• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes 60P Kettőnké

Sandoro

Kertész szaki
Sziasztok!

Naplót indítanék frissen startolt akváriumunkról.
Nem verseny akva, mellőzi a profizmusra jellemző alaposságot és részleteket, saját magunk örömére készül.
Volt már hogy indítottam naplót itt és akkor is nagyon hasznosnak bizonyult, szóval most sem hagyom ki a lehetőséget.:)
Régebben már akvarizáltam, felszerelés nagy része meg volt már, csupán átalakításra szorultak. Eddig 112l volt de nem szerettünk volna már ekkora akvát, ezért egy kisebb és szebb (opti-white) üvegre váltottunk.

Akvárium adatai:
Üveg: 60P Opti-white (60*30*38)
Szűrő: Tetra 1200 ( 1 liter siporax, 1 liter Enheim substrat, 1,5-2 liter Enheim subtrat pro, kevés lávakő, kerámiagyűrű, durva szivacs a kosarak tetején.)
Világítás: Házi készítésű 2*24W (Sylvania Grolux T5 + Osram Lumilux T5 HO 24W/865) 7 óra/nap
CO2: 10 kg törpe, Neo diffúzor, 0-24 beoldás, kb. 1 bubi/sec
RO: D&D RO 190l/nap
Tápozás: TF planter + macro
Táptalaj: Tropica Substrate 1l
Általános talaj: Tropica Aquarium Soil (előző akváriumból mentett, kb 9 hónapot használt)
Dekor homok: Rataj La Paz Sand
Kövek: Lávakő
Fa: Red moor

Növények:
Rotala "Vietnam H'ra"
Marsilea crenata
Hemianthus callitrichoides
Hygrophila pinnatifida
Cryptocoryne viridifolia
Bucephalandra "Mini Red"
Anubias barteri var. nana
Rotala sp. Bonsai
Blyxa japonica

Állatok (terv):
Galaxy razbóra
Amano garnéla
CRS garnéla

Indítás időpontja 2021.12.23.
A talajt az előző akváriumból szedtem ki, ott kb. 9 hónapot ment, kiszedés után alaposan átmostam. A feltöltött víz felét az előző akváriumból leszívott víz adta. Az Anubias, Rotala sp. Bonsai és Blyxa mentett növények, amik nem voltak a legjobb állapotban.
Indulási kép:
0IMG_20211224_090322.jpg

2021.12.30
Megtörtént az első vízcsere. Azért csak most, mert a víz fele, a talaj és a szűrő is egy az egyben egy bejáratott akvárium alól jött és gondoltam szükségtelen lesz 3 naponta vizet cserélni.
Nagyjából minden rendben, de azért van egy-két dolog ami zavar. Elkezdett barnás lerakódás megjelenni a növényeken és a dekoron is. Nem algának tűnik, inkább mintha csak kosz lenne. Kézzel könnyen lejön a levelekről és a tárgyakról, mintha csak leporolnám őket.
A szűrő vagy fél éve nem volt takarítva, elképzelhető hogy onnan koszol vissza? Gondoltam várok pár hetet mielőtt bolygatnám, de így lehet ki kell pucolni... A másik ami zavar, hogy zöldes alga jelent meg a lávakő tetején. Ma már adtam neki carbo-t közelről. A Rotala H'ra nagyon rossz állapotban érkezett, mostanra teljesen el is tűnt. Félkör alakban lett volna a hátsó kő mögött... Ha valakinek van eladó szóljon.😅
Jelenlegi állapot:
0IMG_20211230_192554.jpg

A kérdéses barnás lerakódás:
0IMG_20211230_144530.jpg

Kezdődő alga a kövön:
0IMG_20211230_144547.jpg

Mértem víz paramétereket is:
Hőfok: 22 °C (jelenleg nincs bent fűtő)
TDS: 136
Nitrát: 10
Foszfát: 0.02 és 0.05 között
Vas: 0.02 és 0.05 között
Kálium: ~15
GH: 5
KH: 4
Ph: 6.5-7 között

