• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Entre dos tierras

Persze hogy te nem purcansz bele, de a szervezetben jelen lévő összes baktérium egyedszámát tizedelni fogja az antibiotikum kúra. Teszem azt, ha arcüreg gyulladásod van, szeded az antibiotikumot, az a szerencsétlen nem fogja tudni, hogy csak az arcüregedben kórosan viruló bacikat kell kinyírnia, az összes olyan baktériumra hatni fog, ami az antibiotikum hatásspektrumán belül van. (pl. a hasznos bélbacikat is - ezért megy sokaknak a hasa antibiotikum kúra alatt.)
Azért azt tegyük már hozzá, hogy amiről írsz az függ a kezelés időtartamától is és a helytelen gyógyszerszedéstől is. Nem mellesleg, hogy ezeket a mellékhatásokat elkerüljük pont javallott a gyógyszerhez probiotikumot szedni amivel a hasznos bacik és az imunrendszer visszaáll, erősödik.
Az akvában egy 2 napos kúra nem olyan hosszú idő, hogy kihaljanak a bacik, de ha valamennyi még is, ugyanúgy pótolható.
 
Nos, túl vagyunk az 5 napos antibiotikum kúrán. Azt közel sem tudom mondani, hogy a BGA eltűnt. :confused: Mondjuk volt is rendesen.
Ami pozitívum. Hogy a kezelés alatt az alga nem szaporodott. Remélem kipurcant! :)

Tegnap, volt egy nagyobb vízcsere, ami előtt megpróbáltam leszedni a BGA maradékát és kipucoltam a szűrőt /már amúgy is ráfért/. Most megy egy kis bacikúra /S stability/, és figyelem az eseményeket, hogy visszajön e vagy sem a BGA.
 
Egy kis helyzetjelentés.

A jó hír az, hogy a kezelés után BGA-t nem igazán látok. De mindemellett amit érdekesnek találok, hogy elkezdtek gombásodni olyan farészek is amik eddig nem mutatták jelét sem. Visszajött a fonalalga és valami barnás algaszerűség kezdi felütni a fejét. A mérés alapján az ammónia 0 és a világításon sem változtattam.:unsure: Holnap víz cserével egybekötött kézi algaeltávolítás a terv.

Mivel a mérések alapján a víz tulajdonságai megfelelőek voltak és HarPeti társunk elég szép Black Galaxykat kínált megvételre ezért kedden bekerült az akváriumba 14 darab. :) Mivel olvastam hogy ezek a garnélák elég érzékenyek és már azt is hogy nincs is velük gond ilyen téren, szóval óvatos duhajként a héten elhagytam a tápozást a beszoktatás miatt. Tervem szerint holnaptól a gyári adag harmadával megy egy kis mic, mac + fosfo. Remélem a garnélák nem veszik zokon.

Köszönöm, hogy benéztél! :)



kep1.jpgkep2.jpgkep3.jpg
 
Egy kis körkép az akváriumról.

Folyik a garnélák táphoz szoktatása. Eddig nem tapasztalok különösebb problémát. :)

Alkalomszerűen megy az alga eltávolítása.

A jobb szélső részt valahogy olyan üresnek találtam és így bekerült az akváriumba 2 tő Montevidensis. Támogatásukra a talajt 2 db Tropica kapszula gazdagítja. Elméletileg megnő a monte 20-40 centire ami egész jól letakarná a jobb oldali hátsó részt.



A jelenlegi helyzet képekben:

kep1.jpgkep2.jpgkep3.jpg
 
Egy kis körkép az akváriumról.

Folyik a garnélák táphoz szoktatása. Eddig nem tapasztalok különösebb problémát. :)

Alkalomszerűen megy az alga eltávolítása.

A jobb szélső részt valahogy olyan üresnek találtam és így bekerült az akváriumba 2 tő Montevidensis. Támogatásukra a talajt 2 db Tropica kapszula gazdagítja. Elméletileg megnő a monte 20-40 centire ami egész jól letakarná a jobb oldali hátsó részt.



