• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Mini vízpart az asztalon

peppino

Főkertész
Sziasztok!

Ez egy kis paludárium naplója lesz, nagyon tetszenek ezek a természet egy darabkáját imitáló kis alkotások, meg kihívásnak is érzem mert ilyenem még sosem volt 🙂

Jelenleg tervezés fázisban tart a projekt.

Ami eddig biztos:

az alapot egy 40 x 40 x 40-es kocka akvárium fogja adni (több helyem egyszerűen nincs rá sehol sem) amibe szeretnék üveg elválasztót tenni 20 cm magasságig a víz és a szárazföldi rész közé.

Az üveg még nincs meg, jövő hónapban szeretném legyártatni. Nem tudom paludárium esetében mennyit ad hozzá látványban az opti white üveg, anyagilag persze húzósabb, nem tudom érdemes e beruházni rá ez esetben.

Az ültető részből el fog venni egy picit a szűrőrekesznek a beugró. Ez látszik a tervezett alaprajzon. Kb. 12 liternyi víz lesz a vizes részben, ennyire elegendő lesz.
Paludárium alap.jpg

A vízpumpám már megvan, akvárium szetthez jött noname, 435 l/h teljesítménnyel, amúgy jól működik mert egy ugyanilyennel szoktam a kis akvákba a vizet visszanyomatni cserénél.

A szűrőrekesz előlapját és a rekesz elválasztó falakat én szabnám a helyére, kb. 4 mm vastag fekete műanyagom van hozzá és a befolyó nyílás is adott rajta (szintén szettből kioperált hátsó rekeszes szűrés hátlap részéből).
Ebből adódik az első dilemma. Nem tudom pontosan mennyi helyet érdemes felülről hagyni az első elválasztónál ahol átbukik a víz, illetve a másodiknál ahol alul áramlik át a pumpához, hogy ne legyenek vízszint problémák. Készítettem ehhez is egy körülbelüli rajzot.
szűrőrekesz.jpg

A víz egy szintén általam készített kis patakszerűségen folyna vissza a medencébe.
Ezt hungarocell alapra épített fekete lávaköves "patakmederrel" képzeltem el. Most ezt alakítgatom, már 3 napja legózom a kövekkel.

A vizes részbe lávakő és vasfa/redmoor dekor lesz, csak epifitákkal (anubiasok, buce, microsorum). Sima díszkavics aljzat (fekete lávakövekhez a feketés dennerle natural gravel kongo dekorkavicsot választottam) vékonyan. Néhány garnélát meg csigát tervezek majd bele.

Az ültetős szárazföldi részbe félig agyaggolyót terveztem, erre valami elválasztó....geotextil pl. és erre jönne a termőtalaj. Ebből mit érdemes választani, orchideaföld vagy tőzeg vagy esetleg akvarisztikai talaj? Ebben még tanácstalan vagyok.

Mohásítani is szeretnék, ehhez vennék speciális mohásítható anyagot ami magában tartja a vizet, ennek a szélét a vízbe lógatnám) Jávai mohára gondoltam, az van bőven, vagy érdemesebb szárazföldi fajokat is nézni?
Esetleg valakinek tapasztalat hogy melyik a jobban bevált?

Növények terén is lennének kérdéseim, szeretnék valami kisebb fajta szép páfrányt bele, tudtok olyat ami nem nő nagyra és jól mutat? A méret miatt csak pici növények jöhetnek szóba.

Dekornak a parton is lesznek fák, epifitákkal.

Világításból ledest terveztem, egy 18 w-os nanora való chihirost, brutál erős nem kell mert déli fekvésű ablaknál lesz így a növényeknek lesz bőven fény. Inkább a víz alattinak érdekes meg a délutáni órákban.

