• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Gaius Baltar üvege

Sziasztok!

Sajnos túl vagyok két garnéla elhulláson. Az egyiket nagyon elbújva találtam a HM sűrűjében, épnek tűnt. A másiknak nem jöhetett össze a vedlés, mert vagy egy 4mm-es fehér csíkkal szét volt nyílva középen a páncélja. Azóta már legalább 2 sikeres vedlés volt, ennyi levedlett páncélt találtam.

A diatom-om szinte teljesen eltűnt, a HM virul, pedig az teljesen tele volt. Hétvégén kicsit szaporítottam/metszettem. A garnélák miatt csak 15% vizet cseréltem. Úgy tűnt minden alakul. Mára sajnos úgy nézem planária invázióm lett. Aggódok a garnélák miatt, még az is lehet, hogy az elhullottakat ők támadták meg? Olvastam, hogy a garnélákat meg tudják támadni. Van valami használható módszer planária írtásra, ami a garnélákra nem veszélyes? Panda Cory-kat fogok betenni, talán ők elkezdik kiszedni őket... (már nem a garnélákat, hanem a férgeket).

Csiga petéből is rengeteg van, attól tartok a hólyagcsigáimból hamarosan rengeteg lesz.
View attachment 169722View attachment 169723
Többféle féreg van. Ez a fehér kevésbé veszélyes. A nagyobb hároszögfejű a gázosabb. Fenbendanin kezelés. Keress rá itt. Állatorvostól lehet megszerezni, csak jól kell előadni, mert ez egy féregűző négylábúaknak. A nemes porceláncsigákat szintén kinyírja, a hólyag sajna ki szokta bírni, annak heléna hathatósabb.
 
Többféle féreg van. Ez a fehér kevésbé veszélyes. A nagyobb hároszögfejű a gázosabb. Fenbendanin kezelés. Keress rá itt. Állatorvostól lehet megszerezni, csak jól kell előadni, mert ez egy féregűző négylábúaknak. A nemes porceláncsigákat szintén kinyírja, a hólyag sajna ki szokta bírni, annak heléna hathatósabb.
Köszönöm a megerősítést, igen, közben én is rákerestem jobban. A garnélák étvágya most, így 1 hét után jött meg, végre ráraboltak :)
IMG-20220920-145600.jpg
 
Utoljára módosított:
A növények látványosan fejlődtek, nagyon jó irányba haladsz :)
Én javasolnék inkább leveleket, zöldségeket a garnéláknak, nem naponta persze. vannak tippek az erről szóló topicban. eperfa levél, csalán, pitypang, tyúkhúr, libatop, stb. forrázva/főzve/mikrózva puhára.
Ezt a hólyag csiga és szerintem a planária sem eszi. a hólyag inkább biofilmet ehet, meg nagyon apró dolgokat. nem harap mint pl a postakürt csiga. amúgy tényleg hasznosak, ahogy Zsolti is írta. elég kevés csigafaj van akik károsak a növényekre, és azok ritkán kerülnek be véletlenül, mert jóval nagyobbak :)
Az ilyen száraz tápokban sok tápanyag van, jó is néha. de naponta biztos nem adnék, és mindenképp kevesebbet, szétszórtabban. hogy a garnélák gyorsan, egymást nem zavarva felegyék, másnak ne jusson. ennél aktívabban én nem védekeznék a csigák ellen. már csak azért sem, mert nagyjából felesleges erőfeszítés.
A planáriának viszont én is nekiestem fenbendaninnal, ami a csigáknak nem jó, de a garnélákra nem volt hatással nálam. Én nem látom a képen mi ez, de ha nem háromszög fejű és nincs szeme akkor nem planária, hanem más laposféreg. indítás után egyébként érdekes lényeket lehet látni :)
Ui: köszi a képet a tesztről, ezt még nem láttam, de tetszik. majd kipróbálom én is.
 