A jelenlegi helyzet képekben:

View attachment 164636View attachment 164637View attachment 164638
Szép, tök jó mohás erdő hangulata van :)
 
Szép, tök jó mohás erdő hangulata van :)
Köszönöm! :)

Ha a montevidensis besűrűsödik és megnő, akkor a "beltartalom" kész is van! :) Most már csak szinte az üzemeltetés van hátra.
De amin még gondolkodom az egy csapat Amanda lazac, hogy valami élénk szín is legyen az akváriumban. De ez csak a jövő zenéje, most még a garnélákon van a hangsúly, ott kellene a szaporulatnak megindulnia idővel.:)
 
A jelenlegi helyzet. Még mindig drasztikus mennyiségű a fonal alga ami az antibiotikum kúra után jött vissza és azóta küzdünk egymással. :( Hiába szedem le a vízcseréknél, 7 nap múlva már megint elönti az akváriumot. :( Mindemellett az üvegen megjelenik barna és zöld alga is.:( Próbáltam a tápon állítani. Első körben a gyári ajánlás ment TF 1,2 mac, 0,5 mic és 0,5 S Excel. Semmi változás. Majd emeltem egy kicsit a tápozáson 2 mac , 1 mic és 0,8 excel. Meg sem kottyant az algának! :(

Érdekes módon a 2 mac adagolással a nitrátot 3 ppm-re mértem ami nekem egy kicsit hihetetlen, de elméletileg a JBL cseppteszt még 1 évig jó.

A világítás 60%-on üzemel ami kb 23 lumen/l. Ez ha jól tudom egy közepes fényigényű akvárium alját súrolja.

Szóval küzdünk tovább. Gondolkodom egy sötétkúrán, de az algásodás kiváltó okát még mindig nem látom.

A garnélákból rendszeresen látok néhányat, de egy elhullás már biztosan volt.
 
Már egy hónapja nem jelentkeztem, szóval egy kis körkép. Ahogy nézem a garnélák jól vannak és bekerült 14 db Amanda lazac az akváriumba. Visznek egy kis színt a sok zöld közé. :)

Az fonalalga fronton a helyzet változatlan és jelenleg ötletem sincs hogy miért. :confused: Próbáltam a világításon és a tápozáson variálni, de igazán semmi sem működött.

A világítást próbáltam 50%-on (19 lumen/l) és 60%-on is. (23 lumen/l).

Az 50%-hoz a TF gyári ajánlását adtam (1,2 mac, 0,6 mic) és még 2 fosfot és 1 Excelt. Megjelent barna- és zöld alga az üvegen a nagyobb mennyiségű fonal alga mellet. És ráadásul a víz elkezdett láthatóan hártyásodni, vélhetően a Riccardia nem érezte valami jól magát.

Emeltem a világítást 60%-ra és természetesen a tápozást is növeltem a világítással (2 mac, 1 mic 2 fosfo 1 Excel). Amit elértem vele, hogy bár a hártyásodás visszaszorult, de a fonalalga még jobban erőre kapott. :confused:

Ahogy mértem a legmagasabb értékek a próbálkozás alatt Nitrát: 12 Foszfát 0,2 Vas: 0,08 volt.

Szóval még mindig nem látom a fonal alga elszaporodásának okát, ami egy kicsit bosszant.

Egyelőre letakartam az akváriumot 5 napra, utána majd látom.
 
Szóval még mindig nem látom a fonal alga elszaporodásának okát, ami egy kicsit bosszant
Tavasz van. Viccen kívül, ilyenkor támad a levegőn keresztül. A fonalra azt szokták mondani, hogy tekerd feljebb a CO2 - t. Low-techben ez nem járható. Drasztikusan csökkentenék még a tápon és tennék be úszónövényt. Sötétkúra után. Addig meg hurkapálca és tekercselés.
 
Tavasz van. Viccen kívül, ilyenkor támad a levegőn keresztül. A fonalra azt szokták mondani, hogy tekerd feljebb a CO2 - t. Low-techben ez nem járható. Drasztikusan csökkentenék még a tápon és tennék be úszónövényt. Sötétkúra után. Addig meg hurkapálca és tekercselés.
Egy 5 napos sötétkúrát indítottam tegnap. Majd látom a hatását.

Próbáltam már visszavenni a tápozást (Nitrát: 5), valamivel kevesebb volt a fonalalga de még így is drasztikusan sok. Ráadásul a víz elkezdett hártyásodni! Valószínűleg a Riccardia nem nagyon szerette ezt a megoldást.
 
