• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Első projektem - 54L, low tech garnélás

TCsilla

Kertész szaki
Sziasztok!

Hosszas szemlélődés után úgy döntöttem, én is belevágok ebbe a hobbiba, és a barátommal, @csokemarcell-el újrarendeztük az addig "tartalékakváriumként" szolgáló 60x30x30-as akváriumunkat. Ennek a dokumentálására szeretném indítani ezt a naplót.
Eredetileg egy sima low-tech növényes layoutban gondolkoztam, ehhez út közben jött az ötlet, hogy jó lenne kipróbálni a garnélázást, így végül ebben az irányban maradtam. Az akvárium nagyjából három hete üzemel a jelenlegi formájában, azóta már be is költöztek a lakói, a CRS mix garnélák, melléjük karbantartóknak pedig süncsigák és amanók.

Az alábbi képen kb. egy hetes korában látható:

50174277186_f38d3a9b9f_h.jpg_MG_2491 by Csilla Tepliczky, on Flickr

Technika:
Méret: 60x30x30 cm, 54l
Szűrő: Tetra EX 400 Plus (korábban már használtuk ezt a szűrőt, amikor még ideiglenes tárolóként használtuk ezt az akváriumot, így be volt járatva)
Világítás: 60CM Chihiros RGB Full Spectrum Series (a 7 fokozatból a 4.-re dimmelve)
Talaj: Tropica táptalaj, Amazonia Light talaj
Dekor: Dark Seiryu kő
CO2: nincs

Növények:
Marsilea hirsuta
Staurogyne repens
Cryptocoryne parva
Monte Carlo
Bacopa compakt
Kétféle Buce
 
Sziasztok!

Hosszas szemlélődés után úgy döntöttem, én is belevágok ebbe a hobbiba, és a barátommal, @csokemarcell-el újrarendeztük az addig "tartalékakváriumként" szolgáló 60x30x30-as akváriumunkat. Ennek a dokumentálására szeretném indítani ezt a naplót.
Eredetileg egy sima low-tech növényes layoutban gondolkoztam, ehhez út közben jött az ötlet, hogy jó lenne kipróbálni a garnélázást, így végül ebben az irányban maradtam. Az akvárium nagyjából három hete üzemel a jelenlegi formájában, azóta már be is költöztek a lakói, a CRS mix garnélák, melléjük karbantartóknak pedig süncsigák és amanók.

Az alábbi képen kb. egy hetes korában látható:

View attachment 94232_MG_2491 by Csilla Tepliczky, on Flickr

Technika:
Méret: 60x30x30 cm, 54l
Szűrő: Tetra EX 400 Plus (korábban már használtuk ezt a szűrőt, amikor még ideiglenes tárolóként használtuk ezt az akváriumot, így be volt járatva)
Világítás: 60CM Chihiros RGB Full Spectrum Series (a 7 fokozatból a 4.-re dimmelve)
Talaj: Tropica táptalaj, Amazonia Light talaj
Dekor: Dark Seiryu kő
CO2: nincs

Növények:
Marsilea hirsuta
Staurogyne repens
Cryptocoryne parva
Monte Carlo
Bacopa compakt
Kétféle Buce
Üdv a fórumon, sok sikert!
Látszik Marcell barátunk kreativitása, nagyon szép lett, ütős kezdés!
A CRS mix valóban necces, főleg első garnélaként, az elrendezés pedig biztosan keményíteni fogja a vized, főleg, hogy CO2 sem lesz benne, de persze semmi sem lehetetlen. A helyedben valami neocaridna fajtával indítanék, és a következő setup már lehet majd caridina.
Algamentes folytatást!👍🏻
 
Köszi a meglátásokat! Visszasózott RO vizet használunk a Marcival mind a ketten, reggel mértünk egyet, a KH 2, a GH 6, a pH pedig 7,0 volt, bár nemrég volt vízcsere az akváriumban. Ha a KH emelkedne esetleg, át fogok térni a heti egy nagy helyett a két kisebb vízcserére. Bár Aatapasztalat amúgy az a Marci nagy akváriumából, hogy nem szokott 4 fölé menni a KH. Szerintetek ilyen vízparaméterek mellett is problémás lehet a CRS tartás?
Jelenleg amúgy éppen egy kisebb barna alga rohammal küzdök, amint kicsit rendeződik a helyzet, jelentkezem friss képpel. :)
 
Utoljára módosított:
A barna alga nem probléma, amanok és csiguk ledarálják hamar.
Szerintem a pH 7 nagyon magas a caridinák számára.
Elsőre mehetne bele inkább snowball vagy blue dimond, yellow fire vagy orange sakura.
Nagyon jó kis elrendezés lett, ha beindulnak a növények, még káprázatosabb képet fog mutatni. Ügyesek vagytok.
Mennyi idő volt összelegózni a scape-et?
 
