• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Hal betegségek: Mi lehet a baja a halamnak?

Köszönöm, azért nem fogok mély depresszióba esni emiatt. csak kicsit elkeserít és feldühít. volt egy eset amikor szóltam egy üzletben, hogy kicsit sok (4-5) neon lebeg a felszínen. Az volt a válasz, hogy óránként hármat kiszed, tegnap jöttek Ázsiából...
Viszont vennék még halat, szóval írok valamelyik megfelelőbb topicba...
Amelyik boltban ilyet látsz, ott NEM SZABAD VÁSÁROLNI.
 
8 Zöldsávos törperazbóra (Boraras Brigittae) és 8 Kubotai törperazbóra (Microdevario kubotai) volt az induló csapat, a kubotaiak-ból már csak egy van meg (ebből egyet találtam meg megszáradva) :/
most hoztam 3+1 Gyűrűs bohóccsuka (Epiplatys Annulatus) -t, na itt a hím akit nemrég kiszáradva találtam meg...
 
8 Zöldsávos törperazbóra (Boraras Brigittae) és 8 Kubotai törperazbóra (Microdevario kubotai) volt az induló csapat, a kubotaiak-ból már csak egy van meg (ebből egyet találtam meg megszáradva) :/
most hoztam 3+1 Gyűrűs bohóccsuka (Epiplatys Annulatus) -t, na itt a hím akit nemrég kiszáradva találtam meg...
A Horn-Zsilinszky féle Akvarisztika azt írta anno, hogy trópusi halak esetében minden cmnyi halra kell legalább 1 liter víz. És ez a nagyon-nagyon kihegyezett maximum, ami egészséges. Nem hiszem, hogy ez sokat változott volna. @mmccannon Mary? Vélemény?
 
A Horn-Zsilinszky féle Akvarisztika azt írta anno, hogy trópusi halak esetében minden cmnyi halra kell legalább 1 liter víz. És ez a nagyon-nagyon kihegyezett maximum, ami egészséges. Nem hiszem, hogy ez sokat változott volna. @mmccannon Mary? Vélemény?
Ez az elmélet még áll, csak azóta nagyobb teret hódított a növényes akvarisztika. Tehát a dekorok és a növénymassza elvesz a vízből.
30 liter az bruttó, de ha telepakolod kövekkel, fákkal, és még egy dzsungelt is csinálsz, akkor a szabad úszótér igencsak leszűkül.
 
na de máig a mai kiugróval együtt 11 halam volt
Egy kicsit soknak tűnik. A bruttó 30 literes akváriumban lehet 20-22 l víz. Ha sok a dekoráció, akkor még kevesebb. Az 1 cm/l-es szabály nem tekinthető általánosnak. 1 db 10 cm-es hal nem egyenlő 10 db 1 cm-essel. Más körülmények is befolyásolják, mennyi halat bír el egy adott vízmennyiség: oxigéntartalom, bomlástermékek mennyisége, hőmérséklet, fényviszonyok stb. Szerintem 11 db 2-3 cm-es hallal túl van telepítve. Nem biztos, hogy emiatt ugrálnak ki, ez csak az egyik lehetőség.
Vannak félénk halak, melyek könnyen pánikba esnek. Az agresszió is okozhat stresszt. A bohóccsuka tudomásom szerint territoriális viselkedésű. Egy kistestű hal nem feltétlenül érzi jól magát kevés vízben.
A rendszeres kiugrálás azt jelzi, hogy valami nincs rendben. A pontos okot csak találgatni lehet. Ha nem akarsz nagyobb akváriumra váltani, takarással tudod megakadályozni a kiugrást. Az ilyesmit járulékos veszteségként elkönyvelni... (ezt inkább nem fejtem ki).
 
én vagyok az az ember aki egy fél tő növényt megsirat, szóval a járulékos veszteséget csak mint szomorúan elfogadandó opció dobtam be. közben probaltam átgondolni, és takarítás után szoktak eltünedezni a halak... szóval ott baszhatok el valamit, vagy túl rémisztően vakarom az üveget vagy nem tudom
Én nem a "benyúlkálásnál" keresném a hibát. Ha jól tudom, az Oto-k kicsit kényesnek számítanak, de pl. nálam karbantartáskor vidáman úszkálnak a kezem mellett, van, hogy egy Neocaridina rám akaszkodik...
Mondjuk itt 240 literről beszélünk...
Nálad leginkább a kisméretű üveg miatt történik szerintem is.
 
