• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Planted planet without plan (ted et)

Szia!

Köszönöm a választ, és értékelem a segítő szándékot, de igazából a kérdésem nem arra vonatkozott volna, hogy a fenti három jól mutat-e együtt. :p
Hanem hogy olyanok tapasztalata szerint, akik már tartották együtt őket, van e lényegi különbség a Yai-Yao, és a HRA illetve a Rotundifolia és az Orange Juice között. Nekem a fellelhető videok, és képek alapkán inkább új megnevezésnek, vagy maximum kis eltérésű alfajnak tűnnek, mint külön megjelenésű típusnak, de ezt biztosn csak akkor tudnám eldönteni, ha látnék egy képet két-két ugyanazon akváriumban nevelkedett növényről. Az Ukaps-on is felmerült egyébként már ez a kérdés, de ott sem érkezett egyértelmű válasz még, csak hogy a Rotundifólia talán egyenesebben nő, és spontánabban ágazik el magától, mint az Orange Juice... :D
Sajna a GA-ban már elbontották azt az akváriumot, amit Felipe rendezett be. Ha emlékezetem nem csal, akkor volt a fenti növények hazai első "nyilvános fellépése" a WS-on.
Szerintem @viktorlantos @danyi03 & Tsai sokkal konkrétabb választ tudnak majd adni.
 
Sziasztok!

Valahogy akaratlanul is azon kapom magam, hogy kész Rota-Land lett az akvárium.
Van már benne
- HRA Vietnam
- Green
- Rotundifolia
- Wallichii
- Macandra Green
- és az egy hete a GA-ból hozott Macandra Mini Red is növekedésnek indult hátul
Ha viszont már így alakult, akkor felmerült bennem a kérdés, hogy vajon a Yao Yai, és Orange Juice tudna-e még érdemben színt hozzáadni az akváriumhoz?
A képek alapján előzőt a HRA-hoz, utóbbit a Rotundifóliához hasonlítanám, de szívesen meghallgatnám olyanok véleményét, aki a fentiek közül valamelyikkel már tartotta őket együtt, és valósan látta a különbséget, esetleg annak hiányát... :p
No persze, ha érdemes is, az egy másik kérdés, hogy hova, de egyszerre egy lépés. :)
Előre is köszönöm!

Szia!

Köszönöm a választ, és értékelem a segítő szándékot, de igazából a kérdésem nem arra vonatkozott volna, hogy a fenti három jól mutat-e együtt. :p
Hanem hogy olyanok tapasztalata szerint, akik már tartották együtt őket, van e lényegi különbség a Yai-Yao, és a HRA illetve a Rotundifolia és az Orange Juice között. Nekem a fellelhető videok, és képek alapkán inkább új megnevezésnek, vagy maximum kis eltérésű alfajnak tűnnek, mint külön megjelenésű típusnak, de ezt biztosn csak akkor tudnám eldönteni, ha látnék egy képet két-két ugyanazon akváriumban nevelkedett növényről. Az Ukaps-on is felmerült egyébként már ez a kérdés, de ott sem érkezett egyértelmű válasz még, csak hogy a Rotundifólia talán egyenesebben nő, és spontánabban ágazik el magától, mint az Orange Juice... :D

Sziasztok!

Nem szokásom, de ezuttal kivételesen idézném saját kérdésemet, remélve, hogy valaki tartott már együtt a fenti növényekből, és van tapasztalata a színek, illetve a növények eltéréseit illetően... :rolleyes:
Előre is köszönöm!
 
Sziasztok!

Mivel sajnos a rotalák együtttartásában tapasztalt kertészek távol maradtak az elmúlt napokban a naplómtól, úgy határoztam magam járok a dolgok után.
@Keinrath Adrian hozzászólása alapján holnap el is látogatok a GA-ba, és (ha lesz) elhozok egy pohár Orange Juice-t. 😛
Aztán majd megosztom veletek a tapasztalatokat, hogy többet senkinek ne lehessen kérdéses, hova tegye ezeket a növényeket egymáshoz képest.
A Yao Yai-n hozzászólás, a HRA-hoz való igen szoros hasonlóság és főleg helyhiány miatt gondolkodok még...

