• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Planted planet without plan (ted et)

Még nem mondom, hogy a. vagy b. vagy c. megoldás a jó, mert én sem tudom. Amit látok, hogy régebben mindenki itthon és külföldön is az EI tápozást nyomatta. Én megmondom öszíntén az utóbbi években nem figyeltem a trendeket, csak azt látom, hogy a GA-ban és neves külföldi scapereknél is kivétel nélkül led lámpát használnak és brutál színorgia van. A leddel én is léptem, jött is a nagyobb kontraszt, de a brutál színek egyáltalán nem. Most, hogy beszéltem a GA-ban Viktorral felnyílt a szemem. Azóta körülnéztem a neten és kiderült, hogy lassan már senki sem használja az EI tápozást, hanem mindenki átállt a Lean(vékony) tápozásra. Például tegnap este néztem egy Filipe Oliveira videót és ő is vékony tápozást használ, sőt nagyon vékonyat. Sőt elmondása szerint iszonyat keveset. Az akváriuma ennek ellenére szép, egészséges, van bene vörös és még lassan is nő.
Én úgy gondolom a köztes út is működhet, de lehet még több buktató van benne, mint az eddig megismert két szélsőséges módszerben. Ezen azért érdemes lenne elgondolkodnod. Szerintem nézz utánna te is a vékony tápozásnak és csak utána dönts.

Na akkor csak hogy megnyugodj, ha te lemaradtál erről a trendről, akkor én meg még csak a kanyarban sem vagyok. 😁
Mert bár pár dologban tudattalanul is már voltak össze nem foglalt tapasztalataim, főként az előző akváriumban, de magáról a trendről még csak nem is hallottam.
Szóval köszönöm, hogy felhívtad rá a figyelmemet!
A Videóban (amellett hogy jó kis Twinstar és Seachem reklám 😛) szerintem nagyon jól összefoglalja Filipe ezt, a saját jó és rossz tapasztalatán keresztül, sőt volt olyan is ami még a te általad leírtak után is fordítva tűnt logikusnak. Gondolok itt a Nitrát bevitelre. Mert alapvetően én azt gondoltam volna, hogy minden nap egy kis nitrátot adagolok a vízbe, hogy az folyamatosan alacsony szinten maradjon, sőt tegnap már elő is halásztam hozzá a pumpát.
Viszont ő azt mondja, hogy vízcserekor (vagy max kétszer egy héten) ad egy kevés Nitrátot, és utána egy hétig stoppolja a növényeket.
Bevallom, nekem ez furcsa, mert azt gondolnám, hogy szerencsétlenek ilyenkor szenvedni kezdenek, főleg azok a növények amik nem jeleskednek a gyors tápanyag felvételben, ezért a Stem-ek elszívják előlük a tápanyagot. Szóval még az is lehet, hogy ez az egész kifejezetten csak stemeknél, vagy csak egyes stemeknél működik, ha figyel rá az ember, hogy milyen növényekkel rakja össze. (bár ahogy nézem, az ő akvájában is van Microsorum és Pinnatifida...)
De akkor a video alapján összefoglalva:
- 5-10ppm maximum nitrát
- egy picike vas hetente, két hetente adagolva
- megfelelő mennyiségű CO2
- erős fény (lehetőleg Twinstar 😁)
- 7-8 óra világítás (erről meg írtam, hogy ez nálam eddig 4-5 volt eddig)
- gyökértáp tabletta, hogy a növények ne adják fel teljesen
- szűrő takarítás
Filipe egyébként így csinálja:

Engedjétek meg, hogy csekély tapasztalatomat megosszam Veletek.
Már jó ideje a Colombo FGP tápot használom, és az valahol félúton van. (Korábba kipróbáltam az ML, TF, TMC, SC tápokat.)
Talán a Vízalatti Füvészkert adja vissza, hogy amikor még csak Aquario zselés CO2, volt akkoris szép színeket csalt ki a növényekből.
A Rotla m. mini
View attachment 101371
Mellette a Rotala magenta néven indult, majd R. narancslé néven befutott növény, ekkor már nagynyomású mellett:
View attachment 101372
És mindez inert (szűrőhomok) aljzatban. Persze a kövekező setupok már táptalajjal készülnek.

