• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Vágyak, illúziók és a valóság

Stewee

Tapasztalt kertész
Sziasztok Akvakertészek!

Akvárium indítás naplóm első bejegyzése.
Röviden, reggel mikor felkeltem az akvarisztika szó jelentését sem „ismertem”, de délután szembejött a neten egy gömbakvárium, és mint az isteni szikrára beindultak a fogaskerekek. Tök jó lenne ilyen vízi növényesnek gondoltam. De aztán tovább agyaltam, akkor már legyen rendes akvárium, de akkor már ne 60lityós. Megmértem a helyet ahova kigondoltam, és 80cm szekrény fér el, tehát akkor ~120literes kiszerelés megfelelő lesz.

Költség haszon elven a ráfordítható keretet szem elött tartva, a Facebook Storeon talátam is egyet a városban. 22.novemberbe megvettem, így utólag hiba volt. Az egész szettbe az akvárium szekrény ér valamit…..
Ez volt a gyengém, ha ezen egy 200literes vashordó lett volna akkor is elhomályosított volna a bútor. Akváriumból Dunát lehet rekeszteni, de akváriumi bútor ritka (ha van is a világ végén, vagy nagyon ramaty állapotban, vagy satupad jellegű, amit én szobába be nem teszek). Este volt elhoztam, majd 3 hétig csak állt, közben „terveztem” a kialakítását. A tulajtól kaptam „ajándékba” lol és ezt még ki is hangsúlyozták… az akváriumhoz egy meghalt szivattyút ami az akváriumba csüngött, be volt kötve a vezérléshez, meg egy szintén használhatatlan letört végű levegőztetőt…
A világítás bekapcsolása után jött a feketeleves szanaszét van karcolva az üveg.. Na ekkor gondolkoztam, hogy kidobom a fenébe az egész akváriumot…. próbaként vízzel feltöltöttem, úgy már nem volt olyan vészes. Egy kis világítás tuning , a gyári 2x18W T8 mellé még bekerült egy ledes cső plusz ledszalag. A tetőbe tettem az alulméretezett tápot. Hát rendesen fűt, lehet nyáron gondok lesznek még belőle….

Elkezdődött a vásárlás sok hasznos és kevés haszontalan dolog, és már messze a tervezett költsége felett voltam.

Vízmérés 21GH /27KH nagyszerű…. venni kell RO-szűrőt… Elérkezett az idő az indításra, kitaláltam a hardscapet, Mangove fák 2 hónapig áztatva/főzve, megvolt a 30kg kvarchomok, alaposan átmosva, tetején vékony bazalt réteg, kialakítva az akváriumi táj, feltöltve RO vízzel. Vízelőkészítés, bacikultúra és go! Teltek a napok, majd kíváncsiságból mértem vízkeménységet és PPM-et. A kezdeti 9PPm-es vizem szépen kúszott fel minden nap. Ajjaj itt valami baj van. Savteszttel megnéztem a kvarchomokot , és habzott mint az Omo. Szilikát áááá... Késöbbi problémákat megelőzendően inkább akkor leengedtem a vizet kilapátoltam a „sódert” kiszárítottam az akváriumot. De közbe már megrendeltem a növényeket is, úgyhogy most van egy kiszárított növényes akváriumom :). A kvarchomokot manado váltja, a gaz meg egy diszperzites vödörbe várja a restart 2-őt. Szóval 3 hónap alatt eljutottam oda, hogy egy rakat pénzt elkötöttem kurvasok időt beleöltem és van egy üres akváriumom. De persze már most is rengeteget tanultam ebből is.

Tudom, tudom az akvarisztika türelemjáték…..
 
Nnna, akkor üdv a növényfejek közt. 🙂
A bemutatkozó motivációs levél: 👍
Beszéljünk arról ami már van, hogy tudjunk hasznosan segíteni. Tehát :
Van RO. 👍
Üveg: 120liter. Szélesség, mélység, magasság?
Szűrő típus? Külső, belső, akasztós...?
Világítás? 🤔 az jó, hogy van, de javaslom mindenféle bevásárlás előtt a lámpás topicoc átnézegetését.
Növények tápozása? (terv)
Élőlények…? (terv)
Szépen jönnek majd a javaslatok, ahogy számunkra is körvonalazódik az elképzelésed, amit persze alakíthatunk közösen, ha valamiben elakadsz. És ha még nem tetted, olvasgass az aktív, vagy a régebbi lezárt naplókból! Sokat lehet a tudásból felcsippenteni. 😉Hajrá, sok sikert és zöldüljön! (nem csak algától🤣)
 
