• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes 60P Kettőnké

Talán a legfontosabb szabály a garnélázás terén, hogy legyen minél tisztább a víz! Etetésnél mindenféleképpen figyelj arra, hogy a megmaradt eledel ne koszolja a vizet! Ha olyan tápot használok ami szétesik és nem marad egyben, akkor mindenféleképpen tálkát használok. Az alzatba beszivárgó kaját nehéz kiszedni és ha bent marad akkor elkezd bomlani és szennyezi a vizet.

Sok fajta garnéla táp van, de Neocaridinákra és Amanokra nem szoktak túl sokat költeni ilyen téren. Ha nem vagy akkora spíler, hogy algamentesen tudj akváriumot üzemeltetni vagy nincsen túlzottan túlszaporodva az állományod akkor a garnéláid és az Ottok találnak maguknak kaját. Szóval nem hiszem, hogy éhen halnának!:) Igazán etetni nem ezért kell normál körülmények között. Etess változatosan. Ha csak egyoldalúan algát esznek a jószágok, akkor kialakulhat bizonyos hiány a szervezetükben. A számukra biztosított tápokkal, porokkal tudjuk megakadályozni, hogy vitamin, ásványi anyag vagy egyéb hiány kialakuljon.

Hogy ki hogy etet? Olvastam már egy rakat variációt, és elméletileg mind működik. Szóval nincs egy kőbevésett receptúra.

Ahogy én szoktam etetni: 6 nap kapnak a garnélák valami tápot vagy kiegészítőt. Ebből 2-3 napot kapnak általános tápot és a többin vagy ásványi anyag pótlására szóló terméket vagy valami port /pl GlasGarten bacter AE/ , kiegészítő terméket /pl Snow Flakes/ és persze ki nem hagynám a forrázott csalánt és spenótot. Én erre a szisztémára álltam rá, de én egy ideje Caridinákban gondolkodom. Mikor RC voltak az akváriumban, akkor közel sem költöttem ennyit tápokra.

Amit érdemes szem előtt tartanod: Az Amanok amit fel tudnak tápot emelni azt el is viszik. Ha a tápod szétesik, hiába van tálkában az Ottok biztosan ki fogják csapni egy jó részét. És a 2 nehézsúlyú mellet a Neocaridináid csak pehelysúlyban indulnak, szóval figyelj rájuk hogy ők is tudjanak enni valamit! :p
Köszönöm szépen a részletes leírást, megfogadom!:giggle:
 
A víz terhelésére nézve nem, ha a szűrőd tartalékkal bír (általában az összes növényes akvárium ilyen).
A probémát mi emberek okozzuk a túletetésekkel, a hátrahagyott élelem maradékkal, az aljzattal, amit nem tisztítunk rendszeresen az ilyen piknikek után stb.

Emiatt nem szoktuk beleszámolni a "mennyit" tehetek kérdéskörbe.
A boltban is ezt a választ kaptam, köszönöm!
 
Nyugodtan betelepítheted a lakókat, nem lesz belőle gond. Általában először az algázókat szokták, új akváriumnál is már egy hét után érdemes berakni őket, hogy segítsenek a karbantartásban. Érdemes azért telepítés előtt egy nitrit szintet mérni, hogy tutira ne legyen már ammónia a vízben, ez megtizedelheti a kisebb halakat és a kisméretű garnélákat. Beszoktatásra is hagyjál majd időt, én javaslom a csepegtetős módszert, és lehetőleg majd CO2 adagolás előtt tedd be a vízbe őket, vagy aznapra kapcsold ki gázt, az erős pH ingadozás is megviseli a halakat.
Egyébként rajhalakra milyet néztél ki? Én ajánlanák egyet, a GA-ban szokott lenni, most nem tudom, van-e: Brevibora dorsiocellata, pettyesszárnyú razbóra. Nekem ők a kedvenceim, nagyon szép kis hal, és szépen úszik rajban.
Köszönöm a tippet, végül Kék királylazacra esett a választás. Hal téren a feleségemre bíztam a döntést. Bármilyen hal szóba jöhetett ami megfelelő tulajdonságokkal rendelkezik, őket választotta. Javaslatodra kikapcsoltam a CO2-őt és kb 2 órán át tartott a fokozatos beszoktatás. Eddig úgy néz ki minden rendben, jól elvannak.
 
