• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Hal betegségek: Mi lehet a baja a halamnak?

Sziasztok!
Apám sügereinek ilyen lett a szeme:

View attachment 154452

Van ötlet mitől és miért?
Mételyek közül ez egy előrehaladott lárvális mételyfertőzöttség (Diplostomum spathaceum) a szemben.
Ennek, mint annyi betegségnek, csigák a köztigazdáik. (Került új csiga az akváriumba, netán új hal, egy boltból ami kétes portékákkal bír?)
Egy biztos, a csigákban alakulnak ki a cerkáriák, melyek a halak bőrébe fúrják magukat, majd a vérárammal a szemgolyóba kerülnek.
Idővel teljes lencsehomály alakul ki (megvakul), a hal lesoványodik, majd elpusztul.

Nem ismerek olyan gyógymódot (gyakorlatilag semmilyet), amivel házi körülmények között e betegség kezelhető lenne.
Egy viszont biztos, hogy az akvárium más élőlényeire is átterjedhet, ezért a sügérek mielőbbi eltávolítását, és likvidálását javaslom (jeges víz).
 
Utoljára módosított:
Naplódban, ahol megidéztél leírtam a választ. 32 alatt nem érjük be, de a dara sem.
Holnap délben lesz 4 napja hogy 32 fokos fürdőben vannak a halak. 2 napja már "csak" az egyik halon van szemmel látható dara. Talán csökken rajta a pattanások száma, de 8-10 még biztos van rajta. Addig maradjon az emelt hőfok, amíg ő is tünetmentes lesz?
 
Holnap délben lesz 4 napja hogy 32 fokos fürdőben vannak a halak. 2 napja már "csak" az egyik halon van szemmel látható dara. Talán csökken rajta a pattanások száma, de 8-10 még biztos van rajta. Addig maradjon az emelt hőfok, amíg ő is tünetmentes lesz?
Mindenképpen. Amíg a hal bőrében fejlődnek, mindent kibírnak, amit a hal kibír. A gazdatest elhagyásakor érzékenyek a hőre, akkor kapná el őket a gyógyszer is.
 
Holnap délben lesz 4 napja hogy 32 fokos fürdőben vannak a halak. 2 napja már "csak" az egyik halon van szemmel látható dara. Talán csökken rajta a pattanások száma, de 8-10 még biztos van rajta. Addig maradjon az emelt hőfok, amíg ő is tünetmentes lesz?
Ha még van rajta, akkor hagyd a meleget.
A mesterséges lázzal gyakorlatilag kinyiffantjuk a darát, ami meghalva leesik a halról. Ha már nincs rajta, akkor vedd vissza a hőfokot.
 
Ha még van rajta, akkor hagyd a meleget.
A mesterséges lázzal gyakorlatilag kinyiffantjuk a darát, ami meghalva leesik a halról. Ha már nincs rajta, akkor vedd vissza a hőfokot.
Végül kicsit több mint 5 napig volt 32 fokos a víz, amíg már nem láttam darát. Utána kb 24 óra volt míg visszahűlt "üzemi" 25-26 fokra, majd cseréltem kb 40% vizet. Remélem egy ideig nem tér vissza a kór. Ha mégis, már megvan a "rutinom" a kezelésében. Köszönöm szépen a segítséget.
 
Végül kicsit több mint 5 napig volt 32 fokos a víz, amíg már nem láttam darát. Utána kb 24 óra volt míg visszahűlt "üzemi" 25-26 fokra, majd cseréltem kb 40% vizet. Remélem egy ideig nem tér vissza a kór. Ha mégis, már megvan a "rutinom" a kezelésében. Köszönöm szépen a segítséget.
Örülök, hogy segíthettem. Remélem, hogy nem tér vissza a dara.
DE
Azt javaslom, hogy egy fej fokhagymát pucolj meg, vágd le mindkét csücskét, és tedd egy RO vízzel töltött kompótos üvegbe. Hagyd egy hétig a hűtőben, és utána minden etetéskor a száraztápra pipettával, vagy fecskendővel 1-2 cseppett tégy a kajára.
A foki erősíti az immunrendszerüket, és mivel átestek rajta, kisebb a valószínűsége, hogy durván elkapják.
 
