• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Fatuskós Juwel Rio 240

MU5ATO

Kertész segéd
Mindig is szerettem volna egy 200l feletti akváriumot és idén év elején végre eljött az idő, hogy meg is valósíthattam ezt a gyerekkori álmomat.
Hosszú út vezetett idáig, az első akváriumomat még 10 éves korom körül kaptam valamikor a 90-es évek közepén, és azóta kisebb megszakításokkal folyamatosan volt akváriumom,
de a legnagyobb is csak maximum a fele volt a mostaninak. A sok éves tapasztalat miatt úgy gondoltam, hogy minden menni fog mint a karikacsapás, hát nagyot nagyot tévedtem.
Rengeteg amatőr hibába futottam bele, de ennyire még nem szaladnék ennyire előre, hiszen az indítás előtti előkészületek is érdekesek lehetnek azoknak akik hasonlón törik a fejüket.

1. Az akvárium helyének kiválasztása
Adott volt egy 130cm szélességű szabad falfelület a nappaliban ahová viszonylag kevés természetes fény jut, így ez idálisnak tűnt néhány apróságot leszámítva, mint például azt, hogy a villanykapcsolók és a szobatermosztát útban volt.
Némi villanyszerelés, bosszankodás és fejfájás, faljavítás, glettelés, festés és már elő is készült a hely.

2. Az akvárium és akváriumbútor kiválasztása
A 130cm hosszúságú helyet próbáltam a lehetőségekhez képest kimaxolni, így egy 120cm hosszú akváriumot kerestem. Szerettem volna egy komplett szettet megvásárolni bútorral tetővel és minden egyébbel együtt. Ki is választottam a Juwel Rio240 Led összeállítást.
A szettben lévő szekrény számomra alacsonynak tűnt, így az helyezz csináltattam egy magasabb és erősebb szekrényt. Persze ez megint csak növelte a költségeket és jó pár hetet várni is kellett rá.

y82Zvqq.jpg

Juwel Rio 240 szett adatai:

  • Akvárium: kb. 240 liter (121x41x55 cm)
  • Tető/világítás: Juwel Multilux 120 LED 1 x 29 Watt Day LED fénycső, 9.000 K, 6.670 Lm, 1047 mm és 1 x 29 Watt Nature LED fénycső, 6.500 K, 6.670 Lm, 1047 mm
  • Szűrés: Bioflow Filter M -Filter system, 3 liter űrtartalom, szűrőanyagok: Poly Pad 3.0, Carbon sponge 3.0, Nitrax 3.0, 2x Sponge fine 3.0, Sponge Coarse 3.0
  • Vízpumpa: Juwel ECCOFLOW 600 l/h, 7W
  • Fűtés: Juwel Aqua Heat 200W, 300 mm
3. Berendezés
Próbáltam profi talajt választani, mivel mindenki azt mondta, hogy ezen múlik leginkább a siker, így táptalajnak a "Dennerle DeponitMix Professional 9in1 növény táptalaj - 9.6kg" - t választottam, majd erre került két 9 literes zsáknyi ADA Aqua Soil Amazonia. Fő dekorációs elemként pedig egy közeli akvarisztikai üzletben sikerült találnom egy hatalmas vasfa tuskót.

4. Háttér
Egyszínű fekete Juwel poszter lett felkasírozva Juwel Poster Fix segítségével. Ehhez kapcsolódóan csak annyit jegyeznék meg, hogy a videókon nagyon egyszerűnek tűnt a felragasztás, de valóságban pár órát el lehetett vele bíbelődni, mire teljesen buborékmentes lett a végeredmény. Így, hogy most már rájöttem mikre kell odafigyelni, a következő biztos gyorsabban menne. Mindenesetre a végeredmény megérte a ráfordított időt.

NrpVt6q.png

folyt. köv.
 

Attachments

  • hcy3gLk.jpg
    hcy3gLk.jpg
    48.5 KB · Megtekintések: 11
  • h3DRHNv.jpg
    h3DRHNv.jpg
    274.3 KB · Megtekintések: 14
Arkhimédész törvénye, avagy kezdődnek a gondok

Mivel a vasfát méretei miatt nem tudtam előre beáztatni, így arra gondoltam, hogy a fára köveket rakok és így majd sikerül a víz alatt tartanom.
Sajnos első körben a kövek súlya túl kevés volt és megborult az egész építmény. A fa felúszott a víz felszínére és csak a szerencsén múlott,
hogy a leeső kövek nem tettek kárt az üvegben. A talaj a DeponitMixel együtt felkavarodott és mindent beterített a "köd".

