíg nem találtam erre a fórumra. Egy ekkora akvának azt a belsőszűrőt kevésnek találom én minimum egy OASE Biomaster 350-est raknék helyette. A kvarchomok se előnyös mert abba nem ültetünk növényeket, inkább díszítünk vele... tehát a növényeid szenvedni fognak mert nem tud gyökeret ereszteni bele és elhalnak. Én ezt kicserélném talajra. Azt nem derült ki, hogy az indításnál a vízcseréket, hogy csináltad illetve most, hogy csinálod de a tápozást is keveslem ha heti 30%-kal számolom. (tápozást bruttó literrel számolunk)
Ha jól láttam akkor ez az akvárium 50cm.-er magas, ez alapján a világítást is kevésnek találom, persze ha nem fényigényes növényekben gondolkodsz akkor talán jó. Ha jól emlékszem a nagy Low-tech-es akvarista jelenleg az @Zsoltiabéka , ő megmondja a frankót melyik növényt érdemes erre használnod. :)
Sajna dolgokon változtatni ma már nem olyan egyszerű a magas árak miatt, de érdemes pár dologra gyűjteni.
 
Ha jól emlékszem a nagy Low-tech-es akvarista jelenleg az @Zsoltiabéka , ő megmondja a frankót melyik növényt érdemes erre használnod. :)
Megtisztelsz. 🙂


Szia @Galus ! Üdv a fórumon. Nem idézek be mindent, csak leírom az észrevételeimet.
@Burney szűrővéleményét én is tartom. Szerencsésebb a nagyobb szűrőmédia felület és liter/óra teljesítmény. Létezik kicsi szűrési igényű akvárium, de ez még nem az. Az egész akvárium egy nagy szűrőközeg, a modern szűrők ennek a közegnek egy jól kontrollálható részét a szűrőn belülre tessékelik. Neked teljesen új üveged van, át kell esnie jópár éledési cikluson, mire stabil lesz. Az erős szűrő ezt támogatná. A növények ugyanezt a szerepet töltik be, felveszik a bomlástermékeket és hasznosítják. Az alga egy ilyen még alig élő akváriumban az első jel, hogy a vized élni akar. Ne bántsd a csigákat, mert azok is hozzájárulnak a helyes egyensúly felépüléséhez. Egy rendszernek kell felépülni, amiben vannak számunkra fontos részek és szükséges rosszak.
Van valami jobb mószer az algák kiírtására? Vagy innentől ez a fix szedegetés vár ránk? :)
Türelem. A 40lumen/liter egy új indítású low-tech üvegnek sok lesz, mivel nincs magasnyomású CO2 rendszered. Ezzel erősíted a fonal algát. A gazokkal kell megversenyeztetni. A valiznéria be fog majd indulni. Az anyatő el fog halni, mert nem bírta a szűrő homokba ültetést, de a sarjakból fel tud épülni. Lehet, hogy a gyöktörzs homok alá került és attól szenved, de nehéz úgy homokba ültetni, ha nincs elég gyökere hozzá.
A HM, vagy a HC gyep felejtős ebben az üvegben, nem fogy működni. A bomlásából származó ammónia az algát erősíti. Egy Eleocharis acicularis gyep esetleg, de annak kell táptalaj. A Lobelia cardinalis mini nagyobb levelű ugyan de elég alacsony előtéri növénytakarót lehet belőle létrehozni. Azt mondanám, hogy a gyeppel akkor kezdj foglalkozni, ha a rendesebb vízinövényeid szépek, beállt az üveg. A Ludvigia super red sokkal kényesebb, mint a L. Palustris. Tápkapszula nélkül vékonyka lesz, állandóan nyünnyögni fog. Az új szép hajtásait a saját tartalékaiból építi, önmaga rovására.
Szerezz be érdes tócsagazt. (guglizz rá) A szűrő homok miatt sok lehet a szilikátod az elején, ami szintén csak bonyolítja az életed. (alga) Ez a növény ebben segít, mert csökkenti azt.
Myriophillum. A legjobb indító szerintem. Annak is a kerti tavi áruházakban kapható, oda szánt fajtái. (jégtömbbe fagyva is bizonyított a tavamban) Le tudják törni az algát is. Kis csokrokban is elvan. Egy szűrő kerámia gyűrűbe húzod a szárát és azt tolod a homokba. Vagy le se tolod. Mindegy neki.
Táp. Ne told a nitrátot 10ppm fölé, szerintem felesleges.
Ha kérdéseid vannak, tedd fel nyugodtan, amit tudunk azt bátran el is mondjuk. Ez itt nem a FB, itt mindenki segíteni fog. Beállítottam a követést. 😉
 
@Zsoltiabéka

Köszönöm a gyors választ!

