• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech 30-as kocka

Egyelőre tetszik az akvárium. Az élőben fehéresebb kövek meg a szellősebb elrendezés elég jó kontraszt a másik akváriumhoz képest. Azon gondolkodom, hogy a talaj javarészt átmosott Amazonia, a növények meg a fa mind akváriumból, frissen került át, a szűrő bejáratott - szerintem a normál bejáratáshoz képest csökkentem a vízcserék mennyiségét és a várakozási időket. Nem igazán látom az ammóniaforrást.

Az élővilágon gondolkodom. Az eredeti terv az volt, hogy ebbe kerülnek át a törpe razbórák, de a betelepítésnél 3 kiugrott, s ahogy látom, elég érzékenyek a környezetváltozásra. A galaxykkal is kb. összeálltak, így maradnak. Szombaton Solymáron láttam az akvarista boltban szép amanda lazacokat igen olcsón. Jó eséllyel az lesz. Előtte még megnézek egy helyi haltenyésztőt, hogy neki mi van. Garnélából egyelőre pár átrakott amano lesz. Szerintem a nagyban örülni fognak, hogy csökken a létszám, mert elég genyák. Nem bántanak senkit, de szeretnek odapiszkálni. Igaz, cserében az otok meg csak őket szívatják. :D Csigából meg talán a rulettet meg pár sünt tudok átrakni, ami nem elég. Azon gondolkodom, hogy a nagyból kipecázott ismeretlen fajű kis csigákat (van vagy 40, nem tudom, mennyi élhet még a pixisben) ide rakjam át, vay legyen más? Az előbbi hátránya, hogy ha a nagyból nem sikerül az összes kicsit kipecázni, akkor lesz 2 akváriumom kis nyavalyásokkal (vagy postakürt lesz?) tele. Sünöket viszont annyira most nincs humorérzékem venni. Ja, emellett még kellene valamilyen kék garnéla (mert a gyerek olyat szeretne, nekem meg mindegy). A múltkor a GA-ban még nem tudtuk megvenni, mert nem volt meg az akvárium, most meg nem autózók odáig. Volt még egy helyi, elmentett hirdetésem, de a csoportot kilőtte a FB az űrbe, úgyhogy ez is még passz. Ráérek.

A solymári halashoz viszont hiba volt elmenni, mert láttunk egy albino bettát, aminek a szeme környéke fekete volt. Napszemüveges, e! És hát van egy üres akvárium, adott hozzá egy belső szűrő is... És hát a feleségemnek tetszik a betta... Szóval, azon gondolkodom, hogy ha a 30-asra vennék egy lámpát, akkor arról erre át tudnám tenni az ottanit. Úszó növényt ingyen tudnék szerezni rá. A hátrány, hogy kellene talajt is venni, meg valahonnan növényt is, s azért ez így együtt nem egy olcsó móka a lámpával együtt.
 
Háthát... Addig gondolkodtam, hogy hogy legyen a másik bettás, meg ebben mi legyen, hogy mondtam a feleségemnek, hogy ne legyen bettás. Mondá, hogy oké. Erre törtem kicsit a fejem, s arra jutottam, hogy eleve kb. 23 fokos a víz, a betta meg 24-25-től jól érzi magát. Hideg levegő meg nemigen lesz fölötte, mert télen is 23-23,5 fok van a szobában, annyi hőkülönbség elvileg jó neki. A növényeket is néztem, elvben még a 28 fokot is bírnák, annyi meg nem lesz. Úgyhogy akkor ebben garnéla csak amano lesz (abból van pár fölös a másik akváriumban), s ez lesz a szemüveges lakhelye. Be is telefonálok holnap, hogy megvan-é, s félre rakatom.
 