Nem tudom, hogy az általad említett táp mennyire erre a szisztémára van kitalálva. Sajnos nem ismerem.
Illetve nem tudom, hogy a szűrőhomok alatt mit használsz.
De azt gondolom az ADA és a Seachem rendszere mindenképpen ez az irányvonal.
De itt most nem is arról beszélünk, hogy ez az egyetlen jó tápozási rendszer van, kinek a papné... 😁
 
Az S nem Suit akart lenni. Hanem a PS természetesen Planting Solution :)

Na az meg még jellenzőbb rám. 😛
Ha megnézed az első kép tetejét, látszik, hogy úgy borítottam be a talajt, hogy előtte se a HC-t, se a Minit nem szedtem ki... :rolleyes:
De hát tessék megdolgozni a fényért! 😁
Amúgy meg a garnélák ha jól emlékszem éppen tőled vannak... ;)

Szerk.:
Azt hiszem pihennem kellene. Úgy olvastam, hogy Planning Solution, közben te meg Planting-ot írtál. De végül is így is jó... 😁
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!

Ma szűrőtakarítást tartottam, amit mindig beírok a naplóba, hogy meg tudjam nézni mennyire időszerű már...
(amúgy @eMZé szűrőre felírós ötlete sem rossz, vagy akár be is írhatnám emlékeztetőbe, de hát a megszokás ugye)
Viszont most úgy gondoltam, hogy kivételesen dokumentálom is, hátha segítek olyanoknak, akik nem tudják, hogyan is kezdjenek hozzá:
(előre bocsátom, nem csak így lehet szűrőt takarítani, csak én így szoktam

1. Elpakolok a kádról, és előkészítem a hozzávalókat, mert sokkal gyorsabban tudok haladni, ha minden kéznél van:
1612633676699.png1612633689760.png
1612633707809.png1612633727951.png
- két vödör, az egyikben akvárium víz (valójában egy is elég)
- feleségemtől lenyúlt tésztaszűrő
- RO víz a szűrő újra töltéséhez (de erre is jó a leeresztett akváriumvíz)
- egy tálca
- két perlonvatta (egy is elég)
- EHEIM szilikon spray
- Cső tisztító kefe készlet (amelyen a nagyobb kefe jóval nagyobb, mint a 17-es tisztító kefe, a kisebb meg 14-es)
- Seachem Purigen befőtt 😁 (azaz regenerált Seachem Purigen RO vízben eltéve, időnként ezen amúgy cserélem a vizet)
- ültető csipesz, vagy bármi kicsi L alakú tárgy amivel majd gyorsan, és sérülésmentesen ki tudom venni a rotort
- háztartási Hypo

No ha ez mind megvan, akkor leállítom a szűrőt, elzárom az adapter csapjait, és már jöhet is ki a szűrő a fürdőszobába.
Ezúttal egyébként a csöveket, és be- kifolyót is tisztítottam, de ez nem feltétlenül jár együtt.
Ha valamiért nincs kedvem, időm, ezt a kettőt lehet külön is csinálni.
Ilyenkor érdemes valamit az adapter alá helyezni, hogy ha véletlenül eresztene a csap ne legyen tiszta víz a szekrény belseje, amire a szűrő takarításával végzünk
Ha a szűrót már kicipeltük a fürdőkádba, akkor az adaptert megemelve a ki és befolyó is kiemelhető annyira a vízből, hogy magán az adapteren keresztül leengedhető legyen a csövekben lévő minimális mennyiségű víz.
Aztán a csövek leszedhetőek a ki és befolyóról.
Itt is egy ötlet! Ha a csövek végét négy helyen függőlegesen 2-3 mm hosszan bevágod, és így illeszted bele az üvegeket, úgy azok kiszedésekor azokat mozgatva majd könnyebben kijönnek, szóval nem kell erőből húzni, és így elkerülhető az esetleges törés... ;)
 
