• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Kerti tó Kacsaúsztató

Joci01.14

VIP kertész
Sziasztok! :)

Tegnap sikeresen teljesítettem egyetemi éveim legnehezebb vizsgáját, ezért úgy gondoltam, hogy az egyik jutalmam az lesz ma, hogy végre megnyitom a naplóját a kerti tavamnak.

A legelső kerti tavunk egy vese alakú műanyag medence volt, amit a kilyukadása után egy alumínium tartály követett, ám az idén az egész belsőkertet átalakítottuk és ennek is mennie kellett.

A munkálatok eredménye ez lett: https://photos.app.goo.gl/yDLaNfwZWf4pPrRK7

A tervezéskor a következőket vettem figyelembe, elég mélynek kell lennie ahhoz, hogy a halak, tavirózsák átteleljenek benne, viszont nem lehet túl nagy mert akkor aránytalan lenne a belső kert méretéhez képest. Továbbá mindenképpen szerettem volna szűrni valahogyan és egy kis patakocskát is kialakítani hozzá. Sziklakertet is szerettünk volna és ahogy körvonalazódott a terv adta magát a helye is.

A kert átalakítása úgy kezdődött, hogy jött egy markoló és ahonnan lehetett kimarkolta a régi földet majd a helyére újat hoztak. Az az ötletünk támadt, hogy egy markolókanálnyi földet szedjenek ki a leendő meder helyéről, mint később kiderült ez kisebb kellemetlenséget okozott, mert a sziklakert feltöltéséhez vásárolnom kellett virágföldet, ugyanis nem maradt elég a meder véglegesítését követően sem.

Ezt követően vagy 1,5 hónapig a meder finomítgatása és további ötletelés következett mígnem eljutottunk ehhez az állapothoz: https://photos.app.goo.gl/iAxL35Q1VQeRHUdk7
Ahogy a képen is látható kettő szintje van a tavacskának a mélyebb szint funkciója egyértelmű, ám a sekélyebb részen van egy slag. Nos ez az egyik slag, ami a papírja szerint 9000 l/h szivattyúhoz csatlakozik és a sekély padka teljes hosszában végigfektettem. Ezen a slagon kb 15-20 cm-ként lyukakat fúrtam, amik a tó színével nagyjából párhuzamosan irányítják a vizet, következésképpen a lyukak környékén épp csak fodrozódik a felszín amikor a szivattyú be van kapcsolva és szerintem marhajól néz ki.
Amit nem láthattok, hogy az 1 mm-es pvc fólia alatt van még egy réteg geotextília is, annak érdekében, hogy ki ne lyukadjon a gyökerektől, stb.

A sárga slag megy a szűrőhöz, ami hosszas gondolkodás után ez a kb. 180 literes HDPE anyagú fehér hordó lett. https://photos.app.goo.gl/XPF2w7vQBKB3SRyT7
Külön kihívás volt az, hogy szivárgás mentessé tegyem a ki és befolyókat ezen a hordón, de szerencsére sikerült. Ezt egy nagy adag FBS, gumitömítés, és egy megfelelően vékony pvc cső palást darabjainak alkalmazása tette lehetővé, az itt látható módon: https://photos.app.goo.gl/beK4UbmwDLKog9Wy9

A hordó úgy működik, hogy a közepén látható 20 cm átmérőjű pvc csőbe érkezik meg a szűretlen tóvíz, amiben 3*25 cm-nyi tm30-as szivacs: https://photos.app.goo.gl/3DCpmqrraP2XWaK5A látja el az előszűrést. Azért, hogy egyszerűen kiszedhetőek legyenek kaptak az aljukra egy műanyag csődarabot és a közepükön átfűztem egy-egy ruhaszárító kötelet. Úgy teszem bele egymás után őket, hogy az alsó kötelét ráfűzöm a felső műanyag csődarabjára így amikor kiemelem a felsőket akkor az alsó kötele is felemelkedik és nem kell nyújtózkodjak, hogy elérjem azt.
A PVC-cső oldalát az alsó 15 cm-en jó pár helyen kifúrtam, illetve az alja sem illeszkedik pontosan a hordó fenekéhez így a víz akadálytalanul tud tovább haladni a zeolitos szűrőszubsztrátumra, amiből olyan 75 liternyit öntöttem a hordóba majd ennek a tetejére még kavicsot rétegeztem és ebbe ültettem bele a növényeket. A 3 kifolyóból kettőn folyik ki a víz, a harmadik kvázi túlfolyóként működik.

