• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

bszl - első növényesnek szánt 186 literese

bszl said:
Lehet, hogy karcsú a szűrés, így ha szükséges akkor felturbózom a szűrőközeget. De ezt most így a beállás elején nem tudom mennyire lenne szerencsés...

Az, hogy a műanyag csövecskéket kicseréled pl. siporax-ra, csak javíthat. Nem gondolom, hogy jelentős mennyiségű hasznos bacit dobnál ki, hiszen nagyon minimális tud egyáltalán megtelepedni azon a 2 liter műanyagon- nem beszélve az eddigi rövid időről, ami a beüzemelés óta eltelt. Ez inkább mech szűrésre van kitalálva, ezért érdemes lecserélni. Így összesen 6 liter minőségi szűrőanyagod lenne. (igaz, még így sem éri el a minimálisan ajánlott 5 %-át az aki térfogatának)
A reaktor áttétele egy külön szivattyúra jó ötlet. Így a flow is nőne, és a szűrést sem fogná le.

A vized összetétele/keménysége felett átsiklottam...
 
Eheim_3_600.jpg


Az alsó kettőben van tehát az a MechPro névre hallgató műanyag spirál. Mindkettő helyére tegyek szerintetek valami jobb cuccot, vagy legalul hagyjam ezt meg mechanikai szűrésnek?
 
bszl said:
Mindkettő helyére tegyek szerintetek valami jobb cuccot, vagy legalul hagyjam ezt meg mechanikai szűrésnek?

Igen, ezek cseréjére gondoltam.
 
bszl said:
Eheim_3_600.jpg


Az alsó kettőben van tehát az a MechPro névre hallgató műanyag spirál. Mindkettő helyére tegyek szerintetek valami jobb cuccot, vagy legalul hagyjam ezt meg mechanikai szűrésnek?

Szia! Szerintem egy rekeszt megtömhetsz EHEIM Substrat-tal vagy SEACHEM Matrix-al. 1rekesz meg kell a mech. szűrésnek is.
A vizre had térjek ki egy kicsit. Nincs véletlenül ioncserélő a ház vízrendszerére kötve? Ha egerszegi vízhálózatról kapod a vizet akkor a belinkelt vízadatok tévesek. Legjobb tudomásom szerint Zegen kemény víz van a lágy víz inkább a tiszántúlra jellemző ezen a vídéken csak kemény vízzel találkozom akár vízmű akár fúrt, ásott kutakról is legyen szó.
-És talán egy apró észrevétel az aki indítása után nem célszerű azonnal telepíteni, inkább 2-3 hét üresjárat, rendszeres vízcserékkel aztán növénytelepítés és ovatos világítással indulni. Álltalában be szokott válni.
-A csepegtetős ammóniatesztek gyakorlatilag hasznavehetetlenek, megpróbálnám a méréshez a SEACHEM Amonia Alert-jét ez 1évig folyamatosan figyeli az akiban az ammóniaszintet, és pontos értékeket ad jól leolvasható a színskálája. Lehet ez is gond, mivel a cseppteszt félre tályékoztatott.
-Talán még megpróbálhatnál gyorsan növő növényeket is az elején betelepíteni, nagy segítség az akik indításánál!
 
w-rig said:
Szia! Szerintem egy rekeszt megtömhetsz EHEIM Substrat-tal vagy SEACHEM Matrix-al. 1rekesz meg kell a mech. szűrésnek is.
A vizre had térjek ki egy kicsit. Nincs véletlenül ioncserélő a ház vízrendszerére kötve? Ha egerszegi vízhálózatról kapod a vizet akkor a belinkelt vízadatok tévesek. Legjobb tudomásom szerint Zegen kemény víz van a lágy víz inkább a tiszántúlra jellemző ezen a vídéken csak kemény vízzel találkozom akár vízmű akár fúrt, ásott kutakról is legyen szó.
-És talán egy apró észrevétel az aki indítása után nem célszerű azonnal telepíteni, inkább 2-3 hét üresjárat, rendszeres vízcserékkel aztán növénytelepítés és ovatos világítással indulni. Álltalában be szokott válni.
-A csepegtetős ammóniatesztek gyakorlatilag hasznavehetetlenek, megpróbálnám a méréshez a SEACHEM Amonia Alert-jét ez 1évig folyamatosan figyeli az akiban az ammóniaszintet, és pontos értékeket ad jól leolvasható a színskálája. Lehet ez is gond, mivel a cseppteszt félre tályékoztatott.
-Talán még megpróbálhatnál gyorsan növő növényeket is az elején betelepíteni, nagy segítség az akik indításánál!

