• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Marci bácsi első növényese

Valóban, a videót nyilvánossá tettem.
A víz egyébként nem jut el a visszafolyóig, max a buborékszámlálóból jut át egy nagyon kevés. A diffúzortól pedig nem lépi át az akvárium peremét.
 
ADA visszafolyásgátló szelepem van.
Kipróbálom, hogy még korábban indítom, meglátjuk mennyi időre van szüksége.
Így néz ki a setup:
kezdjük ott, hogy az első visszafólyásgátlót a mágnesszeleptől kb.10cm.-es keményebb cső után rakd a másikat meg a bubiszámláló után akár az akvárium tetejéig rakhatod.
a csöveket meg a helyedbe csutkára tolnám, mert épp, hogy rajta van mindenen, sanszos, hogy 2-3 bárnál elszivárog mellette a gáz....
 
A következő szituációra nem találom most a választ.
A növények új hajtásai nagyon szépek, nagyobbak és élénkebbek a levelek. Azonban a régi levelek elfogynak, kifakulnak és szétmálnak. Ez leginkább a Hydrocotyle Tripartita Japan-on látszik (nincs talajba ültetve, fára van rögzítve).
Hygrophila polysperma Rosanervig új hajtásai szintén nagyon szépek, kellemes rózsaszínek a levelek is a tetején, de a régi leveleket sajnos ledobja.
Ezen kívül pedig egyre több a fonalalga, ami megtalálható a fa dekoráción, a mohán, és a növények levelein is.

CO - 5sec/bubi, lámpa kapcsolás előtt 1 órával indul, legkapcsolás előtt 1 órával megáll (a gyorsteszt zöld, de nem lime zöld)
Növénytáp - Green Aqua Micro - Macro 2 ml minden nap
EasyCarbo - 2 ml minden nap
Világítás - 60%-on déltől este 8-ig, 1-1 óra napfelkelte/naplemente
Heti 30-40% vízcsere
TDS 120-150 között

A CO-t végre sikerült úgy beállítani, hogy szépen induljon magától, tettem még egy visszafolyásgátlót a mágnes szelep után 10 centire. Az órát végre sikerült lecserélnem, most már pontos lesz elvileg, és 1.5 bár elégnek tűnik.
Mit gondoltok, mi lehet a problémám? Mi hiányzik a megfelelő balanszhoz?
 
A következő szituációra nem találom most a választ.
A növények új hajtásai nagyon szépek, nagyobbak és élénkebbek a levelek. Azonban a régi levelek elfogynak, kifakulnak és szétmálnak. Ez leginkább a Hydrocotyle Tripartita Japan-on látszik (nincs talajba ültetve, fára van rögzítve).
Hygrophila polysperma Rosanervig új hajtásai szintén nagyon szépek, kellemes rózsaszínek a levelek is a tetején, de a régi leveleket sajnos ledobja.
Ezen kívül pedig egyre több a fonalalga, ami megtalálható a fa dekoráción, a mohán, és a növények levelein is.

CO - 5sec/bubi, lámpa kapcsolás előtt 1 órával indul, legkapcsolás előtt 1 órával megáll (a gyorsteszt zöld, de nem lime zöld)
Növénytáp - Green Aqua Micro - Macro 2 ml minden nap
EasyCarbo - 2 ml minden nap
Világítás - 60%-on déltől este 8-ig, 1-1 óra napfelkelte/naplemente
Heti 30-40% vízcsere
TDS 120-150 között

A CO-t végre sikerült úgy beállítani, hogy szépen induljon magától, tettem még egy visszafolyásgátlót a mágnes szelep után 10 centire. Az órát végre sikerült lecserélnem, most már pontos lesz elvileg, és 1.5 bár elégnek tűnik.
Mit gondoltok, mi lehet a problémám? Mi hiányzik a megfelelő balanszhoz?
Az, hogy a probléma főleg olyan gazon van, ami nem a talajból kapja a tápot, azt jelenti kevés az vízoszlopban a táp. Valószínűleg nem nyünnyögne a Tripartita, ha a talajban (is) kapaszkodhatna, elvégre nem epifita. Persze a tápemelés akár be is robbanthatja az algát, szóval csak óvatosan, hetente hozzá emelve változtass. Sokat segítene egy nitrát-foszfát mérés, hogy milyen irányvonalban megyünk. 🙂
 