A növények látványosan fejlődtek, nagyon jó irányba haladsz :)
Én javasolnék inkább leveleket, zöldségeket a garnéláknak, nem naponta persze. vannak tippek az erről szóló topicban. eperfa levél, csalán, pitypang, tyúkhúr, libatop, stb. forrázva/főzve/mikrózva puhára.
Ezt a hólyag csiga és szerintem a planária sem eszi. a hólyag inkább biofilmet ehet, meg nagyon apró dolgokat. nem harap mint pl a postakürt csiga. amúgy tényleg hasznosak, ahogy Zsolti is írta. elég kevés csigafaj van akik károsak a növényekre, és azok ritkán kerülnek be véletlenül, mert jóval nagyobbak :)
Az ilyen száraz tápokban sok tápanyag van, jó is néha. de naponta biztos nem adnék, és mindenképp kevesebbet, szétszórtabban. hogy a garnélák gyorsan, egymást nem zavarva felegyék, másnak ne jusson. ennél aktívabban én nem védekeznék a csigák ellen. már csak azért sem, mert nagyjából felesleges erőfeszítés.
A planáriának viszont én is nekiestem fenbendaninnal, ami a csigáknak nem jó, de a garnélákra nem volt hatással nálam. Én nem látom a képen mi ez, de ha nem háromszög fejű és nincs szeme akkor nem planária, hanem más laposféreg. indítás után egyébként érdekes lényeket lehet látni :)
Ui: köszi a képet a tesztről, ezt még nem láttam, de tetszik. majd kipróbálom én is.
Köszönöm. Áttanulmányozom a garnéla etetős topic-ot. Csak pár naponta raktam be nekik 1-2 órára egy csipetnyit (igen, ez a csipetnyi, kb. az egyötöde a 15-20 garnélának szánt tápnak). Van még miből csócsálniuk, csak a változatosság kedvéért próbálkoztam, de már többen vedlettek, kicsit megnyugodtam, hogy nem fog mind vedlési problémával kimúlni.
Nincs szeme és nem hegyesedik, valami alap féreg féle. Sok nincs belőle szerencsére és a fényt nem szeretik. Szerzek majd be a féreghajtóból.

Igen, egyszer láttam valami hosszú fehér tekergőt is (20-30mm-is lehetett), de akkor sokkal ramatyabban nézett ki a víz, betudtam, hogy valami szálas algát tekert csak az áramlat, de már nem vagyok benne biztos :)
Az aljzatomon nagyon apró 1mm alatti lények szaladgálnak néha, gondolom valami apró rákok. Csak a mozgást lehet észrevenni.
 
Az aljzatomon nagyon apró 1mm alatti lények szaladgálnak néha, gondolom valami apró rákok. Csak a mozgást lehet észrevenni.
Az valószínűleg kagylósrák. Nem veszélyes. Maximum a látványt tudják rontani. A halak le fogják csökkenteni nem észlelhetőre a mennyiségüket. Algát esznek, illetve ezek is felszaporodnak a túlzott garnélatáptól.
Igen, egyszer láttam valami hosszú fehér tekergőt is (20-30mm-is lehetett), de akkor sokkal ramatyabban nézett ki a víz, betudtam, hogy valami szálas algát tekert csak az áramlat, de már nem vagyok benne biztos :)
Az sem alga lehetett. No para. Ha halak után egy héttel lesz sok, akkor kezdj aggódni. 😉
 
Sziasztok,

Heti frissítés. HM terebélyesedik, hétvégén vágás-sűrítés. Van némi zöld fonalas algám a HM-en, meg itt-ott, köveken néhány levélen, de ezt könnyű szedni. A kövekről csak a mulm tisztítással jön le, de ott részemről maradhat.

Ludwigia lelassult. Agancs (?) alga támadásom van. Próbálom néha leszedni, kevés sikerrel. Általában levéllel együtt jön csak le. Igyekszem időnként levágni a nagyon belepett leveleket. A garnélák jól vannak. Már az egész csapat levedlett, lehet kétszer is.

Ammóniát mértem (csont 0) és csak utána Panda Cory-k kerültek be. Most még csak 4-en (nem volt több a boltban), de hétvégén jön még hozzájuk 2-3 db biztosan.

Még szeretnék majd egy kb 12 fős Hengeli Razbóra csapatot, de még legalább egy hetet várok vele. A férgeim elkezdtek lefogyni. Van még, de nem olyan sok, szerintem a pandák csipegetik őket.

