• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

bszl - első növényesnek szánt 186 literese

bszl

Kertész tanonc
Sziasztok! 2010. december 9-én indítottam el első növényesnek szánt akváriumunkat. Akvarisztikai tapasztalataim nem nyúlnak vissza túl régre. Az akkor még oviskorú kislányaim kérésére, akik a Némó nyomában című kedves rajzfilmet hetente többször nézték végig hónapokon át, ellátogattunk a Tropicariumba, ahol megszületett a döntés: akváriuma lesz a családnak. 2007. októberben egy 50 literes akváriummal kezdtük, de a medencét hamar kinőttük, mert a leányzók minden héten újabb halakat szerettek volna, így még az év végén átváltottunk egy 150 literesre (kissé kopott, karcos használt medence került akkor beállításra). Figyelve a megfelelő szűrés kialakulására az akvárium szép lassan benépesült. A halakkal nem volt sok gondunk, de a növények tekintetében az anubiasokon kívül mást hosszú távon nem tudtunk életben tartani. 2010 tavaszán egyik hétköznap a család arra érkezett haza, hogy tocsog a hajópadlón a víz. Sajnos a frontüveg elvált az oldalsó üvegtől 0,1 - 0,2 mm-re és szép lassan kiszivárgott a víz. Hirtelen jobb ötlet nem lévén összehúztam finoman spaniferrel, hogy ne eresszen tovább, s csináltattam néhány héten belül egy új akváriumot (akkorát amekkora ráfért a meglévő akváriumot tartó komódra). Az akvárium elkészültét követően arra gondoltam, hogy ezt az új medencét szeretném úgy összeállítani, hogy ne csak a halak, de a növények is jól érezzék magukat. Mivel korábban bazaltzúzalékot használtam (ráébredve annak sok hibájára) az interneten kutakodtam megfelelő talaj után, így akadtam erre a fórumra. Sajnos nem volt túl sok időm minden apróságnak utána olvasni, így bizonyos dolgokat elhamarkodottan beszerezve, de december elejére összeállt az indításhoz szükséges technika.

A medence:
- 6 mm vastag üvegből (nem túl esztétikus de nagyon erős fekete ragasztóval ragasztott) 113 (115) x 38 (40) x 43 (45) méretekkel, 186 liter nettó űrtartalommal

Az állványzat:
- Tömbösített erdeifenyő alapanyagú fenyőkomód. Eredetileg csak a két oldala támaszkodott a padozaton, de a két középső osztó alá is rögzítettem egy olyan széles deszkát ami a padozaton szintén felfekszik, s így a terhelést elosztja. Ugyanígy az első takarószoknya is ki lett váltva egy padlóig érőre, s ugyanígy hátra is helyeztem egy az elsővel azonos méretű deszkát. Ennek eredményeként az addig csak két 40 cm hosszú vonalon álló komód már 380 cm hosszon fekszik fel a padozaton.

A víz:
- A településen ahol élünk a sok akvarista által vágyott lágy víz kerül szolgáltatásra a vizmű részéről. A víz paramétereit megtekinthetitek itt

A szűrés:
- Eheim 2075 a gyári töltettel, ami elvileg 6,8-szor forgatja meg a vizet óránként (remélem elegendő lesz)

A CO2 ellátás:
- palack: ma már használaton kívüli kézi CO2 tűzoltókészülékből kialakítva
- reduktor: RHONA co2/argon
- mágnesszelep: Aqua Medic
- buborékszámláló: TMC
- reaktor: TMC AquaGro 1000

Világítás:
- DIY alumíniumvázas, OSRAM elektronikus előtétekkel szerelve (bővíthető négyig) egyelőre 3 x 39W
- 2 db OSRAM 39W T5 HO 865 6500K (3325 lumen)
- 1 db SYLVANIA GroLux 39W T5 FHO (3220 lumen)
Eddig összesen 9.870 lumen