Utoljára módosított:
Igen, nekem is feltűnt, hogy azokkal a növényekkel van a baj, ami nincs talajban, így tápozás fordult meg az én fejemben is. Sőt igazából ugyan így reagált a Tripartita akkor is, amikor a sárga Tropica tápot használtam. Azonban ahogy átváltottam Green Aqua Micro Macro-ra, rögtön rendben lett minden. Most viszont semmi sem változott, csak beüzemeltem a CO-t, erre haldoklik szegény :D
Nitrát-foszfát tesztelésre egyelőre nincs lehetőségem, de a héten elvileg be tudom szerezni, ezek szerint erre is szükségem lenne.
Nekem úgy rémlik, hogy előszeretettel ajánlották ezt a növényt is epifitaként. Meg nagyon szépen muzsikált eddig, ez volt a legszebb mind közül, imádom. 😊
 
Nekem úgy rémlik, hogy előszeretettel ajánlották ezt a növényt is epifitaként. Meg nagyon szépen muzsikált eddig, ez volt a legszebb mind közül, imádom. 😊
Még. Amikor rájössz, hogy olyan, mint a mesebeli hydra, akkor csökkenni fog a szerelem. Levágod egy hajtását, 4-5 lesz helyette. Ha beszokik az üvegedbe, nem lehet kiírtani. 1-2cm-es rejtőzködő csonkokról újraépíti magát és előmászik ott, ahol nem várod. 🙂
 
Visszatérve az említett nitrát-foszfát teszthez, ezekkel még nincs tapasztalatom. Mire enged következtetni az eredmény? Mi az ideális szint? Hogyan tudom majd ezeket befolyásolni? Mi az összefüggés a kettő között?
 
Visszatérve az említett nitrát-foszfát teszthez, ezekkel még nincs tapasztalatom. Mire enged következtetni az eredmény? Mi az ideális szint? Hogyan tudom majd ezeket befolyásolni? Mi az összefüggés a kettő között?
A tápanyagok bizonyos arányok mellett müködnek jól. NPK=makró elemek. Nitrát(NO3), foszfát(PO4), kálium(K) a leggyakrabb esetekben a nitrát foszfát párost figyeljük, amihez hozzá csapódik a legjellemzőbb mikroelem, a vas. Ezzel a 3 értékkel nagyjából minden kézben tartható. A tápanyagok egymással kölcsönhatásban vannak. Egyesek erősítik egymást, (szinergizmus) mások fékezik. (antagonizmus) elemkolcsonhatas.png

Általánosságban én úgy szoktam venni, hogy NO3 : PO4 : Fe = 10-15:1:0,1
Ezekkel az arányokkal lehet a legstabilabb, alga ügyileg szinte mentes üveged, ha van megfelelő növény massza. Ha a nitrát felfelé szalad ki a arányból, akkor zöld algák várhatóak. Ha kevesebb, akkor cyano baktérium jelentkezhet. Tekintve, hogy Green Aqua Micro Macro a táp, itt lehet vastagabb minden. Estimative Index alapú rendszer, mindenből legyen jelen az, ami kell. 10-30ppm nitráttal érdemes tolni, arányos foszfáttal és vassal. 🙂
 
Utoljára módosított:
Sikerült beszerezni a teszteket, ki is próbáltam őket.
NO3 - 5 ppm
PO4 - 0.7 ppm
Mi a javaslat? Hogyan tovább?
 