Utoljára módosított:
1612635430522.png1612635445192.png
1612635458100.png1612635470673.png
A szűrő fejét félreteszem a mosdóba, arra majd később lesz csak szükségem.
Kiszedem a purigent, a lezáró rácsot, és a használt perlonvattákat, és ezeket csak berakom a kádba a szűrővödör mellé.
A szűrőkosarakat egyesével kiszedem, és jó alaposan 8-10x átöblítem azokat az akváriumvízes vödörbe.
Az akváriumvíz előnye, hogy a lehető legkevesebb baktériumot nyírom ki a szűrőanyag öblítése közben, de azért ezt nem mindenki bonyolítja ennyire túl.
Valaki csak egyszerűen lecsapatja őket a zuhanyzóval, mint pl. @keszalvo . Állítólag így is marad bőven elég szűrőbaktérium.
A tálca itt leli meg első szereplési lehetőségét, mert erre tornyozzuk fel a szűrőből kiszedett leöblített szűrőanyagot.
 
1612636235413.png1612636248540.png
1612636281511.png1612636293180.png
Nekem még két szivacs is van a szűrő ülepítő részében, mert meggyőződésem, hogy a turbolencia képzésével, és akadályként segíti az ülepítésben,
illetve a nagyobb darabok felfogásában, ezért én azokat is kinyomkodom a vízes vödörben.
Ezt követően a szűrővödör matériával teli vízét a tésztaszűrőn keresztül beleöntöm az üres vödörbe.
A tésztaszűrőnek az a szerepe, hogy felfogja az esetlegesen szűrőbe került garnélákat.
Ha nézuitekj a képeket, nálam volt is jó néhány a szűrőben. Őket gyorsan vissza is tessékelem egyszerűen az akvárium felett megfordítva a szűrőt, és megkopogtatva annak tetejét.
Nem túl barátságos módszer, de még mindig kíméletesebb, mint kiönteni szegényeket a WC-be. :rolleyes:
Ezt követően egyszerűen zuhannyal kiöblítem a vödröt, és mehet minden vissza a helyére...
Itt egy ötlet: Ha nincs két vödröd, akkor ugyanezt egy vödörrel is meg lehet csinálni úgy hogy a vízes vödörbe teszed a tésztaszűrőt.
Hogy én miért nem így teszem, mindjárt írom...
 
1612637309171.png1612637321085.png
1612637334196.png1612637347899.png
A szivacsok behelyezésekor figyelek arra, hogy azokon a furat a szűrőkosarakéval megegyező módon álljon.
Így látja el legjobban a feladatát.
A kosaraknál pedig minden egyes gumi tömítést kifordítok és befújok szilikon spray-el. Ez segít megelőzni a gumi öregedését.
(természetesen kézben csinálom, csak most a mobil miatt le kellett tennem.)
Az utolsó szűrőkosár után behelyezem az új perlonvattákat, a lezáró rácsot, és a vödröt újra feltöltöm vízzel.
Ezt csővel szoktam végezni, de most, mivel csak kb. 10 liter víz volt a kannában, egyszerűen beöntöttem.
Már akkora baj nincs, mert a szűrőbacik ismét víz alatt vannak, de azért tudom mozgó vízben érzik igazán jól magukat, szóval továbbra sem lazsálok...
 
Utoljára módosított:
View attachment 101488View attachment 101489
View attachment 101490View attachment 101491
A szivacsok behelyezésekor figyelek arra, hogy azokon a furat a szűrőkosarakéval megegyező módon álljon.
Így látja el legjobban a feladatát.
A kosaraknál pedig minden egyes gumi tömítést kifordítok és befújok szilikon spray-el. Ez segít megelőzni a gumi öregedését.
(természetesen kézben csinálom, csak most a mobil miatt le kellett tennem.)
Az utolső szűrőkosár után behelyezem az új perlonvattákat, a lezáró rácsot, és a vödröt újra feltöltöm vízzel.
Ezt csővel szoktam végezni, de most, mivel csak kb. 10 liter víz volt a kanában, egyszerűen beöntöttem.
Már akkora baj nincs, mert a szűrőbacik ismét víz alatt vannak, de azért tudom mozgó vízben érzik igazán jól magukat, szóval továbbra sem lazsálok...
Gratulálok, első osztályú oktató anyag!
 