A következő kérdések fogalmazódtak meg bennem, ha tud valaki kérem segítsen:
- Milyen közelről világítsak? (jelenleg kb. 6 cm-re van a vízfelszín felett a lámpa és 7 órát világítok)
- Mennyit tápozzak? (jelenleg 0,5 micro és 1,1 macro megy)
- Fentebbi vízparaméterek megfelelőek?
- Mi lehet a barnás lerakódás?
- Elegendő a 22°C vagy rakjak be vízmelegítőt? Ha igen mennyire állítsam?

Ha bármi észrevételetek van szóljatok, szívesen veszem.
Köszönöm hogy elolvastad!
BUÉK mindenkinek! :)
 
Mértem víz paramétereket is:
Hőfok: 22 °C (jelenleg nincs bent fűtő)
TDS: 136
Nitrát: 10
Foszfát: 0.02 és 0.05 között
Vas: 0.02 és 0.05 között
Kálium: ~15
GH: 5
KH: 4
Ph: 6.5-7 között

A következő kérdések fogalmazódtak meg bennem, ha tud valaki kérem segítsen:
- Milyen közelről világítsak? (jelenleg kb. 6 cm-re van a vízfelszín felett a lámpa és 7 órát világítok)
- Mennyit tápozzak? (jelenleg 0,5 micro és 1,1 macro megy)
- Fentebbi vízparaméterek megfelelőek?
- Mi lehet a barnás lerakódás?
- Elegendő a 22°C vagy rakjak be vízmelegítőt? Ha igen mennyire állítsam?

Szia!

A mért értékekkel kapcsolatban: a foszfát érték kb. a béka popija alatt van, ezt mindenképp külön emelni kellene, és úgy beállítani, hogy a nitrát-foszfát arány kb. 10:1 legyen. A foszfát emeléssel párhuzamban a micro elemeket is feljebb lehetne tornászni, a vas úgy 0,1 - 0,2 között lenne optimális, mondjuk 10-es nitrát érték mellé 0,2. Direkt nem írtam, hogy a tápodból mennyi kellene, ezt a tápot sosem használtam, nem ismerem.

A 7 óra világítási idő tökéletesen elég, ami a lámpa magasságát illeti: nem tudom, mennyire fényágyú, de amíg nem rendezed a tápanyag arányokat, ha tudod feljebb emelni a pilácsot, nyugodtan tedd meg, aztán ha van mit kajálni a gazoknak, lehet növelni a fényerőt.

A 22°C bőven jó a növényeknek.

A víz visszasózását nem írtad, a 4-es KH nekem soknak tűnik, mellé az 5-ös GH pedig kevés.
 
Tegnap vágtam rotala h'ra-t. Ha találsz valakit, aki elviszi Pilisvörösvárról, akkor ingyen is adhatok ludwigia palustris super red-del és rotundifoliával együtt. (Nyomokban törpe tányércsiga lehet benne.)
Köszönöm szépen a felajánlást. Ha esetleg lesz valaki jelzek feltétlen. ;)
 
Szia!

A mért értékekkel kapcsolatban: a foszfát érték kb. a béka popija alatt van, ezt mindenképp külön emelni kellene, és úgy beállítani, hogy a nitrát-foszfát arány kb. 10:1 legyen. A foszfát emeléssel párhuzamban a micro elemeket is feljebb lehetne tornászni, a vas úgy 0,1 - 0,2 között lenne optimális, mondjuk 10-es nitrát érték mellé 0,2. Direkt nem írtam, hogy a tápodból mennyi kellene, ezt a tápot sosem használtam, nem ismerem.

A 7 óra világítási idő tökéletesen elég, ami a lámpa magasságát illeti: nem tudom, mennyire fényágyú, de amíg nem rendezed a tápanyag arányokat, ha tudod feljebb emelni a pilácsot, nyugodtan tedd meg, aztán ha van mit kajálni a gazoknak, lehet növelni a fényerőt.