Nnna, akkor üdv a növényfejek közt. 🙂
A bemutatkozó motivációs levél: 👍
Beszéljünk arról ami már van, hogy tudjunk hasznosan segíteni. Tehát :
Van RO. 👍
Üveg: 120liter. Szélesség, mélység, magasság?
Szűrő típus? Külső, belső, akasztós...?
Világítás? 🤔 az jó, hogy van, de javaslom mindenféle bevásárlás előtt a lámpás topicoc átnézegetését.
Növények tápozása? (terv)
Élőlények…? (terv)
Szépen jönnek majd a javaslatok, ahogy számunkra is körvonalazódik az elképzelésed, amit persze alakíthatunk közösen, ha valamiben elakadsz. És ha még nem tetted, olvasgass az aktív, vagy a régebbi lezárt naplókból! Sokat lehet a tudásból felcsippenteni. 😉Hajrá, sok sikert és zöldüljön! (nem csak algától🤣)
Köszönöm, a biztatást. és a jó tanácsokat!🙏
 
Akvárium paraméterek:

~120 liter 80x35x45

Visszasózott Ro víz a KH/GH-nak nem tudom mennyi lenne az ideális? GH/KH 4/2 ??
Bár elején valamennyit biztos keményedni fog a víz.

Talaj:JBL manado (barna alulra -fekete felülre ) 6-7cm vastagon

A szűrő egy bluwave 05 belső szűrő „tuning” 650l/h motorral. Külső szűrő nem opció. A tetőkialakítás miatt sem lehet becsövezni, illetve a hálószobába van az akvárium, és a külső szűrő zajszennyezését az asszony se tolerálná.

Világítás az nem túl izmos kb 0,4W-0,5/ liter lehet

gyári 2x18W T8 cső

+13Wattos (felvett teljesítmény) leged fénycső

+7W plusz led szalag (ez az akvárium jobb oldalába került, mert a fa leárnyékolta az a részt)
LbuwWmw.jpg

Élőlény: 12-15db neon + 10 garnéla meg 2-4db csiga bár elég sok negatívum van a csigákról itt a fórumon, ezen még gondolkozom.
Növények:
Anubias,
Rotala rotundifolia
Cryptocoryne wendtii
Myriophyllum 'Guyana'
Cryptocoryne parva
Nymphoides sp. Taiwan
Ludwigia sp. Super Red

A tápozás a legnagyobb kérdőjel számomra? Menyi legyen indulásnak, mennyi legyen későbbiekben, heti 1xvagy2x tápozás vagy napi?
 
Utoljára módosított:
A hardscapet teraszos megoldással akarom megoldani, mivel a Manadoval dombot nem lehet készíteni. A szika mögött feltöltöm egy bizonyos magasságban bazaltzuzalékkel, és ez alá akarok tenni valamit (kifliszacskó, pvc) amire teszem a táptalajt -hogy ne sülyedjen a bazaltközé- és ez lesz befedve manadóval. Ami tökéletes volna lehet kapni ezeket az alumínium ételes tálcákat amiket mindenféle formára lehet hajtogatni, csak az alumínium nem szerncsés a vízbe. Valakinek valami ötlete, esetleg valaki készítette már el így?!
 
Akvárium paraméterek:

~120 liter 80x35x45

Visszasózott Ro víz a KH/GH-nak nem tudom mennyi lenne az ideális? GH/KH 4/2 ??
Gh6-kh3. Ez alá ne menj. Keményebb lehet. Jómagam Gh10-Kh5 értékkel dolgozom, ami a Manado miatt, a néha elhanyagolt vízcsere miatt felcsúszik 12-6-ig.
Bár elején valamennyit biztos keményedni fog a víz.