1612638382999.png1612638393939.png
1612638802474.png1612638488692.png

1612638518581.png1612638888931.png

Nekiállok a fejet takarítani, amit már félreraktam a mosdóba.
Szétszedem a rotorházat, majd a rotort, melyet egy viszonylag erős mágnes tarta a helyén egy ültető csipesszel a lapátok alá nyúlva, kiemelem a rotorházból.
A nagyobbik kefével a rotorházat, és az összes furatot, köztük a keresztirányút is kitakarítom.
Ezt követően a rotort és annak alkatrészeit is letakarítom, majd a rotorház gumi tömítését is befújom szilikon spray-vel, és újra összeszerelem.
Tipp! A tengelyt érdemes óvatos mozdulattal a már helyén lévő rotorba csúsztatni, és a fedél rácsavarása előtt ellenőrízni, hogy teljesen helyére csúszott-e.
Ilyenkor tudjuk a fedéllel a legkönyebben eltörni, ha erre nem figyelünk, és nem mindenkinek van otthon egy pót rotor tengely...
A fej tömítését enyhén nedves papírtörlővel tisztára törlöm. Figyelek, hogy papírtörlőből se maradjon ott egy darab se, mert nem szeretném, ha eresztene majd a fej, és a vödör között a szűrő.
Afej tömítését is körbe fújom szilikon spray-vel.
A regenerált purigent berakom a szűrővödörbe úgy hogy az majd pontosan a rotor alatt legyen, így minden a szűrőből kiáramló víznek ezen keresztül kell távoznia.
Helyére teszem a fejet a szűrő kosarak levezető részével összekötő csövet is.
A szűrőfejet visszateszem a vödör tetejére. Óvatosan lenyomva ellenőrzöm, hogy a fej feszülés nélkül a helyére illeszkedik, és csak ezt követően! zárom le a karokat.
Ezzel a résszel készen is vagyok. Mehet(ne) vissza az akvárium alá...
 
Utoljára módosított:
1612639905216.png1612639962999.png
De most szűrőcsöveket is takarítok, így azokat veszem elő, és a szűrőcsöveket az adapteren hagyva, kefével jól kisuvickolom őket.
Az adapter felőli oldalt is kitakarítom, de csak óvatosan, nem beletolva a szűkítőbe, mert akkor nehéz lesz onnan kioperálni...
Akinek van csere csöve otthon, azt is teheti, hogy egyszerűen csak magát az adaptert takarítja ki, a csöveket meg lecseréli.
Én ezt nem látom próblémásnak. Mindössze az üvegekből van csere szettem, mert azokat sokkal egyszerűbb úgy takarítani, ha van rá időnk... (később)
Mielőtt a szűrőt újra összeszerelem, az adapter tömítéseit is befújom szilikonnal. Van ugyan itthon őót szett, de miért kockáztassak... ;)
Amikor a csövek már a szekrényen kívül vannak, és az adapter a helyén (nyitott állapotban!), akkor a kifolyót a helyére teszem, a befolyó szilikon csövét pedig egy üvegből feltöltöm a lehető legmagasabb szintig, úgy, hogy az a kifolyóból is kinyomja a lehető legtöbb levegőt. (a szűrőt óvatosan megdöntögetve elősegíthető, hogy a lehető legtöbb levegő már ilyenkor kijöjjön)
Összeszerelem a befolyót is, és készen is vagyunk.
Újabb tipp: Ha nem akarod, hogy túl sok levegő maradjon a befolyódban, és skimmeres befolyót használsz mint én, akkor a következőt teheted:
Fogj egy levegő csövet, és a végét hajtsd vissza kb, egy centit, majd így told bele a skimmer üveg csövének tetejébe.
A cső vége a befolyó kanyarulatához érve kipattan, így tolhatod tovább egészen a cső tetejéig.
Szívj ki belőle annyi levegőt amennyit csak tudsz! Az akvárium víze szinte teljesen képes feltölteni ilyenkor a csövet.
De ezt én inkább csak akkor alkalmazom, amikor csak befolyót, kifolyót cserélek. Most a szűrő sajnos amúgy is tele van levegővel, így nem ezen a mennyiségen fog múlni.
A szűrő bekapcsolása után érdemes azt kissé megmozgatni, majd a kifolyó csappal játszva szinte teljesen légteleníthető a szűrő.
Jó akinek van légtelenítő csapja, az ezt a részt feleslegesen olvasta el, de hát ugye nem minden szűrőn van ilyen... :p
 