GH 9, KH 7, foszfát 2, nitrát 10. Foszfátom magas?
GA tápot adok be, napi 1ml-t (micro és macro is) és mellette 7 órát világítok. Ma visszavettem 6 órára, hátha kicsit mérsékli az algáimat. Tápot most 2 napig nem adok be.
A pandáknak adtam ma be 3-4 szem 1mm körüli granulátumot. Nem nagyon találták meg, elvannak a kapirgálással. 1-2 garnéla viszont rárobbant, 1-1 darabra, mint, aki börtönben van és véletlenül csontot talált a főzelékben. Most vagy 2 napig nem adok be se tápot, se semmit, csak 2ml carbo-t.

IMG-20220927-192829.jpg
IMG-20220928-174859.jpg
 
Utoljára módosított:
GH 9, KH 7, foszfát 2, nitrát 10. Foszfátom magas?
GA tápot adok be, napi 1ml-t (micro és macro is) és mellette 7 órát világítok
Az 1:10-15 a jó. Ez magas. Azért is lehet, mert feltorlódott. Tudtommal a Green Aqua Macro 1:7 arányban adja a foszfát nitrát arányt. Ezt pedig azért is, mert az aktív talaj nyeli. Neked viszont homokod van. Amikor a halakkal teljes lesz az élővilág, akkor lesz több termelődő nitrát és az egyensúly meglesz. 😉
 
Sziasztok!

2 hónapos lett az üveg. Időközben:
A külső szűrő beszívó ága kapott egy hálós GA-s rácsot. Így ha esetleg lesz garnéla szaporulatom, akkor nem esnek áldozatul a beszívónak.

Bekerült 3 új Panda Cory, egy sajnos nem érte meg a másnap reggelt, egy pedig MIA. Eléggé bújkált, nem bírta a lámpát, ahogy lekapcsoltam mindíg akkor jött elő. Nem tudom, hogy bújkál-e vagy ő is eltávozott. Nem találtam meg a növények között.

Bekerült 16db Trigonostigma Espei. Hengeli-ket szerettem volna, de meggyőztem magamat, hogy ők szebbek. Gyönyörűek és nagyon aktívak. Igaz félősek is, de legalább együtt vannak amikor csak lehet.

A HM továbbra is viszi nálam a prímet. A Ludwigia szenved, nem tapasztalok növekedést, a vízipetrezsezsem is úgy-ahogy növekszik. Az ambúlia szépen fejlődik.

A fehér férgeim teljesen eltűntek. Szerintem a Panda Cory-k őket csemegézték, mert két hete még fixen rágcsálták az aljzatot, most már kevésbé látom.

Egyelőre az RC garnikkal elvannak az Espei-k is. 1-2 odacsípést már láttam, amikor a halak lementek a harcsáknak adott táphoz és az egyetlen bátor garnélám, aki mindíg bemegy a harcsák közé kapott. Úgy láttam inkább csak elijesztette a hal. Rá 10 másodpercre ugyanott volt a garnéla, nem adta fel. Utána már nem piszkálták. Ő az egyetlen aktív, a többi garnéla a Panda Cory állomány növelését követően már elkezdett elbújkálni a HM -ben és az ambúliában, néha 1-2 van amelyik előmerészkedik.

IMG-20221016-133903-1.jpg
DSC04971.jpg
 
Sziasztok,

Már túl a 3 hónapon. Kicsit kísérleteztem, hogy mennyire igényli egy akvárium a napi törődést, volt, hogy csak 2-3 naponta szedegettem ki a sérült vagy kicsit algásodó részeket. Meg is tette a hatását... A szálas cérna + szőr algáim eléggé elszaporodtak, ezért volt egy 3 napos blackout-om. Ez megtette hatását, szépen elhaltak. A sérült leveleket lemetszettem. A ludwigia-tól elbúcsúztam, csak szenvedett. Rá kellett jönnöm, hogy a hátsó szekció sűrűsége miatt nem nagyon tudtam karban tartani, nehezen fértem hozzá és ott fixen megült minden.

