• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

A csigák világa

Annak idején tettem az akváriumba maláj tornyost és postakürt csigát is. Minden szemetet eltávolítanak, nagyon sok a kicsi csiga, de egyszerűen képtelenek megnőni nagyra, mert az akváriumot tisztán tartom. A garnélákkal együtt szoktak enni. Amikor a társaság kicsit felhízik - éppen tegnap előtt este volt egy ilyen szeánszom -, akkor este, 2 órával a lámpaoltás után kézzel/csipesszel összeszedem az elérhető példányokat, összenyomom és visszarakom a garnélák etetőhelyére, akik imádják a friss csigahúst. Mindenki jól jár, a csigákat kivéve.

Azt szeretném ebből kihozni, hogy ha az akvárium tiszta, és gondozott, akkor a csiga nem fog túlszaporodni. Az alga és kajamaradékok hiánya a csigáknak nem jó hír.
Köszi a valaszt. Szerintem en postakurt csigakat orokoltem. Ha feltunik egy ujra, bekenhagyom.

Amennyiben nem masznak ki, es hasznosak, gondolom te javasolnad a tudatos betelepitesuket? Vagy inkabb a malaj tornyost?
Gondolom a 3 botia es a rendes takaritas majd kordaba tartja a szaporulatot.
 
Köszi a választ. - Lehet hogy kicsit kiszúrtam akkor magammal.
Az elmúlt hétvégén költöztettem egy megvett használt akváriumot. Voltak, benne pici csigák, melyeket az előző tulaj a növényekkel hozott az aksiba, tehát ismeretlen fajták. És mivel az aksiban volt/van 3 Botia, ezek eszegették a szaporulatot, állítólag. Költöztetés másnapján 2-3-at levadásztam (3-4mm-eseket) és eledel lett belőlük. Lehet hogy még van 1-2 elbújva, majd meglátjuk. Két kérdés merül fel bennem: 1) ha nincs csigaszaporulat akkor mit 'szeretnek' enni a Botiák? Ha teljesen eltűnt ez a pici csigafaj az aksiból akkor 'tudatosan' mit telepítsek bele?
Mivel minden újra lett ültetve, ezért még újra be kell állnia a tanknak, növényeknek gyökereket növeszteni, baciknak újratelepülnie, stb.
Szia!
A régi akváriumomban a Botiák megették a tubifexet, szúnyoglárvát, földigilisztát, száraz kajából, azt ami lehullik az aljzatra. Simán eléldegéltek 12 évig. Ja 17cm-es voltak amikor kimúltak. Maláj tornyosokat kiirtották teljesen és utána sem éheztek.:)[/QUOTE]
 
TallDragon: remélem nem gond ha válaszolok én is! :)
Nálam az akvárium fedett. Az többször előfordult már, hogy a vízfelszín fölé jöttek, de mindig visszamentek. Pedig a két hátsó sarokban van a csövek miatt 1-1 nagy lyuk, szóval ha akarnának, simán kijöhetnének.

Tudomásom szerint édesvízben csak petéznek, de a kikelésükhöz brakkvíz ("félsós") szükséges.

Nálam módszeresen mindent végigjárnak, és szépen takarítanak. Leginkább az algákat szeretik. Szaporodni nem fognak.

Velük szemezek: Filopaludina summatrensis - Torpedócsiga.
Bár a szaporodási kritériumodnak nem felel meg, a többi célt viszont megoldhatják.

@dexkill fórumtárs véleményével egyetértek. Én is ugyanígy csinálom. Igaz, nálam a hólyagcsigákat kell ritkítani. A pusztuló növényi részeket érdemes levágni, bár én mindig hagyok pár kisebb levelet, hátha valamelyik lakónak éppen belőle falatozni támad kedve.

Legjobban brokkolival, karfiollal és uborkával lehet jól összevadászni a csigákat. Azzal együtt csak ki kell emelni.

Szerintem biztosan találsz a lakóhelyed környékén, aki tud neked adni felesleget. Bár nagyon valószínű hogy majd ki kell szedned. :)

Ha csak algára kell, akkor a teknőscsigát (Septaria porcellana) ajánlom.
Nagy valószínűséggel olyan csiga nem lesz ami minden követelményednek megfelel, viszont nem muszáj csak egyfélét gondozni.
 