A 22°C bőven jó a növényeknek.

A víz visszasózását nem írtad, a 4-es KH nekem soknak tűnik, mellé az 5-ös GH pedig kevés.
Köszönöm válaszod!
Van itthon még foszfát emelő megmaradva, az is TF márka. Ha jól látom 1ml emel 0.1 foszfátot, 50 literre vetítve (kb. ennyi víz van amúgy is benne). Akkor elvileg 10 ml kellene hogy 1 legyen a foszfát. Ezt fokozatosan kellene emelnem vagy rakjam bele a 10 ml-t egyben?
Holnaptól el kezdem emelni a micro menyiségét és kövi héten csinálok megint tesztet.

A világítás nem egy eget verő, de azért feljebb veszem amíg jó értékeket nem mérek.

A fura GH KH aránynak szerintem tudom az okát. Az előző akvából van a víz jó része és ott eleinte RO ment, majd a vége felé már sima csapvíz. Amikor normás vízcsere van akkor Seachem Replenish amit használok.
Mondjuk ez csak a GH-t emeli elvileg... Milyen arányt lőjek be GH/KH-nak? Esetleg más visszasózót használjak?
 
Akkor elvileg 10 ml kellene hogy 1 legyen a foszfát. Ezt fokozatosan kellene emelnem vagy rakjam bele a 10 ml-t egyben?
Több napra elosztva fokozatosan, napi 2-3 ml extra foszfát, a talaj még így is el fog nyelni valamennyit, pár nap után érdemes utánamérni.
Milyen arányt lőjek be GH/KH-nak? Esetleg más visszasózót használjak?
2:1 arány a fontos, növényektől függően 4/2, 6/3, 8/4 környékén ideális. Ha már visszasózol valamivel, akkor érdemes a csapvizet teljesen kizárni.
GA GH/KH+

A kövekről a zöld algát sajnos időről időre takarítani/fogkefézni kell.
 
A foszfáthoz segítségként:

Add nyugodtan egyben a 10 ml-t, egy hétig, majd vízcsere után mérj egyet és akkor megtudod mennyit szedtek ki a növenyek és a vízcsere. Utána mar azt a mennyiseget add.

A GH/KH pedig 6:3-ra lenne az ideál.
Sok a dekorhomok, kevesebb a talaj. Egyben napi 10 ml-vel pár nap után már 2-3 ppm is lehet a foszfátszint egy 60p-ben. Kevés vízcserével túlságosan bedúsul és növény sincs túl sok, ami felvegye.
 
Köszönöm a segítségeket!

A GH/KH arányt megpróbálom jóra belőni. A javasolt GA GH/KH+ most nincs raktárom úgyhogy addig a GH-t a már említett Seachem Replenish-el emelem, a KH-t ha kell szódabikarbónával pótolom.
A foszfátot napi 4 napon keresztül 2ml-vel adagolom. Hétvégén megint csinálok víztesztet. Jól gondolom hogy a káliumot egyelőre felesleges mérni?
Ahogy javasoltátok a világítást feljebb emeltem amíg nem rendeződnek a dolgok.
A hétvégén kitakarítottam a külső szűrőt, mit ne mondjak rendesen el volt már koszolódva.
00aa.JPG

Rendeltem GA-ból micro macro tápot, illetve Rotala ‘Vietnam H'ra’ növényt is az előző helyére. Bízom benne hogy segít majd hogy beálljon az akva.
A tápozás beállításában tudnátok segíteni kérlek?
 
A tápozás beállításában tudnátok segíteni kérlek?

