• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Paludárium Down by the Riveside

schruz

VIP kertész
Legjobb napló
Na jó. Be vagyok sózva úgyhogy elindítom a naplóját a kövi projektnek ezzel lerántva a leplet a nem valami nagy titokról.

Nem sima akvárium lesz. Mivel szerencsére megy az emers növénytermesztés, ezt most igazán ki szeretném használni. Nem egyártelműen paludárium lesz, mivel a submers részét is legalább annyira kidolgozottra szeretném megcsinálni mint az emers részét. High-tech akvárium lesz jelentős emers résszel. Tudom, hogy ezzel távolabb taszítom magam az akvarisztikai versenyektől, mivel ott nem értékelik a víz feletti területeket, de nem zavar, szerintem ez megéri. Meghát vannak paludárium kategóriás versenyek is.

Az akvárium üvege a 'Shades of the Mushroom Trees" üvege lesz. Köves layout lesz, helyneként esetleg nagyon vékony RedMoor ágakkal. A bal hátsó sarokba építek Seiryu vagy Fuji kőből egy nagyon nagy szigetet ami jelentősen a vízfelszin fölé emelkedik. A kövek közé és főleg a sziget tetejére öntök Amazoniát és persze a víz alatti talaj is az lesz. Nagyjából félig vagy kicsit tovább lesz csak feltöltve vízzel az aki. Tehát a vízszint 20-25 cm magasan lesz, magyarul nano méretű lesz a víz alatti rész. Több okból döntöttem így. Egyrészt a fejemben lévő emers-submers scape karaktere miatt, másrészt azért mert egyre inkább úgy látom, hogy versenyeken nem örülnek annyira a kockaakváriumoknak. Alá is kell írnom, hogy valóban nehéz bennük igazán szépet alkotni, a Shades of the Mushroom Trees sem volt képes ezt a problémát igazán jól megoldani.

Az ihletet félig Balázs (key) 60L-es GA-s akija adta (ott jött az ötlet, hogy a kövek közt is lehet talaj és növény) félig egy híres külföldi akvakertész már meglévő emers-submers akija. Sajnos nem jut eszembe a neve, így nem tudok linkelni képet a műhöz.

Nagyon remélem hogy sikerül, és megállnak majd a kövek + talaj ahoogy én akarom. Úgy tervezem, hogy elviszem az akit a Shopba és ott rendezem be, aztán ha mozdítható lesz a sok kőtöl úgy is hozom majd haza. Meglátjuk.

Ugyan megvan, hogy milyen növényeket szeretnék, scape építés után direkt szeretnék majd hagyni egy hetet növényesítésig, hogy addig szabadon tudjam alakítani a scapet ha kell.

Tervezett növények víz alatt:
HC és UG kombó mint takaró
kövek tövében és kövek közötti résekben Lileaopsis brasiliensis és esetleg E. tenellus
víz alatt, a jobb oldali háttérben Blyxa japonica

N-emy jóvoltából egyébként ma tulajdonosa lettem vagy 12 tő Blyxa-nak :shock: :? .... :D :thumbup: Kicsit sok lesz... NAgyon köszönöm Tibi, Te vagy az ász! ;)

A víz alatt egy nagyon sásos/füves hatás a célom mint az a növényválasztásból egyértelmű, de gyakorlatban az is lehet, hogy túlzottan is ilyen lesz. Akkor majd kell pár kerekdedebb levelű stem vagy nemtom...

Amennyiben lesznek a scapeben ágak, azok a kövek közé lesznek beszorítva, olyan irányban hogy passoljanak a scapehez. Esetleg ezeken lenne néhol fissidens moha, vagy más olyan faj ami nem vágja haza az ágak filigrán hangulatát.

Tervezett növények víz felett:
A sziget koronája, fent két tő Cypherus helferi lenne
körülöttük emers HC és emers brasiliensis, esetleg parvula A HC egy idő után leomlana a köveken a víz felé
szétszórva Hydrocotyle sp. Japan indák, helyenként hagyva bokrosodni illetve hagyni belenőni a vízbe fentről.