Fűtés:
- Hydor ETH 200W külső fűtő

Talaj:
- Táptalaj: ADA PowerSand
- Aljzat: ADA Aqua Soil Amazonia 27 liter

Dekor:
- red moore
- indiai megkövesedett fa

Növények:
2010. december 9-én az indítás napján ültetve:
- Hemianthus callitrichoides ''Cuba'' (3 cserép)
- Eleocharis parvula (3 cserép)
- Lilaeopsis brasiliensis (3 cserép)
- Utricularia graminifolia (1 cserép)
- Pogostemon helferi (2 cserép)
- Staurogyne repens (3 cserép)
- Pogostemon stellata (2 cserép)
- Microsorum pteropus 'Narrow' (1 cserép)
- Nesaea pedicellata (2 cserép)
- Rotala sp. ''green'' (2 cserép)
2010. december 21-én ültetve:
- Hemianthus callitrichoides ''Cuba'' (3 cserép)
- Eleocharis parvula (2 cserép)
- Vesicularia ferriei 'Weeping' (2 csomag)
- Echinodorus uruguayensis (1 cserép)

A medence alá a kiegyenlítés végett 2 cm vastag polisztirolhab lapot tettem. A korábbi akváriumnál polifoamot alkalmaztam, de annak porózussága miatt váltottam inkább erre.



Az akváriumot sajnos nem volt időm gondosan megtervezve berendezni (talán nem is baj), mert jóval hamarabb megérkeztek a növények a vártnál, így igazándiból egy fél napba kellett belezsúfolnom a technika összerendezését, a talaj és dekoráció elrendezését, majd az ültetést. A táptalajnál figyeltem arra, hogy a szélektől 4-5 cm-re eső sávba ne helyezzek, ott csak aljzatot helyeztem el. A táptalaj átlag 1,5 cm vastag lett, erre elől 4 cm vastag aljzat került hátrafelé emelve. Ott a vastagság kb. 10 cm lett (magasabbra szerettem volna, de ahhoz kevés aljzatot szereztem be, de utólag nem bánom)l



A technikát a komód bal oldali rekeszébe rendeztem el. Lyukakat fúrtam a hátlapba a szűrőcsöveknek és a vezetékeknek, majd a szűrőt és a CO2 rendszert is ide szereltem össze.



A technika összeállítását követően rögvest kibontottam a növényekkel teli polisztirol dobozkát, s elkezdtem elültetgetni a növénykéket. Közben az aljzatot finoman permetezgettem, azt mindvégig nedvesen tartva.







Az ültetést követően finoman feltöltöttem az akváriumot vízzel:



Ezt követően az első héten naponta cseréltem a víz 50%-át, s csak 36W-al világítottam. A második héten rendeltem még további növényeket, mert kissé kopárnak tűnt az egész. Az ültetéskor sikerült az aljzatot ismét megbolygatva újfent opálossá tennem az addigra már letisztult vizet.

15 naposan nagyjából így festett az akvárium (sajnos jó minőségű fotót egyelőre nem sikerült készítenem, de majd megpróbálkozom):



Az akváriumról vezetek egy kis naplószerűséget, néhány adatot rögzítek benne.

Ami eddig gond volt:
- a harmadik napon megjelent a red moore fán a fehér penész-szerű hártya (várt esemény, mely magától elmúlt)
- az Utricularia eltűnt két nap után (számítottam rá, bár bíztam, hogy nálunk a lágy vízben el lesz valahogy... tévedtem)
- egy hét után bezöldült a víz, már beszereztem egy UV szűrőt kölcsönbe, hogy azzal pontot tegyek a dolog végére, de úgyfest a zöld szín szép lassan elmúlt (már szinte alig zöld)
- a staurogyne bokrok sorban foszlanak el. Már csak kettő van :( (na ez vajon mitől lehet...? :wtf: )
 
Nagyon szuper!! :thumbup: Tetszik a kialakítás.Ez a cirka 30 cserép novény szinte elveszik az akiban de majd szépen benovi az egészet.Hát a vízed végett tényleg sokan irigykedunk.Nemgondoltam volna hogy a kemény/30 Ghs/ vizemmel ennyi gondom lessz, de dolgozok az ugyon.Ez a táblázatvezetés nagyon profi dolog!Megkérdezhetem hogy milyen programban vezeted?Nemsokára énis indítok egy akit és szeretném pontosan vezetni.
 