A GA webshopjában van fent táblázat a macro-micro adagolásra a vízcsere mértékétől függően (A táp részletes leírásánál megtalálod).
Nincs túl sok növényed, úgyhogy a gyári ajánlásnál picivel kevesebb tápot adagolnék eleinte.
Eddig TF tápokat használtál, úgyhogy kelleni fog 1-2 hét, mire beáll a víz. Első héten csinálnék egy extra 50%-os vízcserét 3-4 nap után, de ha van rá lehetőséged, akkor akár 2 naponta is mehet a 40-50%. A frissen telepített H'ra-nak is kelleni fog ennyi idő, hogy meginduljon.
A Green Aqua Macro elvileg tartalmaz elég káliumot, amíg nem látsz hiánytünetet (lyukasodó levelek), addig felesleges a plusz kálium.
Ha a foszfáthiányod továbbra is fennáll, akkor esetleg az mehet bele +2 millivel egy ideig.

Szerk.: lehet csalóka a kép, de szerintem fér még szűrőanyag azokba a kosarakba, nyugodtan töltsd meg rendesen.:)
A siporax nem annyira szerencsés választás, mert bizonyítottan emeli a ph-t. Amikor tudod cseréld le, leginkább matrix-ra.
 
A GA webshopjában van fent táblázat a macro-micro adagolásra a vízcsere mértékétől függően (A táp részletes leírásánál megtalálod).
Nincs túl sok növényed, úgyhogy a gyári ajánlásnál picivel kevesebb tápot adagolnék eleinte.
Eddig TF tápokat használtál, úgyhogy kelleni fog 1-2 hét, mire beáll a víz. Első héten csinálnék egy extra 50%-os vízcserét 3-4 nap után, de ha van rá lehetőséged, akkor akár 2 naponta is mehet a 40-50%. A frissen telepített H'ra-nak is kelleni fog ennyi idő, hogy meginduljon.
A Green Aqua Macro elvileg tartalmaz elég káliumot, amíg nem látsz hiánytünetet (lyukasodó levelek), addig felesleges a plusz kálium.
Ha a foszfáthiányod továbbra is fennáll, akkor esetleg az mehet bele +2 millivel egy ideig.

Szerk.: lehet csalóka a kép, de szerintem fér még szűrőanyag azokba a kosarakba, nyugodtan töltsd meg rendesen.:)
A siporax nem annyira szerencsés választás, mert bizonyítottan emeli a ph-t. Amikor tudod cseréld le, leginkább matrix-ra.
Akkor elvileg a tápozás a következőként fog alakulni:
Micro + macro : 2ml (kb. 50l víz van benne így a gyári ajánlás 2,5 lenne de picivel alá lövök ahogy javasoltad)
Találtam itthon még Seachem Flourish Excel tápot is, ebből kb 1ml/nap fogok adagolni.
Rendben, beiktatok plusz vízcseréket is, azon ne múljon a dolog. 2-3 naponta csinálom az 50%-ot.
Amikor vettem a siporaxot még nem hallottam a dologról (8-10 éve kb.), akkor elég felkapott cuccnak számított. Elméletileg 3,5-4l az össz. biológiai szűrőanyag benne. Talán valamennyi férne bele, de túl sok nem szerintem. De felírom a listára, hogy kell majd cserélni... :)
Mértem ma is GH/KH-t mert a külső szűrő takarításakor lágy víz ment bele. Jelenleg GH: 6 KH:4.
Most vagy a vízcserével leviszem az értéket hogy a KH 3 legyen vagy teszek bele GH emelőt és akkor 8/4 lesz ami szintén egy javasolt arány volt...
Köszönöm hogy segítesz! 👍😊
 
Én egyébként két hétig nem is tápoznék mivel van táptalajod. Csak excelt meg a foszfátot adnám. A növények első időben gyökérzet növesztéssel vannak elfoglalva a tartalékukat használják fel, nem igazán zabálnak, így az algákat sem eteted.
 