Örülök, hogy segíthettem. Remélem, hogy nem tér vissza a dara.
DE
Azt javaslom, hogy egy fej fokhagymát pucolj meg, vágd le mindkét csücskét, és tedd egy RO vízzel töltött kompótos üvegbe. Hagyd egy hétig a hűtőben, és utána minden etetéskor a száraztápra pipettával, vagy fecskendővel 1-2 cseppett tégy a kajára.
A foki erősíti az immunrendszerüket, és mivel átestek rajta, kisebb a valószínűsége, hogy durván elkapják.
Nem gondoltál még rá, hogy a halakkal, akvarizálással kapcsolatos okosságokat, házi praktikákat összegyűjtsd és segítségként feltöltsd valahová? Nagy segítség lenne mindenkinek.
Esetleg nyomtatott formában is közreadhatnád, bár tudom, manapság ez borzasztó nehéz (de ez régen se volt másként). Nem tudom, létezik-e ilyen lényegre törő könyv vagy inkább füzetke? Nem kéne' bő lére ereszteni, hogy "már a régi egyiptomiak is..." hanem csak a lényeget pár mondatban, ahogy most is tetted.

Tudásod, tapasztalatod most is sok halacska életét mentette meg, plusz sok akvaristának is reményt és sikerélményt adott.
 
Utoljára módosított:
Nem gondoltál még rá, hogy a halakkal, akvarizálással kapcsolatos okosságokat, házi praktikákat összegyűjtsd és segítségként feltöltsd valahová? Nagy segítség lenne mindenkinek.
Esetleg nyomtatott formában is közreadhatnád, bár tudom, manapság ez borzasztó nehéz (de ez régen se volt másként). Nem tudom, létezik-e ilyen lényegre törő könyv vagy inkább füzetke? Nem kéne' bő lére ereszteni, hogy "már a régi egyiptomiak is..." hanem csak a lényeget pár mondatban, ahogy most is tetted.

Tudásod, tapasztalatod most is sok halacska életét mentette meg, plusz sok akvaristának is reményt és sikerélményt adott.
Semmi szín alatt!
Ha Pasa, Lukács Laci, Törpös, Zsili papa, stb. (Baskáról nem is beszélve!!!) nem tették, én sem tehetem meg.
Felelőtlenség, de legfőképp etikátlan dolog lenne részemről.
Van olyan hsz-em, amit simán lepötyögök, de vannak olyan helyzetek (többségében), amikor előveszem az egyetemi jegyzeteimet, vagy épp angolnyelvű szakkönyvet emelek le a polcról, esetleg a külső HDD-ről előkeresek egy elmentett tudományos cikket, amikor válaszolok valakinek.
Miért? Mert nem vagyok állatorvos, és csekély tudásom ellenére a lehető legpontosabb, legcélravezetőbb választ szeretném adni.
 
Utoljára módosított:
Felelőtlenség, de legfőképp etikátlan.

Jogos. Sok a kérdőjel is. Például én úgy tudom - aztán lehet ez fake news, de mindenképpen vita tárgya - hogy az immunrendszer nem erősíthető még az embernél sem. Ez egy velünk vagy éppen az állatokkal született egyedi adottság. Halaknál is a stressz a legnagyobb kockázat, ahogy az embernél is. A stressz faktor semmivel sem kezelhető, csak maga a stressz csökkenthető. Valaki jobban bírja a stresszt, más kevésbé. Ez megint pont úgy igaz egy garnira és egy halra, mint egy emberre. Halaknál is különösen nagy kockázat hosszútávon a környezeti stressz (pl. a nem megfelelő és vagy ingadozó vízminőség, zsúfoltság, nem megfelelő akváriumberendezés, összeférhetetlen fajok, stb.). A nem megfelelő táplálkozás szintén stresszforrás. És még lehetne sorolni mindazt, ami stresszelheti a halakat (na és persze minket). A stressz pedig sebezhetővé tesz, maga a rés a pajzson.
 
Utoljára módosított:
Jogos. Sok a kérdőjel is. Például én úgy tudom - aztán lehet ez fake news, de mindenképpen vita tárgya - hogy az immunrendszer nem erősíthető még az embernél sem. Ez egy velünk vagy éppen az állatokkal született egyedi adottság. Halaknál is a stressz a legnagyobb kockázat, ahogy az embernél is. A stressz faktor semmivel sem kezelhető, csak maga a stressz csökkenthető. Valaki jobban bírja a stresszt, más kevésbé. Ez megint pont úgy igaz egy garnira és egy halra, mint egy emberre. Halaknál is különösen nagy kockázat hosszútávon a környezeti stressz (pl. a nem megfelelő és vagy ingadozó vízminőség, zsúfoltság, nem megfelelő akváriumberendezés, összeférhetetlen fajok, stb.). A nem megfelelő táplálkozás szintén stresszforrás. És még lehetne sorolni mindazt, ami stresszelheti a halakat (na és persze minket). A stressz pedig sebezhetővé tesz, maga a rés a pajzson.
Az immunrendszer kondicionálható. Hogy egy példával is szolgáljak:
Amikor tenyésztettem 20+ halfajt, akkor szándékosan vettem bóti, szemmel láthatóan darás neonokat, és lefertőztem a tenyészállományomat. Azóta sem tudom megmondani, mikor volt utoljára darás halam. Igen, ez nyájimmunitás.