A szűrőt SOS-ben bővítem OASE Biomaster 350-re, én is tartottam tőle, hogy a mini sarokszűrő kevés lesz. Ez be volt kalkulálva, igaz én a FiltroSmart 200-ra edzettem, de semmiképpen nem szeretném (megint) alul lőni a dolgot, így BM350 lesz.

A fényt is vissza veszem. A homokom egyenletesen fel lett táprudazva, amikor 1 hetes volt, hogy a gyökértáplálású növények is kapjanak táplálékot. Ezt követően (illetve az emelt fénnyel egyidőben meg is indultak a növekedésben a Ludwigia már nem nyúlt, hanem sürű leveleket hozott). Az alga megszűnéséig megyek majd a csökkentett fénnyel.

Az új szűrőbe költözésnél mi a jobb, ha átdobálom a mostani szivacsokat az új szűrőbe, esetleg átkotrom, ami a szűrőmben van, vagy jobb, ha valameddig együtt megy a két szűrő majd?

Este mérek megint nitrátot és annak megfelelően adok még tápot, vagy megállok vele.

A gyökértörzsek nem elültetési nekem óriási információ! Ezt pl. nem tudtam. Mindegyiknek volt már szép gyökere, de mostanra már minden növénynek óriási, van, amit ha akarnék se tudnék felhúzni már a talaj széttépése nélkül (és a táprúd felkavarása nélkül).

Érdes tócsagazt vettem 2 napja, azt úgy olvastam kiváló indító, akkor ez jó döntés volt. :) Köszönöm a követést.
 
Az új szűrőbe költözésnél mi a jobb, ha átdobálom a mostani szivacsokat az új szűrőbe, esetleg átkotrom, ami a szűrőmben van, vagy jobb, ha valameddig együtt megy a két szűrő
Párhuzamosan menjenek 3-4 hétig. Inkább tovább.
A gyökértörzsek nem elültetési nekem óriási információ! Ezt pl. nem tudtam. Mindegyiknek volt már szép gyökere, de mostanra már minden növénynek óriási, van, amit ha akarnék se tudnék felhúzni már a talaj széttépése nélkül (és a táprúd felkavarása nélkül).
Ez a valiznéria esetében fontos, ha homokba, kavicsba rakod. Aktív talaj esetén nem annyira gáz, ott mélyebben átjárt oxigéngazdag a talaj érintett része. 😉
 
Utoljára módosított:
Szia! Üdv a fórumon, a legjobb helyre kerültél :)

Van élet CO2 nélkül is, de olyan akváriumot nem tudsz csinálni így, mint amit a GA-ban látsz :) A csapvized tényleg nagyon jó budapesti viszonylatban. Nekem az alábbi növények váltak be legjobban csapvízben:
- bármilyen Anubias
- Bacopa caroliniana
- Bacopa monnieri
- bármelyik Cryptocoryne
- Echinodorus fajok (kis méretűek)
- Egeria densa
- HM
- Heteranthera zosterifolia
- Hygrophila corymbosa
- Hygrophila difformis
- Hygrophila polisperma
- Hygrophila polisperma rosanervig
- Limnophila sessiliflora
- Lobelia cardinalis
- Ludwigia repens
- Microsorum pteropous
- Najas guadalupensis
- Rotala rotundifolia
- kisebb termetű Vallisneria fajok (vigyázni kell, mert hamar elterjednek az egész akváriumban)

Használhatsz úszónövényeket is:
- Limnobium laevigatum
- Phyllanthus fluitans
- Pistia stratiotes
A békalencsét nem javaslom, mert gyorsan elszaporodik, nehéz tőle megszabadulni.