Utoljára módosított:
Amikor vettem a siporaxot még nem hallottam a dologról (8-10 éve kb.), akkor elég felkapott cuccnak számított.
Akkor még nem volt ennyire kihegyezve ez a növényes/garnélás vonal (utólag olvasgatva róla legalábbis, én nem vagyok benne olyan régen:)).
Alapból gondolom a siporax is jobb szűrőanyag lehet, mint pl egy sima szivacs, csak van ez a jelentős ph növelő hatása. Valamelyik veterán akvakertész itt a fórumon csinált egy összehasonlító tesztet a szűrőanyagok vízkémiára gyakorolt hatásáról, most hirtelen nem találtam. De a lényeg, hogy a siporax jelentősen emeli, az eheim substrat kis mértékben emeli, a matrix semleges, az ADA Bio Rio pedig enyhén csökkenti a ph-t. Úgy rémlik, ha a matrix-al szűrt víz ph-ja 6,5 volt, akkor azonos körülmények között a siporax 7-7,1.
Jelenleg GH: 6 KH:4.
Most vagy a vízcserével leviszem az értéket hogy a KH 3 legyen vagy teszek bele GH emelőt és akkor 8/4 lesz ami szintén egy javasolt arány volt...
Szerintem azért nem kell halálpontosan venni. Vannak dekorok is (pl. seiryu, manten kő), amik belenyúlnak a keménységbe és nehezebb belőni miattuk a pontos értéket.
A 4/2 vagy 6/3 tökéletes, de patika akváriumot lehet kihozni 6/4-el is:)
 
Én egyébként két hétig nem is tápoznék mivel van táptalajod. Csak excelt meg a foszfátot adnám. A növények első időben gyökérzet növesztéssel vannak elfoglalva a tartalékukat használják fel, nem igazán zabálnak, így az algákat sem eteted.
Akkor csütörtökig nem tápozok a foszfáton és az excel-en kívül (akkor telik le a 2 hét). Világítás, CO2 menjen normálisan attól?
Akkor ha a bruttó literhez kell néznem -> 64l-> 1ml/20l-> 3,2ml de mivel picivel kevesebbet kell ezért 2,5ml jó tud lenni?
Sűrűbb vízcsere menjen a tápozás elkezdése után vagy mindegy már mert addig más tápozás úgy sem megy?
 
Akkor csütörtökig nem tápozok a foszfáton és az excel-en kívül (akkor telik le a 2 hét). Világítás, CO2 menjen normálisan attól?
Akkor ha a bruttó literhez kell néznem -> 64l-> 1ml/20l-> 3,2ml de mivel picivel kevesebbet kell ezért 2,5ml jó tud lenni?
Sűrűbb vízcsere menjen a tápozás elkezdése után vagy mindegy már mert addig más tápozás úgy sem megy?
Számold 60l-hez, gondolom nincs csurig az akva. Így mehet 2ml excel, a Co2 mehet, sőt kell de a pH ne legyen 6,3 alatt. told nyugodtan a sűrűbb vizcserét.
 
Sziasztok!

Az előző hét eseményei.
Előző héten abba hagytam a tápozást (kivéve excel és foszfát), pénteken (01.07) kezdtem el megint immár a GA-s tápokkal.

Jelenleg amit adagolok: Green Aqua Micro Macro 2.5-2.5ml, excel 2 ml, foszfát 3 ml.
Teszteket nem csináltam most mert nem ment a tápozás normálisan, de most hétvégén megmérem mi a helyzet.
Vízcsere 3db 50%-os volt, mindegyik után adtam plusz bacikultúrát is hozzá. Innentől arra gondoltam hogy heti egy vízcserét csinálok csak, csütörtökön lesz 3 hetes az akva.

Csütörtökön megérkezett a GA-ból a Rotala ‘Vietnam H'ra’, nagyon sok tő volt a tálkában, remélem gyorsan elkezdenek nőni.
A növények nem nagyon nőnek, de azért látni hogy itt ott hajtanak. Pl. Blyxa, cryptocoryne, Marsilea eldobálta a régi leveleket és elkezdtek újakat hozni, de a pinnatifida is jól érzi magát.
A Bucephalandra eléggé stagnál remélem észhez tér majd és nem megy tönkre. Az annubiasok mivel a másik akvából rossz állapotban érkeztek nem is néznek ki túl jól most sem. De azért élnek és látni hogy hajt a gyökerük is. Bízom benne hogy ha sikerül beállítani a tápanyagszintet akkor mindenki rendesen viselkedik majd.