Most napi 5 óra 1300 lumen-es világítással megyek. A BO utáni első héten ez 4 óra volt. Szépen lassan nő minden, nyűgjeik nincsenek. A táp szintek megfelelőek. Ehhez a világításhoz 2 naponta adok be 1-1 micro-macro tápot. A HM-et most így 2 hét után metszettem csak meg kicsit.

Jó így nyugisan.
 
Sziasztok!

Régen jelentettem. Egész szépen működött minden és a heti vízcseréről megpróbálkoztam áttérni egy 2 hetire. Nem volt jó ötlet. Március elején megint muszály volt egy blackout-ot eszközölnöm, mert bealgásodtam. A mostani 3 naposból 4 napost csináltam. Ezúttal nem volt annyira hatásos, mint a decemberi, viszont a növényeim most jobban bírták. Utána megint jónak tűnt minden, a növények magukhoz tértek elkezdtek növekedni. Bekerült 8 oto, mindíg is szerettem volna őket behozni, de úgy tudom nekik bejáratott akva kell mindenképpen. Minden ok volt, szépen beilleszkedtek, viszont etetésnél brutálisan rárobbannak az ételre, pandáknak muszály adnom, de elűzik őket, nekik nem jut, csak ha többet adok be. Rágcsálgatják a növényekről az algát, de ezekszerint az nem jön be nekik annyira.

Pár napra az otok érkezése után elhullott két panda, az egyiket félig meg is ették. Nem tudom kik lehettek, de gyanítom az újak. Rá egy napra egy garnéla is áldozatul esett, bár rajta alig volt sérülés, lehet oda kaptak nekik, de őt nem kezdték el megenni, de lehet csak pont hazaérkezés előtt kapták el szegényt.

Az algám újra betódult, de nem szívesen blackout-olnék megint, mert már alig maradt a növényekből. A foszfátom az egekben van, most beszereztem Sera phosvec-clear-t, de utánaolvastam és úgy láttam leginkább tömeges hal elhalálozást okoz, így nem mertem használni. A magas foszfáttól szenvednek a növényeim, amitől még töb foszfátom lesz... ördögi kör.

Most napi szinten szedegetem a fonál algát, a HM-ből csak részben tudom kiszedni, mert jön vele az egész növény. A vallisneria-kat vágogatom (tőből), ha már nagyon algás egy-egy szál, de ez így nem megoldás. A szűrő a blackout után 1 héttel volt tisztítva, szóval az tiszta, új perlont is kapott.

Értékeim:
GH: 12
KH: 8 (csapvizes)
Foszfát: 4 mg/l (!!!)
Nitrát: 15 mg/l

Nem tudom mitévő legyek, metsszem le az összes algás részt? Szedjem ki az összes szenvedő növényt? Keressek valami nem halakat megölő foszfát eltávolítót?

full.jpg
full.jpg
 
Utoljára módosított:
Nem tudom mitévő legyek, metsszem le az összes algás részt? Szedjem ki az összes szenvedő növényt? Keressek valami nem halakat megölő foszfát eltávolítót?
@Zsoltiabéka szeptemberben megírta az okot, amire Te semmit sem reagáltál.
Viszont a jelek szerint, a javaslata csak félig vált be. (a halak betelepítése)
Én úgy állítom be a közel helyes értéket, hogy a macro összetevőket külön-külön adagolom.
- KNO3
- KH2PO4
- K2SO4 Ezt azért húztam át, mert ilyet mostanában nem adagolok. Nélküle is több a káliumom a szükségesnél.
 
Utoljára módosított:
@Zsoltiabéka szeptemberben megírta az okot, amire Te semmit sem reagáltál.
A halak betelepítése után szépen nőtt minden, karácsony előtt volt egy algabumm, azt megoldottam egy blackout-tal. Mostanáig megint működött minden, de ahogy írtam is elszúrtam a ritkított vízcsere kísérlettel (maradni kellett volna a bevált módszernél). Most nem merek tápozni, remélhetőleg a macro elegendő lesz, amit a halak megtermelnek, micro tápot meg tervezek apránként 1-1ml-el beadni (heti 4ml-re gondoltam). Holnap adok neki egy nagyobb vízcserét és kap egy komolyabb vágást ott, ahol problémás.
 