Eddig "röviden" ennyi. Köszönöm hogy olvastatok és a javaslatokat előre is 😊
 
Ejj de szép nagy (Vas) fába vágtad a fejszéd. :D Ne érts félre, természetesen a szó jó értelmében. Törpe szobapáfrány (Cotton Candy) amit keresel. Mohából vannak sokkal jobbak és szebbek és finnyásabbak mint a Jávai, természetesen lehet azt is lehet. Riccardia, Karácsony, Weeping. GA oldalán vannak külön növények kigyűjtve Wabiba. Onnan bármit. A többi kérdésre majd a tapasztaltabbak megadják a választ, én is zöldfülűként kapálózom ebben a témában. Ja és ugróvillás is kell bele, ami nem bogár, hanem rovar.:LOL:
 
Ejj de szép nagy (Vas) fába vágtad a fejszéd. :D Ne érts félre, természetesen a szó jó értelmében. Törpe szobapáfrány (Cotton Candy) amit keresel. Mohából vannak sokkal jobbak és szebbek és finnyásabbak mint a Jávai, természetesen lehet azt is lehet. Riccardia, Karácsony, Weeping. GA oldalán vannak külön növények kigyűjtve Wabiba. Onnan bármit. A többi kérdésre majd a tapasztaltabbak megadják a választ, én is zöldfülűként kapálózom ebben a témában. Ja és ugróvillás is kell bele, ami nem bogár, hanem rovar.:LOL:
Igen, valóban nagy meló lesz, de a tervezés minden percét élvezem 🙂
Ezek szerint inkább akvarisztikai mohákban gondolkodjak. Végülis a vizes cuccon szeretnek majd lenni 🙂 köszönöm a páfrány tippet 🙂
A "vízesésemet" már elkészítettem, aminek a lépéseit meg is osztom hátha más is kedvet kap.
Hozzávalók:
kövek, hungarocell, sniccer, FBS szilikon ragasztó.
Először elkészítettem az alapot:
20240223_180305.jpg
Aztán jött a kövek felragasztása amit előzetesen nagyjából kilegóztam.
20240223_191112.jpg
Utána befaragtam sniccerrel a vízmedret, illetve körbe levágtam a felesleget. Picit megtépkedtem oldalt az anyagot, hogy ne legyen szabályos. A mederbe kisebb köveket ragasztottam.
A végeredmény:
20240223_200832.jpg
Oldalról:
20240223_200902.jpg
Az oldalára még majd kitalálok valamit, esetleg oda is húzok a növényfuttatós anyagból és majd növények takarják. Még elválik 🙂
 
Elképzelés jó, bár nekem kicsit szimmetrikusan hatnak a kövek elhelyezkedése. Kisebb darabokkal teremthetnél még egy kis "káoszt".
A moháknak folyamatosan nedvesnek kell lenni erre figyelj, nem elég ha párás, nyirkos mert leszárad és besárgul. Ha a természetesség a cél, és nem zavar hogy nem tökéletes zöld mindig mindenhol, akkor nem kell tocsognia a vízben. Lehet próbálkozni erdei mohákkal is, ha lesz olyan hely az üvegben ahol kevés fény van és csak nyirkos a talaj. Pl azok a fenti részeken jól ellennének.
Előző vázlatra visszatérve a drága mátrixot kicserélném zúzott lávakőre. (Ha már megvetted akkor jóvanazúgy) :)
hajrá hajrá várjuk a képeket!;)
 
Elképzelés jó, bár nekem kicsit szimmetrikusan hatnak a kövek elhelyezkedése. Kisebb darabokkal teremthetnél még egy kis "káoszt".
A moháknak folyamatosan nedvesnek kell lenni erre figyelj, nem elég ha párás, nyirkos mert leszárad és besárgul. Ha a természetesség a cél, és nem zavar hogy nem tökéletes zöld mindig mindenhol, akkor nem kell tocsognia a vízben. Lehet próbálkozni erdei mohákkal is, ha lesz olyan hely az üvegben ahol kevés fény van és csak nyirkos a talaj. Pl azok a fenti részeken jól ellennének.
Előző vázlatra visszatérve a drága mátrixot kicserélném zúzott lávakőre. (Ha már megvetted akkor jóvanazúgy) :)
hajrá hajrá várjuk a képeket!;)
Még alszom rá egyet, holnap is ránézek hátha akkor rájövök hol tudnék káoszt teremteni 🙂 van még lávakövem. Nekem is volt egy kis szimmetria érzés, elsősorban a víz útját akartam biztosítani. Mátrix van most bőven itthon, azzal nem lesz gond.
 