Alga megjelent sajnos, de azért még kezelhető.
Kövekről elektromos fogkefével leszedtem, fákról szintén. Nem tudom milyen fajta lehetett, de nagyon könnyen lejött. Kis csővel mentem a fogkefe mellett és próbáltam a lejövő részeket leszívni.
Az előtérben zöldes lett a talaj. Leszívtam, pontosan nem tudom milyen fajta alga lehetett (cyano talán), de rakok fel majd képeket.
Továbbá barna alga is van, növényeken, dekor homokon, üvegen...
Amit nem tudok hogy mi lehet, az a barnás "szennyeződés" a növényeken és a dekoron. Szinte csak ül rajtuk és elég könnyen le lehet "söpörni". Megpróbáltam mindenhonnan leszedni, legközelebb ha látok akkor lefotózom.

Szóval összegezve:
Tanácsokat megfogadva előző héten:
- nem tápoztam péntekig csak excel-t (2ml) és foszfátot (3ml)
- világítás feljebb lett emelve 6cm-ről 12 cm-re (7 óra maradt)
- 3db 50%-os vízcsere megvolt
- algát kaparom ,törlöm, leszívom
- az új tápozás GA-val 2.5ml mic-mac, 2ml excel, 3ml foszfát

Alga:
Előtérben zöldes
1641912768132.png

Jelenleg így állunk:
1641912845170.png

1641912899328.png

Lassan érkeznek a lakók is. Jövőhéten valami háttért is szerválunk végre...
Addig is ha tudnátok válaszolni egy két kérdésre hálás lennék.

Kérdések:
- világítás magassága maradjon a 12cm? Vagy közelebb menjen? (növények nagy része bubizik jelenleg)
- heti egy vízcsere rendben lesz már, vagy legyen még sűrűbb?
- mérjek hét közben is valami tápanyagszintet vagy elég lesz ha hétvégén megmérem?
- lakóknak 10 Amano-t, 15 Galaxy-t, 5-10 CRS-t és esetleg 5 Oto-t gondoltunk. Ez így megfelelő lehet? Mármint nem túl telepített, alga írtókból is elég..stb Vagy mehet még galaxy bele? Előtte soha nem volt ilyen halam és élőben sem láttam még. :)

Köszönöm hogy elolvastad, és előre is nagyon köszönöm ha valami tanáccsal el tudsz látni a jövőre nézve!
 
Sziasztok!

Az előző hét eseményei.
Előző héten abba hagytam a tápozást (kivéve excel és foszfát), pénteken (01.07) kezdtem el megint immár a GA-s tápokkal.

Jelenleg amit adagolok: Green Aqua Micro Macro 2.5-2.5ml, excel 2 ml, foszfát 3 ml.
Teszteket nem csináltam most mert nem ment a tápozás normálisan, de most hétvégén megmérem mi a helyzet.
Vízcsere 3db 50%-os volt, mindegyik után adtam plusz bacikultúrát is hozzá. Innentől arra gondoltam hogy heti egy vízcserét csinálok csak, csütörtökön lesz 3 hetes az akva.

Csütörtökön megérkezett a GA-ból a Rotala ‘Vietnam H'ra’, nagyon sok tő volt a tálkában, remélem gyorsan elkezdenek nőni.
A növények nem nagyon nőnek, de azért látni hogy itt ott hajtanak. Pl. Blyxa, cryptocoryne, Marsilea eldobálta a régi leveleket és elkezdtek újakat hozni, de a pinnatifida is jól érzi magát.
A Bucephalandra eléggé stagnál remélem észhez tér majd és nem megy tönkre. Az annubiasok mivel a másik akvából rossz állapotban érkeztek nem is néznek ki túl jól most sem. De azért élnek és látni hogy hajt a gyökerük is. Bízom benne hogy ha sikerül beállítani a tápanyagszintet akkor mindenki rendesen viselkedik majd.