A fenti részt meleg, mocsaras, dzsungeles hatásúra szeretném és így remélhetőleg nagy kontrasztban lesz a víz alatti résszel.

Namost, mint az a leírtakból szerintem lejön, ezt az akit nem lesz olyan egyszerű karban tartani. XD Az pedig hogy egyáltalán megvalósul-e úgy ahogy elterveztem az valószínüleg a GA Shopban dől majd el. Majd szorítsatok ;)

Élőlények:
Danio margaritatus
Caridina cantonensis sp. Tiger (tigris garnéla)
Clithon corona csigák

Technikai adatok:
Nagyjából ugyan az lesz mint a Shades of the Mushromm Treesnél, max a világításon kell csökkentenem, vagy állítanom.

Akvárium: 35x35x40cm (hossz, mélység, magasság) 49 l, géppel csiszolt élek, átlátszó ragasztás
Világítás: 2x26W AN Solar Buo Boy + 1x18W Blau Mini PL (ha még élni fog akkor), (6500K power compact csövek mind) napi 8-10 órában.
Szűrés: Eheim Professionel II 2026, 950 l/h, 9 l vödör, SubstratPro és egy másik porózus anyag keveréke, kerámia gyűrű, perlonvatta, előszűrő szivacs.
CO2: 5kg nagynyomású palack, 3-4 bubi/mp, DAZS diffúzor. A rendszer meg van osztva a 100 l-el. Délelőtt 10h-kor kapcsol be a beszűrődő fény miatt és 21h-kor kapcsol ki.
Tápozás, adalékok:GA tápok EI szerint, talán EasyCarbo (de inkább tigris garnéla :p) és vízcseréknél heti egyszer ADA Green Bacter.
Vízcsere: heti egyszer 50%. Mivel nagyon sok lesz a kő full RO-val fogom csinálni.
Aljzat: ADA NEW Amazonia


A scapet víz és növény nélkül nagyon szeretném a hét végén de legkésőbb jövő hét elején megcsinálni.

Várom a javaslatokat, lebeszéléseket, észrevételeket, mindent!
 
Re: Félig Emers, Félig Submers, Kvázi Paludárium

schruz barátom!!

Így elsőre amiket leírtál, el sem tudom képzelni, hogy mi lesz belőle, hiszen nagyon kicsi az akváriumod és belenyomsz ennyi növényt, hát főnök....., én tudom hogy TE meg tudod csinálni!! :thumbup: ;)
Különben nekem meg elindult a shallow akvárium projektem (több mint egy hete megy), szóval ha gondolod szombaton gyere be a shopba és dumálunk!! ;)
 
Re: Félig Emers, Félig Submers, Kvázi Paludárium

Nagyon kíváncsi leszek a gyakorlatban, hogy fog ez kinézni! Ahogy leírtad, meg elképzelted, nálad fejben a kép már összeállt, csak nekünk laikusoknak nem még! :D
Amúgy nem is gondoltam, hogy ekkora volt az előző akid, mindig is azt hittem hogy 30 liter körüli... :lol:

Várós. ;)
 
Re: Félig Emers, Félig Submers, Kvázi Paludárium

Kíváncsian várjuk az új érdekes projektedet :thumbup:
 
Re: Félig Emers, Félig Submers, Kvázi Paludárium

hú, hát nagyon izgalmasak hangzik, ennyi növényt egy egy ekkora tankban :D
 
Re: Félig Emers, Félig Submers, Kvázi Paludárium

Köszike az érdeklődést mindenek!

Nade srácok, 50 liter azért szerintem nem olyan kicsi. Azért mondom hogy 50 liter mert az emers rész is kitölti majd a helyet, tehát nem csak azt a 25-30 l víz alatti helyet kell számolni.