Szia! Zalaegerszegen két vízbázis van. A "keleti vízbázis" látja el a város túlnyomó részét és a várostól északra és keletre eső települések ivóvízszolgáltatását. Itt ahogyan tudod bizony kemény a víz (nem kicsit). A város nyugati részén és a várostól nyugatra és délnyugatra eső területeken pedig a "nyugati vízbázis" szolgál és itt gyakorlatilag nulla keménységű víz van. Ide klikkelve megnézheted azt a tesztet, amit a labor készített két különböző évben a vezetékes vízről. Tehát egészen biztos, hogy a víz nagyon lágy, ezért kell felkeményítenem valahogy.
Az indítást nem így terveztem, de sajnos így alakult. Komolyan vettem ,hogy a növények a rendeléstől száémított két-három hét múlva jönnek és azt hittem lesz elég időm elindítani az akit, de nem így alakult (pár nap és itt voltak, tökéletes állapotban, szépen becsomagolva, szóval nem volt mit tenni, indítás, aztán ültetés). Most már megy 20 napja, így a jelen helyzetet kell valahogy orvosolnom.
 
Mindkét kosár Mech Pro-t kiszedheted szerintem, előszűrésnek ott van a szivacs, ez elég sok szennyeződést felfog.
Én azt csináltam, hogy kivágtam a Mehc pro-t, a Bio Mech-et alulra raktam, az még se a legdrágább, és legjobb szűrőanyag, inkább az legyen alul, és a fölötte evő 2 rekeszbe rakj Seachem Matrix-ot, Eheim Substrat Pro-t, Sera Siporaxra, vagy valami jobb minőségű szűrőanyagra, és mindjárt sokkal jobb lesz a helyzet.
ADA Bio Rio-t azért nem mondtam, hajlamos tömörödni, így még jobban lefogná a szűrőt.
 
inadsz said:
Mindkét kosár Mech Pro-t kiszedheted szerintem, előszűrésnek ott van a szivacs, ez elég sok szennyeződést felfog.
Én azt csináltam, hogy kivágtam a Mehc pro-t, a Bio Mech-et alulra raktam, az még se a legdrágább, és legjobb szűrőanyag, inkább az legyen alul, és a fölötte evő 2 rekeszbe rakj Seachem Matrix-ot, Eheim Substrat Pro-t, Sera Siporaxra, vagy valami jobb minőségű szűrőanyagra, és mindjárt sokkal jobb lesz a helyzet.
ADA Bio Rio-t azért nem mondtam, hajlamos tömörödni, így még jobban lefogná a szűrőt.

Én azért tettem az enyémekbe alulra a siporaxot, mert kialakításánál fogva alkalmas a mech. szűrésre is, de mégis minőségibb, mint a műanyag. Elég rövid idő alatt "taknyos" lesz, a matrixon hónapok múlva láttam- szemre- érdemleges változást.
Jól írod, a nagyja koszt úgyis felfogja a szivacs.
 
bszl said:
w-rig said:
Szia! Szerintem egy rekeszt megtömhetsz EHEIM Substrat-tal vagy SEACHEM Matrix-al. 1rekesz meg kell a mech. szűrésnek is.
A vizre had térjek ki egy kicsit. Nincs véletlenül ioncserélő a ház vízrendszerére kötve? Ha egerszegi vízhálózatról kapod a vizet akkor a belinkelt vízadatok tévesek. Legjobb tudomásom szerint Zegen kemény víz van a lágy víz inkább a tiszántúlra jellemző ezen a vídéken csak kemény vízzel találkozom akár vízmű akár fúrt, ásott kutakról is legyen szó.
-És talán egy apró észrevétel az aki indítása után nem célszerű azonnal telepíteni, inkább 2-3 hét üresjárat, rendszeres vízcserékkel aztán növénytelepítés és ovatos világítással indulni. Álltalában be szokott válni.
-A csepegtetős ammóniatesztek gyakorlatilag hasznavehetetlenek, megpróbálnám a méréshez a SEACHEM Amonia Alert-jét ez 1évig folyamatosan figyeli az akiban az ammóniaszintet, és pontos értékeket ad jól leolvasható a színskálája. Lehet ez is gond, mivel a cseppteszt félre tályékoztatott.
-Talán még megpróbálhatnál gyorsan növő növényeket is az elején betelepíteni, nagy segítség az akik indításánál!

