• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech 240 liternyi izgalom

miklós1978

Kertész szaki
Sziasztok,

15-20 éve egy hasonló méretű sügeres akváriummal fejeztem be az akvarizálást, aztán az elmúlt hónapokban újra izgatni kezdett a dolog. Nem mintha nem lenne elég púp a hátamon, de a természet rendkívül közel áll hozzánk, párom kertész, én pedig lelkes erdőbe, csendbe és zöldövezetve vágyó vagyok. Megjött az ihlet és elkezdtem a rögös utat végig járni, bár egyenlőre éppen csak rácsodálkozom a sok olvasás után, hogy annak ideján mennyi marhaságot csináltam a technikával és a sügerekkel....volt is bőven kudarc és így utólag már sok mindent értek is, hogy mi, miért történt. Mivel ezt most nem igazán akarom elszúrni (bár biztos bőven lesz itt is fejvakargatás) ezért a sok olvasás mellett számítok a tapasztaltabbak tanácsaira, kísérő kezeire is. A technikai háttér már lassan összeállt, a GA sokat segített (és sok pénztől megszabadított :D :D :D ) amit ezúton is köszönök. Az akvárium most nem sügeres, hanem egy nem túl durva növényes, társas forma lenne, Co2 nélkül, lowtech vonalon. A Co2 lehet később majd bejön a képbe de elsőre nem akarok mindent IS bekavarni...elég ha így beletanulok az alapokba, hogy stabilan tudjam életbe tartani az életet az üvegen belül. Szóval a tények:
240L RO víz visszasózva (erre még kitérek)
Eheim 2275 (sokan mondják, hogy határeset...lehet majd bővítem) gyári esőztetővel
Szűrőanyag gyári + Seachem Matrix + Seachem Purigen
Talaj Dennerle Gravel fekete dekorkavics 1-2mm
Seryu kő - kb. 15kg
Red Moor fa
Világítás: Juwel LED 2x21W 6500 és 9000K és van egy JBL 57W-os 2700K, 4000K, 6700K
Az akvárium most 1 hetes. Minden nap kb. 30-40% vízcsere volt idáig, visszasózott RO vízzel. A RO szűrőn már átfolyt vagy 500-600 liter víz de még mindíg a legjobb az 37-44 TDS amit mérek rajta (TDS mérő tuti jó, mert deszt vízre 3-4-es értéket mér)
Az indításnál kapott Seachem Stability-ből az előírtak szerinti mennyiséget (35ml), majd minden vízcsere után (minden nap) 15ml.
4 napja az alábbi növények kerültek be (tudom valószínüleg kicsit korán): hygrophila difformis, microsorum petite, hygrophila corymbosa, ludwiga repens rubin, limnophila sessilflora, cryptocoryne wendtii green, anubias barteri és nana, echinodorus red flame, taxiphyllum barbieri, helanthium tenellum
A világítás eddig napi 8 órát ment de csak a 2x21W...a többit direkt nem kapcsolatam be, hogy ne legyen nagyon sok fény (bár ezzel nem tudom jót tettem-e?)
A jelenlegi tesztek ezt mutatják:

Vízhőfok 24C
TDS 130
PH 7.0
KH3
GH6
Ammónia <0,05
Nitrát < 0,5 (nem mérhető, nem színeződött el a tesztvíz)
Nitrit <0,01 (szinte nem mérhető)
Kálium 8
Po4 Foszfát 0,03-0,05
Vas < 0,02 (ez sem mérhető, nem színezte el a tesztvizet a folyadék) Ez is meglepő, mert a teszt szerint több lenne az egészséges, nem?
Szilikát 6 (ez viszont nagyon meglepő mert megmértem a RO vízet és az is ilyen mennyiségű) Ez nagyon soknak tűnik.

A növények csak az elmúlt két napban kaptak TF Macrot (napi adag felét 2 nap) és Plantert (heti adag felét) a gyári előírás felét.

A víz még opálos, és a fákon sok a képződő penész (pedig jól lesikáltam őket tiszta kefével). Most némi algát is látok a köveken, növényeken és a talajon. Látszólag az áramlás jó de lehet kicsit sok, bár próbáltam az esőztetőt is állítani...nem változott sokminden, de ha nagyon le irányítom akkor nem fodrozza a víztetőt és a lenti növények "kapálóznak".