Utoljára módosított:
1612641332990.png1612641366342.png
A gép forog, az alkotó pihen...
Az Ember Tragédiájában, de nem itt.
Nekem még van bőven mit csinálnom.
Először is, a purigent veszem ki a kádból, és a mosogatót vízzel többször újratöltve jól kimosom.
Minél tisztább, annál sikeresebb lesz a regenerálás, így ezen ne spóroljunk!
Tessék rendesen kinyomkodni!
Aztán megy a befőttes üvegbe, amit tele öntök Hypóval.
Egyelőre a tető nélkül lerakom valahova pihenni.
Majd egy nap múlva mosom ki először RO vízben, onnantól pedig a következő szűrő takarításig folyamatosan cserélem rajta a vízet, először még naponta, majd egyre ritkábban.
Két csere között már befőttként tárolom az akvárium szekrényben. :)
 
Utoljára módosított:
A tésztaszűrőnek az a szerepe, hogy felfogja az esetlegesen szűrőbe került garnélákat.
A tésztaszűrő zseniális ötlet! Köszi, hogy megint tanulhattam valamit. :)
Egy kérdés, a következő bevetésig a Puri-kompótba teszel-e SC Prime-ot? (Nem szoktam, de van, aki igen. Melyiket találod hatékonyabbnak?)
 
1612642016214.png1612642026143.png
1612642080066.png1612642099823.png
Ígértem, szót ejtek még arról, miét használok két vödröt, bár igazából egy is elég lenne.
No hát azért mert sajnálom a garnálákat.
Amikor ugyanis a szűrőkosarakat kiöblítem mindig kerül garnéla a takarítős vödörbe is a kosarakból.
Ezek az állatok a víz kiöntésekor, vagy a másik víz ráöntésekor mennének a csatornába... :(
Szóval miután kiürítem azt a vödröt, amibe a szűrővödör tartalmát öntöttem, a tésztaszűrőn ennek a vödörnek a tartalmát is átöntöm, az immár ismét üres másik vödörbe.
Ha nézitek, nem is volt hiába való az óvatoskodásom, volt még itt is garnéla.
És egy újabb tipp a részemről! Ha túl sok a növény darab a tésztaszűrőben, ami lehetetlenné tenné a garnélák kiszelektálását, akkor egyszerűen csak merítsd a szűrőt úgy a vízbe hogy a karimája a víz felett maradjon!
Lassan kezd el úgy mozgatni, ahogy a serpenyőben mozgatod az ételt.
A növények ki fognak ülni a hozzád közelebbi oldalra, míg a garnélák a szűrő aljában maradnak, amikorn kiveszed a vízből.
Szedd ki kézzel a növényeket, mielőtt a garnélákat az akváriumba borítod, és voila! :)
Nem maradt más mint rendet tenni magam után.
A tészta szűrőt kimosom a kiöntött vízben (ne pazaroljunk felkeslegesen!), kidobom a régi perlonokat, majd kimosom a kefét is.
A kádat, mosdót, mindig alaposan takarítsuk ki magunk után, hisz bár szeretjük az állatainkat, de nem szeretünk mindenben (mindenükben) velük együtt élni! 😁
 