A Shades of the Mushroom Trees-ben több növény volt és több faj is, és szerintem ezzel a részével nem volt baj az akinak, úgy értem jól állt neki a dzsungel. Az a 12 tő Blyxa meg ne tévesszen meg senkit, nyilván nem kerül be mind, max 3-4 tő. A víz alatti rész meg mint írtam elég hasonló jellegű növényekből áll majd szóval nem hiszem hogy ott gond lenne. De ezt is meglátjuk.

Készítettem egyébként két szkeccset arról hogy hogyan nézne ki, és ott működött. Persze a rajz 2d-s. Pont azért akarom elvinni a tankot GA-ba, hogy ki lehessen próbbálni mi a legjobb.

Úgy kell elképzelnetek a dolgot, mintha egy metszet lenne egy sziget vagy félsziget csücskéből.

Cecska said:
schruz barátom!!

Így elsőre amiket leírtál, el sem tudom képzelni, hogy mi lesz belőle, hiszen nagyon kicsi az akváriumod és belenyomsz ennyi növényt, hát főnök....., én tudom hogy TE meg tudod csinálni!! :thumbup: ;)
Különben nekem meg elindult a shallow akvárium projektem (több mint egy hete megy), szóval ha gondolod szombaton gyere be a shopba és dumálunk!! ;)

Hehe az finom lesz! :D Shallow akvárium alatt az ADA üvegszekrényen lévő akit érted ugye?
 
Re: Félig Emers, Félig Submers, Kvázi Paludárium

schruz said:
Hehe az finom lesz! :D Shallow akvárium alatt az ADA üvegszekrényen lévő akit érted ugye?
Igen-igen olyan akváriumról van szó!!
Még tesztelem a növényeket melyik maradhat meg (pár terrárium növény, páfrány, vízipálma stb.).
Na majd dumcsizunk egyszer! ;)
 
Re: Félig Emers, Félig Submers, Kvázi Paludárium

Jó kis cucc lesz ez..talán még eléggé jól el is tudom képzelni,hogy mi jár a fejedben!
Valld csak be,azért találtad ezt ki,hogy megakadályozd az amano garnélák kamikaze akcióját! :lol:
Van egy észrevételem,de szerintem nem találok fel spanyol viaszt..ha megvan a hard scape..akkor pár fotó..és kikapni a köveket..mert nem egy életbiztosítás az üveg szempontjából,hogy hazaautózás közben benne maradnak a kövek! :)
De az tuti,hogy nagy előny,hogy ott lesz a tank.. ;)
 
Re: Félig Emers, Félig Submers, Kvázi Paludárium

ZaCK said:
Jó kis cucc lesz ez..talán még eléggé jól el is tudom képzelni,hogy mi jár a fejedben!
Valld csak be,azért találtad ezt ki,hogy megakadályozd az amano garnélák kamikaze akcióját! :lol:
Van egy észrevételem,de szerintem nem találok fel spanyol viaszt..ha megvan a hard scape..akkor pár fotó..és kikapni a köveket..mert nem egy életbiztosítás az üveg szempontjából,hogy hazaautózás közben benne maradnak a kövek! :)
De az tuti,hogy nagy előny,hogy ott lesz a tank.. ;)

Persze, valszeg így lesz mert 20 kiló kő szerintem biztos belekerül majd és attól szinte 100% hogy megreccsenne az üveg. Nem baj akkor majd fotózunk. Szombaton tudnál velünk jönni Lóri?
 