A vizet nem nagyon kell irigyelni, mert az ennyire lágy víznek is meg vannak a hátrányai. A táblázatot az OpenOffice táblázatkezelőjében vezetem (remélem nem fogom elhanyagolni majd).
 
Így első ránézésre a tápozásod teljesen elégtelen.
Napi vízcseréket végeztél, a tápozásod viszont kb. heti 1x50% vízcseréhez lett "belőve". Javaslom a GA oldalon a tápoknál a táblázatot elolvasni, és eszerint kiszámolni a napi értékeket.
Pl. heti 3x50%-hoz napi kb. 26-30 ml kell adagolni.
Gyakorlatilag a napi vízcserékkel- táp szempontjából- "üres" volt az akid...

Egyébként gratula az új akidhoz :)
 
Felemelem a tápozást, mert lehet, hogy ez az oka a Staurogyne foszlásnak. Remélem ami megmaradt az még menthető, mert egyébként nagyon szép növénykék lennének.
 
Nem rossz kezdés!

bszl said:
A medence alá a kiegyenlítés végett 2 cm vastag polisztirolhab lapot tettem. A korábbi akváriumnál polifoamot alkalmaztam, de annak porózussága miatt váltottam inkább erre.
Ez alatt mit értesz pontosan?

bszl said:
Az akváriumról vezetek egy kis naplószerűséget, néhány adatot rögzítek benne.
Ez a táblázat nagyon jó ötlet, ha rendesen vezeted hasznos lesz.
 
Az volt a bajom a polifoammal, hogy az alkalmanként kijutó víz (kifröccsentem, mellé öntöm stb.) az akvárium oldalán végigfolyva a kapillaritás elvén beszivárgott az szivacsos jellegű anyag üregecskéibe és ott punnyadt, nagyon lassan és nehezen száradt ki. A polisztirol puha annyira amennyire kell, de nem szívja be a vizet.
 
bszl said:
Az volt a bajom a polifoammal, hogy az alkalmanként kijutó víz (kifröccsentem, mellé öntöm stb.) az akvárium oldalán végigfolyva a kapillaritás elvén beszivárgott az szivacsos jellegű anyag üregecskéibe és ott punnyadt, nagyon lassan és nehezen száradt ki. A polisztirol puha annyira amennyire kell, de nem szívja be a vizet.
Ellenben nem is annyira diszkrét, mint egy vékony, szürke polifoam lap. Ha téged nem zavar, hogy világít a fehér polisztirol az aki alatt, akkor persze nincs gond, de engem tuti zavarna. Ha némi víz beszivárog a polifoam közé az amúgy sem okoz gondot sztem. De Te tudod, a Te akid. ;)
 
oRphEus said:
Ellenben nem is annyira diszkrét, mint egy vékony, szürke polifoam lap. Ha téged nem zavar, hogy világít a fehér polisztirol az aki alatt, akkor persze nincs gond, de engem tuti zavarna. Ha némi víz beszivárog a polifoam közé az amúgy sem okoz gondot sztem. De Te tudod, a Te akid. ;)

Persze, hogy nem túl esztétikus, de már meg van a tervem arra, hogy hogyan takarom el: egy vékony fenyődeszkát (max. 1 cm vtg. 5-8 cm széles) rakok körbe kissé eltakarva az aljzatot is, mert az sem túl szép szerintem. Ezt olyan színűre lakkozom majd, mint a komód. De egyelőre a dolog még várat magára, mert a világítás is csak félkész.