Isten hozott a csapatban, @TCsilla :)
Ahogy előttem is írták, a jelenlegi pH nagyon magas, A CRS-ek inkább a pH 5,5-6,0 értéktartományt értékelik.
A KH és GH jó lesz.
Én most járatom be a CRS-eknek szánt akvát, aminek naplóját ITT találod meg. Emellett érdemes elolvasnod Szépe Kálmán és @TGY__ naplóját is.
De sok más fórumtárs is vezet naplót, amikből egy-két-há' tippet és trükköt eltanulhatsz.
Sok sikert és messziről kerüljön el az alga! ;)
 
Utoljára módosított:
A barna alga nem probléma, amanok és csiguk ledarálják hamar.
Szerintem a pH 7 nagyon magas a caridinák számára.
Elsőre mehetne bele inkább snowball vagy blue dimond, yellow fire vagy orange sakura.
Nagyon jó kis elrendezés lett, ha beindulnak a növények, még káprázatosabb képet fog mutatni. Ügyesek vagytok.
Mennyi idő volt összelegózni a scape-et?
Köszi szépen! Hát beletelt több hétbe, mire kitaláltam a koncepciót, meg összeválogattuk Marcival hozzá ezt a rengeteg követ. :) Sőt, el is tértem végül kicsit az eredeti elképzeléstől.
A pH lejjebb vitelére ki szeretném próbálni az égertobozt, hátha működni fog, és sikerülne vele 7 alá nyomni.
 
Köszi szépen! Hát beletelt több hétbe, mire kitaláltam a koncepciót, meg összeválogattuk Marcival hozzá ezt a rengeteg követ. :) Sőt, el is tértem végül kicsit az eredeti elképzeléstől.
A pH lejjebb vitelére ki szeretném próbálni az égertobozt, hátha működni fog, és sikerülne vele 7 alá nyomni.
Nem fog sikerülni, mert a Seiryu FOLYAMATOSAN keményíti a vizet :(
Érdemes Neocaridinára áttérni, azoknak tökéletes a környezet.
 
Isten hozott a csapatban, @TCsilla :)
Ahogy előttem is írták, a jelenlegi pH nagyon magas, A CRS-ek inkább a pH 5,5-6,0 értéktartományt értékelik.
A KH és GH jó lesz.
Én most járatom be a CRS-eknek szánt akvát, aminek naplóját ITT találod meg. Emellett érdemes elolvasnod Szépe Kálmán és @TGY__ naplóját is.
De sok más fórumtárs is vezet naplót, amikből egy-két-há' tippet és trükket eltanulhatsz.
Sok sikert és messziről kerüljön el az alga! ;)
Köszi szépen, meg fogom nézni mindenképpen. :)
 
Nem fog sikerülni, mert a Seiryu FOLYAMATOSAN keményíti a vizet :(
Érdemes Neocaridinára áttérni, azoknak tökéletes a környezet.
Hát most már sajnos benne vannak a garnélák, kiszedni őket szinte lehetetlen, így nem adjuk fel, és próbálkozunk, és persze igyekszünk figyelni mindenre, amit itt leírtatok. Egy hete vannak bent nagyjából a CRS-ek, eddig jól érzik magukat. :)
Ha kicsit stabilizálódik az akva, jelentkezem új képpel és helyzetjelentéssel is, hogy mit sikerült kihozni belőle.
 
Hát most már sajnos benne vannak a garnélák, kiszedni őket szinte lehetetlen, így nem adjuk fel, és próbálkozunk, és persze igyekszünk figyelni mindenre, amit itt leírtatok. Egy hete vannak bent nagyjából a CRS-ek, eddig jól érzik magukat. :)
Ha kicsit stabilizálódik az akva, jelentkezem új képpel és helyzetjelentéssel is, hogy mit sikerült kihozni belőle.
Nyugi. Ne hallgass senkire, mert működhet. A lényeg, hogy stabil legyen az akvárium, ne legyenek nagyobb ingadozások PH-ban, GH-ban és KH-ban. Mindenhez hozzá tudnak lassan szokni és akár magasabb értékek mellett is simán szaporodnak.
 