A halak betelepítése után szépen nőtt minden, karácsony előtt volt egy algabumm, azt megoldottam egy blackout-tal. Mostanáig megint működött minden, de ahogy írtam is elszúrtam a ritkított vízcsere kísérlettel (maradni kellett volna a bevált módszernél). Most nem merek tápozni, remélhetőleg a macro elegendő lesz, amit a halak megtermelnek, micro tápot meg tervezek apránként 1-1ml-el beadni (heti 4ml-re gondoltam). Holnap adok neki egy nagyobb vízcserét és kap egy komolyabb vágást ott, ahol problémás.
Tessék betartani a heti 50%-os vízcserét! A tápból is felhalmoztad a foszfátot azzal, hogy nem cseréltél, nem csak a gazok bomlása adta a plusz foszfátot. Volt az szerintem néha több is, mint 2 hét, az értékeid durván dúsultak. Estimative Index rendszerű táppal nem szokás a vízcserénél spórolni. Egyszerűen nem éri meg. A Blackout tüneti kezelés, ennyiszer nem oldja meg a gondokat. Rendbe kell vágni a tápozást. @elektrorudi káliumnitrát adagolása nagyon jó gondolat. Ki kéne a GA makrót egészíteni, hogy a kavicsoshoz talajodhoz megfelelő legyen a nitrát-foszfát aránya. Persze kész monotápokkal is kiegészítheted. 🙂
 
Tessék betartani a heti 50%-os vízcserét! A tápból is felhalmoztad a foszfátot azzal, hogy nem cseréltél, nem csak a gazok bomlása adta a plusz foszfátot. Volt az szerintem néha több is, mint 2 hét, az értékeid durván dúsultak. Estimative Index rendszerű táppal nem szokás a vízcserénél spórolni. Egyszerűen nem éri meg. A Blackout tüneti kezelés, ennyiszer nem oldja meg a gondokat. Rendbe kell vágni a tápozást. @elektrorudi káliumnitrát adagolása nagyon jó gondolat. Ki kéne a GA makrót egészíteni, hogy a kavicsoshoz talajodhoz megfelelő legyen a nitrát-foszfát aránya. Persze kész monotápokkal is kiegészítheted. 🙂
Elképzelhető, hogy van az az ember akinek úgy tetszik az akvárium, hogy mindig bevan fedve... BO fétis. 😁
 
Köszönöm a hozzászólásokat. Dolgozom a BO fétisem ellen, beiratkoztam egy csoportba :D

A heti vízcserém megvolt mindíg, a baj az volt, hogy 30%-ot cseréltem és amint említettem mivel minden szépen ment így kicsit kísérleteztem, hogy mi lenne, ha csak 2 hetente cserélnék 30%-ot. Itt borult be minden és onnantól a heti 30% cserém se segített már gyanítom a felhalmozódott foszfát miatt gyakorlatilag beindult a lavina. Most úgy néz ki rendbe jött, egyenlőre nincs gond. Én is balga voltam és hiába olvastam el x-szer anno az Akvarisztika kezdőknek könyvet + folyamatos utánaolvasás az interneten mindennek is (halak betelepítése, ki kivel van el, melyiknek milyen paraméterek lesznek jók, stb. növények stb), nem láttam a fától az erdőt, sima vízcsere. Semmi extra, az az, ami mindent is lecsökkent a vízben, legegyszerűbb megoldás. Persze cserevíz függő is, nyilván.

Innentől remélem megint sínen leszek (szigorú heti 50% vízcsere!), a foszfátom-nitrátom mostmár rendben van. De itt pihen egy mono nitrát is a polcon mostmár ha úgy adódna, akkor kerül majd be. Volt egy nagy takarítás, vágás is a vízcseréknél, kikerültek a szenvedő és/vagy szétalgásodott részek.
 
Sziasztok!