Re: Félig Emers, Félig Submers, Kvázi Paludárium

Nagyon kíváncsi leszek.
Látván a többi alkotásodat ez is nagyon ütős lesz. :thumbup:
 
Re: Félig Emers, Félig Submers, Kvázi Paludárium

Gabika said:
Nagyon kíváncsi leszek.
Látván a többi alkotásodat ez is nagyon ütős lesz. :thumbup:

Hát köszönöm, de majd meglátjuk sikerül-e. Holnap kiderül. :)

Holnap megyünk Lórival Törökbálintra scapet építeni. Illetve utána itthon szekrényt. A régit sikeresen szétáztattam, mert eresztett a szűrő. De nem baj, mert az új szekrény olyan lesz hogy finom lesz! :D
Szóval holnap egy igazán sűrű akvakertész napunk lesz és ezzel be is indul majd a napló (ha minden jól megy). Megpróbálom majd részletesen dokumentálni a scape és szekrényépítést, de általában mindig az a vége hogy annyira belefeletkezem a dolgokba, hogy csak kész munkát kapom lencsevégre. Majd szólj rám Lóri! :D

Aki messze lesz majd drukkoljon, viszont aki közel jár szerintem ugorjon be és csekkolja minden jól halad-e. Több szem többet lát, meghát az akvakertészet legyen már társas mulatság :lol:

Terv szerint nyitásra (10-re) már ott leszünnk. Meddig maradunk? Pfff... ez nehezebb kérdés mint az hogy hány párhuzamos univerzum létezhet? :lol:
 
Re: Félig Emers, Félig Submers, Kvázi Paludárium

Aki nehezen tudja elképzelni még mindig a terveket, az nézze meg ezt a paludáriumot:
viewtopic.php?f=8&t=1517

Ugyan ez sokkal nagyobb mint az enyém lesz, de elveiben nagyjából egyezik, kivéve, hogy én szeretnék picit több figyelmet fordítani a submers részre is.
 
Re: Félig Emers, Félig Submers, Kvázi Paludárium

Ahogy látom ez a szombati nap igazi VIP party lesz ;)
Bent leszek én is úgyhogy a HAC után végre ismét találkozhatunk :thumbup:

Remélem hasonlóan szép napos idő lesz holnap is. :angel:
 
Re: Félig Emers, Félig Submers, Kvázi Paludárium

schruz said:
Aki nehezen tudja elképzelni még mindig a terveket, az nézze meg ezt a paludáriumot:
viewtopic.php?f=8&t=1517

Ugyan ez sokkal nagyobb mint az enyém lesz, de elveiben nagyjából egyezik, kivéve, hogy én szeretnék picit több figyelmet fordítani a submers részre is.

Izgalmas tervek. Fedett lesz majd a dolog? Vagy egy idő után ezt is nyitottra tervezed?
 
Re: Félig Emers, Félig Submers, Kvázi Paludárium

taylor said:
Kíváncsian várom a fejleményeket ;)
Én is :D

viktorlantos said:
Ahogy látom ez a szombati nap igazi VIP party lesz ;)
Bent leszek én is úgyhogy a HAC után végre ismét találkozhatunk :thumbup:

Remélem hasonlóan szép napos idő lesz holnap is. :angel:

Na ezt csak remélni mertem, de érdemes volt ezek szerint reménykedni :) Várom a holnapot!
 
Re: Félig Emers, Félig Submers, Kvázi Paludárium

Na kérem. Ma reggel 10 óta pörögtünk :) Összedobtuk a scapet röpke 3 óra alatt a GA boltban, aztán mentünk az OBI-ba szekrény faanyagáért. Most éjjel 1 óra után fejeztük be a szekrényt, már csak a szűrőnek fúrunk majd az oldalára lyukat valamelyik nap remélhetőleg még szerda előtt.

Holnap ígérem rakom fel a képeket és a kommentárt ;) Ma már túl fáradt vagyok és nem is hiszem hogy vannak még fent fórumozók :p Növényesítés és feltöltés csak szerda magasságában lesz szal ne számítsatok holnap zöld akira ;)
 
Re: Félig Emers, Félig Submers, Kvázi Paludárium

Andris kíváncsian várom az új projektet!!! :thumbup:
 
Re: Félig Emers, Félig Submers, Kvázi Paludárium

Most már én is kíváncsi vagyok. Amit bent a boltban összelegóztatok, az elég izgalmasnak ígérkezik ;)
 
Back
Oldal tetejére