A kérdések:
A szilikát és vas az így oké vagy csinálni kéne vele valamit?
A többi érték jó így, vagy változtatni kéne bármelyiken?
Tápozást csináljam vagy inkább még ne?
Ebből fakadhat már most az algásodás vagy még korai az akvárium és ezért ne türelmetlenkedjek?
A RO szűrő TDS értékei jók így vagy elcsesztem a membránt? (véletlenül elsőre a kifolyó ágba kötöttem a befolyó vizet, aztán mivel nem jött a víz, 1-2 perc után rájöttem, hogy fordítva van a két cső...lehet ez tönkretette a membránt?
A sok sok penésszel foglalkozzak vagy majd eltűnik?
Kell még ennyi és ilyen mértékű vízcsere a 2. héten vagy már ne bolygassam ennyire a vizet....mi az ésszerű a következő hetekben?
Hogyan és mennyit világítsak, hogy a növénynek is jó legyen de ne kezdjek mindjárt komoly alga háborúval?
Egyéb ötlet, tanács, hogy megnyugodjak? :D
Köszi ha elovastad és akár tanácsod is van...elég bizonytalan még sokminden.

IMG_20230226_170257.jpg
IMG_20230226_134031.jpg
IMG_20230226_134157.jpg


IMG_20230226_170310.jpg
IMG_20230226_170323.jpg
IMG_20230226_170328.jpg
 
Utoljára módosított:
Szia. A turelem most a legfontosabb. Hagyd beallni a szurot. En nem vagyok a meregetos tipus, ig ahhoz a reszehez nem tudok hozzavau. De bal oldalt az egy ultetett mircosorum? Mert akkor kivennem es csak kohoz rogzitenem. Es Isten ovja azt a korai betelepulo Otocskat.
Milyen a RO szuro. Siman lehet jo ez az ertek. Lehet ennyi a tudasa, nem rontottad el.
Amugy ugyes vagy! Kivancsian varom a folytatast. A peneszt leszivogatni, csak igy tovabb.
 
Szia. A turelem most a legfontosabb. Hagyd beallni a szurot. En nem vagyok a meregetos tipus, ig ahhoz a reszehez nem tudok hozzavau. De bal oldalt az egy ultetett mircosorum? Mert akkor kivennem es csak kohoz rogzitenem. Es Isten ovja azt a korai betelepulo Otocskat.
Milyen a RO szuro. Siman lehet jo ez az ertek. Lehet ennyi a tudasa, nem rontottad el.
Amugy ugyes vagy! Kivancsian varom a folytatast. A peneszt leszivogatni, csak igy tovabb.
Szia, Köszönöm, A microsorumot most, hogy mondod, nem tudom miért dugtam a kavicsba, de mindjárt kiveszem....jogos és lehet ezért hanyatlik kicsit. Az Oto-ból 4 van és 2 hagyma csiga...azért "mertem" betenni őket a tegnapi napon mert a víz kémia alapvetően nem volt semmiben tragikus eddig és bár a biológiai szűrés még tuti sehol....de ők meg a már takarítanak nekem. Penészt egyébként a vízcserék előtt le szoktam vakarni a fákról, aztán a nagyját leszívom.
Egyéb halakat viszont még hetekig nem akarok berakni...lassítok, próbálok türelmes lenni.
 
Tegnap (indítástól számított 7. napon) 35% vízcsere, 15ml baktérium, kövek, fák, üveg, talaj takarítása ledörzsöléssel és aljzat szívóval....aztán ma reggel még rosszabb. :(
202302271.jpg
202302273.jpg
202302274.jpg
202302272.jpg
 
Szép kezdetnek tűnik. 🙂
Néhány gondolat:
Szilikát 6 (ez viszont nagyon meglepő mert megmértem a RO vízet és az is ilyen mennyiségű) Ez nagyon soknak tűnik.
Szilikátos a csapvized, a RO membránok átlagban 70%-át szűrik ki, ettől van jobb és rosszabb is, gyártótól függően. Valaki eleve patront cserél ilyenkor. Olcsóbb megoldás is akad. Be kéne szerezned egy szilikát megkötő patront, amit a szűrő után kötsz. Illetve szerezzél érdes tócsagazt. Az felveszi a szilikátot.
A szilikát és vas az így oké vagy csinálni kéne vele valamit?
A vassal ráérsz foglalkozni. A magas szilikát a diatom algát vonzza be.
A többi érték jó így, vagy változtatni kéne bármelyiken?
Tápozást csináljam vagy inkább még ne?
Tápozzál. A nitrátod jelenleg kevés, a macroból lehet, hogy a dupla is kevés lesz. Mindenesetre egy 10ppm nitrát jó lenne, 0,65-1ppm foszfáttal. (10-15:1 a jó arány) A kavics alá tettél tápot? A ludvigia, cryptocoryne, echinodorus félék gyökértáp igénylő gazok. Utólagosan tápkapszula is jó, a Tropica kapszulát ajánlom, ha felszínre kerül, akkor sem okoz algabummot, a lassított kioldódása miatt.
A sok sok penésszel foglalkozzak vagy majd eltűnik?
El fog tűnni. Segíthetsz neki sikamikával. Illetve az algaevők megeszik.
Kell még ennyi és ilyen mértékű vízcsere a 2. héten vagy már ne bolygassam ennyire a vizet....mi az ésszerű a következő hetekben?
Heti 30-50% elég ebben a kavicsosban. Inert talajod van. Nem érvényes rá az aktív talajos indítási procedúra. 🙂
 