Alga megjelent sajnos, de azért még kezelhető.
Kövekről elektromos fogkefével leszedtem, fákról szintén. Nem tudom milyen fajta lehetett, de nagyon könnyen lejött. Kis csővel mentem a fogkefe mellett és próbáltam a lejövő részeket leszívni.
Az előtérben zöldes lett a talaj. Leszívtam, pontosan nem tudom milyen fajta alga lehetett (cyano talán), de rakok fel majd képeket.
Továbbá barna alga is van, növényeken, dekor homokon, üvegen...
Amit nem tudok hogy mi lehet, az a barnás "szennyeződés" a növényeken és a dekoron. Szinte csak ül rajtuk és elég könnyen le lehet "söpörni". Megpróbáltam mindenhonnan leszedni, legközelebb ha látok akkor lefotózom.

Szóval összegezve:
Tanácsokat megfogadva előző héten:
- nem tápoztam péntekig csak excel-t (2ml) és foszfátot (3ml)
- világítás feljebb lett emelve 6cm-ről 12 cm-re (7 óra maradt)
- 3db 50%-os vízcsere megvolt
- algát kaparom ,törlöm, leszívom
- az új tápozás GA-val 2.5ml mic-mac, 2ml excel, 3ml foszfát

Alga:
Előtérben zöldes
View attachment 161471

Jelenleg így állunk:
View attachment 161472

View attachment 161473

Lassan érkeznek a lakók is. Jövőhéten valami háttért is szerválunk végre...
Addig is ha tudnátok válaszolni egy két kérdésre hálás lennék.

Kérdések:
- világítás magassága maradjon a 12cm? Vagy közelebb menjen? (növények nagy része bubizik jelenleg)
- heti egy vízcsere rendben lesz már, vagy legyen még sűrűbb?
- mérjek hét közben is valami tápanyagszintet vagy elég lesz ha hétvégén megmérem?
- lakóknak 10 Amano-t, 15 Galaxy-t, 5-10 CRS-t és esetleg 5 Oto-t gondoltunk. Ez így megfelelő lehet? Mármint nem túl telepített, alga írtókból is elég..stb Vagy mehet még galaxy bele? Előtte soha nem volt ilyen halam és élőben sem láttam még. :)

Köszönöm hogy elolvastad, és előre is nagyon köszönöm ha valami tanáccsal el tudsz látni a jövőre nézve!
A jövendőbeli lakók közül a CRS-ek a legérzékenyebbek ha jól látom. Én ezt mindenféleképpen figyelembe venném a nitrát, a Gh/TDS és Ph értékek beállításánál.
 
A jövendőbeli lakók közül a CRS-ek a legérzékenyebbek ha jól látom. Én ezt mindenféleképpen figyelembe venném a nitrát, a Gh/TDS és Ph értékek beállításánál.
Még soha nem volt ilyen garnélám, de ha ennyire érzékenyek lehet még várok a vásárlással. Majd ha már minden rendben lesz az akvával és stabil minden téren, akkor vissza térek rá.
 
Sziasztok!

Az előző hét eseményei.
Előző héten abba hagytam a tápozást (kivéve excel és foszfát), pénteken (01.07) kezdtem el megint immár a GA-s tápokkal.

Jelenleg amit adagolok: Green Aqua Micro Macro 2.5-2.5ml, excel 2 ml, foszfát 3 ml.
Teszteket nem csináltam most mert nem ment a tápozás normálisan, de most hétvégén megmérem mi a helyzet.
Vízcsere 3db 50%-os volt, mindegyik után adtam plusz bacikultúrát is hozzá. Innentől arra gondoltam hogy heti egy vízcserét csinálok csak, csütörtökön lesz 3 hetes az akva.