A növényszőnyeg szerintem sem reális nálad, esetleg HM-ből tudsz hasonlót csinálni, de ahhoz sokat kell metszeni.
Algásodás ellen nincs biztos recept. A világítás erejének és/vagy időtartamának csökkentése javíthat a helyzeten, de ezt neked kell kitapasztalni. Általában a fejlődésben megtorpant, vagy pedig amúgy is lassú növekedésű növények algásodnak be.
A kvarchomok tényleg nem a legjobb megoldás, nem minden növény szereti.
Állatok betelepítésével várnék még. Az új szűrő beüzemelése után 3-4 héttel lehet aktuális. Csigád előbb-utóbb újra lesz, nem sokat tehetsz ellene :)
 
Jelentem bekerült egy Eheim Experience 350, sajnos/nem sajnos de meggyőzhető voltam, így e mellett döntöttem. Most egy szerencsétlen setup-pal működök, a sarokszűrő előre került, (úgysem szép még a belső :) ), idővel át fogom helyezni, de ma sajnos csak ennyi időm volt. Az esőztető így nem fért el a belső szűrőtől, így az még várat magára. Tudom, az oldalfalon kellene lennie a befúvó és a szívó ágnak is, de most csak így tudtam megoldani. A régi szűrőhöz képest ég és föld a hozama. Az régi most olyan, mintha már 3 hónapja fixen menne.

Van cunami rendesen. Teljes kakaón megy, a növények kapaszkodnak rendesen, elől a ludwigia-k átmentek vízszintesbe. De nem tépett ki senkit (1-2 kisebb szál HM-et de visszaraktam őket. A tápot ma elengedtem, mivel tegnap 2-2ml volt a mikro-makro. Ma csak easycarbo ment be. Vízcserét nem csináltam. Azt igyekszek heti 30%-ra fixálni, csakhát ahogy jött az algatömeg utána 2 napig csináltam extrában 20%-osokat. Csak átsöprögettem a vizet és a növényeket.

Jó vagyok így, vagy vegyem vissza az áramlást kicsit, illetve van-e még valami teendőm a türelmes várakozáson kívül? Holnaptól visszaállok a napi 1 mikro-makro-ra. Ez a fény már a scsökkentett (115 bruttóval számolva 23 lumen/l, ezt tudom majd feltolni 34-re később)

IMG-20220901-185935.jpg
 
Jelentem bekerült egy Eheim Experience 350, sajnos/nem sajnos de meggyőzhető voltam, így e mellett döntöttem. Most egy szerencsétlen setup-pal működök, a sarokszűrő előre került, (úgysem szép még a belső :) ), idővel át fogom helyezni, de ma sajnos csak ennyi időm volt. Az esőztető így nem fért el a belső szűrőtől, így az még várat magára. Tudom, az oldalfalon kellene lennie a befúvó és a szívó ágnak is, de most csak így tudtam megoldani. A régi szűrőhöz képest ég és föld a hozama. Az régi most olyan, mintha már 3 hónapja fixen menne.

Van cunami rendesen. Teljes kakaón megy, a növények kapaszkodnak rendesen, elől a ludwigia-k átmentek vízszintesbe. De nem tépett ki senkit (1-2 kisebb szál HM-et de visszaraktam őket. A tápot ma elengedtem, mivel tegnap 2-2ml volt a mikro-makro. Ma csak easycarbo ment be. Vízcserét nem csináltam. Azt igyekszek heti 30%-ra fixálni, csakhát ahogy jött az algatömeg utána 2 napig csináltam extrában 20%-osokat. Csak átsöprögettem a vizet és a növényeket.

Jó vagyok így, vagy vegyem vissza az áramlást kicsit, illetve van-e még valami teendőm a türelmes várakozáson kívül? Holnaptól visszaállok a napi 1 mikro-makro-ra. Ez a fény már a scsökkentett (115 bruttóval számolva 23 lumen/l, ezt tudom majd feltolni 34-re később)

View attachment 169290
Ha jól értem, 2 hete működik a belső szűrőd. Szerintem ezt nyugodtan kiveheted, nem okoz problémát, nem vesztesz vele semmit. Főleg azért, mert még nem telepítettél halakat, a növényeknek pedig nem gond, ha még nincs bejáratva a külső szűrőd. A túl erős áramlás nem jó, meg kell találni az arany középutat. A garnélák például nem szeretik. Gertrudae kalászhalam még nem volt, nekik valószínűleg nem okozna problémát.
 
Sziasztok!