Sikerült beszerezni a teszteket, ki is próbáltam őket.
NO3 - 5 ppm
PO4 - 0.7 ppm
Mi a javaslat? Hogyan tovább?
Tekintve, hogy 10 alatt vagy, emelhetsz a mic-mac napi dózisán. Kezdésnek a napi 2ml mindkettőből ugorjon feljebb 2,5ml-re. Egy hét után( közvetlen vízcsere előtt) megméred, hogy meddig kúszott fel. Akkor már lesz egy távlatibb képünk is. Közben figyeled az üveget, mi változik. 🙂
 
Ugye 1 percig és erősen ráztad azt a huncut nitrát tesztet? Úgy tudom a magyar fordítás még mindig hibás. A fényezett, vízálló papíron lévő képeset kövessed, ha JBL a teszt. Kevesebbet mutathat a valódinál és lehet, hogy nem emelnünk kell, csak várni, míg teljesen az üveghez szoknak a gazok. 🙂
 
Tekintve, hogy 10 alatt vagy, emelhetsz a mic-mac napi dózisán. Kezdésnek a napi 2ml mindkettőből ugorjon feljebb 2,5ml-re. Egy hét után( közvetlen vízcsere előtt) megméred, hogy meddig kúszott fel. Akkor már lesz egy távlatibb képünk is. Közben figyeled az üveget, mi változik. 🙂
Okés, kíváncsian várom az eredményt.
Közben lehet a CO-n is emelek, mert ezen a héten nem sikerült elérnem, hogy zöld legyen a teszt, kék maradt minden nap. Ugye a napokban lett lecserélve az egyik óra, valószínűleg nem volt megfelelő a beállítás eddig.
Ugye 1 percig és erősen ráztad azt a huncut nitrát tesztet? Úgy tudom a magyar fordítás még mindig hibás. A fényezett, vízálló papíron lévő képeset kövessed, ha JBL a teszt. Kevesebbet mutathat a valódinál és lehet, hogy nem emelnünk kell, csak várni, míg teljesen az üveghez szoknak a gazok. 🙂
Igen, megvolt az 1 perc, és erősen ráztam :D néztem videót, többet is, meg minden leírásban ki van emelve amit Te is kiemeltél, szerintem jól csináltam.
 
Okés, kíváncsian várom az eredményt.
Közben lehet a CO-n is emelek, mert ezen a héten nem sikerült elérnem, hogy zöld legyen a teszt, kék maradt minden nap. Ugye a napokban lett lecserélve az egyik óra, valószínűleg nem volt megfelelő a beállítás eddig.

Igen, megvolt az 1 perc, és erősen ráztam :D néztem videót, többet is, meg minden leírásban ki van emelve amit Te is kiemeltél, szerintem jól csináltam.
sztem kezd azzal, hogy a co2-t nyugodtan told 2bárra, mert hatékonyabb a beoldás... 2órával lámpa kapcsolás előtt nyugodtan elindulhat és ezt a 5sec/bubi-t felejtsd el. 2-3bubi/sec már optimális ebbe az üvegbe, ha kicsit sárgábbnak ítéled meg a DC-t és a halak nem pipálnak akkor nem lesz semmi bajuk, ha soknak tartod akkor hagyd 2bps.-en
 
Sajnos elég hektikusra sikerült az elmúlt néhány nap, napok óta nem láttam világítással az akvát, tegnap növénytápot sem sikerült adagolni, és csak ma van lehetőségem vizet cserélni, így mértem újra egyet:
NO3 - 5 ppm
PO4 - 0.4 ppm
A növényeken én nem látok túl sok változást, alga helyzet sem változott, ami végülis nem rossz, nem gyarapodott :D Úgyhogy ma cserélek vizet, bátorkodom 3 mm-re emelni a micro macrot, aztán meglátjuk mi változik a következő vízcseréig.
 