Következő lépcső: https://photos.app.goo.gl/9h31PzzwT465J3dx8
Az összes növényke bekerült. Egy részük ezekbe a saját készítésű zsákokba: https://photos.app.goo.gl/iFoRDykv3iUg9NZx9 ezeket kaviccsal töltöttem meg és beleültettem a növényeket majd a tó szélét alkotó térkövek alá helyeztem.
További képek az előbbi állapotról: https://photos.app.goo.gl/JvqbxgPzB9Kq2MaLA https://photos.app.goo.gl/3fk2tR6w71RSDKX89 https://photos.app.goo.gl/7FijWmfC3BYxF4VL8

A szivattyút később védőborítással kellett ellátnom a halak védelme érdekében, ez volt az egyik fürdésem benne, a másik pedig amikor vettem még egy tavirózsát és beültettem a kosárba csak hát a visszahelyezésnél kidőlt az egész így mehettem bele összeszedni a kavicsokat a meder aljáról. :sneaky:

Mikor a beltartalommal kész voltam és már nem változtattam többet a szélén sem akkor kb. 10 kg cement felhasználásával(+ homok és sóder persze), egymáshoz betonoztam a térköveket, hogy ne mozogjanak el, ha rámegy valaki. Ezután fogtam szépen a felesleges fóliadarabokat és visszahajtottam a térkövekre, mert következett a füvesítés: https://photos.app.goo.gl/U8pC3mzsP3JBknGo8

Végül megszabadultam a fóliadaraboktól is: https://photos.app.goo.gl/bZVyQUfs49hAYWh49 https://photos.app.goo.gl/5AcTiUtXUdcBYY7J6

Vonzza az állatokat: https://photos.app.goo.gl/LkwVqk64mEmtHitcA
Egyébként rengeteg rigó és galamb fürdött az ősszel benne. :ROFLMAO:

A tavacska jelenleg telel, vagy telelne, ha épp nem lenne 15 fok odakint. A szűrő leeresztve, kikapcsolva, ennek megfelelően a víz most nem olyan patyolat, mint a képeken.

Kíváncsian várom a tavaszt és az új életre ébredését. :)

Örülök, hogy benéztél és köszi az észrevételedet, véleményedet. ;)

Szia! :)

Felhasznált anyagok nagyjából:
6*6 m, 1 mm vastag pvc fólia (ebből végül kb olyan 0,5 m2-t dobtam a kukába-minden kosár aljára kötöztem belőle, a felső meder részen végig dupla rétegben fektettem le, illetve a térkövek alatt is végig dupla rétegben van belőle, hogy a vízzáróréteg tuti ne sérüljön)
6*6 m geotextília
kb. 0,5 m3 kavics
vagy 7 m2 térkő
cirka 500 kg szikla
pár zacsi gyorskötöző
a diófa, aminek a darabjait látjátok, a kert közepén állt még pár éve
rengeteg idő 😂
 
Utoljára módosított:
Sziasztok! :)

Megenyhült az idő, így a halak is felébredtek, szerencsére mindegyik jól van.

A következő hétvégén, ha hasonlóan jó lesz az idő megejtem a szűrőhordó átalakítását, amiről persze majd hozok képeket is. Jó kis meló lesz mire kirámolom belőle az összes szűrőanyagot, hogy ki tudjam emelni a közepéről a PVC csatornacsövet.

Pár hete pedig egy hófehérbe öltözött sztárvendég nézte meg magának a tavacskát és a halakat. Szerencsére azóta nem láttuk őkegyelmét. Aznap az összes hal elbújt úgy megijedtek tőle. 😆
IMG_20200203_075541.jpg

Szia! :)
 
Sziasztok! :)

Ma beindítottuk a tó szűrőjét. Jól sikerült az átalakítás, elégedett vagyok az eredménnyel.

Az eredeti megoldás az volt, hogy a tetején csatlakozott a PVC csőbe a befolyó, de ezzel az volt a baj, hogy a hideg miatt megmerevedett slag minden egyes tetőlevételkor cibálta a csatlakozásokat, aminek nagyon nem örültem mivel a HDPE hordót nehéz volt tömíteni. Ezért úgy döntöttem, hogy a csatornacső oldalára teszem át a becsatlakozást. A képeken láthatjátok az egyes lépéseket.

20200222_103239.jpg
20200222_112251.jpg
Azért menet közben megfordult a fejemben, hogy normális vagyok e, de 2 óra múlva minden kijött belőle:
20200223_100521.jpg
Ez a cső van középre állítva és ebben vannak a szivacskorongok.
20200222_113111.jpg

Ez pedig a kész állapot. A két kép között kifúrtam az oldalát és mindenhol FBS-el és teflonszalaggal tömítettem a csatlakozókat, meneteket.
Képkivágás.PNG

Ezen a képen pedig már víz is van benne. Eggyel kevesebb szivacskorongot tudtam belerakni, így most csak 70 cm-nyi szivacson folyik át a víz és aztán kerül a szubsztrátum közé majd vissza a tóba.
20200308_091947.jpg

Nem ereszt, nem csöpög és most már zavartalanul leszedhetem a tetejét is. A könyököt azért hagytam benne, mert féltem, ha nagyon elkezdem cibálni akkor sérül a többi tömítés.

Köszi, hogy itt voltál.
 
Utoljára módosított:
Sziasztok! :)
Egy hete megy a szűrő.
Napról napra lehetett látni ahogy kitisztult a víz. Nagyon elégedett vagyok vele, hogy elsőre ilyen jól működő szűrőt sikerült készítenem.
A működési idő jelenleg úgy néz ki hogy 20 percet megy majd 15 percre kikapcsol aztán ismét 20 percig működik.
Elég erős, nagy teljesítményű szivattyú ezért vannak beiktatva a szünetek hogy az áramszámla se szálljon el.
 

Attachments

  • 20200315_135819.jpg
    20200315_135819.jpg
    526.1 KB · Megtekintések: 84
  • 20200315_135949.jpg
    20200315_135949.jpg
    253.9 KB · Megtekintések: 112
Biztosan van értelme ennek a szűrő le-állítgatásnak? Nagyon komoly teljesítményűnek kell lennie annak a szivattyúnak hogy legyen akar észrevehető különbség a villany számlában.
Egy pl. 100 wattos szivattyú 0-24 működtetése egy hónap alatt kb 2550-2600Ft
 
Utoljára módosított:
Biztosan van értelme ennek a szűrő le-állítgatásnak? Nagyon komoly teljesítményűnek kell lennie annak a szivattyúnak hogy legyen akar észrevehető különbség a villany számlában.
Egy pl. 100 wattos szivattyú 0-24 működtetése egy hónap alatt kb 2550-2600Ft
Ha jól emlékszem 300 W a teljesítménye a szivattyúnak és 9000 liter vizet forgat meg óránként. Az a kérdés merült fel bennem, hogy mi tesz jobbat a szivattyúnak, ha állandóan működik vagy az ahogy most megy.
 
Ma délután felfedeztem egy eddig ismeretlen lakót a tavacskában. Gyanítom hogy a növényekkel érkezett és szépen túlélte a telet is. Most pedig a kavicsokon rodeózik.
20200322_135826.jpg
20200322_135506.jpg
Egy kép az uszonyosokról.
20200322_135439.jpg

Az eddigi tapasztalataimat alapul véve, ahol egy ilyen páncélos megjelenik ott hamarosan egy egész sereg lesz. Ha elkezdődik majd tudósítok az invázióról. :D

Sziasztok! :)
 
Ha jól emlékszem 300 W a teljesítménye a szivattyúnak és 9000 liter vizet forgat meg óránként. Az a kérdés merült fel bennem, hogy mi tesz jobbat a szivattyúnak, ha állandóan működik vagy az ahogy most megy.
A ki-be kapcsolgatas altalaban semmilyen elektronikai eszkoznek nem tesz jot:confused:.

Helenak olyan csigakat is megmérgeznek, melyek sokkal nagyobbak naluk. Ha nyarra ugy alakul, hogy elcsigasodsz, egy tucat Helena segithet a ritkitasban... (Es ha addigra lesz repulo mo-ra, akkor szivesen atcsempeszek neked egy marek csigaevot ;)) Aztan a tél megoldja a Helena kérdést...vagy Meg joval elotte a halacskaid:love:
 
Nyilván az a legjobb ha 0-24 menne, szűrés-és berendezés szempontjából is. Sajnos nem tudom mi az a határ amennyire leállíthatod a baktériumkultúra károsodása nélkül. 300W-al számolva kb 7-8000Ft között lesz a tó állandó szűrése/hó. Ez talán nem vészes összeg, ha azt nézzük, hogy nem kell drága tápokat bele locsolni, és nem kell hozzá rengeteg drága kiegészítő és egyéb technika.
 
Sziasztok! :)

A ki-be kapcsolgatas altalaban semmilyen elektronikai eszkoznek nem tesz jot:confused:.
Ez igaz.

(Es ha addigra lesz repulo mo-ra, akkor szivesen atcsempeszek neked egy marek csigaevot ;)) Aztan a tél megoldja a Helena kérdést...vagy Meg joval elotte a halacskaid:love:
Nagyon köszönöm a felajánlásod, de egyelőre egyedül úszkál a kis páncélos a tóban. A szaporulatot pedig, ha lesz nem szeretném csökkenteni. Ugyanakkor bizakodom, hogy ennek ellenére is hamarosan lesz repülőjárat az országba. :D

Sajnos nem tudom mi az a határ amennyire leállíthatod a baktériumkultúra károsodása nélkül.
Úgy voltam vele, hogy 10-15 percet bírniuk kell és ez eddig be is jött, már ahogy a képeken lehet látni.

Nyilván az a legjobb ha 0-24 menne
Na a múlt heti és azelőtti fagyok miatt így ment a szűrő. Az egyik észrevételem az, hogy egy hangyányit tovább tisztult a víz, ami várható volt. A másik, hogy a patakmederben is megjelent a zöld fonálalga, ami a legnagyobb mennyiségben képviselteti magát a tóban. Az algatelepek nagysága szerencsére stagnál, legalábbis ahonnan ki tudom szedni ott szembetűnő mennyiségben nem nő vissza.

Majdnem minden növény hozza az új hajtásokat. Az egyik hídőr adta fel a harcot, de ezt már az ősszel sejtettem, hogy így lesz. A két tavirózsa közül az egyiktől várom még, hogy mutasson valami életjelet magáról.

Pár kép a végére.

20200325_0810191.jpg
20200405_1157371.jpg
20200405_174548.jpg

Ezt pedig csak úgy, hogy irigykedhessünk a kegyetlen életviteléért! 😆
20200405_173339.jpg
 
Sziasztok! :)

Az elmúlt hetekben a vízinövények többsége kihajtott. Sajnos itt ott azért megviselte őket a tél és van amelyik nem mutat még életjeleket, de egy részükben még bizakodok. Ha a nyár elejére sem hajtanak ki akkor valahogyan pótolom őket.
A tavirózsáim első levelei felértek a vízfelszínre és remélem hamarosan még sok követi példájukat.
A sziklakert folyamatosan bővül és gazdagodik. A kövi hónapban tervezem, hogy további sziklákkal egészítem ki.

A halak már többször ívtak és ivadékokat is láttam már. Ugyanakkor egy hatalmas csíbor és a szüleik is lesnek rájuk, de majd elválik mennyi éli túl az első heteket.
Továbbá egy újabb csiguszt is találtam a héten, amelyik sokkal kisebb mint az előző három, bár azt nem hiszem, hogy azok porontya lenne.

A háttérben 5 díszfű van, amik közül három szépen hajt, a másik kettő azonban másféle és kora tavasszal úgy tűnik nagyon visszavágtam őket így még most is alig mutatnak életjelet magukról. Holnap tervezek vásárolni még vagy 2 tövet a kis cukorsüveg fenyő mögé, továbbá érkezik majd egy szép kis, sárga virágú mocsári növény is ugyanezen fenyő elé.

Végére 2 kép.
https://drive.google.com/file/d/1d3gQ3u1mEqhWDjzHbpvp9XCJNho7fZZQ/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1sFo0oR5VCQoyLWHID0HvFX9UYnf3DF0p/view?usp=sharing

Köszi, hogy itt voltál! :)
 
Sziasztok! :)

Elég régen jelentkeztem, sajna a meló mellett nem marad sok időm a hobbizás dokumentálására. A rendelői akvárium mellett a hétvégéimen a kerti tavunkat szoktam gondozni.

Sajnos ahogy eltátotta száját a nap úgy jelent meg a zöld fonál alga, mely a vízfelület jelentékeny területét borítja be. A másik dolog, amit észrevettem, hogy a tavirózsám levelei gyors ütemben sárgulnak és pusztulnak el. Vagy a sok közvetlen napfényt nem szeretik vagy pedig az ültetéssel van gond vagy mindkettővel.
Sajnos egy kosárba ültettem őket, amit nagyon okosan geotextiliával béleltem, hogy a tóföld ne szóródjon ki belőle. Arra azonban nem gondoltam, hogy a víz áramlása a rózsák gyökereinél igencsak minimális lesz, ami szerintem okozhatja a szenvedésüket.
Ennek orvoslására, illetve, hogy még több tavirózsát ültethessek a tó aljára a hétvégén elkészítettem ezt a keretet, amibe a szűrő szivattyúházát fogom süllyeszteni. A keret oldalaira 2 rétegben, fekete, műanyag szúnyoghálót fogok erősíteni. Teszem ezt azért, hogy a vízáramlás is megmaradjon, de a kavicsokat és sziklákat, amik közé a rózsákat fogom ültetni ne közvetlenül a vízzáróréteget alkotó pvc fóliára tegyem, minimalizálva ezzel annak sérülését és azért is, hogy karbantartás esetén egyszerűen kiemelhető és visszahelyezhető legyen a szivattyú a keretbe. Ily módon a szivattyúház mind a négy oldalára lehetőségem lesz 1-1 tavirózsát ültetni, amik reményeim szerint így már jól fogják érezni magukat és le is árnyékolják a vízfelszínt annyira, hogy a fonálalga mennyisége lecsökkenjen.

További újdonság, hogy beszereztem egy tóporszívót, amivel az iszapot szivattyúzhatom ki a tó aljából. remekül működik. Azonban, hogy használhassam később is a mederben elhelyezett sziklákat egymáshoz fogom erősíteni valamilyen módszerrel, vagy poliuretán habbal vagy valamilyen ragasztóval még ezt nem döntöttem el.

A halak és csigák egyébként jól vannak. Rengeteg kis hal kelt a tavasszal és újabb és újabb csigákat fedezek fel a tavacskámban.

Az elkészült keret:
20200705_094015.jpg
20200705_094021.jpg

Köszi, hogy benéztél.
Szia! :)
 
Sziasztok! :)

Az imént félig befejeztem a keret szúnyoghálózását. Azért csak félig van meg, mert kevesebbet vettem a kelleténél és így adta ki a tervemnek megfelelően. Semmi gond...következő hétvégén megcsinálom a másik felét. Közben be kellene indítsam a nagy akváriumom, hogy legyen hová tennem a halakat az átalakítás idejére, de ezt csak a nyaralás után fogom megtenni nehogy amíg nem vagyunk itthon elárasszam vízzel a szobám. Továbbá be kell szerezzek egy csomó sziklát, amivel a tavirózsák töveit fogom körberakni.
20200712_175547[1].jpg
20200712_175533[1].jpg
Úgy számoltam, hogy 75 cm széles és 1 m hosszú az a rész ahova tehetek sziklát, növényt, stb.
 
Sziasztok! :)

Elkészült a szivattyú kerete. Mind a 4 oldalát beborítottam szúnyoghálóval valamint halbiztossá is tettem az egészet, így elvileg nem szorulhat be sehova senki...max aki ikraként rossz helyre "esik". :LOL:

20200726_131515[1].jpg

Következő lépésként meg kell rendeljem a ragasztót a sziklákhoz, és szét kell szedjem a sügéresnek készült akváriumot, hogy a helyére behozhassam a 96 literest, amiben a halakat fogom elszállásolni a mederépítés idejére. Továbbá meg kell vegyem a sziklákat és a kulé kavicsot + a további 2 tavirózsát. Azt tervezem, hogy 2 hétig járatni fogom a szűrőt az akváriumban mielőtt beleteszem a halakat.
Az építést remélem egy hosszú nap alatt sikerül megejtenem, hogy a többi növényem ne szenvedje nagyon meg a szárazra kerülést.
 
Sziasztok! :)

Kicsit megcsúszva, de végre jöjjön a kerti tavam medrének átalakításáról szóló bejegyzésem.

Szivattyúzás:
20200821_101458.jpg
20200821_101514.jpg
Halak akváriumba kerültek az átalakítás idejére.
20200821_113332.jpg
20200821_120419.jpg
A közbülső állapotokról sajna nincs fotó. A szivattyú a korábban készült keretbe került bele, így meghibásodás esetén anélkül tudom kivenni, hogy az építmény összedőlne.
20200821_140358.jpg
jelenlegi állapot:
20201018_105303.jpg

Vissza körülbelül 50 db. hal került. Melyek zöme színes egyed. Kettő színtelent is megtartottam lévén, hogy ezek farokúszója 3 sugarú, ilyen hal viszont nem volt a szülők között. Illetve a lehalászáskor nem sikerült az összes kis halat kifogni, de ezek jó része nem bírta az egész napos szárazságot. Egy színtelen azért mégis túlélte és őt még nem is sikerült kifogni a tóból.

Sziasztok! :)
 
Back
Oldal tetejére