Szép kezdetnek tűnik. 🙂
Néhány gondolat:

Szilikátos a csapvized, a RO membránok átlagban 70%-át szűrik ki, ettől van jobb és rosszabb is, gyártótól függően. Valaki eleve patront cserél ilyenkor. Olcsóbb megoldás is akad. Be kéne szerezned egy szilikát megkötő patront, amit a szűrő után kötsz. Illetve szerezzél érdes tócsagazt. Az felveszi a szilikátot.

A vassal ráérsz foglalkozni. A magas szilikát a diatom algát vonzza be.

Tápozzál. A nitrátod jelenleg kevés, a macroból lehet, hogy a dupla is kevés lesz. Mindenesetre egy 10ppm nitrát jó lenne, 0,65-1ppm foszfáttal. (10-15:1 a jó arány) A kavics alá tettél tápot? A ludvigia, cryptocoryne, echinodorus félék gyökértáp igénylő gazok. Utólagosan tápkapszula is jó, a Tropica kapszulát ajánlom, ha felszínre kerül, akkor sem okoz algabummot, a lassított kioldódása miatt.

El fog tűnni. Segíthetsz neki sikamikával. Illetve az algaevők megeszik.

Heti 30-50% elég ebben a kavicsosban. Inert talajod van. Nem érvényes rá az aktív talajos indítási procedúra. 🙂

Nagyon köszi a tanácsokat...így az elején minden ilyen aranyat ér, mert bizonytalan az ember.

A szilikátos víz tekintetében már rendeltem egy másik membránt, hátha tényleg elcsesztem csak a beüzemeléssel és a fordított bekötéssel. (egyébként GA-s RO szűrő)
Minden esetre néztem, hogy vannak ilyen szűrőbe rakható JBL vagy Sera szilikát megkötő cucc, bár írják, hogy óvatosan kell vele bánni mert az meg a Po4-et is viszi magával, ezért nem érdemes bent hagyni sokáig. Esetleg lehet a RO szűrő-höz kéne ilyen kiegészítő (lehet erre is gondoltál)...találtam ilyesmit is, akkor már azonnal olyan szilikát szűrt lenne a víz, az még jobb lenne.
Tócsagot néztem, megpróbálok szerezni minél hamarabb.

Tápozást emelem akkor, a növényeknek meg vettem Tropica kapszulát csak azért nem dugtam még be, mert azt javasolták a GA-ban, hogy az első héten még nem kell a növényeknek...az meg most telik le, így berakom nekik. (kavics alatt nincs táp talaj...próbáltam egy plusz "gondot" kihagyni kezdőként.)

Penészt akkor szedegetem, meg a két csiga is eszegeti....lehet kéne még csiga vagy esetleg érdemes lenne (ilyenkor, ezekkel a víz paraméterekkel) lehetne garnélából néhányat megpróbálni? (később úgyis szívesen tennék az akváriumba.)

A vízcserénél meg most már átállok akkor a heti 30-50%-ra...nem bolygatom a vizet jobban mert sosem érik össze.
 
lehet kéne még csiga vagy esetleg érdemes lenne (ilyenkor, ezekkel a víz paraméterekkel) lehetne garnélából néhányat megpróbálni? (később úgyis szívesen tennék az akváriumba.)
Mivel ez egy kavicsos üveg, kisebb a kezdeti ammónia kibocsátása a talajnak. Mindazonáltal lehet bomló növényed még, főként a gyepre gondolok. Egy-egy neocaridina, vagy amano esetleg, csiga bátrabban. Ha nem szűz lenne a szűrő, akkor azt mondanám, hogy bátran. Jobb az óvatosság. Az első 2 hétig a legelészőkből inkább a csiguszok. 4. hét után már szinte bármit. Az jó, hogy méred a kritikus anyagokat, mert segíthet dönteni. 🙂
 
Azt-azt. Az akvárium szűrőbe rakható megkötő csak végszükség esetén. (pl. olyan kövek, talaj van, ami emeli a szilikátot és ezt a képességét hosszú ideig megtartja.)
Az a remek dolog, hogy ilyen szűrőből csak egy helyen találtam és ott sincs most raktáron hetekig. Minden más meg a szűrőbe rakható, amitől én is félek. A talaj ha nem is, talán a Seryu kő az ami lassan emelheti a keménységet bár a szilikátot nem olvastam sehol, viszont így most nem tudom megoldani, hogy az akvárium vízből lehúzzam a magas szilikát tartalmat....csak pl a Sera silicate clear-el...amit meg még ideiglenesen is félek betenni egy nem beállt szűrőbe, nehogy bajt csináljon.