A Blackout megtette hatását. A halak, garnélák és a növények gond nélkül átvészelték. Csak minimálisan látok néhány kis fonalalgát. Ezen kívül valami barnás alga vagy trutyi nyomokban felfedezhető a mohákon, de mivel könnyen eltávolítható így nem aggódom miatta.

A világítást 60%-ra állítottam (kb. 23 lumen/liter) napi 4 órában és így megy egy hétig. A tápokat a gyári adagolás szerint adom + 1mili excel. Majd mérem, hogy kell e külön foszfátot adagolni.

Most próbálom megkeresni a kiváltó okát a fonalalga berobbanásának. Végigolvastam a fórum ide vonatkozó bejegyzéseit. Egyik kiváltó ok a Co2 és a Carbo hiány. Most 1 ml carbot adok a vízhez, szerencsére a garnélák eddig jól bírták. A másik kiváltó ok lehet ahogy olvastam az alacsony ph. Most rámértem: a ph 6 alatt volt. :oops: Gondolom az excel és/vagy a Catappa fakéreg (ami a garnélák miatt van bent) jól lehúzta a ph-t. Eddig a Black Galaxyk miatt a Kh 0, de lehet hogy emelek rajta, hogy a ph-t feljebb tornázzam. De mondjuk olyat is olvastam a fórumon, hogy volt
akváriumban!

Szóval, most próbálkozunk és figyelünk! :)



ahol kep1.jpgkep2.jpg5,5-ös ph mellett nem volt fonalalga az
 
Most rámértem: a ph 6 alatt volt. :oops: Gondolom az excel és/vagy a Catappa fakéreg (ami a garnélák miatt van bent) jól lehúzta a ph-t.
Az Excel szerintem nem nyúl érdemben a ph-hoz. A Catappa kéreg inkább. De leginkább az is azért, mert nullás a Kh. Nincs a vízben lúgosító vegyület, ami ellensúlyozná a huminsavakat, így azok kis mennyiségben is nagyot mozdíthatnak a ph-n. A huminsavak egyébként elég jó természetes algagátlónak számítanak. 😉
 
A huminsavak egyébként elég jó természetes algagátlónak számítanak. 😉
Eddig valahogy nem kapkodta magát! :) De az biztos hogy a kioldódó csersav lefelé viszi a Ph-t.

De leginkább az is azért, mert nullás a Kh. Nincs a vízben lúgosító vegyület, ami ellensúlyozná a huminsavakat, így azok kis mennyiségben is nagyot mozdíthatnak a ph-n.

Én már annyi mindent összeolvastam az alga szaporodás okairól, de ez az alacsony Ph még nem volt meg! :oops: A Galaxyk elméletileg a 6 - 6.5 körüli Ph-t és a 0-3-as Kh-t preferálják és erre vannak belőve az értékek. De akkor emelni kellene a Ph-n kb. 6.5-re ha jól gondolom, bár közel sem biztos, hogy ez lehet a gond.

Akkor a hétvégén a visszasózásnál teszek a Gh+ mellé egy kis adag Gh/Kh+-t és majd látom, hogy mi és mennyire változik.
 
Rég jelentkeztem az akváriummal, mivel bokros teendőim miatt kevesebbet tudtam foglalkozni a dologgal és az a kevés idő is az alga elleni küzdelem útkeresgéléseivel telt el. De úgy néz ki, hogy az algaprobléma kezd megoldódni! :)

A világítást visszavettem 55%-ra napi 6,5 órában. A Ph-t felhúztam 6,8-ra. Az akváriumba megy naponta 2,5 mac, 1 mic, 1 fosfo és 1 excel

Úgy néz ki, hogy a dolog kezd működni mivel fonalalga eltűnt, van némi haj- és zöldalga, de egy garnélás akváriumban ennyi még jól is jön. :) Ami még külön örömhír, hogy a Galaxyk elkezdtek szaporodni! :) Már vagy 4 "alom" az ami látható az akváriumban.

A jelenlegi helyzet:
Ph: 6,8
Gh: 5
Kh: 1
TDS: 235
NO3: 10
PO4: 0,6
Fe: 0,05




kep1.jpgkep2.jpgkep3.jpgkep4.jpg
 
Nyár végi körkép 1-2 gyors fotóval. A háttérbe ültetett Montevidensis nem nagyon hozta az elvártakat, valahogy meg sem közelíti a szükséges méretet. Így a Montet beültettem középre és a háttérbe raktam a helyére egy tő Vallisneria Nanat. Így valahogy jobb az összkép, a jobb hátsó rész sem üres. A Vallis és a Monték kaptak 2-2 Tropica kapszulát a gyökereikhez.