UBafju5.png7cPH0at.jpgFUhx3LN.png

Jobb ötlet híján folytattam a víz feltöltését, a fatuskót pedig beékeltem a fenti keresztmerevítő alá, hogy így tartsam a felszín alatt.
Reménykedtem, hogy 1-2 héten belül megszívja magát és visszarakhatom a tervezett helyére.

niT8i9M.png

Két héttel később végül ismét nekifogtam, hogy a helyére süllyesszem a szörnyeteget.
Alaposan megpakoltam kővel és így végre lent is maradt.
Beszereztem még pár növényt és a meglévők is nőttek valamennyit, így már kicsit pofásabban nézett ki az új akvárium.

KvU70fo.png
 
én kisebb fával szórakozok, de a lehulló kövek és felúszó fák gondját inkább úgy oldom meg hogy zsinórok két végére kötöm a köveket és így a kövek a fa oldalán majdnem az aljzaton lógnak. Így egyébként sokkal nagyobb és több követ lehet súlyozásra használni. Meg a növényesítést is meg lehet oldani a fán még a víz felett, nem fogják a kövek agyonnyomni őket ;)
Egyébként szép nagy fád van :D
 
A technikáról, élővilágról, tápozásról, vízcserékről, vízparaméterekről nem írtál.
Ha bekukkantasz más naplókba, láthatod, hogy mire próbálok utalni.
Ha kiegészíted a naplódat, talán előremutató javaslatok is be fognak futni.
 
A technikáról, élővilágról, tápozásról, vízcserékről, vízparaméterekről nem írtál.
Ha bekukkantasz más naplókba, láthatod, hogy mire próbálok utalni.
Ha kiegészíted a naplódat, talán előremutató javaslatok is be fognak futni.

Köszönöm az észrevételt, hamarosan pótolni fogom ezt a részt is.
 
Technikai adatok:

Talaj: ADA Aqua Soil Amazonia és ADA Aqua Soil Amazonia
Szűrés: 600 l/h, szűrőtöltet: Sera siporax kb 1liter és szivacsok
Világítás: naponta 7 óra világítás, 2 x 29 Watt, 9.000 K, 6.670 Lm és 6.500 K, 6.670 Lm
Tápozás: Green Aqua Micro és Green Aqua MACRO, mindkettőből 2 nayomás naponta
Vízcsere: Hetente 10%
Halak: 6db neon, 6db törpe szívóharcsa, 4db guppi
Garnélák: 4db amano garnéla és 2db red cherry garnéla

A CO2 szintet egy hete kezdtem emelni egy zselés házi barkács rendszerrel,
de a JBL ProScan szerint egyálltalán nem nőtt a CO2 szint. Az üveg tartósteszt azért mutat némi javulást.



63f69597ba9636a8cefc7b7dfc32d6a1.png48053904481892effad67fa154817f2d.png
 
Technikai adatok:

Talaj: ADA Aqua Soil Amazonia és ADA Aqua Soil Amazonia
Szűrés: 600 l/h, szűrőtöltet: Sera siporax kb 1liter és szivacsok
Világítás: naponta 7 óra világítás, 2 x 29 Watt, 9.000 K, 6.670 Lm és 6.500 K, 6.670 Lm
Tápozás: Green Aqua Micro és Green Aqua MACRO, mindkettőből 2 nayomás naponta
Vízcsere: Hetente 10%
Halak: 6db neon, 6db törpe szívóharcsa, 4db guppi
Garnélák: 4db amano garnéla és 2db red cherry garnéla

A CO2 szintet egy hete kezdtem emelni egy zselés házi barkács rendszerrel,
de a JBL ProScan szerint egyálltalán nem nőtt a CO2 szint. Az üveg tartósteszt azért mutat némi javulást.



View attachment 77859View attachment 77860
Figyu nem akarom elvenni a kedved, de ez a teszt sajnos meg tajekoztato jellegunek sem jo.. sajat tapasztalat.. ha valos ertekeket szeretnel kapni, akkor fektess be JBL csepptesztekbe, ezt meg dobd el jo messzire, hogy veletlenul sem talad meg..
Tapoza beallitashoz vas, nitrat, esetleg egy foszfatra lenne szukseg. Sztem nagyon keves ez a tap mennyiseg egy ekkora akvahoz, nalam a 110literesbe napi 4.5ml micro, 10ml macro megy..
Jo lenne tudnod a tobbi viz erteket is, gh, kh, ph.. ezek is nagyban befolyasoljak a novenyek fejlodeset, algasodast..
 
Az elmúlt fél év változásai röviden:

- beszereltem egy plusz külső szűrőt (Eheim 2213) és egy RO szűrőt.
- A fát 2 hónapja alaposan megtisztítottam az algás és korhadt részektől.