Vízcsere és karbantartás 01.23

Egy hónapos lett az akva, gyorsan telik az idő.
Szombaton megérkeztek az új lakók, név szerint:
12 db Kék királylazac
6 db Corydoras panda
10 db Amano
20 db Bloody Mary

Egyelőre ők maradnak, max pár db Oto jön még melléjük, de ez még a jövő zenéje. Eddig úgy tűnik mindenki jól van, és szokják az új környezetüket. Az egyik lazacnak mintha picit sérült lett volna a kopoltyúja remélem azért nem lesz baja. A garnélák szokás szerint elbújtak, idővel remélhetőleg majd bátrabbak lesznek.
Vízcsere és az alga eltávolítása volt szokás szerint, de előtte mértem ismét, melynek következő eredménye született:
TDS: 147 GH: 6
Nitrát: ~17 KH: 3
Foszfát: ~0.6

Ezek alapján a foszfátom még mindig alacsonynak számít ha jól sejtem. Napi 5 ml-ről felemeltem az adagot napi 8ml-re. Remélem következő mérésnél már jó lesz...
Másik érdekesség, hogy észrevettem hogy a délelőtti órákban természetes napfényt kap az akva oldalról. Gondolom az alga elleni küzdelemben ez nem igazán kedvező részemre. Mondhatni szívás...
Alga fronton nagy változás nincs, szedem, irtom ahogy tudom. Szerencsére a barna alga kezd eltűnni, de lett helyette zöld pont. Ezt betudom az alacsony foszfátnak és a természetes fénynek.
Köszönöm mindenkinek az eddigi segítséget, sokat számít a támogatásotok!🥂

Erre a hétre a terv:
- Természetes fény megszüntetése
- Foszfát adagolás növelése 5ml -> 8ml
- Alga carbo kezelése, hígítva (3 ml carbo + 3 ml RO)

Hirtelen más nem jut eszembe. Pár kérdésen kívül persze...😅
- Jelenleg 22°C-os a víz, nincs bent fűtőszál. Emeljek rajta és ha igen mennyire?
- Az értékek alapján változtassak valamit a tápozáson (2,5ml mic+mac)?
- Az mennyire problémás hogy a világítás 15:00-22:00 megy (7 óra)? Azért van így állítva hogy hét közben is láthassuk. A tápozás reggel olyan 7:30 körül van, kivéve a carbo mert az este 17:30 magasságában.

Köszönöm hogy elolvastad!
 
Jelenleg 22°C-os a víz, nincs bent fűtőszál. Emeljek rajta és ha igen mennyire?
Ne. Ez ideális a gazoknak.
Az értékek alapján változtassak valamit a tápozáson (2,5ml mic+mac)?
Csak a foszfátot piszkáld.
- Az mennyire problémás hogy a világítás 15:00-22:00 megy (7 óra)
Teljesen rendben van.
A tápozás reggel olyan 7:30 körül van, kivéve a carbo
A carbo is pilács előtt legyen, ha nem helyileg kezelsz vele algásabb területeket.
 
A carbo is pilács előtt legyen, ha nem helyileg kezelsz vele algásabb területeket.
De nem gond, hogy ennyivel a világítás megkezdése előtt van adagolva? Azért adagoltam később mert úgy tudtam hogy 5-6 óra alatt lebomlik a carbo és nehogy kárba menjen mielőtt felvennék a növények.
Természetesen ha ilyen miatt nem kell aggódni, akkor ha nem helyileg kezelek, reggel adom azt is legalább minden egyben le van tudva.:)
 
De nem gond, hogy ennyivel a világítás megkezdése előtt van adagolva? Azért adagoltam később mert úgy tudtam hogy 5-6 óra alatt lebomlik a carbo és nehogy kárba menjen mielőtt felvennék a növények.
Természetesen ha ilyen miatt nem kell aggódni, akkor ha nem helyileg kezelek, reggel adom azt is legalább minden egyben le van tudva.:)
Az Easy Carbo nagyjából 6 óra alatt bomlik le az akváriumvízben az adagolást követően. Ez gondot jelenthet olyan esetekben, amikor reggel adagoljuk és csak délután kapcsolódik be az akvárium világítása, mivel előfordulhat, hogy addigra már nincs a növények számára felhasználható folyékony szénforrás a vízben. Ilyen esetekben inkább a Seachem Excel terméket javasoljuk, amelynek a bomlási ideje hosszabb, mintegy 48 órás.
@kunakos-nak van igaza. Már vele is egyszer átbeszéltük ezt annó...
 
De olyan is van, hogy egyes növénytápok lámpa kapcsolás előtt mások meg kapcsolás után fejtik ki hatásukat.
Hogy ez időben mit takar azt én sem tudom, de én pl. nem fél nappal korábban adagolok, hanem 1 órával korábban.
Valaki ezt is lefogja sztem itt írni, és akkor okosabb leszek én is...
 
Sziasztok!

Sajnos ma este arra kellett haza érnem hogy 3 Amano épp a végét járja... :cry:
Még élnek, kivettem őket kis tálkába amiben akvárium vizet tettem. Esetleg valami tipp hogy hátha helyre jönnek? Mi lehetett a bajuk? Halak jól el vannak látszólag, Bloody Mary-k közül is láttam kettőt ami élt és virult.
Semmin nem változtattam. Amit adagolok a héten: 8ml foszfát, 2,5 micro + macro, 3ml excel.

Remélem a többinek nincs baja, mást nem láttam aki rosszul lenne, csak vedlett páncél volt.
Valakinek valami ötlet esetleg?
Jelenleg így néz ki az akva:
1643311425419.jpg1643311425410.jpg

Köszi előre is az Amanok nevében!

Szerk.: Kivéve a drop checker eléggé sárga volt. :( Ez okozhatta a bajt? Pedig hétvége óta nem állítottam, akkor is inkább visszább vettem az új lakók miatt...
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!

Sajnos ma este arra kellett haza érnem hogy 3 Amano épp a végét járja... :cry:
Még élnek, kivettem őket kis tálkába amiben akvárium vizet tettem. Esetleg valami tipp hogy hátha helyre jönnek? Mi lehetett a bajuk? Halak jól el vannak látszólag, Bloody Mary-k közül is láttam kettőt ami élt és virult.
Semmin nem változtattam. Amit adagolok a héten: 8ml foszfát, 2,5 micro + macro, 3ml excel.

Remélem a többinek nincs baja, mást nem láttam aki rosszul lenne, csak vedlett páncél volt.
Valakinek valami ötlet esetleg?
Jelenleg így néz ki az akva:
View attachment 162371View attachment 162369

Köszi előre is az Amanok nevében!

Szerk.: Kivéve a drop checker eléggé sárga volt. :( Ez okozhatta a bajt? Pedig hétvége óta nem állítottam, akkor is inkább visszább vettem az új lakók miatt...
persze a sok co2-től megfulladhatnak a halak... a garnélák még kényesebbek. tudom hülyén hangzik :O de ez van. mérj ph-t és kh-t. a táblázatból olvasd ki a co értéket.co2 táblázat.jpg
 
persze a sok co2-től megfulladhatnak a halak... a garnélák még kényesebbek. tudom hülyén hangzik :O de ez van. mérj ph-t és kh-t. a táblázatból olvasd ki a co értéket.View attachment 162380
Csináltam egy kb 40%-os vízcserét, sima vízelőkészítős csapvízzel.
A leszívott vizet megmértem, Ph: 6 Kh: 4 volt. Ha jól sejtem ez így nagyon nem optimális érték. Várok egy kicsit hogy keringjen a víz és rámérek megint.

Szerk.:
Megmértem, PH:7 KH:5, ami a táblázat szerint (már ha jól gondolom hogy az élénk zöld tartományban kell lennie) már nem számít túl rossz értéknek.
Vissza raktam a három Amanot-t. Mintha kicsit jobban lettek volna már, tudtak úszni már, utána túl nagy mozgást mondjuk nem végeztek. Remélem azért helyre jönnek...
Köszönöm a segítséget!
 
Utoljára módosított:
Csináltam egy kb 40%-os vízcserét, sima vízelőkészítős csapvízzel.
A leszívott vizet megmértem, Ph: 6 Kh: 4 volt. Ha jól sejtem ez így nagyon nem optimális érték. Várok egy kicsit hogy keringjen a víz és rámérek megint.

Szerk.:
Megmértem, PH:7 KH:5, ami a táblázat szerint (már ha jól gondolom hogy az élénk zöld tartományban kell lennie) már nem számít túl rossz értéknek.
Vissza raktam a három Amanot-t. Mintha kicsit jobban lettek volna már, tudtak úszni már, utána túl nagy mozgást mondjuk nem végeztek. Remélem azért helyre jönnek...
Köszönöm a segítséget!
Amennyiben tényleg ennyi az érték akkor másban kell keresni a hibát... A 15 mg/l ami a mérésed alapján van kevés is :) szóval nem a co2 miatt voltak rosszul, tovább kell keresni a hibát, figyelni az élőlényeket. (hacsak ez a mérés a co2 csúcs után volt, mérj majd egyet maxon is a co2 kikapcsolása előtt is)
 
Amennyiben tényleg ennyi az érték akkor másban kell keresni a hibát... A 15 mg/l ami a mérésed alapján van kevés is :) szóval nem a co2 miatt voltak rosszul, tovább kell keresni a hibát, figyelni az élőlényeket. (hacsak ez a mérés a co2 csúcs után volt, mérj majd egyet maxon is a co2 kikapcsolása előtt is)
Figyelni fogom mindenképp. Holnap nem lesz világítás és CO2 sem, hétvégén itthon vagyok tudok rá figyelni.
Leállítottam a CO2-őt, feljebb emeltem a beömlőt hogy csobogjon, csináltam vízcserét majd a leszívott vizet mértem. Így legalább bő 1 óra eltelt a kikapcsolt CO2 után, ráadásul szellőztettem is ahogy tudtam és csak utána mértem.
 
Vissza raktam a három Amanot-t. Mintha kicsit jobban lettek volna már, tudtak úszni már, utána túl nagy mozgást mondjuk nem végeztek. Remélem azért helyre jönnek...
Köszönöm a segítséget!

Én is sikeresen inditottam gáztámadást a bentlakók ellen. A 2 amanom ritka szarul néztek, elszineződve, gyakorlatilag mozdulatlanul töltöttek napokat, nem hittem volna, hogy túlélik. 1 hét után aktív volt, 2 hét után petés. A hím gyorsabban regenerálódott. Razbórákból jópár elhullott addigra, de amelyik túlélte, az sokkal gyorsabban állt helyre mint az amanok (pár óra, 1 nap)
 
Szerk.:
Megmértem, PH:7 KH:5, ami a táblázat szerint (már ha jól gondolom hogy az élénk zöld tartományban kell lennie) már nem számít túl rossz értéknek.
Szerintem nem teljesen pontosan érted jól. Ez a táblázat a co2 szintet adja meg ppmben, ami a növények fotoszintézise szempontjából 30 körül ideális (többől nincs hasznuk). A színezès erre vonatkozik.

Állatoknak nem kell co2, a természetes co2 tartalma a víznek 3ppm körül van. 5kh 7ph az egy 15ös ppmet jelent, magyarán a termèszetesnél 5x akkora co2 tartalmú vízbe tettél vissza co2 mèrgezett gyanús állatokat. Szerintem nem lesz már bajuk tőle, de én vártam volna pár órát.

A gond ott van, hogy (pl a mai ga-s videóban szereplő doki szerint is, de forumon is írta már más), ami a növényeknek ideàlis, az az állatoknál már valamennyire mérgező (ma 25-30ppmet mondott), így kompromisszumot kell hoznod, hogy hova lövõd be a co2-t. Mindenesetre én próbálok az ideálisnak nem a mèrgezős vége felé célozni.
 
Üdv ismét!

Itt az idő az újabb helyzetjelentésnek.
Szerencsére pozitív irányba indultak el a dolgok. A növények össze kapták magukat és a mindenféle alga probléma is megoldódni látszik.

Legutóbbi bejegyzés óta történt változások:
- CO2 stabilizálva és próbálom normális értéken tartani a PH KH táblázatot követve
- Új 865-ös fénycső, az előző lassan egy éves, a világítást is közelebb raktam a vízfelszínhez
- Tápozás nagyon picit vissza véve, ez a második hete hogy így adagolom
- Az akvárium oldalát/hátulját takargatom reggelente így nem kap természetes fényt
- Sztatikus háttérfólia került hátra, tejüveg mintázatú
- Túl vagyunk 7 órás áramszüneten is, alatta / utána sem volt gond

Amanok közül 4 biztosan oda lett, 3 biztosan él, 3 megléte egyelőre bizonytalan. A bloody mary gárnélák nagyon aktívak lettek, folyamatosan szem előtt vannak és aktívkodnak. A halak közül mindenki jól van, még akinek sérült volt a kopoltyúja is.
Ahogy írtam az alga kezd szépen elkopni, egyedül a cyano nem akarja feladni. Mindig takarítom a leveleket és a fát ahol látom de ha nem is ugyan akkora mennyiségben de kövi hétre megjelenik megint. Nem eget verően sok, de érezhető hogy ahol megtelepedik ott az a növény kezd elhalni. Meg a derekam sem szereti az állandó levélsimogatást.... 😅 Gondolkozok egy black out kezelésen hátha eltűnne, vagy az antibiotikumos kezelésen is. Talán a black out kevésbé lenne drasztikus megoldás. Ezen kívül ecset ami megjelenik itt ott, de csak pár pamacs amit carbóval le szoktak kezelni. A köveket sem kell sikárolni inkább csak a rend kedvéért szaladok át rajtuk, illetve az üveg sem algás.

Paraméterek:
Nitrát: 30
Foszfát: >1.8
GH: 4 KH: 3
PH: 6.7
TDS: 143
A nitrát és a foszfát kicsit soknak tűnik, de nem mertem lentebb venni a héten mert a fénycső is új lett és közelebb is raktam. Gondoltam hátha így többet akarnak majd felvenni a növények. De ha kb. ennyi marad hétvégére is, akkor lentebb veszem. Jelenleg: mic & mac 2ml ; foszfát 5 ml; excel 3ml Csak picit félek hozzányúlni mert most stabilnak tűnik a dolog. A növények nem annyira bubiznak, itt ott van csak bubizás de nem merem fentebb venni a CO2-őt....

Jelenlegi állapot (talaj most nem lett rendbe rakva):
1645006935075.jpg
1645006935069.jpg

Másnak is bezöldül a dekor kő vagy a cyano miatt ilyen? Nagyjából minden héten szívhatnák le a felső részből...
Blackout menjen a cyano ellen, ha igen hány napos? Carboval szoktam kezelni ahol látom, de a növényre nem merem adagolni. Esetleg egy 50%-os hígítással mehet rájuk?

Köszönöm, hogy benéztél, szép napot!😊
 
Üdv ismét!

Itt az idő az újabb helyzetjelentésnek.
Szerencsére pozitív irányba indultak el a dolgok. A növények össze kapták magukat és a mindenféle alga probléma is megoldódni látszik.

Legutóbbi bejegyzés óta történt változások:
- CO2 stabilizálva és próbálom normális értéken tartani a PH KH táblázatot követve
- Új 865-ös fénycső, az előző lassan egy éves, a világítást is közelebb raktam a vízfelszínhez
- Tápozás nagyon picit vissza véve, ez a második hete hogy így adagolom
- Az akvárium oldalát/hátulját takargatom reggelente így nem kap természetes fényt
- Sztatikus háttérfólia került hátra, tejüveg mintázatú
- Túl vagyunk 7 órás áramszüneten is, alatta / utána sem volt gond

Amanok közül 4 biztosan oda lett, 3 biztosan él, 3 megléte egyelőre bizonytalan. A bloody mary gárnélák nagyon aktívak lettek, folyamatosan szem előtt vannak és aktívkodnak. A halak közül mindenki jól van, még akinek sérült volt a kopoltyúja is.
Ahogy írtam az alga kezd szépen elkopni, egyedül a cyano nem akarja feladni. Mindig takarítom a leveleket és a fát ahol látom de ha nem is ugyan akkora mennyiségben de kövi hétre megjelenik megint. Nem eget verően sok, de érezhető hogy ahol megtelepedik ott az a növény kezd elhalni. Meg a derekam sem szereti az állandó levélsimogatást.... 😅 Gondolkozok egy black out kezelésen hátha eltűnne, vagy az antibiotikumos kezelésen is. Talán a black out kevésbé lenne drasztikus megoldás. Ezen kívül ecset ami megjelenik itt ott, de csak pár pamacs amit carbóval le szoktak kezelni. A köveket sem kell sikárolni inkább csak a rend kedvéért szaladok át rajtuk, illetve az üveg sem algás.

Paraméterek:
Nitrát: 30
Foszfát: >1.8
GH: 4 KH: 3
PH: 6.7
TDS: 143
A nitrát és a foszfát kicsit soknak tűnik, de nem mertem lentebb venni a héten mert a fénycső is új lett és közelebb is raktam. Gondoltam hátha így többet akarnak majd felvenni a növények. De ha kb. ennyi marad hétvégére is, akkor lentebb veszem. Jelenleg: mic & mac 2ml ; foszfát 5 ml; excel 3ml Csak picit félek hozzányúlni mert most stabilnak tűnik a dolog. A növények nem annyira bubiznak, itt ott van csak bubizás de nem merem fentebb venni a CO2-őt....

Jelenlegi állapot (talaj most nem lett rendbe rakva):
View attachment 163563
View attachment 163564

Másnak is bezöldül a dekor kő vagy a cyano miatt ilyen? Nagyjából minden héten szívhatnák le a felső részből...
Blackout menjen a cyano ellen, ha igen hány napos? Carboval szoktam kezelni ahol látom, de a növényre nem merem adagolni. Esetleg egy 50%-os hígítással mehet rájuk?

Köszönöm, hogy benéztél, szép napot!😊
Carbo mehet töményen, nekem eddig még a mohat se bántotta. évek óta használom főleg bba kezelésére. de első sorban kicsit nagyobb gyakoribb vizcserevel probalkoznek főleg.
 
Back
Oldal tetejére