Ja és persze a közelemben tócsagaz sincs sehol :D

Bomló növény szinte alig van egyenlőre....néhány levél csak de a csigák azt is eszegetik...igaz a penész jobban érdekli őket. :D Garnikat akkor még kihagyom, nem akarok elhullást a kapkodás miatt.

Világítás mennyire növeli a diatom képződést....világítsak (akár erősen?) mert kell a növényeknek vagy inkább fogjam vissza amennyire lehet? (pl csak néhány órát....ne menjen 8-at a 2x21W?)
 
Világítás mennyire növeli a diatom képződést....világítsak (akár erősen?) mert kell a növényeknek vagy inkább fogjam vissza amennyire lehet? (pl csak néhány órát....ne menjen 8-at a 2x21W
Nem annyira az erős fény a kedvence. Viszont az egyik leginkább kezelhető alga, amit az algaevők is szívesen fogyasztanak. Az erős fény a többi algát vonzza be. Igazából egy egészséges verseny kell a felsőbbrendű és az alsóbbrendű növények közt, amit az előbbivel kell megnyeretni. Az algamentes indításhoz sok tapasztalat és beált szűrő is kell.
Mardj 7-8 óránál. 2*21w legyen legalább. 😉

Szerk. : ha ledes villany van, akkor Low-techben 20-40lumen/liter ami elvárhatő, 50 felett beszélhetünk high-techről. Ennek fényében kell hozzátenni, vagy elvenni.
 
Utoljára módosított:
Nem annyira az erős fény a kedvence. Viszont az egyik leginkább kezelhető alga, amit az algaevők is szívesen fogyasztanak. Az erős fény a többi algát vonzza be. Igazából egy egészséges verseny kell a felsőbbrendű és az alsóbbrendű növények közt, amit az előbbivel kell megnyeretni. Az algamentes indításhoz sok tapasztalat és beált szűrő is kell.
Mardj 7-8 óránál. 2*21w legyen legalább. 😉

Szerk. : ha ledes villany van, akkor Low-techben 20-40lumen/liter ami elvárhatő, 50 felett beszélhetünk high-techről. Ennek fényében kell hozzátenni, vagy elvenni.
Köszi, ez így tervezhető.
Közben mégiscsak sikerült beszereznem ma egy gyantás szűrőt, be is kötöttem a RO membrán után és tádááám, 0-ás TDS a víz. Még majd egy szilikátot mérek, de valószínű az is oké lesz. Csinálok majd egy 30%-os vizcserét visszasózva és pár hét alatt nem lesz ilyen durva szilikát a medencébe és remélem rendbe jön a diatom dolog is. Folyt köv....és még 1x köszönöm a hasznos tanácsokat!
 
Sziasztok, most 2-3 hetesen történt némi átalakítás, minimalizálás, mert beleestem a kezdők hibáiba és mindent IS bele akartam rakni a medencébe, de hamar rá kellett jönnöm, hogy egyfelől túl zsúfolt, másfelől szinte kezelhetetlenül takaríthatattlan az egész. Rengeteg olyan hely volt ahova semmilyen csővel nem férek hozzá és így a trutyit nem lehet eltávolítani. A víz paraméterek jók, kivéve a szilikátot, ami továbbra is 5-6-os érték körül mozog. Erre betettem, egy kis belső szűrőbe silikát ex szűrő anyagot, aztán majd kiderül, hogy ér-e valamit. A kevert ágyas gyanta patron a RO után kötve ugyan csökkenti a szilikátot, de hamar ki is merül...100-200 liter víz után már emelkedik a lefolyó mennyiség és cserélni is kell a gyantát.
Azóta bekerült 12 Amano is....rohangáltak az elején de most elvannak...bár egyik másik gyakran érdekesen a víz felső harmadában a nagy áramlással szembe úszik kitartóan.
A növények ugyan növögetnek, főleg a sesssiliflora. A kondíciójuk nem 100-as, a tápozást majd még el kell találnom, ahogy a világítást is, mely valószínű fejlesztve, váltva lesz. A diatom most egész kezelhető mértékű....van de nem hatalmasodott el óriási módon.
Ami talán kicsit kérdés nekem, hogy az áramlás megfelelő-e? Esőztető van, a vízfelszín alatt néhány centivel és felfelé fordítva kicsit, így a víz tetejét is egészen "komolyan" fodrozza, viszont elég nagy flow-t csinál az akvárium felső harmadában ami egészen az üveg másik felén is jelen van...a hosszabb szálíú növények lengedeznek rendesen...sőt. Jó ez így, vagy ennyire nem kéne a sebesség? Esetleg az amanoknak nem gáz ez a fajta víz hömpölygés?
20230311.jpg
202303112.jpg
 