A mai nappal száműztem a belső szűrőt, mert nem voltam elégedett az áramlással, a külső-belső szűrőt sajnos az üvegem limitje miatt szerencsétlenül tudtam csak üzemeltetni. Bekerült az esőztető és nagyon szépen pörgeti a felszínt, az áramlásom is jónak tűnik, a szűrőm maxon megy. Ma volt egy 40%-os vízcsere. Próbáltam visszavenni 6 órára a világítást, de a barna algám nem reagált rá jól, ugyanúgy jött. A tápot picit vissza vettem, heti 5ml GA mikro-makro-ra. A világítást visszatettem tegnap 7 órára, ezt most hagyom is, mert az alga nem jött jobban, sőt, mintha most kevésbé tobzódna, ma a vízcserénél nem is szedegettem csipesszel, csak kicsit felkavartam és leszívtam ami lebegett. A vallisneria elhaló-bomló leveleit folyamatosan levágdostam, legalább kétszer annyi száram van, mint amikor beültettem, így egyáltalán nem fájt :)

Napi szinten fotózom, így látom a változásokat. 6-10 csigám van, még nem szántam rá az időt, hogy mindet megszámoljam. Legalább vannak lényeim is, a gyerekeknek lesz mit nézniük. A növények fejlődgetnek. A HM-et eléggé ellepte a barna alga alúl, de hagyom felfele nyújtózni, így nő a túlélése esélye (remélem). Nem igazán tudom kiszedni közüle, mert feltépném az egészet. Azt meg nem szeretném a táprudak miatt sem.

A fényerőm visszanövelésén gondolkoztam (23-ról 34lumen/literre), de amígy nem húzódik mégjobban vissza a barna alga, addig nem merem, pedig a Ludwigia anno akkor kezdett el szép szabályos leveleket hozni.

- Cseppteszttel GH 12, KH 8 (7-nél már elkezdett állapotot váltani, de inkább ezt 8-nak venném, esetleg 7.5, de nem akarok precízkedni vele, nem oszt nem szoroz),
- csíkteszttel foszfát 0.5 mg/l, Nitrát 10 mg/l

lehetséges, hogy az 5mm alatti 10+db csiga elkezdte letakarítani az algámat?

IMG-20220911-175321.jpg
 
Az valószínűleg számít egy kicsit. Viszont nem igazán látszik az alga, amit barna algaként azonosítasz. Tennél fel közeli képet? 🙂
IMG-20220911-213930-1.jpgIMG-20220911-213407-2.jpg

Hát nem könnyű fotózni, de ilyen barna színű pamacsos, szálas valami. A talajon is szeret megülni és a köveken is. De a kedvencei a növények. Csipesszel le szoktam szedegetni, de ha nem kapom el hálóval, akkor az áramlás feltapasztja valahova máshova. Napi 30-60 percem szokott elmenni a szüretelésével.
 
View attachment 169543View attachment 169544

Hát nem könnyű fotózni, de ilyen barna színű pamacsos, szálas valami. A talajon is szeret megülni és a köveken is. De a kedvencei a növények. Csipesszel le szoktam szedegetni, de ha nem kapom el hálóval, akkor az áramlás feltapasztja valahova máshova. Napi 30-60 percem szokott elmenni a szüretelésével.
Ez diatom alga lesz. A homokból gondolom még jön a szilikát. Esetleg lehet némi ammónia is ezzel egyidejűleg. Két jó hírem is van:
1. Az algaevők ezt a fajtát szeretik megenni.
2. Emelheted a fényerőt. Azt nem szereti. Inkább kevesebb fénynél jön elő.

A szilikát meg a vízcserékkel rendeződni fog szerintem. 😉
 
Utoljára módosított:
A fényerőt nem tudom hogy számolod, mert a 2600 lumen / 125 liter az az én számológépem szerint csak 20 lumen/liter.

Oase Styleline 125 a set neve, de... csak bruttó 115L-es:

A külső méretével számolva valóban 125 lenne, de a tető bőven a lámpa fölé lóg, gondolom így hozták ki 115-re. Akkor felnövelem a fényemet.
 
Ez diatom alga lesz. A homokból gondolom még jön a szilikát. Esetleg lehet némi ammónia is ezzel egyidejűleg. Két jó hírem is van:
1. Az algaevő ezt a fajtát szeretik megenni.
2. Emelheted a fényerőt. Azt nem szereti. Inkább kevesebb fénynél jön elő.

A szilikát meg a vízcserékkel rendeződni fog szerintem. 😉

Ez jó hír köszönöm. :) Utána olvasok az algatípusnak.
 
Sziasztok!