Közben ha már napló:
Ahogy már írtam, a Ruby Tetrák több, mint egy éve folyamatosan ignorálják az etetési kisérleteimet, bármivel is próbélkozom.
És miközben a napi etetésnek köszönhetően a Galaxyk, sőt a Sziámik is kövérre zabálják magukat, addig ők csak az aljzatot sasolják.
Most, igaz a távolság miatt elég rossz minőségű felvételen, de sikerült megörökítenem, miért is.
A bébi garnéla mindennél finomabb: :eek:
1611772877988.png
Azért a Sakurák szaporaságának hála ennek nem sok jele van az akváriumban. Soha nem etetem külön a garnélákat, mégis:
1611772941243.png
 
Eskü, azt néztem a fotón, hogy a hátsó hal a nyelvét nyújtogatja éppen?😛
De hogy épp az exponálás pillanatában nyeli be a kis bébigarnit, az már nem semmi!

Köszi, hogy kinézed belőlem, de ennyire nem vagyok ám gyors. ;)
Vagy tucatszor megfogta, elengedte, amíg olyan amorf alakzattá paszírozta, szerencsétlent, amit már le tudott nyelni.
Ezalatt volt időm elmenni a mobilért, és olyan szögbe helyezni, hogy látszon is valami a képen, tekintve, hogy mindez a 45cm mély akvárium leghátsó 10 centijében történt.
 
Sziasztok!

Ahogy ígértem, hoztam egy Orange Juice-t a GA-ból, hogy megnézzem mi a különbség közte, és a "nem narancs dzsúz" Rotala Rotundifólia között.
1612004766395.png
Villlámkezű @ZaCK kollégának hála hozzá is jutottam egy igen szép 1,5mm szárvastagságú darabhoz.
Hát egyelőre az emers forma alapján csak annyi látszik, hjogy ő is a Rotundifolia (kerek levelű) család tagja, de reményeim szerint majd intenzív narancs színbe is vált, hogy az akváriumban se tévesszem össze az Original változattal. :)
Lévén cserepes növényként érkezett, most egy rövid ideig karanténba került a volt Wabi gömbjében, de reményeim szerint nem sokára már az akváriumban nevelgetheti az új submers leveleit... ;)
 
Sziasztok!

Ahogy ígértem, hoztam egy Orange Juice-t a GA-ból, hogy megnézzem mi a különbség közte, és a "nem narancs dzsúz" Rotala Rotundifólia között.
View attachment 101082
Villlámkezű @ZaCK kollégának hála hozzá is jutottam egy igen szép 1,5mm szárvastagságú darabhoz.
Hát egyelőre az emers forma alapján csak annyi látszik, hjogy ő is a Rotundifolia (kerek levelű) család tagja, de reményeim szerint majd intenzív narancs színbe is vált, hogy az akváriumban se tévesszem össze az Original változattal. :)
Lévén cserepes növényként érkezett, most egy rövid ideig karanténba került a volt Wabi gömbjében, de reményeim szerint nem sokára már az akváriumban nevelgetheti az új submers leveleit... ;)
Neveld at submers formara Fantaban. 🤪
 
Neveld at submers formara Fantaban. 🤪

Aztrán majd énekelhetik, hogy "We all live in a Yellow sub..." :ROFLMAO:
No ez igen hasznos tanács, mert a narancsfelvétel mellett mindjárt a CO2 és a garantált csigamentesség is biztosítva van.
Viszont jelenleg csak Coca és Pepsi van itthon.
Vajon a gondolatmenetedet követve, tudnék fekete tulipánt submersesíteni? 😛

Egyébként érdekes, hogy anno amikor öcsémtől (vissza)hoztam a Rotundifolia Originalt (kénytelen leszek mostantól így hívni), akkor róla is a mosdóban készült kép.
Csak ott nem emers, hanem nagyon sub-sub-submers formában jött...
1612009160866.png
 
Sziasztok!