Az az igazság, hogy nem értek egyet a csigaellenességgel, illetve azokat a csigákat sem szeretem, amik nem szaporodnak az akváriumban. Ha szaporodik, majd kordában tartom. Igaz, hogy nálam több száz RC-vel kell versenyezniük a kajamaradékokért, tehát lehet, hogy ez is számít. Egyébként ha takarításra kellenek, akkor maláj tornyos és postakürtöt javaslok, mert ingyen kapsz belőle egy marékkal - vagy tábla csokiért max. De az tény, hogy ha nem ügyelünk rájuk, elborítják az akváriumot, de ugye nem annyira gyorsak, hogy ne lehessen összeszedegetni őket :)

Az almacsiga és a teknőscsiga (alias batman-csiga) nekem azért nem tetszik, mert hatalmasak. Illetve batmancsigát fogok tartani hamarosan, de külön kis akváriumban. A finom növénylevelek között hülyén nézne ki egy 3-4 cm-es csiga :D Szerintem.
 
Ha pedig Botia-nak szeretnél kedvezni, csinálj egy nanot csigáknak, etesd őket minden sz*rral (haltáp, saláta, száraz levél, elhullott halak teteme :D ), majd amikor szépen gömbölyödnek, mehetnek heti 1-2 alkalommal a botiaknak. ;)
 
Az az igazság, hogy nem értek egyet a csigaellenességgel, illetve azokat a csigákat sem szeretem, amik nem szaporodnak az akváriumban. Ha szaporodik, majd kordában tartom. Igaz, hogy nálam több száz RC-vel kell versenyezniük a kajamaradékokért, tehát lehet, hogy ez is számít. Egyébként ha takarításra kellenek, akkor maláj tornyos és postakürtöt javaslok, mert ingyen kapsz belőle egy marékkal - vagy tábla csokiért max. De az tény, hogy ha nem ügyelünk rájuk, elborítják az akváriumot, de ugye nem annyira gyorsak, hogy ne lehessen összeszedegetni őket :)

Az almacsiga és a teknőscsiga (alias batman-csiga) nekem azért nem tetszik, mert hatalmasak. Illetve batmancsigát fogok tartani hamarosan, de külön kis akváriumban. A finom növénylevelek között hülyén nézne ki egy 3-4 cm-es csiga :D Szerintem.

Egy díszakváriumban igenis probléma a rengeteg csiga, oda - szerintem(!) nem való olyan faj, ami ontja az utódokat, ha kell ha nem. A rengeteg növény közül marha babrás kivadászgatni a piciket, a petéket már nem is említem.
Étkezési célra más állatoknak valóban jó választás a két faj.

Almacsigát be nem engednék: minden növényt felzabál és sajnos a másik végén legalább annyi ki is jön. Ráadásul a petecsomókkal mindent teleaggat. A teknőscsiga hozzá képest tündéri - szerintem :love:. Tengeri kagylóra hasonlít, de egyáltalán nem tűnik nagynak. Esetleg kisebb példányt kell választani.

Új szerelmem: :rolleyes:

yL4Sd4P.jpg
 
Valóban kell félni a maláj tornyoscsigától? Mármint hogy túlzottan elszaporodik?

Ha sok a szemét az akváriumban, és/vagy túletetsz, akkor igen. Nálam pl. éhen halnak. Ha meg mégis elszaporodnak kicsit, egy salátalevéllel kiszedem őket csapatostól (illetve nekem postakürt csigám van).
 
Sziasztok!
Süncsiga ügyben érdeklődnék, 42L akváriumba tettem be őket, 3 db, de annyi mulmot termelnek, hogy nem győzöm, nektek mi a tapasztalatotok, lehet egy db elég lenne, vagy az Eheim Classic 150 szűrő lenne kevés? Nincs lefojtva, kavarja a vizet szépen.
Az a bajom, hogy a behejezésük után pár nappal örült tempóban elkezdett megjelenni a BGA alga, kiszedtem őket és ismét normalizálódik a helyzet. Igaz, hogy még pár hetes újra indított aksiról van szó, de így nem hiszem, hogy normális a helyzet, a csiguszokat meg be kellett tenni, mert nem kedvelik a gömb akváriumot, de most megint oda kényszerültek ideiglenesen.
 