Tegnap kirándultunk és az erdő tele volt szebbnél szebb mohákkal, így nem bírtam ki hogy ne hozzak belőlük 🙂
20240226_155949.jpg
20240226_155919.jpg
Egyelőre egy szivacson vannak dobozban, a szivacs alá akváriumvizet töltöttem. Jó lenne ha megmaradnának.

Az üvegnek a magasságán módosítanom kell, nem lesz elég a 40 centi, a vízesés teteje is kilógna. Talajnak tőzeget és orchidea ültetőközeget rendeltem, de van itthon még tropica talajom is, ha azt mondjátok kéne erre még réteg.
 
Szombaton megyünk egy nagyobb kerékpártúrára Nógrád-megyébe, majd jól körülnézek én is. :)
Erdős részen tuti találsz, most még van nekik bőven fény :) érdemes vinni hozzá befőttes üveget valami vizes vattával/szivaccsal, hogy ne romoljon nagyon az állapotuk míg hazaérsz. Én sajna nem vittem, mire hazaértem kicsit viseltesek voltak. 1 óra vizes környezet után magukhoz tértek :) Jó lenne valami helyes kis páfrányfélét is találni, még a "vattacukor" páfrány mellé.
 
Majd gyorsan tekerek hogy friss maradjon. :LOL: Azért erre figyelj ha a természetből gyűjtesz. Majd eldobtam a mohapárnát amikor megláttam alatta ezt az "sok(K) lábú izét" a neveldémben. :ROFLMAO: Nyáron vihettem haza, akkor még kicsi lehetett, aztán jól megnőtt.
 

Attachments

  • IMG_5743.jpeg
    IMG_5743.jpeg
    192.5 KB · Megtekintések: 4
Majd gyorsan tekerek hogy friss maradjon. :LOL: Azért erre figyelj ha a természetből gyűjtesz. Majd eldobtam a mohapárnát amikor megláttam alatta ezt az "sok(K) lábú izét" a neveldémben. :ROFLMAO: Nyáron vihettem haza, akkor még kicsi lehetett, aztán jól megnőtt.
Vááá az ilyenektől engem is kiráz a hideg 😆 Mikor írtad az ugróvillásokat, elgondolkodtam mért tűntek el a kaméleonos terrárium talajából, ma belestem a talajra és egy nagyon pici százlábú szerű surrant el két levél közt odalent. Ha már ilyenek vannak bent lehet ezek ehették meg őket.... ez is ha megnő 😱 A sáskák tücskök fogdosásával már megbarátkoztam az etetése miatt de ezekkel nem tudok 😃
 
Vááá az ilyenektől engem is kiráz a hideg 😆 Mikor írtad az ugróvillásokat, elgondolkodtam mért tűntek el a kaméleonos terrárium talajából, ma belestem a talajra és egy nagyon pici százlábú szerű surrant el két levél közt odalent. Ha már ilyenek vannak bent lehet ezek ehették meg őket.... ez is ha megnő 😱 A sáskák tücskök fogdosásával már megbarátkoztam az etetése miatt de ezekkel nem tudok 😃
Azt azért megjegyzem, hogy a vaspondró(ami a fotón volt) nem ragadozó, hanem korhadékevő. Az ugróvillások eltűnése a szkolopendra kis rokona, a százlábú számlájára írható. Az egy igazi predátor. Az erdei mohákkal mindig telepítesz egyéb lényeket. Ezért szeretik sokan az akváriumból származó, emersesíthető fajokat. Nekem egy tücsökféle petét sikerült összeszedni, kikelt és egyszer csak ott nézelődött, azóta ő a család kedvence. 🙂
 
Azt azért megjegyzem, hogy a vaspondró(ami a fotón volt) nem ragadozó, hanem korhadékevő. Az ugróvillások eltűnése a szkolopendra kis rokona, a százlábú számlájára írható. Az egy igazi predátor. Az erdei mohákkal mindig telepítesz egyéb lényeket. Ezért szeretik sokan az akváriumból származó, emersesíthető fajokat. Nekem egy tücsökféle petét sikerült összeszedni, kikelt és egyszer csak ott nézelődött, azóta ő a család kedvence. 🙂
Igen, én pici százlábút láttam nem vaspondrót. Kb. olyan 5 mm-es lehetett, de nem tudom hogy került be.
Én is fogok használni jávai meg spiky mohát, csak elcsábultam ezekre 🙂 Nagyon szeretem a mohákat.
Pici tücskök nekünk is vannak, a nagyok túl jól érezték magukat míg meg nem ették őket 😛
 