Ismét eltelt egy hét, teszteltem újra:
NO3 - 10 ppm
PO4 - 1 ppm
Látszólag egyre szebb minden az akváriumban, zöld pontalga már egyáltalán nincs az üvegen, pedig 2-3 héttel ezelőtt takarítottam utoljára.
A növények is jól néznek ki, zöld pontalga akad még, de egyre kevesebb, és csak az anubiusok és a bucephalandrák régi levelein.
A tripartita a növénytalajban, és a kavicsban is nagyon jól érzi magát, a fán viszont kevésbé, de az új levelei továbbra is szépek ott is.
A valisneria megállíthatatlan, már elérte a víz felszínt is, szóval már 35-40 cm környékén is lehetnek.
A hygrophilia rosanervig és nagyon szép, kellemes rózsaszínesek az új levelei, viszont a régieket ledobálja, minden nap ki kell szednem egy csomót. Most az a terv, hogy levágom a szép hajtásokat, és újra ültetem őket.
A fonalalgával viszont nem tudok mit kezdeni egyelőre, ebből bőven van a tripartita pusztuló levelein, meg a mohákon is, de gyakorlatilag minden típusú növényen találni belőle.
Arra is gondoltam, hogy a fénnyel van baj, mert mintha szebbek lennének a növények azon az oldalon ahol több a fény. Jelen pillanatban elég dús a a víz felszínen úszó növényzet, ami alaposan tompít a világításon, de jövőhéten érkezik egy barátom, akinek ígértem növényeket, így őt most meg kell várni a ritkítással.
A CO most már szépen üzemel, gond nélkül indul, stabilan 2-3 sec/bubi között megy. A drop checker sötét, kékes zöld, pedig már közelebb is tettem a diffuzorhoz. Vajon folyadékot kéne benne cserélni, azért nem nagyon változik a színe (több mint 3 hetes)?
 
Ismét eltelt egy hét, teszteltem újra:
NO3 - 10 ppm
PO4 - 1 ppm
Látszólag egyre szebb minden az akváriumban, zöld pontalga már egyáltalán nincs az üvegen, pedig 2-3 héttel ezelőtt takarítottam utoljára.
A növények is jól néznek ki, zöld pontalga akad még, de egyre kevesebb, és csak az anubiusok és a bucephalandrák régi levelein.
A tripartita a növénytalajban, és a kavicsban is nagyon jól érzi magát, a fán viszont kevésbé, de az új levelei továbbra is szépek ott is.
A valisneria megállíthatatlan, már elérte a víz felszínt is, szóval már 35-40 cm környékén is lehetnek.
A hygrophilia rosanervig és nagyon szép, kellemes rózsaszínesek az új levelei, viszont a régieket ledobálja, minden nap ki kell szednem egy csomót. Most az a terv, hogy levágom a szép hajtásokat, és újra ültetem őket.
A fonalalgával viszont nem tudok mit kezdeni egyelőre, ebből bőven van a tripartita pusztuló levelein, meg a mohákon is, de gyakorlatilag minden típusú növényen találni belőle.
Arra is gondoltam, hogy a fénnyel van baj, mert mintha szebbek lennének a növények azon az oldalon ahol több a fény. Jelen pillanatban elég dús a a víz felszínen úszó növényzet, ami alaposan tompít a világításon, de jövőhéten érkezik egy barátom, akinek ígértem növényeket, így őt most meg kell várni a ritkítással.
A CO most már szépen üzemel, gond nélkül indul, stabilan 2-3 sec/bubi között megy. A drop checker sötét, kékes zöld, pedig már közelebb is tettem a diffuzorhoz. Vajon folyadékot kéne benne cserélni, azért nem nagyon változik a színe (több mint 3 hetes)?
Valószínüleg az arányt kellene megfordítani. Nem 2-3 sec/bubi, hanem 2-3 bubi/sec.
Persze lehet, hogy ez túlzás lenne, nehogy miattam fulladjanak meg a halaid, de valahol ott lehet az igazság.
 
Back
Oldal tetejére