Háthát... Addig gondolkodtam, hogy hogy legyen a másik bettás, meg ebben mi legyen, hogy mondtam a feleségemnek, hogy ne legyen bettás. Mondá, hogy oké. Erre törtem kicsit a fejem, s arra jutottam, hogy eleve kb. 23 fokos a víz, a betta meg 24-25-től jól érzi magát. Hideg levegő meg nemigen lesz fölötte, mert télen is 23-23,5 fok van a szobában, annyi hőkülönbség elvileg jó neki. A növényeket is néztem, elvben még a 28 fokot is bírnák, annyi meg nem lesz. Úgyhogy akkor ebben garnéla csak amano lesz (abból van pár fölös a másik akváriumban), s ez lesz a szemüveges lakhelye. Be is telefonálok holnap, hogy megvan-é, s félre rakatom.
Remélem meglész még :) azért ne légy csalódott ha az amanokkal nem jön ki... tudod, ez lutri. ettől még csigát tuti, de lehet hogy más halat is tarthatsz mellette ha szeretnél.
 
Remélem meglész még :) azért ne légy csalódott ha az amanokkal nem jön ki... tudod, ez lutri. ettől még csigát tuti, de lehet hogy más halat is tarthatsz mellette ha szeretnél.
Jaja, láttam más naplóban. :D Pár amandát gondoltam esetlegesen még mellé. Azokra tuti nem fúj, egymás melletti akváriumokban vannak a halasnál. Ha meg nincs már meg neki a Jenő, akkor így jártam. :D
 
Tegnap bekerültek az amanok, hárman. Elég idegesek voltak, de nitrát oké volt, az akváriumot felül körberagasztottam, s ma is megvan mind, s le is nyugodtak. Alga még nincs, de majd kellene még csiga, hogy ez így is maradjon. A halast felhívtam, s jövő hétig félrerakja Jenőt, aki hivatalosan nem Jenő,mert a feleségem azt mondta. Jövő hétre remélhetőleg oké lesz az akvárium, majd akkor megyek a halbrigádért. Azon gondolkodom még, hogy az addig jól van, hogy így dizájnos az akvárium, de kevésnek érzem a búvóhely mennyiségét. Ha hal lennék, tuti szeretnék több stemet.
IMG_20211208_093208.jpg
 
Ma beköltözött Menőjenő Kicsiszemüveg (kislányom névedása) 8 amanda és két oto, valamint egy fűtőtest társaságában. Remélem, minden oké lesz. Eddig még nem evett meg garnélát Jenő, de kis mammogás volt.
IMG_20211214_182611.jpg

IMG_20211214_182646.jpg
 
Úgy tűnik, hogy MenőJenő Kicsiszemüveg abbahagyta a garnélák kóstolgatását, úgyhogy jó lesz ez az akva sakuraszelektálónak. (Szaporulat nem hiszem, hogy nagyon lesz.) Eddig még nem volt bettám, elég érdekes megfigyelni, hogy mennyire másként viselkedik, mint a többi hal, hogy nem vonalak mentén mozog, hanem mindenfelé, akár tekeredve is.

Az amandák viselkedése is érdekes, a galaxyk rajmozgása sokkal gyengébb, mint az övék. Az mondjuk fura, hogy leginkább a fűtő mellett szeretnek lenni, takarásban. A betta nem bántja őket, sodrás sem nagyon van. Lehet, kicsit elrontom a scape-et, s rakok bele még növényt, esetleg úszónövényt, hogy jobb legyen nekik a terep.
 
Jelentem, az amandák kicsit bátrabbak, kimozdultak a fához is. Elég béna kis valamik amúgy kajailag, bátortalanul jönnek a felszínhez, inkább a lepotyogó cuccot szeretik enni. Azon gondolkodom, hogy veszek melléjük két nőstény endlert felvezetőnek, s majd néha szaporítom is a hímekkel őket.

