• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Első növényes akváriumom 240 l

Kucsi

Tapasztalt kertész
Sziaszok!
Attila vagyok, új a fórumon. Cs_z_ növényes akváriumát vettem meg, próbálom hasonló szépen és egészségesen tartani az élőlényemet. Kicsit kevesebb lett a növény és több a hal, de próbálok egyensúlyt találni. Az eddigi vegyes akváriumomban is volt sok növény és hal, de co2 nélkül komolyabb növények nem maradtak meg. Szóval sok újdonság van számomra, sokat kell még tanulnom. Most így nèz ki az akvárium, de még alakul.
 
Üdv (mégegyszer😁) a fórumon. @cs_z_ Zoli akváját szerettük, bár a vége felé kevesebb képet posztolt. Remélhetőleg a sósvízből visszatér a növényfejek közé is valamikor. Szép az akvád, majd csinálj róla nagyobb képet is, ahol csak Az üveg van, a szoba nem. Milyen halaid vannak? Garnélák is vannak/lesznek? Csepegtethetnéd bővebben is az infót. 😉
 
Halaim: Neonok, razbórák, brokát díszmárnák, repülő rókák, ancik, néhány garnéla (sajnos az akvárium költözését nem sokan élték túl pedig próbáltunk vigyázni rájuk, de ha beállt az akvárium szetetnék még többet) és még néhány kiràlylazac. Zoli pici piros halaira csak tippelem, hogy törpe razbórák, de nem biztos.
És egy kèp az akváriumról közelebbről:
 
Halaim: Neonok, razbórák, brokát díszmárnák, repülő rókák, ancik, néhány garnéla (sajnos az akvárium költözését nem sokan élték túl pedig próbáltunk vigyázni rájuk, de ha beállt az akvárium szetetnék még többet) és még néhány kiràlylazac. Zoli pici piros halaira csak tippelem, hogy törpe razbórák, de nem biztos.
És egy kèp az akváriumról közelebbről:
Azért vigyázz a mennyiséggel és a sokféleséggel is. Az itt-ott fellelhető hal/liter adatok az abszolut maximumot jelentik, nem azt a számot, ahol még jól érzik magukat a lakók.
 
Igen, tudom, hogy kicsit már sokan vannak, de a régi akváriumomból és az újból összeadódtak. Egy darabig nem tervezek újakat venni.
A brokát díszmárna régen nagy kedvencem volt. Igazából 6 db alatt ilyedősek lehetnek. Nálam előfordult, hogy beszorította magát egy pillanat alatt úgy, hogy azt hittem elpusztul.
 
A brokát díszmárna régen nagy kedvencem volt. Igazából 6 db alatt ilyedősek lehetnek. Nálam előfordult, hogy beszorította magát egy pillanat alatt úgy, hogy azt hittem elpusztul.
Szerencsère nálam nem volt velük gond. Az akvárium költöztetése után sajnos egyikük elpusztult, de a többiek jól èrzik magukat. Szép kis csapat, feldobja az akváriumot a sárga színük.
 
Kezd szépen beállni az akvárium, de sajnos úgy néz ki, hogy nem tudom megoldani a lágy víz előállítását házilag. Vettem egy ozmó berendezést, de kevés hozzá a nyomás a lakásban. Nyomásnövelővel biztosan működne, de nem tudom sehová fixen beépíteni, így alkalmanként kellene mindig rábarkácsolni valahol a hálózatra, az meg elég macerásnak tűnik. Van valamilyen más lehetőség a vízlágyításra? Mennyire problémás csapvízzel működtetni a növényes akváriumot (illetve inkább vegyes, sok növénnyel és hallal :))? Mire érdemes figyelni? A csapvíz keménysége kb. 22-es (bár most az akváriumban mérve 27 volt, lehet, hogy valamelyik kövem keményíti a vizet?) Vízcserénél ajánlotok valamit, amivel kezeljem a vizet (most biotopol-t szoktam beletenni)?
Előre is köszönöm a tanácsokat.
 