Utoljára módosított:
Végtelennek tűnő szűrőtakarítási eljárásom végére értünk.
Ez így a fényképezésekkel együtt, 61 perc volt, de valójában, ha csak magamnak csinálom, akkor már kevesebb, mint egy fél óra az egész.
Ha csak szűrőt takarítunk, akkor meg egy bő negyed óra. (amikor kezdtem, az is egy óra volt magában, szóval ne kederedj el, ha először még több lesz)
Én ilyenkor még mindig locsolok egy minimális mennyiségű Stability-t a befolyóba, hogy a baktériumkultura gyorsabban regenerálódjon, de valójában csak azért mert van itthon.
Egy több éves szűrőnél, 1,5 éves akváriumnál, ez már nem oszt, nem szoroz sokat.
De akkor még pár szót az üvegek tísztításáról is:
1612643682745.png
Az üvegeket rövid idő alatt nehéz maradéktalanul megtisztítani, akár hogy is pucováljuk.
Ezért ha már igazán beleástátok magatokat az akvakertészetbe, és látjátok, hogy nem egy múló hóbort lesz, érdemes még egy szettet beszerezni.
Így akár pár perc alatt (akár minden vízcserekor) cserélhetitek őket, miközben a takarítással ráértek.
Én először gyorsan végighúzom bennük a keféket (erre ADA keféket használok, mert tényleg nagyon profik, még ha az áruk iszonyatosan borsos is)
Aztán berakom őket egy lavor meleg vízbe, és ebbe Hypot öntök. Több óra múlva, amikor már csak fehér por látszik az üvegeken kiveszem, és újra végigkefélem őket.

Tipp! Ha még nincs több szetted, akkor csináld így:
A szűrő takarítás első lépéseként áztasd be az üvegeket, és a végén vedd ki a fenti módon. Fél óra nem a világ, de meglátod, már így is egyszerűbb lesz takarítani az üvegeket, mint ha Hypos áztatás nélkül próbálod.
Persze az igazán precíz kollégák most hozzá tehetik, hogy ha minden héten takarítod az üveget, nem kell órákat áztatni, de hát én nem úgy szoktam na... :p
Köszönöm, hogy végigolvastad ezt a nem rövid olvasmányt! Ha maradt benned kérdés, ne szégyeld feltenni, ha tanácsod van, mit csinálhatnék jobban, vagy másként, ne szégyelld leíni! ;)
 
És egy újabb tipp a részemről! Ha túl sok a növény darab a tésztaszűrőben, ami lehetetlenné tenné a garnélák kiszelektálását, akkor egyszerűen csak merítsd a szűrőt úgy a vízbe hogy a karimája a víz felett maradjon!
Lassan kezd el úgy mozgatni, ahogy a serpenyőben mozgatod az ételt.
A növények ki fognak ülni a hozzád közelebbi oldalra, míg a garnélák a szűrő aljában maradnak, amikorn kiveszed a vízből.
Szedd ki kézzel a növényeket, mielőtt a garnélákat az akváriumba borítod, és voila!
Ezt bevetem, mert ma egy garnélám a karbantartó szűrőből a szemetesbe került. Én a kádba szoktam borítani mindent, de onnan szétválogatni nem egyszerű a bandát a növényektől.

jöhet is ki a szűrő a fürdőszobába
Amikor én így csinálom, akkor "csillogni" szokott a derekam. Azért az ADA ES-1200 + 8 liter víz együtt combos, szóval én egy vödörbe le szoktam engedni a víz egy részét a dupla csappal.
 
Egy kérdés, a következő bevetésig a Puri-kompótba teszel-e SC Prime-ot? (Nem szoktam, de van, aki igen. Melyiket találod hatékonyabbnak?)

Akik ajánlják a Prime-ot, nem véletlenül teszik.
Mert bár vízelőkészítőnek van kitalálva, de megköti (vagyis átalakítja) a vízben lévő klórt és kloramintz, így sokkal gyorsabbá teszi a Seachem Purigen klórtalanítását.
Szóval, ha van otthon, tegyél az áztató vízbe!
Nálam, lévén lágyvízezek, és nincs honnan nagy mennyiségű Amóniának felszabadulnia, már régen nincs itthon, szóval én lassan regenerálok... :)
 
Back
Oldal tetejére