Nyugi. Ne hallgass senkire, mert működhet. A lényeg, hogy stabil legyen az akvárium, ne legyenek nagyobb ingadozások PH-ban, GH-ban és KH-ban. Mindenhez hozzá tudnak lassan szokni és akár magasabb értékek mellett is simán szaporodnak.
Akkor én biztosan nem adok szegénynek tanácsokat, inkább csak csendben nézelődöm majd.😚
 
Akkor én biztosan nem adok szegénynek tanácsokat, inkább csak csendben nézelődöm majd.😚
Való igaz, hogy az ideális feltételek azok, amiket leírtatok, de lassú “szoktatással“ más paramèterek között is elvannak. Vagy működik neki majd, vagy nem.
 
Sziasztok!

Köszönöm mindenkinek a tippeket, igyekszem megfogadni, amiket javasoltatok, és kikísérletezni, hogy hogyan is lenne a legjobb. Barna algával még mindig küzdök sajnos, bár már érezhetően kevesebb van. Hamarosan érik is egy friss kép az akváról, csak várok még egy kicsit, hogy apadjon.
A garnélák egyelőre köszönik, jól érzik magukat, bár ettől függetlenül szeretném nekik kicsit lejjebb vinni a pH-t (most olyan 6.9-7 között van). Jelenleg égertobozzal próbálkozom, 6 db-ot raktam be, de nem igazán látszik egyelőre a hatása. Ez kérdésem is lenne azokhoz, akik használnak égertobozt, ki mennyit szokott berakni az akváriumba?
 
Sziasztok!

Köszönöm mindenkinek a tippeket, igyekszem megfogadni, amiket javasoltatok, és kikísérletezni, hogy hogyan is lenne a legjobb. Barna algával még mindig küzdök sajnos, bár már érezhetően kevesebb van. Hamarosan érik is egy friss kép az akváról, csak várok még egy kicsit, hogy apadjon.
A garnélák egyelőre köszönik, jól érzik magukat, bár ettől függetlenül szeretném nekik kicsit lejjebb vinni a pH-t (most olyan 6.9-7 között van). Jelenleg égertobozzal próbálkozom, 6 db-ot raktam be, de nem igazán látszik egyelőre a hatása. Ez kérdésem is lenne azokhoz, akik használnak égertobozt, ki mennyit szokott berakni az akváriumba?
Semmi aggodalom a barna alga miatt. El fog kopni a rendszeres vízcserék és a jó szűrés által.
Én max. 1-2 darabot, de csak azért, hogy azon is matassanak, nyammogjanak rajta.
Anno 42 literben próbáltam lejjebb vinni a pH-t égerrel, de nem gazdaságos és instabil volt.
Szerintem adj egy esély az Aquario Neo-nak. Nálam 84 literben tolta a gázt, és a növények is jól érezték magukat, meg kicsit lejjebb is vitte a pH-t. Nem egy drága cucc - a nagynyomásúhoz képest -, de nagyon jó. Ami a legjobb, hogy a szettet egyszer kell megvenni, utána már csak utántöltőt, amit külön is lehet venni. :)
 
Semmi aggodalom a barna alga miatt. El fog kopni a rendszeres vízcserék és a jó szűrés által.
Én max. 1-2 darabot, de csak azért, hogy azon is matassanak, nyammogjanak rajta.
Anno 42 literben próbáltam lejjebb vinni a pH-t égerrel, de nem gazdaságos és instabil volt.
Szerintem adj egy esély az Aquario Neo-nak. Nálam 84 literben tolta a gázt, és a növények is jól érezték magukat, meg kicsit lejjebb is vitte a pH-t. Nem egy drága cucc - a nagynyomásúhoz képest -, de nagyon jó. Ami a legjobb, hogy a szettet egyszer kell megvenni, utána már csak utántöltőt, amit külön is lehet venni. :)
Köszi szépen a tippet, kipróbálom majd. :)
 
Annyi kérdésem még lenne az Aquario Neohoz, hogy ez nálad 0-24-ben működött? Illetve lehet szabályozni a gázbeoldás mértékét?
 
Annyi kérdésem még lenne az Aquario Neohoz, hogy ez nálad 0-24-ben működött? Illetve lehet szabályozni a gázbeoldás mértékét?
@Bálint Nagy megelőzött, és úgy igaz, ahogy írta.
Igen, mivel nem szabályozható, non-stop ment, és nem volt vele gond egy szál sem.
Azt azért tudnod kell, hogy ezt kifejezetten kis akvákra (papíron 30 liternél produkál optimális CO2 szintet) lett kifejlesztve.
A Te 54 literes medencédben nem kell attól tartani, hogy baj lesz. Ez messze nem olyan, mint egy nagynyomású, de piszok jól teszi a dolgát, úgyhogy relax. ;)
Üzemelj be egyet, és utána győzz ámulni és csattogtatni az ollót, mert a növényeid igencsak meg fogják hálálni. :)
 
Back
Oldal tetejére