Kis helyzet jelentés:
Hétfőn elértem a 4. hetet, így kedden be mertem költöztetni egy focicsapatnyi RC garnélát. Jól érzik magukat. A talajt letakarították, megállás nélkűl túrják, rendezik, még dombot is építettek :) A HM-et is szépen letakarították (ők és a csigák). Velük egyidőben feltoltam a fényerőmet is. Lehet az is segített. Van ilyen leveleken-köveken tapadó tüske szerű algám (agancs talán, a garnélás képen látszik), ami most jobban elindult, de még nem vészes. Zöld, moha szerű algám van a köveken, ami még tetszik is (meg néhány növényen). Vasárnap tervezek a növényeken vagdosni, a fölső szép részeket tartom meg, az aljukat akkor, ha életképesek.

IMG-20220915-154232.jpgIMG-20220915-181746.jpg
 
Most látom milyen jó kis kezdő low tech indult itt :) Szerintem nagyon jó haladsz, gratulálok :) én nem látom különösebb hibát itt, csak türelem és odafigyelés kell.
én szeretem ezt a homokot amúgy, a mostani 245literest is ilyesmivel csináltam és nem bántam meg. csak raktam alá táptalajt is. viszont ha táprudazol teljesen jó így is. Annyi, hogy nekem kicsit vékonynak tűnik. min 4 cm-t javasolnék elől, hátul lehet több, főleg a stemek alatt.
A fény szerintem jó lesz, én maxon járatnám ebben. 2500-3000 lumen teljesen jó ide.
A tápozás is jónak tűnik most (2mic, 2mac). halakkal viszont én már nem így csinálnám/csinálom, mert sok lesz a nitrát azzal együtt amit beadsz. de majd meglátod ha odaérsz. most ezeket csak azért írom ennyire magabiztosan mert nagyon hasonlóm volt.
Egyébként milyen csíkteszt mér foszfátot? még nem találtam ilyet.
 
Köszönöm. Elől olyan 5cm, hátúl lehet 8-10cm is. Az akváriumom tetején és alján alapból van egy kb 6cm-s fehér csík, ami takarja a talajt illetve felül a vízszintet.
Most 3900 lumennel támadom a 115L-t. Táp heti 5-5ml micro-macro (2 nap nem adok be 1-1 ml-t), még nem látom, hogy szenvednének a növények, de az algák kicsit aktivizálódtak, most, hogy megfogyatkozott a barna, így még nem merem növelni 7ml-re a hetit.

Igen, halakkal a macro-t csökkentenem kell majd, bár ígyis a csigák termelnek mulmot rendesen. Este mérek is egy nitrátot. Bár a csík tesztemen inkább a foszfát volt picit magasabb az ideálisnál.

@Versenycsiga: Tetra Algae Control 3in1 csíkteszt tud foszfátot-nitrátot és KH-t, bár utóbbi kb semmire nem jó. GA-nál pl. lehet kapni. GH-ra és KH-ra van csepptesztem.
1FFfyG.1663308971261.jpg
 

Attachments

  • 1FFYOf.1663308971261.jpg
    1FFYOf.1663308971261.jpg
    150.6 KB · Megtekintések: 8
Utoljára módosított:
Sziasztok!

Sajnos túl vagyok két garnéla elhulláson. Az egyiket nagyon elbújva találtam a HM sűrűjében, épnek tűnt. A másiknak nem jöhetett össze a vedlés, mert vagy egy 4mm-es fehér csíkkal szét volt nyílva középen a páncélja. Azóta már legalább 2 sikeres vedlés volt, ennyi levedlett páncélt találtam.

A diatom-om szinte teljesen eltűnt, a HM virul, pedig az teljesen tele volt. Hétvégén kicsit szaporítottam/metszettem. A garnélák miatt csak 15% vizet cseréltem. Úgy tűnt minden alakul. Mára sajnos úgy nézem planária invázióm lett. Aggódok a garnélák miatt, még az is lehet, hogy az elhullottakat ők támadták meg? Olvastam, hogy a garnélákat meg tudják támadni. Van valami használható módszer planária írtásra, ami a garnélákra nem veszélyes? Panda Cory-kat fogok betenni, talán ők elkezdik kiszedni őket... (már nem a garnélákat, hanem a férgeket).

Csiga petéből is rengeteg van, attól tartok a hólyagcsigáimból hamarosan rengeteg lesz.
iSKUfn.md.jpgiSKGiF.md.jpg
 

Attachments

  • iSKGiF.th.jpg%22%20alt=%22iSKGiF.th.jpg
    iSKGiF.th.jpg%22%20alt=%22iSKGiF.th.jpg
    14.1 KB · Megtekintések: 8
  • iSKUfn.th.jpg
    iSKUfn.th.jpg
    7.1 KB · Megtekintések: 7
Back
Oldal tetejére