Ma nyírás nap volt. Semmi különös, legfeljebb annyi, hogy a bal oldalt előlről kiszedtem a Rotundifoliát, hogy ne keveredjen a majdan bekerülő OJ-vel.
Ugyanakkor a legnagyobb Amano ez alkalommal közben folymatos hal(akarom mondani garnéla)pedikür kezelésben részesített.
Ahogy újra az akváriumba tettem a kezem, már neki is állt csipkedni, és amikor kivettem egészen a vízfelszinig követte.
Nem egyedi eset ez tudom, de már jó régen nem volt részem ilyen "kapcsolatban" az akvárium lakóival, szóval élveztem na. :)
1612123096272.png
És mielőtt valaki lecsapná a feldobott labdát, igen, tudom, hogy ez itt egy nöstény... 😁
Ugyanakkor sajnos a dimmeremmel valami baj történt. Igaz működik, de valamiért a max fényerő erősen lecsökkent.
Szóval most egyelőre közvetlenül kötöttem be a lámpát. Majd kiderítem mi a baj...
1612123768579.png
 
Az akvárium tápozásáról: (90l)

A lámpa cseréjéig heti egy alkalommal, azóta heti kétszer:
9ml Green Aqua Macro
9ml Green Aqua Micro
3ml saját készítésű KH2PO4 lötty @evavigh receptje alapján, de dupla töménységgel (250ml RO+7g KH2PO4)
Csak vízcserekor:
3ml Excelt az üveg és a talaj találkozásához locsolva a BGA megelőzése végett

Az emelt táp, és fény meg is tette a hatását. Minden színesedik az akváriumban.
Pl. ez a nászruhás Galaxy :p
(tudom frissen nyírt növények, meg mobilos kép, de :love:)

1612300514715.png

1612300905060.png
 
Ennyire sok táppal valószínűleg soha sem lesz vörös a növény. Viszont mérgezés az lehet. Saját tapasztalat. Én sem értettem, hogy miért nem működik, de most utánna néztem. Az EI rendszerű tápozás mellett minden nagyon gyorsan nő, de brutális vörösek sosem lesznek. Alga és karbantartás viszont bőséggel, ha nincs szerencséd. Vörös színekhez vékony tápozás szükséges. A vékony tápozásnál nem vagy alig adnak nitrogént és foszfátot folyékony formában. A talajba viszont rendszeresen, mert ott mindenképpen szükség van rá. Az eredmény lassabb növekedés és brutál vörösek. Én most kezdtem egy hete, szóval még nincs hatása a nagy akváriumban, de a kicsiben Seachem tápot használok ami közelebb áll a vékony tápozáshoz. Ott így néz ki a Macranda mini:
IMG_20210203_084454.jpg
 
Ennyire sok táppal valószínűleg soha sem lesz vörös a növény. Viszont mérgezés az lehet. Saját tapasztalat. Én sem értettem, hogy miért nem működik, de most utánna néztem. Az EI rendszerű tápozás mellett minden nagyon gyorsan nő, de brutális vörösek sosem lesznek. Alga és karbantartás viszont bőséggel, ha nincs szerencséd. Vörös színekhez vékony tápozás szükséges. A vékony tápozásnál nem vagy alig adnak nitrogént és foszfátot folyékony formában. A talajba viszont rendszeresen, mert ott mindenképpen szükség van rá. Az eredmény lassabb növekedés és brutál vörösek. Én most kezdtem egy hete, szóval még nincs hatása a nagy akváriumban, de a kicsiben Seachem tápot használok ami közelebb áll a vékony tápozáshoz. Ott így néz ki a Macranda mini:

Szia!

Szép a minid, és köszi a tanácsot! Valószínűleg igazad van. :)
Pont a napokban olvastam valahol, hogy a Nitrát megvonás az egyik titka a vörös növénynek. Persze csak annyira szabad (5mg/l környékén) alacsonyan tartani, hogy a hiánya ne okozzon hiány tűneteket, vagy algásodást.
A foszfátról viszont nem olvastam, nem is hallottam még. Abból valójában azért adagolok ennyit, mert ha nélküle ment a Green Aqua Micro-macro táp, akkor még negyed ekkora mennyiség micro-macro adagolásánál is sűrű vendék volt a pontalga. (igaz ugyan, hogy én Excelt pl. nem adagolok napi szinten, ami szintén visszafogná.)
Aztán tapasztalati úton, több akvárium alatt lassan kikisérletezve ez vált be...
De talán ebben is igazad van, mert ha az arány marad, és a mennyiség duplájára emelkedik, akkor az már magában hordozza a felhalmozódás veszélyét.
Valójában a legjobb az lenne, ha újra beüzemelném a táp adagholót, és enél alacsonyabb mennyiséget próbálnék napokra elosztva adagolni mindenből, hogy folyamatosan csak kis mennyiségben legyenek fellelhetőek a tápok a vízben a növények számára.
A Micro táp menniségét is csökkentenéd a jelenlegihez képest? Valójában ugye negyed ennyi táppal is elüzemelt az akva anno, de akkor kevesebb fény, CO2 is volt mellé.
Még pont veled értekeztünk róla, valahol régebben ebben a naplóban...
De hát pont azért cseréltem (többek között) lámpát, hogy színesebb növényzetem lehessen.
Az akvárium viszont már másfél éves. Szóval a táptalajban, Amazóniában lévő készletek szerintem már rég kimerültek. Azaz minimálisan is táptablettázni kellene, ha ellensúlyozni akarom a vízoszlopban csökkenő tápanyag mennyiségét. Van esetleg erre is favorítod? ;)
Köszönöm!
 
Ez az egész vékony tápozás még nekem is teljesen új. Eddig eszetlenül öntöttem a nagy akváriumba a GA tápokat, sőt adtam mellé Seachem Iront és Advancet. A kicsi akváriumba Seachem összes termékét, itt is többet, de arányaiban nem annyira, mint a nagyban - ezért is ilyen a Macranda. Persze totál szívás a nagy akvárium, ezért utána kérdeztem/olvastam. A kicsi akváriumban hétvégétől nem adagolok semmit sem, mert számításaim szerint így is túl sok minden van már a vízben. Jövő héttől sokkal kisebb adagok mennek és nem is mindenből, mert volt amit duplán, volt amit triplán adagoltam.
A nagy akváriumban múlt héten 4 napon keresztül végeztem reggel és este is 50-75% vízcseréket, hogy kinullázzam az előző adagokat. Számításom szerint 1% alá került az eredeti táp mennyisége. Szombattól megy az ADA tápozás szigorúan gyári mennyiségekkel + Carbo. Amin gondolkoztam, hogy talán a GA táppal is lehetne vékony tápozást csinálni. Microból a gyári mennyiség max felét adni és 0 macrot. Helyette csak káliumot por, vagy más gyártó folyékony változatát (pl: Seachem). Ezenkívül be kéne kapszulázni a talajt, mert ott nagy szükség van a nitrátra és a foszfátra is. Én később lehet megpróbálom, mert az ADA nem annyira pénztárca barát.
 
Amin gondolkoztam, hogy talán a GA táppal is lehetne vékony tápozást csinálni. Microból a gyári mennyiség max felét adni és 0 macrot. Helyette csak káliumot por, vagy más gyártó folyékony változatát (pl: Seachem). Ezenkívül be kéne kapszulázni a talajt, mert ott nagy szükség van a nitrátra és a foszfátra is. Én később lehet megpróbálom, mert az ADA nem annyira pénztárca barát.
Gyakorlatilag pont ugyanezt csinálom. Egy Green Aqua Macro tápot kevertem be, csak épp tizedannyi nitráttal (KNO3). Heti szinten így beviszek egy minimális 4-5pp nitrátot, kb 2-3ppm foszfátot és 14-15ppm Káliumot. Green Aqua Micro 2 naponta, csökkentett mennyiséggel. Még foszfátot adok külön, a friss talaj miatt. Ezen kívül friss táptalaj és agyon van talajtabizva az egész.
Pont ma írtam egy posztot az H'ra színének változásáról, nitrát 20ppm-ről 5 ppm-re:
https://akvakertesz.hu/threads/no-hardscape-no-problem-dutch-like.8495/page-5#post-506731
 
Ez az egész vékony tápozás még nekem is teljesen új. Eddig eszetlenül öntöttem a nagy akváriumba a GA tápokat, sőt adtam mellé Seachem Iront és Advancet. A kicsi akváriumba Seachem összes termékét, itt is többet, de arányaiban nem annyira, mint a nagyban - ezért is ilyen a Macranda. Persze totál szívás a nagy akvárium, ezért utána kérdeztem/olvastam. A kicsi akváriumban hétvégétől nem adagolok semmit sem, mert számításaim szerint így is túl sok minden van már a vízben. Jövő héttől sokkal kisebb adagok mennek és nem is mindenből, mert volt amit duplán, volt amit triplán adagoltam.
A nagy akváriumban múlt héten 4 napon keresztül végeztem reggel és este is 50-75% vízcseréket, hogy kinullázzam az előző adagokat. Számításom szerint 1% alá került az eredeti táp mennyisége. Szombattól megy az ADA tápozás szigorúan gyári mennyiségekkel + Carbo. Amin gondolkoztam, hogy talán a GA táppal is lehetne vékony tápozást csinálni. Microból a gyári mennyiség max felét adni és 0 macrot. Helyette csak káliumot por, vagy más gyártó folyékony változatát (pl: Seachem). Ezenkívül be kéne kapszulázni a talajt, mert ott nagy szükség van a nitrátra és a foszfátra is. Én később lehet megpróbálom, mert az ADA nem annyira pénztárca barát.

Az ADA rendszerét sokan dicsérik, és biztos nem véletlenül. Kitaláltak egy olyan komplett rendszert, ami a legtöbb féle növényzet mellett simán biztosítja az alga mentes üzemelést, ráadásul úgy hogy azok a növények, amiket meg nevelni akarunk, jól érzik magukat (A Seachem rendszerét egyáltalán nem ismerem, csak annyit amit a te volt naplódban olvastam róla). Persze meg is kérik az árát. De ha valaki kisérletezi kezd vele, hogy csak bizonyos részeket vesz ki belőle, akkor meg már megint ott van, hogy neki kell kitapasztalni működhet-e.
A GA tápjai úgy tudom kifejezetten az EI alapján lettek összeállítva, így bár nem tudom, hogy összetételükben mennyire térnek el pl. az ADA tápjaitól, de az biztos, hogy ha valaki ki akarja tapasztalni, akkor kvázi kezdhet mindent elölről. Nálam mondjuk ez azért nem gáz, mert az új lámpa miatt nagyjából úgy is itt állok.
De hát e mellett azért szeretnék egészséges akváriumot is, szóval kicsit fázok ezeket a tapasztalatokat magam megszerezni.
Amúgy én a lassú dolgok híve vagyok, így azt nem merném meglépni, amit te, hogy egyik napról a másikra kiszedem a tápanyagot a vízből, aztán megnézem mit reagálnak rá a növények, még tápváltás esetén se. :cool:
Az mindenesetre biztos, hogy ha a talaj tele van tápanyaggal, illetve még telített táptalaj is van alatta, akkor a vízoszlopban lévő tápanyag mennyiségétől függetlenül is vörösebbek lesznek (stem) a növények.
Mert pl. nálam a CH601 alatt az akvárium indításakor sokkal vörösebb volt a HRA, mint most.
1612377864644.png
De emlékszel például még erre a képre? Ez az előző akváriumom végnapjaiban készült, és pont te szóltál hozzá, hogy ilyen kompakt méreteket a visszafogott tápozás csinál. (ne felejsük ez egy 90l-es akvárium)
És nem csak méreteket. Szintén CH601 alatt így nézett ki a Macandra mini. De pl ott van mögötte a HRA narancs színben. Neki már kellett volna szerintem a talajban lévő (vagy éppen abból hiányzó tápanyag is)
1612379296516.png
Szóval, főként hogy nem csak tőled (tőletek) hallom először, ez biztos nem egy ördögtől való ötlet, viszont lehet, ebben az akváriumban, és ezekkel a tápokkal, én már csak lassan indulok el ebbe az irányba.
Ami biztos:
- csökkentem a foszfátot és a macrot
- a micro, és macro esetében áttérek a napi adagolásra (előbbinél még megálmodom hogy csökkentsek-e)
A talaj tablettát, meg a többit meg majd meglátjuk. Apró lépések... ;)
Még egyszer köszi a gondolat indítót!

Gyakorlatilag pont ugyanezt csinálom. Egy Green Aqua Macro tápot kevertem be, csak épp tizedannyi nitráttal (KNO3). Heti szinten így beviszek egy minimális 4-5pp nitrátot, kb 2-3ppm foszfátot és 14-15ppm Káliumot. Green Aqua Micro 2 naponta, csökkentett mennyiséggel. Még foszfátot adok külön, a friss talaj miatt. Ezen kívül friss táptalaj és agyon van talajtabizva az egész.
Pont ma írtam egy posztot az H'ra színének változásáról, nitrát 20ppm-ről 5 ppm-re:
https://akvakertesz.hu/threads/no-hardscape-no-problem-dutch-like.8495/page-5#post-506731

Fent írtam is, hogy az 5ppm körül tarott tápot kifejezetten ajánlják, egyes növények vörös színének érdekében, szóval az ő szempontjukból biztos jó az irány, de szerintem ez majdnem 0 közelébe is levihető, ha napi szinten adagol az ember, és az éhes stemmek egyből felszippantják az algák elől. De a ti friss táptalajos akváriumotok teljesen más kategória ám, a vékony tápozás szempontjából, mint egy másfél éves összeállítás. ;)
Ugyanakkor igen, ahogy fent is leírtam, alapvetően nekem is vannak már tapasztalataim ebben az irányban, még ha nem is direkt kísérlet eredményeképpen.
Szóval a fentieket nyugodtan írhattam volna akár a te hozzászólásodra is válaszul, és mindenképpen köszönöm az építő jellegű hozzászólást mindkettőtöknek, és meglátjuk hova jutunk majd... :)
 
Utoljára módosított:
A világítás vezérlés javításában még nem tudtam előre lépni, de miközben a fenti hozzászólást írtam, eszembe jutott, hogy anno (ki tudja miért), de építettem két csatornás relés világítás kapcsolást is a vezérlőbe. Ez párhuzamosan eddig is működött a dimmerrel, csak éppen nem kötöttem rá semmit. MOst viszont kapóra jött... 😁 Csak aztán nagy jó dolgomban el ne felejtsem a hibát... 😛
Közben a Jebaot, is előhalásztam, de ott meg a 4 kimenetből 3 már eleve nem működött. Csak zümmögött veszettül.
Már nem is emlékeztem, de lehet anno ezért tettem el... :unsure:
Most visztont nem voltam rest ránézni, Ha valakinek hasonló gondja akadna, ennek a videonak a görgő m,egfordítós tanácsa tényleg működik. És még a működő pumpa is halkabb lett... :)
A bekalibrálást viszont majd egy későbbi napra hagyom. Még egyébként is ki kell találni, hoyg mit is csináljon...
 