Mégegyszer köszönöm a tanácsokat. Van némi előrelépés:

- Beálltam heti 50%-os vízcserékre.
- A vallisneria-tól inkább megváltam, mert őt gondoltam a fő oknak. Nagyon benőtte az egész akvát és iszonyúan gyorsan hozott új hajtásokat, viszont az újak egy 10 cm fölötti hossznál már algásodtak rendesen. Plusz rengetek kosz ült meg a talajon náluk.
- A HM kapott egy internzív metszést, mert nem tudtam már kihalászni belőle az algát.
- Van még egy kis tő hygrophyla difformis-om, az is inkább stagnál, esélyes, hogy őt is inkább meg fogom szüntetni.

- A nitrát:fosztfát arányom javult. Mostmár 0,5:10 ppm-en állnak. Mono nitráttal kiegészítem a GA tápot.
- Még mindíg erős a szakáll alga támadás. A köveken, a fámon és a hygrophyla combriosa compac-ról folyamatosan szedem. Ennek ellenére ez a növényem fejlődik a legjobban.
- A növekedés lassan megindult. Ambuliák elkezdtek nőni, most még nem barnul be az alja(remélem nem is fog).
- A HM még nem algásodott be. Megpróbálom röviden tartani, hátha az segít.

- Az ammónia szintre van JBL csepegtetős tesztem, azzal fixen 0-t mértem. Még soha nem mértem ennél nagyobb értéket.
- A foszfát-nitrát szintre sajnos csak csík tesztem van, viszont korellál a mért érték a beadott táp értékkel (illetve mostmár nincs az egekben a foszfát, mint korábban a bomló vallisneria-tól)
- A GH-KH-ra is van tesztem, az fixen 13-8 körüli (utoljára ennyi volt), nem túl sok értelme van mérni (GH 12-13 között mászkál, KH pedig 7-9 szokott lenni, de a mérési bizonytalansággal együtt mindíg egy irányban változnak, JBL cseppteszttel mérve)
- A táprudakkal most megálltam, mert féltem, hogy esetleg ő miattuk dúsult fel valami (vallisneria-nál esetleg, mert gyökérből táplálkozik?)

Az alábbi algafajtákat ismertem fel:
- A köveken (főleg az éleken, gyanítom a nagyobb áramlás miatt) ecset algám van. Ezt időnként liquid carbo-val lekezelem, illetve le szoktam kapargatni is.
- Szintén a köveken (ég a vasfán) szakáll algásodok, de a hygrophyla combriosa compact-ot is nagyon szereti sajnos
- Van némi pontalga az üvegen, de az minimálism szívóharcsáknak legalább van rágcsálnivaló

Etetni minimálisan szoktam:
- A rasbora-k kapnak annyit amennyit 1 perc alatt megesznek. Nem ér le belőle semmi.
- A harcsák (az 1db szegény panda és a törpe szívók) kapnak egy kis darab süllyedős tablettából egy-két negyed darabot, ők egy 5-10 percig elnyammognak rajta.
- Váltogatva kap mindenki fagyasztottat-lemezest-süllyedőst.

A hőmérsékletem 25 fok körüli, a fűtést bent hagytam, vízcserénél szoktam ráfűteni, hogy ne hideg vizet kapjanak. A csere vizemet zuhannyal engedem ki és még a vödörben kezelem seachem prime-al. Egy félórát-órát szokott állni, de ennyi idő alatt még hideg. A vízcserénél megy a szűrő, de nagyon lefojtva, hogy ne fröcsköljön össze mindent.

- A bazalt köveim nem okozhatnak olyan problémát, amitől algásodok? Mert ha így van inkább megválnék tőlük.
- Van esetleg még valami víz paraméter, amit nem mérek, de gondot okozhat?
 
A hőmérsékletem 25 fok körüli, a fűtést bent hagytam, vízcserénél szoktam ráfűteni
Csak Coryk, otok, neocaridinák és espeik vannak bent? Nekik mehet lejjebb a viz höfoka, 22-23°c ra, melegebb vizben gyorsabban termelödik a bomlásanyag, és emiatt sokszor gyorsabban nönek az algák.

Töltesz fel pár képet? :) Nyugodtan emeld ki a csúnyább részeket.
 
Back
Oldal tetejére