Közben elbuktam a nem vásárolós dolgot. A Xmas akción felbuzdulva vettem az akvárium fölé egy Chihiros C251-et, lecserélem majd rá a mostani no name-et (amivel amúgy nem vagyok elégedetlen). Vettem egy diffúzort is, s ha már azt látom, hogy a sima élesztős neo co2 a cukros vízzel is jól elpetyeg, alighanem átrakom majd ide, s így itt is lesz co2. (Lekopogom, de azóta sem esett a palackosnál a nyomás, alighanem megtaláltam a hibát.) S ha már akkor így van egy plusz lámpám, egy plusz akváriumom, s egy plusz nano sarokszűrőm is, rendeltem egy kis manado talajt, hogy ha olyanom lesz, akkor a 20 literesből lehessen garnis és guppiszaporító. :) Csak növények kellenek majd bele.
 
Na, megjött a GA rendelés, amit a 10% karácsonyi kedvezmény miatt ejtettem meg. Taktikus egy rendelés volt, na. Merthát, a mostani no name lámpát jó lenne majd átrakni a 20 literesre, ha lenne másik, kicsit erősebb ezen. És akkor, ha már így olcsóbb, akkor legyen egy Chihiros 251. És hát a másik akváriumba kellene talaj, legyen némi manado, mert ez egyszerű akva lesz. Az élesztős CO2 meg ha már bevált, akkor kellene hozzá diffúzor (illetve hát a palackoshoz). Közben persze a palackos új helyen ereszt, így ez a része fölösleges volt a vásárlásnak. No, akkor ügyesen mértékletes voltam. Annyira, hogy a kedvezménnyel becsúszik 20k alá, akkor meg van posta. Akkor már rakok hozzá egy anubiast, s akkor jó lesz. Igaz, hogy nem kellene, s így pont elköltöttem a kedvezményt, dehát taktikusak vagyunk.

A lámpa fénye amúgy jó, 6 fokozatban dimmelhető. Remélem, megtartja a dimmelést az időzítő mellett is, mert amúgy kiég Menőjenő szeme. Az anyaga a noname-nél lényegesen jobb. Ami rosszabb, hogy alacsonyabban van, így nem oszlik el annyira a fény. Ez a C2-nél sokkal jobb, de az 2,5x ennyi mani... Összességében ár-érték arányban eddig okénak tűnik.

Ami nem volt annyira oké, az az anubias fára applikálása............. Odarakom, nem marad rajta. Meg van még más növény is, ami rendszeresen lemászik róla. Az akváriumvásárlásnál anno kaptam egy fél tubus növényragasztót is, próbáljuk ki. Fa kivesz, ragaszt. Ragasztana. Sikerül is meg nem is. Legalább a fa ragasztós lett. Ki a sufniba smirgliért. Visszarak, néz. Nem jó,ez ennél jobb volt. Forgat-néz-forgat néz. Nem jó, sokkal jobb volt. Elég. Belevág az akváriumba, felmegy, munkát folytat. Fórumon képet megnéz - eleve nem volt annyire jó, azért nem sikerült úgy. Lemegy, legó, talán jó. Berak, nemmarad egyben. Kivesz, csavart elő. Ja, vasfa, csavar nem szereti, fúrás nem lesz. Legó, visszarak, kővel lesúlyoz, nem jó. Kivesz, sufniba kimegy, gyorskötöző behoz, rögzít. Nem esik szét. Látszik. Nem számít. Anubias odaaplikál elé, már csak fele látszik. Majd megnő az anubias. Meg a fű is. Vagy nem. Ott látszik még ragasztó. Nem, nincs kivesz, smirgliz. Tripartita darab megfog, odab*sz. Jólvanazúgy. Mondjuk az anubias kicsit nagy ehhez az akvához. De legalább az amandák szépen mozognak. Örüljünk.
 
Egy oto és egy amanda megmurtyant. Általános gond mondjuk nincs. A maradék otót átraktam a nagyba. Elég nyüzüge, de az algaevő tápot nem akarta enni. Tervezek ide két endler nőstényt, mert az amandáknak kéne valami felvezető,mert elég fisifosik.

A képen Menőjenő örül az új növényeknek.

