• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Első növényes akváriumom 240 l

Most mértem a vízcsere előtt. A nitrát valóban magasabb 30. Po4 0,4. Fe 0,1. Ph 7.6+. És a víz valóban kemény: össz 19 karbon 13.
Nna, emiatt szöknek a garnélák. Egy öreg anci szépen hozzászokva (elhanyagolt üveg) a 200ppm nitrátban is elvan. Láttam ilyet, azt hittem rosszul látok. Első körben mérj egy csapvíz nitrátot is. Nekem anno csapvizes időmben hasonló magasságról volt az indulás, amikor először vettem csepptesztet. Sehogy se akart rendesen lemenni a vízcserével se. Az ivóvíz szabvány 50ppm nitrát határ értékkel van meghatározva. Ha neked a vizedben eleve van elegendő, akkor bontani kel a makró tápot. Csak káliumot, foszfátot és esetleg csökkentett mennyiségben nitrátot adhatsz. (nálam 15ppm nitrát volt a bakonyi karsztvízben, gondolom, hogy akkor a pesti vízben is akad) 😉
 
Nna, emiatt szöknek a garnélák. Egy öreg anci szépen hozzászokva (elhanyagolt üveg) a 200ppm nitrátban is elvan. Láttam ilyet, azt hittem rosszul látok. Első körben mérj egy csapvíz nitrátot is. Nekem anno csapvizes időmben hasonló magasságról volt az indulás, amikor először vettem csepptesztet. Sehogy se akart rendesen lemenni a vízcserével se. Az ivóvíz szabvány 50ppm nitrát határ értékkel van meghatározva. Ha neked a vizedben eleve van elegendő, akkor bontani kel a makró tápot. Csak káliumot, foszfátot és esetleg csökkentett mennyiségben nitrátot adhatsz. (nálam 15ppm nitrát volt a bakonyi karsztvízben, gondolom, hogy akkor a pesti vízben is akad) 😉
Mértem a csapvizre, 5 volt a nitrát szint. Nem szokott magas lenni ezért én arra gyanakszom, hogy a szűrök voltak régen tisztítva. Ma az egyiket kitakarítottam, a másikat majd jövő héten és előtte is mérek egy nitrátot.
 
Mértem a csapvizre, 5 volt a nitrát szint. Nem szokott magas lenni ezért én arra gyanakszom, hogy a szűrök voltak régen tisztítva. Ma az egyiket kitakarítottam, a másikat majd jövő héten és előtte is mérek egy nitrátot.
Egy koszos szűrő még nem feltétlen csinál nitrát többletet. Inkább a túl sok bomló növényi-állati anyagok. Mekkora a szűrőd forgatási kapacitása, illetve mennyi fitermédia fér bele? Egyáltalán milyen szűrőd van? Lehet, hogy elkerülte a figyelmemet? 🙂
 
Egy koszos szűrő még nem feltétlen csinál nitrát többletet. Inkább a túl sok bomló növényi-állati anyagok. Mekkora a szűrőd forgatási kapacitása, illetve mennyi fitermédia fér bele? Egyáltalán milyen szűrőd van? Lehet, hogy elkerülte a figyelmemet? 🙂
Az egyik egy jbl cristal profi e900, a másik egy tetra ex1200 plus.
 
Az egyik egy jbl cristal profi e900, a másik egy tetra ex1200 plus.
Zsákutca. A szűrésed szerintem teljesen elégséges. Szivárgó talajtáp, vagy tàpgolyó túlságosan kikotorva? Ha az is zsákutca, akkor a termelődő nitrát miatt csökkenteni kellene a makrón, illetve plusz kálium és plusz foszfát adagoládsával össze kéne hozni egy 10-15:1 nitrát foszfát arányt. Ehhez ki kellene mérned ezeknek a heti fogyását és aszerint belőni a tápozást. Ahogy arányos lesz, a gazok is aszerint jobban esznek majd, és elérheted akár a 10-15ppm nitrát szintet.( Én nitrátszegényen tápozom, nekem az 5ppm is magas...)
🤔Apropó, most hogy tolod a napi adagokat? Mic-mac.?
 
Magas nitrátszintre egy lehetséges magyarázat:
Vízcserék mennyisége, gyakorisága és az ehhez igazított tápozás.
EI szerinti tápozás esetén az alapgondolat, hogy a növények sose szenvedjenek hiányt semmiből - vagyis folyamatosan toljuk nekik a macrot-microt, és a szokásos vízcserékkel reseteljük.
Ez egy picit rossz kifejezés rá, mert valójában nem reseteljük, nem 0 tápanyagszintek lesznek a vízcsere után, még akkor sem, ha extrém sok vizet cserélünk. Durván ha egy 30-as nitrátszintre csinálsz egy 50%-os vízcserét, akkor lesz belőle 15.
Csakhogy ugyanúgy adagolod tovább a napi ajánlott mennyiséget és a növények nem is feltétlen használják fel ezeket. Egy jól talajtápozott akváriumban simán lehet, hogy egy 50%-os vízcsere után 1 hétig nem változik az adott tápanyagszint, még akkor sem ha egy csepp folyékony tápot nem adsz. Saját megfigyelés, hogy a nitrátot 3 hétig nem sikerült lefelezni, úgy, hogy nem is adagoltam csak káliumot, pedig még mentek a vízcserék is.
A Te esetedben egy 240 literes, beállt akváriumnál nem is feltétlen indokolt a heti 50%. Ráadásul ha még ki is hagysz, de a tápot nyomatod tovább, akkor simán bedúsulhatnak a tápanyagok.
Nyugodtan vedd visszább a tápozást, nitrátot én most hetekig nem adagolnék. Ha van monotápod, akkor kálium és foszfát mehet + micro és figyeld a változást.
 
Sziasztok! Megfeleztem a makro adagolását, így a vízcsere előtt nitrát 5-15 között, foszfát 0,4. Valószínűleg a halak termelik, mert ahogy cs_z_ is írta, az ő idejéhez képest jóval több hal van benne. Most egy pár hétig így tesztem és meglátom hogyan alakul. Köszi a tippeket!
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére