• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Hal betegségek: Mi lehet a baja a halamnak?

Az en palacsintaalgazoim soha nem kaptak nekik valo kajat. Garnelakkal vannak egyutt es mindent megesznek, amit a garnélák is. Kezdve a dennerle color booster (husevo), hikari vibra bites (husevo), shrimp protein (husevo) kajakon keresztul a doglott garnelan at, a zseles kajakig (repashy-husevo) mindent megesznek. Ehhez kepest vannak 6-an, pont annyian, mint 3 eve, amikor kaptuk oket. Jo minosegu tappal etetve akkor nem lesz bajuk, ha nem kapnak tul sokat. A masodik szokott gond lenni a "jaj meg dobok be pluszba, hogy nekik is jusson" gondolkodas miatt, ami alapvetoen joszandeku. Az ancit eleve kihajitanam minden novenyes akvabol, mert nem abba valo a meretei miatt sem. Azutan meg csak annyit adnek amennyi a coryknak kell (baromi keves) a garnélák meg oldjak meg a biofilmbol.
 
Az en palacsintaalgazoim soha nem kaptak nekik valo kajat. Garnelakkal vannak egyutt es mindent megesznek, amit a garnélák is. Kezdve a dennerle color booster (husevo), hikari vibra bites (husevo), shrimp protein (husevo) kajakon keresztul a doglott garnelan at, a zseles kajakig (repashy-husevo) mindent megesznek. Ehhez kepest vannak 6-an, pont annyian, mint 3 eve, amikor kaptuk oket. Jo minosegu tappal etetve akkor nem lesz bajuk, ha nem kapnak tul sokat. A masodik szokott gond lenni a "jaj meg dobok be pluszba, hogy nekik is jusson" gondolkodas miatt, ami alapvetoen joszandeku. Az ancit eleve kihajitanam minden novenyes akvabol, mert nem abba valo a meretei miatt sem. Azutan meg csak annyit adnek amennyi a coryknak kell (baromi keves) a garnélák meg oldjak meg a biofilmbol.
Pedig a palacsinta algázók állítólag nagyon kényesek. Mondjuk minden hal kényesebb amíg kicsi, nem? Ezért sem szép hogy olyan kicsit árulják őket... persze szelektálódjanak amikor már ki vannak fizetve...
De 50%-os hullás és még nem nőttek fel, az azt jelenti, hogy valamit biztos elrontottam. így megpróbálok változtatni a tápláláson, nagyobb figyelmet fordítok rá.
Az ancit úgy kaptuk és szeretjük. nyilván nem teljesen ide való, nem veszek többet ebbe az üvegbe. 2-3 éves lehet, nálam nem okoz gondot egyáltalán.
 
Köszi az észrevételt. ez igaz, de egyáltalán nem gondoltam volna, hogy ez gáz. mert végülis pl amit a neonhalak nem kapnak el, az is a fenékre kerül és megeszik.
Értem, hogy ilyen szempontból nem jó az ilyen vegyes csapat. De azt hogy oldjam meg hogy a coryk csak a cookiest, az anci csak a pleco menut a garnélák meg csak a novo prawnt egyék :)
Akkor megyek sorba:
- először a neonokat és társait kell megetetni, ménkű keveset adni, amennyit pillanatok alatt megesznek, majd még egyszer megismétled.
- a páncélos harcsák (anci, cory) éjszakai élőlények, tehát nekik lámpa lekapcsolása után kell enni adni,
- a garniknak meg ott van a biofilm és az alga, meg amit az anci és a cory meghagy, mert mindkettő malacul eszik.

Pedig a palacsinta algázók állítólag nagyon kényesek. Mondjuk minden hal kényesebb amíg kicsi, nem? Ezért sem szép hogy olyan kicsit árulják őket... persze szelektálódjanak amikor már ki vannak fizetve...
De 50%-os hullás és még nem nőttek fel, az azt jelenti, hogy valamit biztos elrontottam. így megpróbálok változtatni a tápláláson, nagyobb figyelmet fordítok rá.
Az ancit úgy kaptuk és szeretjük. nyilván nem teljesen ide való, nem veszek többet ebbe az üvegbe. 2-3 éves lehet, nálam nem okoz gondot egyáltalán.
Ahogy az embernél, úgy az állatvilágnál is megvan, hogy minden életkornak megvan a megfelelő elesége. Ez a természet törvénye, amit a kiperkált forintjaiddal sosem fogsz felülírni. Ezért roppant fontos, hogy felelősen akvarizáljunk. Tessék utánaolvasni, mik az igényei egy bizonyos halnak/garninak/növénynek/teknősnek/stb. amit kinéztél Magadnak.

Az ancik nagy arcok, így megértem, hogy nem szívesen válsz meg tőle. Arra persze készülj fel, hogy ha tényleg gondját viseled, akkor még vagy 10-12 évig élni fog.
 
Utoljára módosított:
Csak csendben és halkan, hogy senki meg ne hallja megkérdem: nem zavar, hogy egy merőben más halfajt hoztál fel példának @elektrorudi ? :rolleyes: A különbség kb. mint orvostanban a szem és a szemölcs között. 🤫
Valóban nem gondoltam, hogy ekkora a különbség duzzadó / duzzadó kaja között. Mivel ugye nem a halfajt hoztam példának, csak azt említettem meg, hogy van olyan hal kaja is.
 
Köszi az észrevételt. ez igaz, de egyáltalán nem gondoltam volna, hogy ez gáz. mert végülis pl amit a neonhalak nem kapnak el, az is a fenékre kerül és megeszik.
Értem, hogy ilyen szempontból nem jó az ilyen vegyes csapat. De azt hogy oldjam meg hogy a coryk csak a cookiest, az anci csak a pleco menut a garnélák meg csak a novo prawnt egyék :)
Cimkézd fel nekik! :)
 
Legyen inkább tyúkszem és szemölcs. Azért az már hasonlít . :) :)
Bizony rá kell alaposan olvasni, ha az akvás vesz valamit, pl. ezekről a Corydoras-okról el van terjedve laikus szinten, hogy
abszolút igénytelenek, /"házmesterhalak"/. Nekem pl. volt egy kollégám, aki szintén halazott, és szilárd meggyőződése
volt, hogy a Páncélosharcsák a halak ürülékét is megeszik, amit persze már akkoriban is zöldségnek tartottam. :) :)
Ez az este etetés amit Mary írt, viszont szuper infó, erről még nem hallottam.
 
Köszi az észrevételt. ez igaz, de egyáltalán nem gondoltam volna, hogy ez gáz. mert végülis pl amit a neonhalak nem kapnak el, az is a fenékre kerül és megeszik.
Értem, hogy ilyen szempontból nem jó az ilyen vegyes csapat. De azt hogy oldjam meg hogy a coryk csak a cookiest, az anci csak a pleco menut a garnélák meg csak a novo prawnt egyék :)
Nem egyszerű ezt megoldani túletetés nélkül. Ha vállalod a kétféle etetést (nappali és lámpaoltás utáni), van rá némi esély. Ilyenkor is előfordulhat, hogy a panda harcsáknak szánt tápot befalja mondjuk az ancistrus :) Élő eleségből harcsáknak tubifexen kívül nem tudom, mit lehetne adni. Esetleg vörös szúnyoglárvát. Ha a fagyasztott eleséget megennék, akkor is nehéz úgy adni, hogy másnak egyáltalán ne jusson belőle :)
 
Nem egyszerű ezt megoldani túletetés nélkül. Ha vállalod a kétféle etetést (nappali és lámpaoltás utáni), van rá némi esély. Ilyenkor is előfordulhat, hogy a panda harcsáknak szánt tápot befalja mondjuk az ancistrus :) Élő eleségből harcsáknak tubifexen kívül nem tudom, mit lehetne adni. Esetleg vörös szúnyoglárvát. Ha a fagyasztott eleséget megennék, akkor is nehéz úgy adni, hogy másnak egyáltalán ne jusson belőle :)
Legegyszerűbb valami minőségi fagyasztottal etetni, ez még túletetéskor sem gond, mert nem fekszi meg a halak gyomrát.
De a vágott mosott tubifex sem rossz, ez ugyan hizlal, de a tápnál még mindig sokkal jobb. Tápot inkább a vitaminok
miatt érdemes etetni, de persze csak minőségit ebből is.
 
Utoljára módosított:
Nem egyszerű ezt megoldani túletetés nélkül. Ha vállalod a kétféle etetést (nappali és lámpaoltás utáni), van rá némi esély. Ilyenkor is előfordulhat, hogy a panda harcsáknak szánt tápot befalja mondjuk az ancistrus :) Élő eleségből harcsáknak tubifexen kívül nem tudom, mit lehetne adni. Esetleg vörös szúnyoglárvát. Ha a fagyasztott eleséget megennék, akkor is nehéz úgy adni, hogy másnak egyáltalán ne jusson belőle :)
25+ év tapasztalata azt mondtatja velem, hogy meg lehet oldani túletetés nélkül, csak oda kell figyelni, hogy kit etetsz.

Vegyünk emberi példát. A babának élete első 3 évében zsírban gazdagabb, rostokban viszont szegényebb étrendre van szüksége, szemben egy átlagos felnőtt tápanyagigényével. Míg a rostban gazdag étrend megfelelő a felnőttek számára, túl nagy mennyiségben hamar eltelítheti a baba pocakját és elveheti a helyet más, értékes tápanyagokban gazdag ételek elől.
3-5 éves korban a napi ötszöri, változatos és kiegyensúlyozott étkezés (reggeli - tízórai - ebéd - uzsonna - vacsora) javallott. Ebben a korban gyakorlatilag mindent ehet, amit a felnőttek, azonban a sóval és fűszerekkel nagyon mértékletesen kell bánni.
És akkor mi felnőttek papírforma szerint napi 3 étkezést tartunk napirenden, de bizony sokan csak napi egyet.

A fentiek tükrében nem szabad azt hinni, hogy csak azért mert egy "'buta" hal (nincs olyan!!!), fejlődése folyamán nincs szükség az odafigyelésre.

Élő eleségek tárháza mára igen gazdag: tubifex, grindál, Walter-féreg, kaliforniai feketeféreg, fekete-, vörösszúnyoglárva, fagyasztott artémia, stb.
A hangsúly a változatos, de kiegyensúlyozott takarmányozáson kell lennie.
 
Pedig a palacsinta algázók állítólag nagyon kényesek. Mondjuk minden hal kényesebb amíg kicsi, nem? Ezért sem szép hogy olyan kicsit árulják őket... persze szelektálódjanak amikor már ki vannak fizetve...
De 50%-os hullás és még nem nőttek fel, az azt jelenti, hogy valamit biztos elrontottam. így megpróbálok változtatni a tápláláson, nagyobb figyelmet fordítok rá.
Az ancit úgy kaptuk és szeretjük. nyilván nem teljesen ide való, nem veszek többet ebbe az üvegbe. 2-3 éves lehet, nálam nem okoz gondot egyáltalán.
Szerintem, pedig ellenkezőleg van ez. jó, hogy relatív fiatal halacskákat árulnak.
Nem feltétlen kell arra gondolni, hogy a szelekciót akarja nálunk megoldani a kereskedő.
Gondoljatok bele, hogy vannak szinte kérész életű fajok is akik maximum pár évig élnek. Egy ilyen fajnál ha kifejlett halat veszel az jó eséllyel már több mint egy éves. Akkor lesz benne bő egy év örömöd aztán idős kora matt búcsúzhattok. arról nem is beszélve, hogy minél tovább tárolja a tenyésztő/ kereskedő annál többet költ rá ami lehet az árán is meglátszik majd.
A fiatal halak kényességét meg egyenesen vitatnám. Tapasztalatom szerint egy ifjonc sokkal jobban visel bármiféle víz / életmód változást mint egy ivarérett kifejlett példány. Természetesen fontos a fokozatosság. Az ifjonc alatt nem az épp ikrából kikelt halacsokat értem.
A Cory-k szerintem nem egy kényes jószágok, már ami a táplálékot illeti viszont amit szerintem fontos szem előtt tartani, hogy ők onnan esznek ahova a többiek piszkítanak. többnyire nem azzal az eleséggel van baj amit beszórsz nekik és azonnal megeszik, hanem azzal amit az áramlat elhord és letesz valami eldugott sarokba a mulm közé és az éjszakai turkálás, furkálás alkalmával fogyasztanak el amikor már órák óta áll a kakiba. Ilyenkor juthat be könnyedén a szervezetükbe olyan baktérium, gomba ami könnyedén a kis életük végét jelentheti, Szóval scape függő de érdemes az áramlást megtörő helyeket időnként takarítani, hogy ne szaporodjanak el ott sem az ártalmas kórokozók.
 
Szerintem, pedig ellenkezőleg van ez. jó, hogy relatív fiatal halacskákat árulnak.
Nem feltétlen kell arra gondolni, hogy a szelekciót akarja nálunk megoldani a kereskedő.
Gondoljatok bele, hogy vannak szinte kérész életű fajok is akik maximum pár évig élnek. Egy ilyen fajnál ha kifejlett halat veszel az jó eséllyel már több mint egy éves. Akkor lesz benne bő egy év örömöd aztán idős kora matt búcsúzhattok. arról nem is beszélve, hogy minél tovább tárolja a tenyésztő/ kereskedő annál többet költ rá ami lehet az árán is meglátszik majd.
A fiatal halak kényességét meg egyenesen vitatnám. Tapasztalatom szerint egy ifjonc sokkal jobban visel bármiféle víz / életmód változást mint egy ivarérett kifejlett példány. Természetesen fontos a fokozatosság. Az ifjonc alatt nem az épp ikrából kikelt halacsokat értem.
A Cory-k szerintem nem egy kényes jószágok, már ami a táplálékot illeti viszont amit szerintem fontos szem előtt tartani, hogy ők onnan esznek ahova a többiek piszkítanak. többnyire nem azzal az eleséggel van baj amit beszórsz nekik és azonnal megeszik, hanem azzal amit az áramlat elhord és letesz valami eldugott sarokba a mulm közé és az éjszakai turkálás, furkálás alkalmával fogyasztanak el amikor már órák óta áll a kakiba. Ilyenkor juthat be könnyedén a szervezetükbe olyan baktérium, gomba ami könnyedén a kis életük végét jelentheti, Szóval scape függő de érdemes az áramlást megtörő helyeket időnként takarítani, hogy ne szaporodjanak el ott sem az ártalmas kórokozók.
Igazad van, sőt,ami a növendék állatok szállíthatóságát, stb. illeti, az teljesen nyilvánvaló, hogy jobban viselik, mint a kifejlett
példányok, és ez minden állatra is igaz. Viszont pont a növendék állatokra nem igaz, a némelyek által hangoztatott
"napi,-sőt két-három naponként egyszeri" etetési módszer, látni is néha egészen sovány halacsokat, ami egy halasnak nem túl kellemes látvány.
Ezeknek a növendékeknek gyakran még nevelő akvában lenne a helyük, lehetőleg más fajoktól elkülönítve, és rendesen etetve,
főleg, hogy a kereskedésben is spórolósra van véve az etetésük.
 
Sziasztok !
Van egy kis problémám. Azt hiszem az egyik Galaxy razbórán Horgony féreg van. (nem tudom hogyan,mert semmi új nem került az akváriumba. :cry:)
Ez egy garnélás növénye 18L-es nano.
A kérdésem az lenne ,hogy hogyan kell kezelni? Ha jól sejtem a garnélák nem bírják a vegyszereket. Fogjam ki a halat? De akkor meg lehet,hogy a többi is fertőzött már....
Képet is tennék,de valamiért nem müxik az indafotó most.

előre is köszönöm a válaszokat!
 
Sziasztok !
Van egy kis problémám. Azt hiszem az egyik Galaxy razbórán Horgony féreg van. (nem tudom hogyan,mert semmi új nem került az akváriumba. :cry:)
Ez egy garnélás növénye 18L-es nano.
A kérdésem az lenne ,hogy hogyan kell kezelni? Ha jól sejtem a garnélák nem bírják a vegyszereket. Fogjam ki a halat? De akkor meg lehet,hogy a többi is fertőzött már....
Képet is tennék,de valamiért nem müxik az indafotó most.

előre is köszönöm a válaszokat!
Kőne az a fránya kép... 18 hozzászólásod van, ha feltornáznád 25-ig, simán direktbe is feltohatnád a képet ide. Kép nélkül senki nem mondja meg, hogy egyáltalán helyes-e a diagnózis és mit tehetsz. 😉
 
Még az is lehet, hogy nem véletlenül tilos 18 literes akváriumban gerinceseket tartani - törvény alapján is -, mert esetleg nem érzik jól magukat.

Ne vedd magadra, naponta belefutok itt hasonlókba.
Már ősz óta megvannak, és nem volt semmi gond eddig. És úgy veszem észre,hogy nem érzik magukat olyan rosszul. Először nem akartam bele halakat, és több boltban is kérdeztem, sehol sem hallottak erről.(én tudom hogy van) mindenhol azt mondtak ezek nano halak, mehetnek bele
 
Már ősz óta megvannak, és nem volt semmi gond eddig. És úgy veszem észre,hogy nem érzik magukat olyan rosszul. Először nem akartam bele halakat, és több boltban is kérdeztem, sehol sem hallottak erről.(én tudom hogy van) mindenhol azt mondtak ezek nano halak, mehetnek bele
Ezt inkább hagyjuk.
 
Back
Oldal tetejére