A stresszel telibetaláltál. Mert mikor leszünk akár náthásak? Amikor valami megbillen hétköznapi életünkben, lelkünkben.
Ez ilyen egyszerű.

A súlyosabb kórképek egy másik kategóriát alkotnak, mert ott a genetika vastagon benne van a pakliban.
 
Utoljára módosított:
Hali, most már nem az első alkalom volt, hogy olyan razbórát voltam kénytelen átsegíteni az örök algamezőkre, amelyiknek hiányoztak a szemei. Láthatóan semmi baja nem volt, ugyanúgy úszkált szem nélkül mint a társai....

Ez mitől lehet?
Basszus... Ákos, mik történnek nálatok?? :(:(:(😢 mindig olyan szűkszavúan írod le ezeket... hogy történt ez? normálisan néztek ki aztán egyik nap amikor hazaértél azt láttad, hogy nincs szeme? semmi előjel? :oops: képed nincs róla...?
Apukád sügereivel mi van azóta?
 
Basszus... Ákos, mik történnek nálatok?? :(:(:(😢 mindig olyan szűkszavúan írod le ezeket... hogy történt ez? normálisan néztek ki aztán egyik nap amikor hazaértél azt láttad, hogy nincs szeme? semmi előjel? :oops: képed nincs róla...?
Apukád sügereivel mi van azóta?
Haza értem a melóból és egy szemtelen hal fogadott...nincs róla képem. :(

Apa sügerei köszönik jól vannak. Eltűnt a szemükről a hártya, azóta is vígan elvannak.
 
Hali, most már nem az első alkalom volt, hogy olyan razbórát voltam kénytelen átsegíteni az örök algamezőkre, amelyiknek hiányoztak a szemei. Láthatóan semmi baja nem volt, ugyanúgy úszkált szem nélkül mint a társai....

Ez mitől lehet?
Kár volt megtenni, mert a halak teste teli van érzékelő receptorokkal. Igen, nekimehet egy dekornak, üvegnek, de a társai segítik, enni tud, mert követi társait, stb.
Pl. Édesapád sügérjei más tészta, mert ők nem csapathalak/rajhalak. Náluk azért következik be a beesett has, és végül éhenhalás.
 
Sziasztok!

Kérlek segítsetek, hogy a corynak mi a baja, mi a teendő vele. Viselkedésében nem látok különbséget, csak megjelent két piros folt rajta. Néztem a többi halat, másikon nem látok hasonló tünetet.

https://photos.app.goo.gl/ktovywQnez3PT4DL6

Előre is köszönöm!
Szerintem beszorult valahova és ez sérülésnyom. Nem vagyok cory tartó, de az aljzat nagyon éles kőzúzalék, (bazalt+valami? ) megsérti a halaid bőrét, ami idővel elfertőződik. Gömbölyű szemcsés aljzat kéne. Nem tudom, hogy @mmccannon Mary figyeli-e most a topicot, de egy próbát megér, megidéztem neked.
 
Szerintem beszorult valahova és ez sérülésnyom. Nem vagyok cory tartó, de az aljzat nagyon éles kőzúzalék, (bazalt+valami? ) megsérti a halaid bőrét, ami idővel elfertőződik. Gömbölyű szemcsés aljzat kéne. Nem tudom, hogy @mmccannon Mary figyeli-e most a topicot, de egy próbát megér, megidéztem neked.
Mary egy darabig nem elérhető, de szerintem is egy vágás, horzsolás miatti sérülés.
 
Szerintem beszorult valahova és ez sérülésnyom. Nem vagyok cory tartó, de az aljzat nagyon éles kőzúzalék, (bazalt+valami? ) megsérti a halaid bőrét, ami idővel elfertőződik. Gömbölyű szemcsés aljzat kéne. Nem tudom, hogy @mmccannon Mary figyeli-e most a topicot, de egy próbát megér, megidéztem neked.
Manado aljzat. Köszönöm szépen a segítséget! :)
 
Back
Oldal tetejére