A Bio Rio-t kicseréltem Matrixra, egyrészt mert ki is akartam próbálni a Mátrixot, másrész bízom benne, hogy az áramlás kevésbé lesz visszafogva. A csere után ment 1 hét Stability.

Ezek után láttam egy kis kezdődő algásodást a mohák közt, így rámértem a tápanyag szintre. A nitrátra 50 ppm-et mértem!!! :oops: :oops: 2 vízcsere után is 30 ppm-et mérek.:rolleyes: A JBL csepptesztre próbáltam rámérni hogy jó e. RO vízbe tettem Nitrot adott mennyiségbe hogy egy adott értéket kapjak és a 0, 10, és 20 ppm-et is jól mérte a teszt.

Nem gondolom, hogy a Mátrix idézné elő a galibát, így max a talajkapszula lehet a ludas, de ahogy hallom az is csak lassan engedi ki magából a növénytápot. Szóval, elméletileg minden rendben kellene hogy legyen de mégis több mint egy hete magas a nitrát, pedig nem teszek a vízbe makrót.

Szerencsére a garnéláknál elhullást nem tapasztalok, de a szőr alga /mármint ha tényleg az/ elkezdett erőteljesen terjeszkedni.

kep1.jpgkep2.jpgkep3.jpgkep4.jpgkep5.jpg
 
A jelenlegi fejlemények.

A drasztikus nitrát szint vélhetően a vízcserék miatt szinte teljesen lecsökkent. Bár még mindig nem derült ki számomra. hogy miért volt. :rolleyes: De, hogy ne legyen olyan egyszerű a dolog, Vettem Sera és JBL nitrát csepp teszteket. A Sera 0 ppm-et a JBL 15 ppm-et mutatott mikor rámértem a vízre. :oops: Na most akkor mi a jó érték?

Hogy valami nem stimmel a tápozással az borítékolható, mert a szőr alga mellé megjelent a Vallisnerián az agancsalga is.



kep1.jpgkep2.jpg
 
A jelenlegi fejlemények.

A drasztikus nitrát szint vélhetően a vízcserék miatt szinte teljesen lecsökkent. Bár még mindig nem derült ki számomra. hogy miért volt. :rolleyes: De, hogy ne legyen olyan egyszerű a dolog, Vettem Sera és JBL nitrát csepp teszteket. A Sera 0 ppm-et a JBL 15 ppm-et mutatott mikor rámértem a vízre. :oops: Na most akkor mi a jó érték?

Hogy valami nem stimmel a tápozással az borítékolható, mert a szőr alga mellé megjelent a Vallisnerián az agancsalga is.



View attachment 169566View attachment 169567
Aztabetyárhuncutmindenit! Az agancs még érthető, ammóniatűskéd is lehetett a nitrát bumm előtt. Ilyen tömegű algára lehet a BO kellene.
 
Aztabetyárhuncutmindenit! Az agancs még érthető, ammóniatűskéd is lehetett a nitrát bumm előtt. Ilyen tömegű algára lehet a BO kellene.
A BO csak tüneti kezelés. A problémát kellene megoldani, különben a BO után is ott lennénk ahol most vagyunk. :)

Most a tápozást próbálom belőni, de amit a JBL mutat az lenne a cél a nitrát szint kapcsán, amit a Sera mutat az meg elég problémás. :unsure: Szóval legyél okos! :)

És gondolom a szűrőanyag cseréje sem tett valami jót az akvárium egyensúlya kapcsán.
 
Egy gyors helyzetjelentés.

Úgy néz ki, hogy a "nitrátrobbanás" végre megszűnt. És az hogy mitől volt, azt szerintem már örök homály fedi! :rolleyes:

Alga még van, de a mennyiség csökkenő tendenciát mutat.

A halak, garnélák és a növények szemmel láthatóan jól elvannak és ez megnyugvással tölt el. :)



aksi1.jpg

aksi2.jpggarnela1.jpggarnela6.jpggarnela7.jpg
 
Back
Oldal tetejére