Szia!
Nekem elég soknak tűnik ez a felszínmozgatás de majd kijavítanak ha tévedek😉
De az Amanóknak jó kis futópadja van😄
Szia, Nekem is annak tűnik, de nem tudom, hogy lehetne csökkenteni, mert ha a szűrőn vissza veszek a sebességből, akkor meg úgy gondolom, hogy a vízforgatás és ezzel a vízszűrés minősége nem lesz jó....vagy?
 
Szia, Nekem is annak tűnik, de nem tudom, hogy lehetne csökkenteni, mert ha a szűrőn vissza veszek a sebességből, akkor meg úgy gondolom, hogy a vízforgatás és ezzel a vízszűrés minősége nem lesz jó....vagy?
Szerintem valamennyit vissza lehet venni.Én az Eheim 2213-at hosszú ideig így használtam de másoknál is olvastam,hogy így használják
Vagy a másik lehetőség,hogy lecseréled az esőztetőt valami masik befolyóra
Nekem Aqario neo van helyette és meg vagyok vele elégedve😉
 
Szia, Nekem is annak tűnik, de nem tudom, hogy lehetne csökkenteni, mert ha a szűrőn vissza veszek a sebességből, akkor meg úgy gondolom, hogy a vízforgatás és ezzel a vízszűrés minősége nem lesz jó....vagy?
Vagy előveszel egy fúrógépet és kicsit tágítod a lyukbőséget. Ne fogd vissza a szűrőt szerintem. Ez egy 240 literes üveg. Ha nincs fúrógép, akkor vastagabb szög+gáztűzhely... A többit kitalálhatod. 😃 Asszonynépség ne legyen jelen, mert sápítozik, gyerek se, mert esetleg elkezdeni tüzeskedni, amikor nem vagy jelen... 🤣
 
Vagy előveszel egy fúrógépet és kicsit tágítod a lyukbőséget. Ne fogd vissza a szűrőt szerintem. Ez egy 240 literes üveg. Ha nincs fúrógép, akkor vastagabb szög+gáztűzhely... A többit kitalálhatod. 😃 Asszonynépség ne legyen jelen, mert sápítozik, gyerek se, mert esetleg elkezdeni tüzeskedni, amikor nem vagy jelen... 🤣
Van mindenféle fúró...műszaki vagyok...ütve-tágítva is megy ha kell :ROFLMAO::ROFLMAO:...akkor feljebb fúrom a lyukakat mert tényleg cunami van az akvába. Most próbaképpen lefeleztem a szűrő áramlás sebességet...így egész jó, de így meg persze fele annyi vizet cserél /óra...ami biztos nem jó....főleg, hogy így is kicsit aláválaszottam a szűrőből....
 
Van mindenféle fúró...műszaki vagyok...ütve-tágítva is megy ha kell :ROFLMAO::ROFLMAO:...akkor feljebb fúrom a lyukakat mert tényleg cunami van az akvába. Most próbaképpen lefeleztem a szűrő áramlás sebességet...így egész jó, de így meg persze fele annyi vizet cserél /óra...ami biztos nem jó....főleg, hogy így is kicsit aláválaszottam a szűrőből....
Éljen a DIY! 🙂
 
Vagy előveszel egy fúrógépet és kicsit tágítod a lyukbőséget. Ne fogd vissza a szűrőt szerintem. Ez egy 240 literes üveg. Ha nincs fúrógép, akkor vastagabb szög+gáztűzhely... A többit kitalálhatod. 😃 Asszonynépség ne legyen jelen, mert sápítozik, gyerek se, mert esetleg elkezdeni tüzeskedni, amikor nem vagy jelen... 🤣
Jah..Ez eszembe sem jutott🤦‍♂️
Ez a legegyszerűbb megoldás🙂
 
Back
Oldal tetejére