Szóval, főként hogy nem csak tőled (tőletek) hallom először, ez biztos nem egy ördögtől való ötlet, viszont lehet, ebben az akváriumban, és ezekkel a tápokkal, én már csak lassan indulok el ebbe az irányba.
Még nem mondom, hogy a. vagy b. vagy c. megoldás a jó, mert én sem tudom. Amit látok, hogy régebben mindenki itthon és külföldön is az EI tápozást nyomatta. Én megmondom öszíntén az utóbbi években nem figyeltem a trendeket, csak azt látom, hogy a GA-ban és neves külföldi scapereknél is kivétel nélkül led lámpát használnak és brutál színorgia van. A leddel én is léptem, jött is a nagyobb kontraszt, de a brutál színek egyáltalán nem. Most, hogy beszéltem a GA-ban Viktorral felnyílt a szemem. Azóta körülnéztem a neten és kiderült, hogy lassan már senki sem használja az EI tápozást, hanem mindenki átállt a Lean(vékony) tápozásra. Például tegnap este néztem egy Filipe Oliveira videót és ő is vékony tápozást használ, sőt nagyon vékonyat. Sőt elmondása szerint iszonyat keveset. Az akváriuma ennek ellenére szép, egészséges, van bene vörös és még lassan is nő.
Én úgy gondolom a köztes út is működhet, de lehet még több buktató van benne, mint az eddig megismert két szélsőséges módszerben. Ezen azért érdemes lenne elgondolkodnod. Szerintem nézz utánna te is a vékony tápozásnak és csak utána dönts.
 
Még nem mondom, hogy a. vagy b. vagy c. megoldás a jó, mert én sem tudom. Amit látok, hogy régebben mindenki itthon és külföldön is az EI tápozást nyomatta. Én megmondom öszíntén az utóbbi években nem figyeltem a trendeket, csak azt látom, hogy a GA-ban és neves külföldi scapereknél is kivétel nélkül led lámpát használnak és brutál színorgia van. A leddel én is léptem, jött is a nagyobb kontraszt, de a brutál színek egyáltalán nem. Most, hogy beszéltem a GA-ban Viktorral felnyílt a szemem. Azóta körülnéztem a neten és kiderült, hogy lassan már senki sem használja az EI tápozást, hanem mindenki átállt a Lean(vékony) tápozásra. Például tegnap este néztem egy Filipe Oliveira videót és ő is vékony tápozást használ, sőt nagyon vékonyat. Sőt elmondása szerint iszonyat keveset. Az akváriuma ennek ellenére szép, egészséges, van bene vörös és még lassan is nő.
Én úgy gondolom a köztes út is működhet, de lehet még több buktató van benne, mint az eddig megismert két szélsőséges módszerben. Ezen azért érdemes lenne elgondolkodnod. Szerintem nézz utánna te is a vékony tápozásnak és csak utána dönts.
Engedjétek meg, hogy csekély tapasztalatomat megosszam Veletek.
Már jó ideje a Colombo FGP tápot használom, és az valahol félúton van. (Korábba kipróbáltam az ML, TF, TMC, SC tápokat.)
Talán a Vízalatti Füvészkert adja vissza, hogy amikor még csak Aquario zselés CO2, volt akkoris szép színeket csalt ki a növényekből.
A Rotla m. mini
Rmm.jpg
Mellette a Rotala magenta néven indult, majd R. narancslé néven befutott növény, ekkor már nagynyomású mellett:
be6bb72d330d7021b3c0a721837eb26d.jpg
És mindez inert (szűrőhomok) aljzatban. Persze a kövekező setupok már táptalajjal készülnek.
 
Back
Oldal tetejére