én vagyok az az ember aki egy fél tő növényt megsirat, szóval a járulékos veszteséget csak mint szomorúan elfogadandó opció dobtam be. közben probaltam átgondolni, és takarítás után szoktak eltünedezni a halak... szóval ott baszhatok el valamit, vagy túl rémisztően vakarom az üveget vagy nem tudom
Esetleg ha ilyenkor vizcsere is végbemegy, mely hatására az akvárium vizének paraméterei megváltoznak (úgy mint pl
hömérséklet, ph, gh, kh) akkor ugrándozhatnak emiatt a halak.

Ha csigák, garnélák is vannak a vizben, azok is hozzájárulnak a viz minoségének romlásához. Ha már korábban utaltak a túltelepitésre esetlegességére, akkor érdemes megjegyezni, hogy ezen alsobb rendü teremtményeket is bele kell számitani.

Nano akvariumba érdemes inkább csak egyetlen egy fajta halat betelepiteni.
 
én vagyok az az ember aki egy fél tő növényt megsirat, szóval a járulékos veszteséget csak mint szomorúan elfogadandó opció dobtam be. közben probaltam átgondolni, és takarítás után szoktak eltünedezni a halak... szóval ott baszhatok el valamit, vagy túl rémisztően vakarom az üveget vagy nem tudom
Ez a nyitott akvárium hátránya. Nagyon bosszantó. Teljesen hal függő. Közhelyeket lehet mondani, mint új halak/garnélák esetén érdemes csökkenteni a vízszintet az akvában pár napig. A beszoktatás ideje alatt hajlamosabbak ugrálni. De később is bármikor ugrálhatnak, szóval ez sem 100%-os megoldás. Az alacsonyabb vízszint meg nem túl szép látvány hosszabb távon. A másik közhely, hogy nem minden hal és garnéla szereti a másik társaságát. De az is meggondolandó tipp, hogy nem érdemes elkapkodni a "betelepítést". Persze, könnyű ezt mondani. Főleg, amikor a család piszkálja az embert. Hiszen a többségnek az akva az egyenlő a víziállatokkal. Azonnal azt akarja látni benne, nem a dekort és a növényeket. Pedig sokkal több időbe telhet, mire az akváriumban a halak és az garnélák (de még a csigák is ki tudnak szökni, ha nem tetszik nekik valami) abban tényleg otthon tudják érezni magukat. Ez nem csak a vízminőségen múlik, hanem minden máson is, ami növeli a biztonságérzetüket. Szóval megfontolandó, hogy előbb a növények lakják be az akváriumot :)
 
Sziasztok!
Szeretnék segítséget kérni. Bekerült az akváriumomba 6 darab Corydoras Pygmeus, a már meglévő négy mellé csapatkiegészítésnek. Félek velük hurcoltam be valamit. Pár napja tűnt fel hogy vakaróznak a halak, és mintha egy szürkés foltot láttam volna egyikükön. Mára piros lett, olyan mint egy nagy pattanás. Sikerült róla egész látható képet csinálnom. A viselkedése ettől eltekintve rendben van, eszik , úszkál a többiekkel. A többi halon semmi nem látszik, egyenlőre csak a Corykat érinti.Tudja valaki, mi lehet ez?
Előre is köszönöm!
 

Attachments

  • 20210902_131650.jpg
    20210902_131650.jpg
    329.5 KB · Megtekintések: 28
  • 20210902_131712.jpg
    20210902_131712.jpg
    280.4 KB · Megtekintések: 24
  • 20210902_131713.jpg
    20210902_131713.jpg
    285.4 KB · Megtekintések: 27
Sziasztok!
Szeretnék segítséget kérni. Bekerült az akváriumomba 6 darab Corydoras Pygmeus, a már meglévő négy mellé csapatkiegészítésnek. Félek velük hurcoltam be valamit. Pár napja tűnt fel hogy vakaróznak a halak, és mintha egy szürkés foltot láttam volna egyikükön. Mára piros lett, olyan mint egy nagy pattanás. Sikerült róla egész látható képet csinálnom. A viselkedése ettől eltekintve rendben van, eszik , úszkál a többiekkel. A többi halon semmi nem látszik, egyenlőre csak a Corykat érinti.Tudja valaki, mi lehet ez?
Előre is köszönöm!

Karanténnoztál?
Akklimatizáltad őket saját akvád vizéhez?
Az új halak vizéből öntöttél az akváriumba?
A már meglévő halak is dörgölőznek?
Mik a vízparaméterek?
 
Karanténnoztál?
Akklimatizáltad őket saját akvád vizéhez?
Az új halak vizéből öntöttél az akváriumba?
A már meglévő halak is dörgölőznek?
Mik a vízparaméterek?
Szia!
Sajnos karantenozni nem tudtam, velük egy hekyről érkezett egy csapat Blue dream akiket azonnal láttam hogy kezelnem kell, így ők kerültek a karantén akiba.
Akklimatizálásra kb 5-6 órát hagytam, először zacsistul, hogy átvegye a hőmérsékletet, aztán kis műanyag edénybe raktam őket, és fokozatosan adagoltam bele a saját aki vizéből. Amit kivettem belőle, azt nem raktam az akváriumba. Egy kis mennyiség azért mehetett bele a végén, amikor beengedtem őket, de csak nagyon kevés. 10 napja vannak nálam.
A meglévő halak, Otok, Galaxyk és Borarasok jól vannak, csak a Coryk dörgölőznek, de azt nem tudom megállapítani hogy csak az újak, vagy azok is akik eddig voltak.
Az akváruim adatai:
Mérete 60x30x45, 81l
Szűrés: OASE Biomaster 350
Hőmérséklet: 25 °c
Ph:6,8
Gh:7
Ammónia:<0.05
Nitrit: 0.025
Nitrát:1
 
Utoljára módosított:
Szia!
Sajnos karantenozni nem tudtam, velük egy hekyről érkezett egy csapat Blue dream akiket azonnal láttam hogy kezelnem kell, így ők kerültek a karantén akiba.
Szia!

Van egy alapszabály, ha boltban vásárol az emberfia: ha olyan halat látunk, ami nem makk egészséges, onnan nem vásárolunk. Ezzel csak Magadnak csinálsz gondot, mint a jelen helyzet is mutatja.
A Blue dreameket kezeled-e, ha igen, mivel? (Az erre adott válaszod segíthet a Cory-bibi megoldásában.)

Akklimatizálásra kb 5-6 órát hagytam, először zacsistul, hogy átvegye a hőmérsékletet, aztán kis műanyag edénybe raktam őket, és fokozatosan adagoltam bele a saját aki vizéből. Amit kivettem belőle, azt nem raktam az akváriumba. Egy kis mennyiség azért mehetett bele a végén, amikor beengedtem őket, de csak nagyon kevés. 10 napja vannak nálam.

Egy ősrégi akklimatizálási mód, ami hosszú évtizedek óta bevált, hogy veszel patikában egy infúziós szereléket.
1630661509083.png
unnamed.jpg
Az állatokat (méretüknek megfelelő) vödörbe helyezed a szállítóvízzel együtt. A kanül csatlakozót belógatod az akváriumba. Érdemes tapéta- vagy ruhacsipesszel odafogatni az akvárium oldalához, nehogy kiessen. míg a nyársat a vödör fölé lógatod, lehetőleg középre. Ezzel a cél a vízfelszín agitációja, ezzel is viszonylag szintentartjuk a víz oldott Oxigéntartalmát. Megszívod a nyárstű végét, és amikor már folyik a víz a nyárstűből, a cseppszabályozó görgővel beállítod a víz sebességét. Halaknál kb. 15-20 csepp/perc, garnéláknál 8-10 csepp/percet szoktam beállítani.
Amikor eltelt az akklimatizációs idő, akkor egy hálón keresztül kiöntöm a vizet, az állatok értelemszerűen meg a hálóban maradnak. A hálóval óvatosan az akváriumba engedem őket.

Hőmérséklet: 25 °c
Ph:6,8
Gh:7
Ammónia:<0.05
Nitrit: 0.025
Nitrát:1

A hőfokot vidd le 22 Celsiusra, mert az mind a növények és az állatok tolerálják.
A Kh-t nem írtad, de a GH 7-esből kiindulva a Kh 3-4 között lenne az ideális. (Apropó, mivel sózod vissza a vizet?)
Az Ammónia és Nitrit azok az értékek, amiknek zérónak kell lenniük. Mivel ezek kicsit magasabbak a kelleténél, csinálj részleges vízcserét, és mulmozz is. Nem tudom, mikor takarítottad a szűrőt, de lehet, hogy azt is időszerű lenne megejteni.
 
Utoljára módosított:
Szia!
Bocsánat a késői válaszért, most értem haza a munkából.
A boltban minden rendben levőnek tűnt, sőt egy nagyon megbízható helyen vásároltam. Persze hiba minden rendszerbe csúszhat. Úgy tűnik sikerült pont belenyúlni.Gyerekkorom óta mindig volt akváriumom, eddig szerencsére nagyon kevés betegséggel találkoztam, nem is vagyok nagyon otthon a témában.
A garnélákat scuteriella miatt kezelem Tremazollal. Most telt le az egy hét az első kezelés óta, úgy tűnik ők rendben vannak. Azért még maradnak külön, még figyelgetem őket hogy biztosra menjek. A boltban teljesen külön voltak elhelyezve a coryktól.
Most a költözés miatt új akváriumot indítottam, beállt szűrővel plusz 40 liter átmentett vízzel. Új talaj került bele, Amasonia, 2 hét után bekerültek az amanok és az otok, majd 4 hét után a halak is költöztek. Az első két hétben amíg csak növények voltak, meg egy egy kósza csiga a gyakori vízcserék miatt kezelt csapvízzel cseréltem. Most már 3 hete visszaálltam ro vízre, GA Gh plusszal sózok vissza, 180ppm-re szoktam beállítani. Lávakő van az akváriumban, nincs ami pluszba keményítené a vizet. Van négy süncsigám, miattuk nem szeretnék nagyon lágyítani.
A szűrő nagytakarítást megejtettem az akvárium költözése előtt, de mindenképpen belenézek.
Most heti egyszer 50% vizet cserélek, de inkább visszaállok heti kettőre, amíg nem egészséges mindenki.
 
Szia!
Bocsánat a késői válaszért, most értem haza a munkából.
A boltban minden rendben levőnek tűnt, sőt egy nagyon megbízható helyen vásároltam. Persze hiba minden rendszerbe csúszhat. Úgy tűnik sikerült pont belenyúlni.Gyerekkorom óta mindig volt akváriumom, eddig szerencsére nagyon kevés betegséggel találkoztam, nem is vagyok nagyon otthon a témában.
A garnélákat scuteriella miatt kezelem Tremazollal. Most telt le az egy hét az első kezelés óta, úgy tűnik ők rendben vannak. Azért még maradnak külön, még figyelgetem őket hogy biztosra menjek. A boltban teljesen külön voltak elhelyezve a coryktól.
Most a költözés miatt új akváriumot indítottam, beállt szűrővel plusz 40 liter átmentett vízzel. Új talaj került bele, Amasonia, 2 hét után bekerültek az amanok és az otok, majd 4 hét után a halak is költöztek. Az első két hétben amíg csak növények voltak, meg egy egy kósza csiga a gyakori vízcserék miatt kezelt csapvízzel cseréltem. Most már 3 hete visszaálltam ro vízre, GA Gh plusszal sózok vissza, 180ppm-re szoktam beállítani. Lávakő van az akváriumban, nincs ami pluszba keményítené a vizet. Van négy süncsigám, miattuk nem szeretnék nagyon lágyítani.
A szűrő nagytakarítást megejtettem az akvárium költözése előtt, de mindenképpen belenézek.
Most heti egyszer 50% vizet cserélek, de inkább visszaállok heti kettőre, amíg nem egészséges mindenki.
Azt állítani, hogy nem vagy otthon a témában, kicsit erősnek tűnik, mert visszajelzésedből kiderül, hogy nem idegen Tőled az egész.
Nem tartom kizártnak, hogy dara lehet, és a sok dörzsikézéstől annak az egyednek kisebesedett, majd elfertőződott a sebe.

Ha növekszik a sebes pukli, akkor feltétlenül kezelni kell, elkülönítve egy sötét akváriumban. Szivacsszűrő, metilénkék.
 
Azt állítani, hogy nem vagy otthon a témában, kicsit erősnek tűnik, mert visszajelzésedből kiderül, hogy nem idegen Tőled az egész.
Nem tartom kizártnak, hogy dara lehet, és a sok dörzsikézéstől annak az egyednek kisebesedett, majd elfertőződott a sebe.

Ha növekszik a sebes pukli, akkor feltétlenül kezelni kell, elkülönítve egy sötét akváriumban. Szivacsszűrő, metilénkék.
A nem vagyok otthont a betegségekre értettem, nagyon kevéssel találkoztam eddig élőben, így kezelnem sem kellett őket.
Köszönöm a tippet, figyelni fogom, remélem nem súlyosbodik.
 
Back
Oldal tetejére