Itt egy friss kép az akváriumról:

 
Ma sajnos azt vettem észre, hogy a staurogyne repens mellett a cubák közül néhány szintén elkezdett rohadni. Illetve úgy néz ki, hogy a talajhoz közeli részén a növénynek a levelek elfoszlottak és barnás korhadékként mozgatja őket finoman az áramlat. Ez is az indítás utána vízcserékhez képest alacsony tápozás számlájára írandó? (Két napja emeltem fel duplájára az adagot, s sejtem, hogy azonnal nem lesz hatása).



A másik gondom az NO2(-). Azt tudom, hogy az ammónia csúcsot a nitrit csúcs követi (ammóniát már napok óta nem mutat ki a csepegtetős teszt, de nitritet azt sajnos jelentős mennyiségben 19 nappal az indítás után). A Nitrivec-et próbáltam, de a vízcserét követően egy nap után ismét magas a nitrit szint, azaz jöhetne megint a Nitrivec, de ez így nem túl jó, mert szerintem a szűrőben közel három hét alatt a nitritet feldolgozó baktériumoknak is el kellett volna szaporodni. Vagy tévedek?
 
atti76 said:
Pl. heti 3x50%-hoz napi kb. 26-30 ml kell adagolni.

Úgyhogy a duplára emelés is kevés lehet. Jelenleg mennyi a heti vízcsere ill. a napi tápozásod?

Mennyit világítasz és hány wattal?
A szűrődben a gyári műanyag töltetet kicserélheted pl. siporax-ra, így az is biológiai (és mechanikai) lehetne.
(azt még nem is merem javasolni, hogy állíts be még egy 2075-öst...)
 
atti76 said:
atti76 said:
Pl. heti 3x50%-hoz napi kb. 26-30 ml kell adagolni.

Úgyhogy a duplára emelés is kevés lehet. Jelenleg mennyi a heti vízcsere ill. a napi tápozásod?

Mennyit világítasz és hány wattal?
A szűrődben a gyári műanyag töltetet kicserélheted pl. siporax-ra, így az is biológiai (és mechanikai) lehetne.
(azt még nem is merem javasolni, hogy állíts be még egy 2075-öst...)


Off: nem gondolkoztál egy szűrő kölcsönzőn? :lol:
 
atti76 said:
atti76 said:
Pl. heti 3x50%-hoz napi kb. 26-30 ml kell adagolni.

Úgyhogy a duplára emelés is kevés lehet. Jelenleg mennyi a heti vízcsere ill. a napi tápozásod?

Mennyit világítasz és hány wattal?
A szűrődben a gyári műanyag töltetet kicserélheted pl. siporax-ra, így az is biológiai (és mechanikai) lehetne.
(azt még nem is merem javasolni, hogy állíts be még egy 2075-öst...)

- Az első hozzászólásomban van egy link ami egy olyan táblázatra mutat, amit eddig naponta frissítettem, s néhány alapvető információt tartalmaz az akváriummal kapcsolatban. Amúgy 3x39W OSRAM T5 6500K világít egyelőre napi 7 órát (de csak pár napja emeltem a fényerőn).
- A gyári töltet van a szűrőben, mert azt hittem, hogy az eheim töltet az meg fog felelni.
- A vizet az első héten naponta, a második héten kb. kétnaponta cseréltem, a harmadik héten 3 naponta terveztem a cserét, majd amikor egy hónapos lesz, akkor állnék át a heti 50%-os cserére.
- A tápozást elbénáztam az elején, mert nem kalkuláltam a napi illetve kétnapi vízcserére, így normálban adagoltam ( 10 ml/nap micro és ugyanennyi macro, 5 ml EasyC) ezt emeltem fel 20-ra.
- A szűrő 1250-es így úgy véltem elég lesz a 186 literhez. Ha még egy szűrőt nem is fogok(tudok) beállítani az lehet, hogy a reaktort átkötöm egy (meglévő) keringetőszivattyúra.
 
inadsz said:
Off: nem gondolkoztál egy szűrő kölcsönzőn? :lol:

Ebből? :D

atti76 said:
4601168347_c89e65d4f6.jpg

Szóval nálam ez 112 literesnél használatos, de nem feltétlen követendő...