IMG_20211230_164045.jpg

IMG_20211230_164716.jpg
 
Egy oto és egy amanda megmurtyant. Általános gond mondjuk nincs. A maradék otót átraktam a nagyba. Elég nyüzüge, de az algaevő tápot nem akarta enni. Tervezek ide két endler nőstényt, mert az amandáknak kéne valami felvezető,mert elég fisifosik.

A képen Menőjenő örül az új növényeknek.

View attachment 160947

View attachment 160951
A 2. kepnek eleg jo hangulata van :)
Egyszer hasznaltunk eddig fakovet, abbol messzemeno KOVETkeztetest nem is akarunk levonni, hogy altalanosan elmondhato-e rola, de az szilikatot eregetett magabol. Ebben segitett az emelesnek hasznalt zeolit is, de kulon tesztelve a kovekbol is jott. Csak info, ha hasonlo problemat (pl. diatom algasodas) tapasztalnal. :)
 
A 2. kepnek eleg jo hangulata van :)
Egyszer hasznaltunk eddig fakovet, abbol messzemeno KOVETkeztetest nem is akarunk levonni, hogy altalanosan elmondhato-e rola, de az szilikatot eregetett magabol. Ebben segitett az emelesnek hasznalt zeolit is, de kulon tesztelve a kovekbol is jott. Csak info, ha hasonlo problemat (pl. diatom algasodas) tapasztalnal. :)
Köszi, hasznos infó. Azért remélem, hogy megúszom, de ha nem, akkor jó lesz tudni, s instant hajtépés helyett kigórni a köveket.

Így utólag köszönöm még a mulmozós és az artémiaszűrős tippjeid, azok is jól jöttek. :)
 
Hát, hmm... Van az úgy, hogy néha a kezdeti hardscape tartogat kihívásokat. Eredetileg úgy volt, hogy a kezem tán befér a kövek mellé. És befér - kivéve, ha csipesz van benne, vagy mondjuk be akarom hajlítani. Úgyhogy a rotalák és a ludvigia tövéhez tápkapszulát tenni szép kihívás. Illetve nem kihívás, hanem saccperkábé lehetetlen. :D

Elég rendesen megnőttek a stemek, kicsit be is árnyékolják magukat, meg az aljukat a kövek is, a tövük enyhén algás (semmi vészes). A fű sem az igazi, de oda tudtam tápkapszulázni, mert úgy láttam, az eredetileg berakott ADA táprúd nem elég. Lehet, kicsit feljebb veszem majd a pilácsot, mert a lebegő nvények is kezdik árnyékolni a teret.

A romlásnak és a bettának köszönhetően van némi hab a víz tetején, de a levegőzést nem zavarja. Remélem, majd lesz jobb, ha beáll a gyep. Gondolkodom a háttérnövények (rotundifolia, hra, ludwigia pal. sup. red) cseréjén valami kevésbé fényigényesre.

A halak viselkedése még mindig érdekes. A betta tök jól elvan, kézhez is jön. Az amandákkal nem érdeklik egymást, de azok a fisifosik jórészt elbújva lebegnek, csak néha úszkálnak. Annyit azért fejlődtek, hogy kajára kijönnek. Gondolkodom két endler beszerzésén ebbe az akváriumba, mert kellene nekik valami felvezető (a bettát a gyorsasága miatt kb. tereptárgynak tekintik szerintem, nem halnak :) ).
 
A kövek zöldülnek, lekaparni sem nagyon lehet. Az üveg is algás, mióta nincsenek csigák. Maj karanténidő után pótolom, kb. 2 hét. A talajban megjelent valami fehér izé. Nem nagyon mozog, nemtom, hogy mi. Valami férgek is megjelentek, de nem planária. Fura, hogy ezek honnan jöhetnek? Deszantos törpe tányércsiga is átkerült pár, az annyira nem zavar.

A halak amúgy jól elvannak, Jenő meg pláne. A szelektált garnélák is szaporodtak.
IMG_20220227_125541.jpg

IMG_20220227_125528.jpg

IMG_20220227_125133.jpg
 
Back
Oldal tetejére