Én úgy érzem, hogy sokat javult az összkép, bár a víz még mindig nem elég tiszta.
A növények növekedése is felgyorsult, és kevesebb az alga a leveleken. A víz keménységét folyamatosan csökkentem. Jelenleg GH10/KH8-nál tartok. Korábban GH19/KH17 volt a víz.
A nemrég vásárolt Eheim 2213 szűrőt pedig szeretném lecserélni valami nagyobbra.

A tápozás:
Hetente 25ml TF PLANTER
naponta 5ml TF Macro
naponta 5ml Liqui Carbo

l3s2333nxj7o3ez5l7lu.jpg
A kép nem túl jól sikerült, de rakok felmég párat hamarosan.
 

Attachments

  • l3s2333nxj7o3ez5l7lu.jpg
    l3s2333nxj7o3ez5l7lu.jpg
    325.8 KB · Megtekintések: 15
Utoljára módosított:
Az elmúlt fél év változásai röviden:

- beszereltem egy plusz külső szűrőt (Eheim 2213) és egy RO szűrőt.
- A fát 2 hónapja alaposan megtisztítottam az algás és korhadt részektől.

Én úgy érzem, hogy sokat javult az összkép, bár a víz még mindig nem elég tiszta.
A növények növekedése is felgyorsult, és kevesebb az alga a leveleken. A víz keménységét folyamatosan csökkentem. Jelenleg GH10/KH8-nál tartok. Korábban GH19/KH17 volt a víz.
A nemrég vásárolt Eheim 2213 szűrőt pedig szeretném lecserélni valami nagyobbra.

A tápozás:
Hetente 25ml TF PLANTER
naponta 5ml TF Macro
naponta 5ml Liqui Carbo

View attachment 93772
A kép nem túl jól sikerült, de rakok felmég párat hamarosan.
Szia! Valamilyen gyepen nem gondolkodtal? Nekem nagyon kivanja a szemem.
Ha a 2213-mal elegedett vagy, akkor a kettovel nagyobb tesojat a 2217-est ajanlom, joval tobb toltet fer bele, mint a 2213-ba. Vagy esetleg ket kulso szurot, ha van helyed az akva alatt.
 
Az elmúlt fél év változásai röviden:

- beszereltem egy plusz külső szűrőt (Eheim 2213) és egy RO szűrőt.
- A fát 2 hónapja alaposan megtisztítottam az algás és korhadt részektől.

Én úgy érzem, hogy sokat javult az összkép, bár a víz még mindig nem elég tiszta.
A növények növekedése is felgyorsult, és kevesebb az alga a leveleken. A víz keménységét folyamatosan csökkentem. Jelenleg GH10/KH8-nál tartok. Korábban GH19/KH17 volt a víz.
A nemrég vásárolt Eheim 2213 szűrőt pedig szeretném lecserélni valami nagyobbra.

A tápozás:
Hetente 25ml TF PLANTER
naponta 5ml TF Macro
naponta 5ml Liqui Carbo

View attachment 93772
A kép nem túl jól sikerült, de rakok felmég párat hamarosan.
Teljes mértékben osztom @Gyukker véleményét: nagyon kívánja a szkép a szőnyeget (pl.: Monte Carlo).
A meglévő növényzet és a gyep közé pedig Staut ültetnék, hogy meglegyen egy átmenet.
 
Teljes mértékben osztom @Gyukker véleményét: nagyon kívánja a szkép a szőnyeget (pl.: Monte Carlo).
A meglévő növényzet és a gyep közé pedig Staut ültetnék, hogy meglegyen egy átmenet.

Monte Carloból még van benne egy nagyon kevés, sajnos szinte teljesen kipusztult az elmúlt másfél évben.
Van valami trükk esetleg amivel fel lehetne éleszteni?

n2wu4s3by8kix72kuyb7.jpg

A csigák és a páncélos harcsák gondolom nem kedveznek ennek a növénynek a folyamatos talajmozgatásukkal.
 
Monte Carloból még van benne egy nagyon kevés, sajnos szinte teljesen kipusztult az elmúlt másfél évben.
Van valami trükk esetleg amivel fel lehetne éleszteni?

View attachment 94868

A csigák és a páncélos harcsák gondolom nem kedveznek ennek a növénynek a folyamatos talajmozgatásukkal.
Az a baj, hogy hagytad, hogy eltűnjön az MC, de orvosolható.
A csigák nem ellenfelek, de a Coryk igen. De nem baj, mert veszel, és jó mélyre leülteted. Nem baj, ha csak egy fél centi látszik ki, mert gyökerét szépen meg fogja ereszteni.
Szerintem ITT tégy közzé egy posztot, hogy metszésből vennél.
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére