• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Planted planet without plan (ted et)

Az üvegeket rövid idő alatt nehéz maradéktalanul megtisztítani, akár hogy is pucováljuk.
Én így csinálom:
Mosdóba dugó bedug. Üvegek óvatosan berak. Fél~1 deci DM-es fehérítő a mosdóba (lehet hipó is). Gumikesztyű felvesz. Egy ecsettel kívülről leecsetelem az üvegeket. Belülről méretpontos ADA kefékkel (10-13-17mm). Kádnál bő vízzel leöblítem.
 
Én a kádba szoktam borítani mindent, de onnan szétválogatni nem egyszerű a bandát a növényektől.

Örülök, hogy valamiben én is segíthettem! :)
Amúgy ez a módszer talaj mosásnál is beválik. Mivel könnyebb, ugyanígy kiválik a növény a talajból is, a szűrő szélére, bár a tökéletes eredményhez igen sokáig kell rázogatni a tésztaszűrőt.
Szóval inkább az új talaj... :p

Amikor én így csinálom, akkor "csillogni" szokott a derekam. Azért az ADA ES-1200 + 8 liter víz együtt combos, szóval én egy vödörbe le szoktam engedni a víz egy részét a dupla csappal.

Na ja. Ez sem könnyű, bár szerencsére nem fém házas.
Egy 2426-os fej van egy 3 kosár+ülepítős vödrön (a típus most nem ugrik be)
De jobb nekem ha a kádban vízezek, bármilyen nehéz is... :p😁
Azért a többiek nevében köszi az ötletet!
 
Egy kérdés, a következő bevetésig a Puri-kompótba teszel-e SC Prime-ot? (Nem szoktam, de van, aki igen. Melyiket találod hatékonyabbnak?)
Akik ajánlják a Prime-ot, nem véletlenül teszik.
Én Prime felhasználó vagyok. Első sorban azért, mert annyira kicsi szemcsemérető a puri, hogy mindig rettegek, hogy nem tudom megfelelően kimosni. Szóval lehet, hogy paranoia, de én nem merném visszatenni prime nélkül. Mindig használom a puri regenerálásánál, nehogy gond adódjon.

Jó kis szűrőtakarítási guide-ot raktál össze @Trappista Ezt lehet szépen egybe rakva megérné betenni az egyik szűrős topikba. Ha valaki most kezdi abszolút hasznos lehet. 👍
 
Én így csinálom:
Mosdóba dugó bedug. Üvegek óvatosan berak. Fél~1 deci DM-es fehérítő a mosdóba (lehet hipó is). Gumikesztyű felvesz. Egy ecsettel kívülről leecsetelem az üvegeket. Belülről méretpontos ADA kefékkel (10-13-17mm). Kádnál bő vízzel leöblítem.

Ahogy írtam, nem az az az egyetlen módszer, amit én alkalmazok, és a tied sokkal gyorsabb is, szóval ha rászorulok, majd ki is próbálom, de csak érdekességképpen, így néz ki a beáztatott üveg még mielőtt nekiáltam volna takarítani: :)
1612648160691.png
 
Én Prime felhasználó vagyok. Első sorban azért, mert annyira kicsi szemcsemérető a puri, hogy mindig rettegek, hogy nem tudom megfelelően kimosni. Szóval lehet, hogy paranoia, de én nem merném visszatenni prime nélkül. Mindig használom a puri regenerálásánál, nehogy gond adódjon.

Jó kis szűrőtakarítási guide-ot raktál össze @Trappista Ezt lehet szépen egybe rakva megérné betenni az egyik szűrős topikba. Ha valaki most kezdi abszolút hasznos lehet. 👍

A szűrőtakarítási Guide hiányosságaira meg éppen az ilyen kérdések világítanak rá, amit @mmccannon is feltett.
Nekem már eszembe sem jutott leírni, hogy ha tudtok, használjatok Primeot, pedig amúgy teljesen egyetértek ezzel.
Szóval ez inkább annak a története, hogy én hogyan csinálom. Persze azzal teljesen egyetértek, hogy ilyen módon is hasznos, hiszen ezért is írtam le, illetve megfelelő módon lektorálva, egy felső ülepítős szűrő sajátosságaival kiegészítve biztos, hogy használható lehetne szinte mindenkinek.

A GA ha jól sejtem pont erre keres embert.

Hát én már csak idő (meg sok helyen kellő tapasztalat) hiányában sem tudnék hívatásszerűen ezzel foglalkozni, de szívesen leírom a tapasztalataimat az újaknak. ;)
 
Az üveg putzevát 2perc alatt letudom... A kézmosóban tömény domesztoszt öntök az üvegekbe, kétszer áthúzom rajta a diy kefét és a legmakacsabb algát is pillanatok alatt lehozza még az ecsetet is. Bő vìzzel átöblítem és mehet is a helyére.

Nagyon hasznos, és áttekinthető bejegyzést készítettél szűrő karbantartásról!
 
Itt is egy ötlet! Ha a csövek végét négy helyen függőlegesen 2-3 mm hosszan bevágod, és így illeszted bele az üvegeket, úgy azok kiszedésekor azokat mozgatva majd könnyebben kijönnek, szóval nem kell erőből húzni, és így elkerülhető az esetleges törés...
Bevágás nélkül is működik, csak nem húzni kell az üveget hanem tolni. Közeben pedig finoman csavarni. Sokféleképpen bénáztam már üvegekkel aminek törés lett a vége, de a tömlőről való leválasztás - az összetolós módszerrel - még nem szerepel közöttük.
Nem érzem, hogy segítségre szorulnék szűrőtakarításban, illetve nem is sűrűn csinálom, de élvezettel olvastam végig a guide-ot. 👍
 
@viktorlantos
A fenti leírást, részeiben, egészében, vagy akár csak forrásanyagnak is nyugodtan használjátok fel!
Vagy csak másold át kérlek egy szűrőtakarítással foglalkozó helyre, a többiek hozzászólásaival együtt!
Ahogy a többiek írták, valószinűleg egy ezzel foglalkozó topikban nagyobb segítséget nyújtana, mint a naplómban... :)
 
Közben egy hét után véget ért az OJ másfél hetes biztonsági kényszerpihenője a Fenbendadinos vízben.
Ez idő alatt egyébként szépen el is kezdte hozni a submers hajtásait.
Láthatóan nem nagyon viselte meg a karantén.
Szóval most levágtam a maradék emers leveleket, és elültettem az akvárium bal oldali előterébe.
A garnélák már neki is estek... :)
1612716125396.png
 
Múlt héten ültettem a Szellodába, hogy emersen előnevelem.
Már bíztató, hogy életben marad. Ha igen. Küldök Neked, vagy eljössz, de megoldjuk. :)

Köszönöm! Már @eMZé is felajánlotta, hogy ad, szóval ha nem sikerül saját erőből felnevelnem őket, akkor biz isten mind a kettőtökhöz elmegyek és az egész akvárium csak ezzel lesz tele, és ezt nyugodtan vehetitek fenyegetésnek is. :p
Ugyanakkor sportosabb kihívásnak látom a meglévőkből bokrot nevelni, szóval azért adok magamnak még némi esélyt... ;)
 
A hétvége záróakkordjaként megvolt a szokásos heti vízcsere is.
Egy kis figyelmetlenséggel sikerült is majdnem túltöltenem az akváriumot. :p
Tudom mások így tartják a vízszintet, de nekem a 0,3cm már elég durva, és akkor Ildiről még csak nem is beszéltem... 😁
Egy héttel a vágás után a növények többsége még mindig meg van sértődve. Csak a HM nő úgy, mintha húznák...
1612731707245.png
És csak hogy ebben a bejegyzésben húzogassam @Jopet bajszát (vagy szakállát) is:
Ma szemem elé került egy színhibás garnéla, de olyan brutális szinte feketébe hajló színnel a potrohán, hogy nem volt szívem kiszelektálni a növénytárolóba.
Őszintén! Ti megtennétek? :love:
1612732152173.png
 
Sziasztok!

@evavigh jótékonysági felajánlásának hála ma új lakókkal bővült az akva. :love:
1613160886025.png
A többesszámot pedig nem csak a képbe alul belógó fehér(-piros) potroh indokolja... ;)
Szerencsére az egyenletes PH kivételével már szinte minden adott volt a beköltözéshez, így csak azon kellett alakítanom.
Persze tudom, hogy ehhez a legjobb a folyamatos CO2 beoldás lenne, (és ahogy @TZ szokta mondani a "Természet sem kapcsolgatja a CO2-t")
de én mégse akartam most sem szétberhelni, sem állandóra kötni a Reduktor/mágnesszelep kombómat, így egyelőre két napja átálltam a 30p/30p beoldásra.
(A CO2-t egyszerűen átdugtam a nem használt Skimmer vezérlésre)
Ez reményeim szerint elég stabil PH szintet biztosít majd...
Szorítsatok!
 
Utoljára módosított:
A hétvége záróakkordjaként megvolt a szokásos heti vízcsere is.
Egy kis figyelmetlenséggel sikerült is majdnem túltöltenem az akváriumot. :p
Tudom mások így tartják a vízszintet, de nekem a 0,3cm már elég durva, és akkor Ildiről még csak nem is beszéltem... 😁
Egy héttel a vágás után a növények többsége még mindig meg van sértődve. Csak a HM nő úgy, mintha húznák...
View attachment 101624
És csak hogy ebben a bejegyzésben húzogassam @Jopet bajszát (vagy szakállát) is:
Ma szemem elé került egy színhibás garnéla, de olyan brutális szinte feketébe hajló színnel a potrohán, hogy nem volt szívem kiszelektálni a növénytárolóba.
Őszintén! Ti megtennétek? :love:
View attachment 101625
Ez a szelektálás egy érdekes dolog! persze szép szép, de nem oda való!

A ph miatt meg nem aggódnék a Red Bee-k nél! nincs akkora ph esés egy kikapcsolt intervallumban hogy az befolyásolná öket! persze ha leesik a ph valami miatt az már ártalmas! sokkal nagyobb gondot okoz náluk a stresz Baktérium intolerancia, és a nem megfelelő táplálék, mérgezés! Persze ez csak az én tapasztalatom! ahány ház annyi szokás! ;)
szép hétvégét!
 
Ez a szelektálás egy érdekes dolog! persze szép szép, de nem oda való!

Tudom én, csak ilyenkor az ember szíve szakad meg. Ha bent hagyom nem sokára a fele állomány hasa fehér lesz, ha meg kiszedem, akkor meg feláldozom szegényt a maximalizmus oltárán.
És hát végülis nem tenyésztő vagyok én. Így véghül is megengedhetném magfamnak, hogy a saját szempontjaim alapján döntsek. :)
Látom te is épp erről a témáról értekezel a saját naplódban. Igaz a PRL-eknél azért ez egy sokkal keményebb játék... ;)
Én annyira az elején vagyok a velük való ismerkedésnek (ne felejtsük, ma van a 2. napom), hogy még azt se kérdeztem meg Évitől, hogy milyen PRL-jei vannak.
Első körben örülök, ha egyáltalán hosszú távon életben tudom őket tartani.

A ph miatt meg nem aggódnék a Red Bee-k nél! nincs akkora ph esés egy kikapcsolt intervallumban hogy az befolyásolná öket! persze ha leesik a ph valami miatt az már ártalmas!

Hát nem tudom...
Eddig reggel nyolc és este 8 között ment a CO2. Éjjel meg szerintem kiürült a vízből.
Ilyen beállítás mellet nem merttem beengedni őket.
Viszont egyelőre az akváriumvezérlőm nem tud olyan beállítást, hogy nappal megy, éjjel meg többször rákapcsol, ahogy évinél megy.
Idő vezérelt kimenetet jelenleg úgy tudok állítrani, hogy vagy x:y:z-a:b:c, vagy úgy hogy x*y percre bekapcsoil nap közben.
Én most a másodikat tartottam első körben biztonságosnak. így lett ebből 12x30 perc.
De persze lehet ezen programozni, meg hosszabb távon a mágnesszelep is kivehető a történetből.
Lehet egy kicsit túl óvatos vagyok még ezen a téren, de nem akartam ma reggel arra ébredni, hogy a Sakuráknak új kajája van...

okkal nagyobb gondot okoz náluk a stresz Baktérium intolerancia, és a nem megfelelő táplálék, mérgezés! Persze ez csak az én tapasztalatom! ahány ház annyi szokás! ;)

No igen. Tudom hogy ezer olyan dolog lehet, amire mnég csak nem is gondolok, főleg, hogy ez egy társas akvárium.
De azért próbálkozni talán így is lehet a lehető legoptimálisabb feltételeket fenntartani nekik.
A cél most még csak az ismerkedés, de már most is minden tapasztalati dolgot köszönettel fogadok! :)
 
Közben egy kis érdekesség:
A két középen lévő két hajtás ua. a faj, ugyanazon fény, tápozás, és CO2 mellett, ugyanazon a helyen, sőt még a szárhosszuk is kb. ua.
Mégis csak az egyiken van Photoshop... 😛
1613214069230.png
Ez meg itt az Orange Juice. Egy hete van az akváriumban. Színe ugyan még nincs, de már kezdi összeszedni magát. 👍
1613214771369.png
 
Ez igy van rendjén ,ahogy ezt leírtad!!
Én nem vagyok tenyésztő, csak elragadtak a Prl-ek! több akváriumot nem is tervezek! az már túl nagy szabadidő veszteség lenne. bőven elég 3 Akvárium!

Mivel látom hogy van bőségessen növényzet a co2 optimális vízfelszín áramlásnál nem szabadna eltávozzon sztem a vízből!

Nálam ,ha túl nagy a felszíni mozgás Pl. 60p ,Ada p4 lily pipe 12/16, lehet a szúrésem túl erős 2426 1050 L/Ó, 16/22 es csövezés 2 szívó ág. a nyomó oldalt vissza kellet tegyem Popy üvegre 16/22 mert akkora felszini áramlást csinált a lily hogy reggelre kék volt a co2 reagens, most sötét zöld estére halványodik! persze nem nyomatom ezerrel a Co2-öt,
Ezt tapasztaltam a 120p nél is igaz ott kettő szűrő dolgozik, de ott más a történet!

Ez az én pár éves tapasztalatom, nem kell igaz legyen, de nálam ez volt a helyzet!

Béke! :)
 
Én nem vagyok tenyésztő, csak elragadtak a Prl-ek!

Elnézve őket, teljesen megértem. Engem az is kilóra megvesz, amit te kidobálsz... :p

Mivel látom hogy van bőségessen növényzet a co2 optimális vízfelszín áramlásnál nem szabadna eltávozzon sztem a vízből!

90 literbe nálam is 1050l/h szűrés van, és nem popy-n, szóval elég gyorsan távozik a CO2 szerintem, de majd valahogy óvatosban kimérem, hogy mennyire.

most sötét zöld estére halványodik!

Tehát akkor nálad nappal éppen csak pötyög, éjjel meg egyáltalán nem is megy? Ez nekem is szimpibb lenne, mert a napi 24 csattanás lehet hosszabb távon sok lesz. ;)
Köszi a segítséget!
 
Back
Oldal tetejére