A táblázatodat átnéztem, de biztonság kedvéért rákérdeztem. A tápozás (is) elégtelensége lehet az egyik ok.
Mivel elég karcsú a szűrésed/megforgatásod, gondoltam a szűrőanyag tuningra.
 
Lehet, hogy karcsú a szűrés, így ha szükséges akkor felturbózom a szűrőközeget. De ezt most így a beállás elején nem tudom mennyire lenne szerencsés... A tápozást felemeltem, s amíg a gyakoribb vízcserék lesznek addig még feljebb emelem (30 ml/nap). Az áramlás jónak tűnik, mert szépen hajladoznak ide-oda a parvulaszálak az akváriumban.
A tervem az, hogy egy kicsit még segítek az átforgatáson, mert azt hiszem, hogy a külső reaktor picit visszafogja a szűrőt. Azt átkötöm egy független szivattyúra, külön esőztetővel.
A nitrit szint kapcsán kutakodva leltem az alábbi grafikonra az interneten:


Ha ez hihető, akkor normálisnak mondható a 19. napon a még magasabb nitrit szint. Sőt ez szerint még várhatóan emelkedik is
 
Lassan körvonalazódni látszik a probléma.
A túl lágy vized a ludas. Kicsit vissza kéne keményíteni. Ha a GH is nagyon alacsony, akkor MgCO3-al, ha az normális akkor NaHCO3-al (szódabikarbóna).
A túl savas környezet nagyon nem kedvez a szűrőbaciknak. Ezért most próbálj pH 7-7,5 körül "megállapodni".
 
A pH 7,5 elérhetetlen szinte, mert ahhoz le kellene állítanom a CO2 adagolást is. A víz ami nyerhető az 7,1 - 7,2 pH -val jön a vezetéken.
 
Nigro said:
Lassan körvonalazódni látszik a probléma.
A túl lágy vized a ludas. Kicsit vissza kéne keményíteni. Ha a GH is nagyon alacsony, akkor MgCO3-al, ha az normális akkor NaHCO3-al (szódabikarbóna).
A túl savas környezet nagyon nem kedvez a szűrőbaciknak. Ezért most próbálj pH 7-7,5 körül "megállapodni".


Egészen pontosan ilyen víz áll a rendelkezésemre. Mindkét keménység alacsony a szolgáltató általi laborvizsgálatok eredményei szerint.
 
Este volt ismét egy 50%-os vízcsere, melyet követően MgSO4-ből és CaCl2-ből egyaránt 1-1 evőkanálnyit adtam az akvárium vízéhez.
Ma reggel megmértem a SERA KH tesztjével és 7-es lett a keménység.
nem bízva a tesztben, azért a neptun féle teszttel is megnéztem. Az eredmény:
összkeménység: 6°nk
karbonátkeménység: 7 °nk

(ez furcsa lehet sokaknak, de nálam valamiért a karbonátkeménység mindig magasabb, mint az összkeménység. A csapvíz esetében az összkeménység szinte nulla, a karbonátkeménység pedig 3 körüli)
 
Annyit fűznék csak hozzá,hogy a szűrőcsöveket nem szabad így "beszorítani" ilyen kicsi lyukba.Mert mikor ki kell őket tiszítani,nagy nyűglődés árán lehet csak kiszedni.Ugyanis a csöveket legalább havonta kell tisztítani ahhoz,hogy az áramlás fennmaradjon.Próbáld egyszer csak csupán a csöveket rendbe rakni,utána sokkal jobban fogja nyomni.Természetesen a szűrőt is gyakran kell rendbe rakni,vigyázva a bacikra.

http://pumper.uw.hu/aquarium/technika.jpg
 
Back
Oldal tetejére