Én 13 Ker. Ha jó látom Pomázi vagy. Van ott ismerősöm, konkrétan velük megyek Szombaton bringázni. Ezért nem jó a Szombat. De velük összefuthatsz utána.
Szólj és viszem magammal.
 
Én 13 Ker. Ha jó látom Pomázi vagy. Van ott ismerősöm, konkrétan velük megyek Szombaton bringázni. Ezért nem jó a Szombat. De velük összefuthatsz utána.
Szólj és viszem magammal.
Rendben, velük összehozzuk, du. már Pomázon vagyok. Többit megbeszéljük pü.-ben.
 
Ma megjöttek az első szárazföldi növénykéim 😊 Aranyos fodorka. A mérete miatt végül emellett döntöttem (meg láttam már itt is naplóban). Nagyon tetszenek 🙂
20240301_163405.jpg
Még valami igazán pici levelű futónövényre gondoltam, amit kombinálnék a fa dekorral valahogy. Mindenütt az ámpolnafikuszba futok bele, de szerintem az is nagy lenne ide és eltolná az arányokat.
Fából eddig van egy kerti talált szőlőtőke darabom, meg némi csavartfűz ág.
20240301_161024.jpg
Kb. 3 hete áznak, de ezeket csak a szárazföldön fogom felhasználni ha illenek majd a képbe. A víz alá vasfa megy majd, terveim szerint némi vízből kiálló résszel.
Kipróbáltam a vízesést azzal a pumpával amit amúgy is használni fogok (kapott pár plusz követ is).
Ami jó, nagyon szép ahogy folyik le a víz benne és a kiömlőt teljesen el tudom dugni.
20240301_164229.jpg
20240301_164251.jpg
Ami nem jó, hogy néhány helyen ott is jön ki víz ahol nem szeretném, úgyhogy még dolgoznom kell rajta, alaposabban végig kell szilózni a réseket meg megerősítem az alapot.
Jövő héten talán meglesz az üveg, remélem vállalhatóan néz majd ki, aztán nekiállok elválasztókat ragasztgatni.
Nagyon DIY az egész, de annál többre fogom értékelni ha egyszer kész lesz 😃
 
Lassan, de halad a projekt. Megjött az üveg, 40 x 45 x 45-ös lett végül. Kértem rá két részből álló csúszótetőt, hogy szabályozni tudjam a szellőző nyílás nagyságát. Én valami levehető sínben képzeltem el, de az üveges üvegcsíkokat ragasztott nekik tartónak. Végül is nem olyan borzalmas.
Ami borzalmas az most jön 😛 mivel a belső elválasztót a szűrőrekesszel nem vállalták el, magam ragasztottam (életemben nem ragasztottam még üveget). A szűrőrekesz belsejének ragasztása csodálatos, szerintem ha egy üveges látná sírva dőlne a kardjába 🤣😂 de nem fért be rendesen a kezem. Mindegy az a rész úgysem fog látszani, lényeg hogy a vizet úgy fogja ahogy kell.
Így néz ki:
20240312_194518.jpg
A vízesés hungarocell részeit epoxi gyantával vontam be, a medret is. Így sokkal stabilabb és bírja a vizet. A résekbe is csurgattam, így reményeim szerint már nem folyhat el a víz sehol.
20240312_200830.jpg
Az oldalát úgyis növények fogják takarni.
Érkezett még három pofás kis vasfa, amivel majd eljátszom hogy lenne jó.
20240312_200631.jpg
A legnagyobbat biztos kilógatom a vízből és megy rá valami kinövős, esetleg tripartita.
Egyelőre eddig jutottam 🙂 az már biztos hogy az üvegragasztásból elég volt egyszer 😃
 
Back
Oldal tetejére