Csütörtökön megérkezett a GA-ból a Rotala ‘Vietnam H'ra’, nagyon sok tő volt a tálkában, remélem gyorsan elkezdenek nőni.
A növények nem nagyon nőnek, de azért látni hogy itt ott hajtanak. Pl. Blyxa, cryptocoryne, Marsilea eldobálta a régi leveleket és elkezdtek újakat hozni, de a pinnatifida is jól érzi magát.
A Bucephalandra eléggé stagnál remélem észhez tér majd és nem megy tönkre. Az annubiasok mivel a másik akvából rossz állapotban érkeztek nem is néznek ki túl jól most sem. De azért élnek és látni hogy hajt a gyökerük is. Bízom benne hogy ha sikerül beállítani a tápanyagszintet akkor mindenki rendesen viselkedik majd.

Alga megjelent sajnos, de azért még kezelhető.
Kövekről elektromos fogkefével leszedtem, fákról szintén. Nem tudom milyen fajta lehetett, de nagyon könnyen lejött. Kis csővel mentem a fogkefe mellett és próbáltam a lejövő részeket leszívni.
Az előtérben zöldes lett a talaj. Leszívtam, pontosan nem tudom milyen fajta alga lehetett (cyano talán), de rakok fel majd képeket.
Továbbá barna alga is van, növényeken, dekor homokon, üvegen...
Amit nem tudok hogy mi lehet, az a barnás "szennyeződés" a növényeken és a dekoron. Szinte csak ül rajtuk és elég könnyen le lehet "söpörni". Megpróbáltam mindenhonnan leszedni, legközelebb ha látok akkor lefotózom.

Szóval összegezve:
Tanácsokat megfogadva előző héten:
- nem tápoztam péntekig csak excel-t (2ml) és foszfátot (3ml)
- világítás feljebb lett emelve 6cm-ről 12 cm-re (7 óra maradt)
- 3db 50%-os vízcsere megvolt
- algát kaparom ,törlöm, leszívom
- az új tápozás GA-val 2.5ml mic-mac, 2ml excel, 3ml foszfát

Alga:
Előtérben zöldes
View attachment 161471

Jelenleg így állunk:
View attachment 161472

View attachment 161473

Lassan érkeznek a lakók is. Jövőhéten valami háttért is szerválunk végre...
Addig is ha tudnátok válaszolni egy két kérdésre hálás lennék.

Kérdések:
- világítás magassága maradjon a 12cm? Vagy közelebb menjen? (növények nagy része bubizik jelenleg)
- heti egy vízcsere rendben lesz már, vagy legyen még sűrűbb?
- mérjek hét közben is valami tápanyagszintet vagy elég lesz ha hétvégén megmérem?
- lakóknak 10 Amano-t, 15 Galaxy-t, 5-10 CRS-t és esetleg 5 Oto-t gondoltunk. Ez így megfelelő lehet? Mármint nem túl telepített, alga írtókból is elég..stb Vagy mehet még galaxy bele? Előtte soha nem volt ilyen halam és élőben sem láttam még. :)

Köszönöm hogy elolvastad, és előre is nagyon köszönöm ha valami tanáccsal el tudsz látni a jövőre nézve!
Gratulálok, szépen fejlődik az akva. Az élőlényeket ne kapkod el még. Amennyiben átállsz a heti 1 vízcserére vízcsere előtt és rögtön utána csinálj egy teljes tesztet mindenre amire tudsz. nitrát, foszfát, vas, gh,kh, ph, no2, nh4. Az eredményeket jegyezd fel és ismételd meg a méréseket a kövi vízcserénél is. Utána pontos képet kapsz a vízed tartalmáról, lehet az élőlényekről beszélgetni szerintem :)
 
Back
Oldal tetejére