Sziasztok! Ezek milyen csigák vajon ? (neten nem igazán találtam infot) Fekete színű, 3db van nálam...az üvegről és a fákról eszegetnek, kb 2 cm méretűek
csiga1.jpg

csiga2.jpg
 
Tudnátok ajánlani nekem valami szép csigát, ami 1-2cm, nem zabál növényeket, nem rak teli mindent soha ki nem kelő petékkel (mint a zebracsiga) és bírja a melegebb 28°C körüli vizet?
 
Tudnátok ajánlani nekem valami szép csigát, ami 1-2cm, nem zabál növényeket, nem rak teli mindent soha ki nem kelő petékkel (mint a zebracsiga) és bírja a melegebb 28°C körüli vizet?

Ezek jónak tűnnek:
http://diszhal.info/Anentome_helena.php
http://diszhal.info/Clithon_corona.php

szerk: a második mégsem jó, az is brakkvízben szaporodik...

Az elsőt nem ajánlanám, mert ellepheti a medencét amennyiben sok csigát kell megenniük. Viszont, ha a préda elfogy, etetni kell őket. Igaz, minden feltételnek megfelelnek.
A második egyedül a negyedik feltételt nem teljesíti. A petéi egyáltalán nem zavaróak pl. a zebra- vagy almacsigához képest. Sajnos itt minden állat vadon befogott, tehát számolnod kell nagy arány elhullással. Akármennyire gondosan is szállítod és szoktatod őket vízhez. Lehet, hogy pár hónapig semmi bajuk, mozog, esznek stb. viszont egyik napról a másikra lefordulhatnak. Sajnos ellenük szól az is, hogy rengeteg mulmot termelnek.

Bár a méretkövetelményt átlépik, én jó szívvel ajánlom a Tylomelania fajokat. Itthon lehet vásárolni hazai szaporulatból, 1-2cm-esen is. Nagyon lassan nőnek, és minden követelményednek megfelelnek. Ráadásul Nálad is szaporodhatnak ha elértek egy bizonyos méretet.
 
A Tylo csigák sokkal nagyobbra nőnek, mint 1-2 cm! Bár van "mini" változata is, de nem tudom, hogy mennyire lehet beszerezni.
A helenák nagyon lassan szaporodnak, nem kell félni attól, hogy mindent ellepnek. Külön etetésre sem szorulnak, megesznek bármit, ami lehullik a talajra, és szerintem nagyon szépek is. Mellettük szól az is, hogy egyáltalán nem ritka, és drága faj, szerencsére könnyen hozzájuk lehet jutni. Már van albínó változata is, azt nehezebb beszerezni, de nekem a sima jobban is tetszik.
 
A Tylo csigák sokkal nagyobbra nőnek, mint 1-2 cm! Bár van "mini" változata is, de nem tudom, hogy mennyire lehet beszerezni.
A helenák nagyon lassan szaporodnak, nem kell félni attól, hogy mindent ellepnek. Külön etetésre sem szorulnak, megesznek bármit, ami lehullik a talajra, és szerintem nagyon szépek is. Mellettük szól az is, hogy egyáltalán nem ritka, és drága faj, szerencsére könnyen hozzájuk lehet jutni. Már van albínó változata is, azt nehezebb beszerezni, de nekem a sima jobban is tetszik.

Igen, de nagyon lassan teszik ezt! Addig bőven van idő megbarátkozni velük. Az összes fajuk nagyon szép.
Nekem is tetszenek a Helena-k.
 
Megerősítem rutilans véleményét a süncsigákról.
Dekoratívak, lassan nőnek, nagyon hasznos takarítók. Az akvárium üvege is szemmel láthatóan tisztább, ahol elhaladnak.
Nem bántják a növényeket, viszont mindenre felmásznak, nálam is sokszor a vízszint fölé mennek, de még sosem jöttek ki az akváriumból.
Petéket is raknak néha, amik ugye sosem kelnek ki. Ami még negatívum, hogy ahogy haladnak úgy fektetik is a kábelt..
Egyébként nekem 2 db van kb 3 éve és vagy 5-ször költötzettem már őket, de vígan elvannak és azonnal munkába állnak.
 
Back
Oldal tetejére