A szűrő egy bluwave 05 belső szűrő „tuning” 650l/h motorral. Külső szűrő nem opció. A tetőkialakítás miatt sem lehet becsövezni, illetve a hálószobába van az akvárium, és a külső szűrő zajszennyezését az asszony se tolerálná.
A szűrő pumpa teljesítménye nem túl erős egy ekkora üveghez. Ha hajlandó vagy az üvegből lerekeszteni egy hátsó fali szűrőt, akkor elegendő növényezni. Persze nem mindenki elég DIY ehhez.
Világítás az nem túl izmos kb 0,4W-0,5/ liter lehet

gyári 2x18W T8 cső

+13Wattos (felvett teljesítmény) leged fénycső

+7W plusz led szalag (ez az akvárium jobb oldalába került, mert a fa leárnyékolta az a részt)
View attachment 172972
Azt a világítást lehet nem erőltetném. A ledszalag így keresztben nem faja. A szalagok fajtája, színhőmérséklete számít. Lehet körülnéznék a helyedben a használt làmpás topicokban.
Élőlény: 12-15db neon + 10 garnéla meg 2-4db csiga bár elég sok negatívum van a csigákról itt a fórumon, ezen még gondolkozom.
Csak annyi van a csiguszokkal, hogy a kéretlen fajták gyorsan szaporodnak. Ha van gusztusod összeroppantva visszatenni, akkor extra fehérjeforrás a garniknak.
A tápozás a legnagyobb kérdőjel számomra? Menyi legyen indulásnak, mennyi legyen későbbiekben, heti 1xvagy2x tápozás vagy napi?
Low-techben a heti is megteszi. Legegyszerűbb a gyári ajánlás az üveg űrtartalmára leosztva. Aztán a növények úgyis irányt adnak pár hét után. 🙂
 
Érezem, hogy nem tökéletes a rendszer még így "feltuningoltan" is, messze van az elégségestől. A tanácsokat pedig köszönöm!!
 
A hardscapet készítettem ma. A terv az hogy lenne egy terasz, ezért ott minden emelve lesz. A terasz eleje megemelt kövek, mögötte lévő részt feltöltöm 3-4cm vastag apró bazalt zuzalékkal. Majd erre megy a táptalaj 1-2cm és a 4-5cm manado. Viszont ha a bazaltra rakom a táptalajt az szépen belefolyik. Ezért gondoltam, hogy folpakkal letakarom a bazaltot így nem tud a táptalaj elszivárogni közte. Csinálta már így valaki?!, vagy esetleg valami ötletet tudtok adni?
 
Igen. A szűrőimben azt használom perlonvatta helyett.
Csak a sima poliésztert használd. Van üvegszálas meg mindenféle pormegkötővelt kezelt is. Azok nem hiszem hogy akváriumba valók.
 
Holnap kezdem feltölteni a tartélyt RO vizzel. Szerintetek berakjam elötte a növényeket, vagy még hagyjam vödörbe? Mát egy hete áznak a gazok, mind jól van csak a Nymphoides sp. 'Taiwan' kezdi elengedni a szárait, és a vödör oldala tapintásra egy kicsit nyálkás.

 
Holnap kezdem feltölteni a tartélyt RO vizzel. Szerintetek berakjam elötte a növényeket, vagy még hagyjam vödörbe? Mát egy hete áznak a gazok, mind jól van csak a Nymphoides sp. 'Taiwan' kezdi elengedni a szárait, és a vödör oldala tapintásra egy kicsit nyálkás.

Nincs mire várni. Ha megnézed a G.A. videókat, a növényeket az éppen nedves talajba ültetik, és utána töltik fel.
 
Tegnap végre feltöltődött 95%-ra a tartály és beindult a technika is. Reggelre már láttam lakót is, egy szép 2-3mm hajszálvékony féregmozgású állatka snakelt, de nem bírtam elkapni.
A 2db mini mikrosorum az túl nagy lett azt elpasszolnám valakinek. Az anubiast még le kell horgonyoznom, Még egy kis kövezés lesz hátul, de szinte a "táj" 90%. Tápozást indítsam már?!, és szerintetek csak ennyi növényhez miből mennyit tegyek bele?

P7VayKA.jpg
 
Igen mind a 2 növény alatt van táptalaj. Ahol a microsorum van ott is, de ugye azt nem kell ültetni. Nemtudom hogy az gond-e, ha ott a táptalaj "nincs kihasználva" ?
Ha kellő vastagságú a fedőtalaj, akkor nem.🤔 Mivel azt írtuk már egy páran, hogy gazt bele még, így azt mondom gáz. 2 tő növény miatt csak pocséklás. Arra 2 tápkapszula is elég lett volna. Tessék rendesen beültetni! 🙂
 
Back
Oldal tetejére