Szia! Zalaegerszegen két vízbázis van. A "keleti vízbázis" látja el a város túlnyomó részét és a várostól északra és keletre eső települések ivóvízszolgáltatását. Itt ahogyan tudod bizony kemény a víz (nem kicsit). A város nyugati részén és a várostól nyugatra és délnyugatra eső területeken pedig a "nyugati vízbázis" szolgál és itt gyakorlatilag nulla keménységű víz van. Ide klikkelve megnézheted azt a tesztet, amit a labor készített két különböző évben a vezetékes vízről. Tehát egészen biztos, hogy a víz nagyon lágy, ezért kell felkeményítenem valahogy.
Az indítást nem így terveztem, de sajnos így alakult. Komolyan vettem ,hogy a növények a rendeléstől száémított két-három hét múlva jönnek és azt hittem lesz elég időm elindítani az akit, de nem így alakult (pár nap és itt voltak, tökéletes állapotban, szépen becsomagolva, szóval nem volt mit tenni, indítás, aztán ültetés). Most már megy 20 napja, így a jelen helyzetet kell valahogy orvosolnom.

Szia! A vízminta alpján a hidrogénkarbonát-tal van gond, így nem sok pufferkapacitás van és ha még co2-is adagoltad elszállt a vized Ph-ja és Nigro-nak lett igaza a szűrőbacik sínylették meg.
Bár még mindíg kételkedem a vízkémiai elemzésben!!
 
A ma reggeli pH mérés eredménye 6,8, tehát úgyfest, hogy már nem ingadozik annyira, mint a felkeményítést megelőzően.
 
Véleményetek szerint az akvárium elrendezéséhez mennyire illene néhány anubias betelepítése? Kérdem ezt annak okán, hogy a halaimnak egyelőre otthont adó (leállításra váró, frontrepedéses) akváriumból kikerülnek és sajnálnám őket kidobni.
 
Sokféle Anubias létezik. Ha túl nagy, akkor zavaró lehet, de a red moor fa tövére nyugodtan kötözhetsz, ha akarod. ;)
 
Ma elérte a háromhetes kort. Most éppen kb. így néz ki:



A pH szintet a CO2 tartósan 6,6 - 6,8 körül tartotta, így ma bevetettem némi nátrium-hidrogén-karbonátot, hogy lugosítva 7,0 körülire toljam a vizet. Remélem a bacik díjazzák...
 
w-rig said:
Bár még mindíg kételkedem a vízkémiai elemzésben!!

A kételkedést eloszlatandó itt megtekinthető a Zalavíz Zrt. weblapján közzétett táblázat, amiben jól látszik, hogy sok helyütt (többek között a lakóhelyemen is) lágy vizet szolgáltatnak.
 
Mivel három hét után is kimutatható az ammónia és nagyon magas a nitrit (1,6 mg/liter) valamit tennem kell a szűrőbacik felszaporítása érdekében. A szűrőtöltet SERA Siporax-ra cserélése áthúzódik jövőre, mert az elmúlt két napban az összes helyi beszerzési lehetőséget végigjárva nem találtam. Addig a baktériumok környezetét próbálom otthonosítani, talán segít (felemeltem a KH-t a pH stabilizálásához 7°nk-ra, emeltem a hőmérsékleten 22°C-ról 24°C-ra, tegnaptól elkezdve éjszakánként megy a levegőbeporlasztás, a pH értéket némi szódabikarbónával 7,0-ra lőttem be (Co2-vel is csak 6,8-ra megy le). Várom a hatást...

 
A gyári töltet jó minőségű! Nem ott lesz a gond. Egyszerűen az alacsony pH miatt nem tudtak a bacik elszaporodni. Éjszakára szellőztesd, adagolj bacistartert és hamarosan minden rendben lesz. ;)
 
Ma délben elmentünk itthonról, s most hazaérve szörnyű kép fogadott: mindent ellepett egy barna színű laza szerkezetű vatta szerű anyag (valamiféle algának tűnik). Az éjszakai levegőztetés lehet az oka?
 
Igen arra hasonlít, de nem zöldes, hanem barnás. Olyan erősen kapaszkodik az amazonia aljzathoz, hogy a porszívó azt nem szedi fel, ellenben a cubát, helferit igen. Iszonyat, hogy hogy fest az akvárium. A CO2 inkább sárgábahajló zöld szinten állt amikor hazaértem, így mint alacsony szint úgy okot kizárnám. Mértem gyorsan ammóniát, az szinte zéró, a nitrit 0,8 mg/liter.
 
Back
Oldal tetejére