Kezd szépen beállni az akvárium, de sajnos úgy néz ki, hogy nem tudom megoldani a lágy víz előállítását házilag. Vettem egy ozmó berendezést, de kevés hozzá a nyomás a lakásban. Nyomásnövelővel biztosan működne, de nem tudom sehová fixen beépíteni, így alkalmanként kellene mindig rábarkácsolni valahol a hálózatra, az meg elég macerásnak tűnik. Van valamilyen más lehetőség a vízlágyításra? Mennyire problémás csapvízzel működtetni a növényes akváriumot (illetve inkább vegyes, sok növénnyel és hallal :))? Mire érdemes figyelni? A csapvíz keménysége kb. 22-es (bár most az akváriumban mérve 27 volt, lehet, hogy valamelyik kövem keményíti a vizet?) Vízcserénél ajánlotok valamit, amivel kezeljem a vizet (most biotopol-t szoktam beletenni)?
Előre is köszönöm a tanácsokat.
Sajnos minden más vízlágyítási módszer macerásabb, mint a mostani macerás helyzeted. Ezek a növények szerintem csapvízben is elvannak (talán a piros nem). A RO víz gyűjtése mindnyájunknak problémás, aki nem lakik 450m2-es lakásban. ;)
 
Kezd szépen beállni az akvárium, de sajnos úgy néz ki, hogy nem tudom megoldani a lágy víz előállítását házilag. Vettel egy ozmó berendezést, de kevés hozzá a nyomás a lakásban. Nyomásnövelővel biztosan működne, de nem tudom sehová fixen beépíteni, így alkalmanként kellene mindig rábarkácsolni valahol a hálózatra, az meg elég macerásnak tűnik. Van valamilyen más lehetőség a vízlágyításra? Mennyire problémás csapvízzel működtetni a növényes akváriumot (illetve inkább vegyes, sok növénnyel és hallal :))? Mire érdemes figyelni? A csapvíz keménysége kb. 22-es (bár most az akváriumban mérve 27 volt, lehet, hogy valamelyik kövem keményíti a vizet?) Vízcserénél ajánlottok valamit, amivel kezeljem a vizet (most biotopol-t szoktam beletenni)?
Előre is köszönöm a tanácsokat.
Sajnos minden más vízlágyítási módszer macerásabb, mint a mostani macerás helyzeted. Ezek a növények szerintem csapvízben is elvannak (talán a piros nem). A RO víz gyűjtése mindnyájunknak problémás, aki nem lakik 450m2-es lakásban. ;)
De egyébként működőképes lehet, ha csak heti egyszer kötöm be az ozmót? Nem megy tönkre a membrán?
 
Kezd szépen beállni az akvárium, de sajnos úgy néz ki, hogy nem tudom megoldani a lágy víz előállítását házilag. Vettel egy ozmó berendezést, de kevés hozzá a nyomás a lakásban. Nyomásnövelővel biztosan működne, de nem tudom sehová fixen beépíteni, így alkalmanként kellene mindig rábarkácsolni valahol a hálózatra, az meg elég macerásnak tűnik. Van valamilyen más lehetőség a vízlágyításra? Mennyire problémás csapvízzel működtetni a növényes akváriumot (illetve inkább vegyes, sok növénnyel és hallal :))? Mire érdemes figyelni? A csapvíz keménysége kb. 22-es (bár most az akváriumban mérve 27 volt, lehet, hogy valamelyik kövem keményíti a vizet?) Vízcserénél ajánlottok valamit, amivel kezeljem a vizet (most biotopol-t szoktam beletenni)?
Előre is köszönöm a tanácsokat.

De egyébként működőképes lehet, ha csak heti egyszer kötöm be az ozmót? Nem megy tönkre a membrán?
Én úgy csinálom, hogy minden cső végét csappal elzárom.
1. Vízcsap elzár (ezután már nincs nyomás a rendszerben)
2. A vízcsaptól jövő csövön is van egy csap, az is elzár
3. A RO víz kifolyó csövén is van egy csap, az is elzár
4. A rossz víz leeresztő csövén is van egy csap, az is elzár
5. A RO készüléket leválasztom a vízvezeték hálózatról
Miután a RO készülék minden be és kifolyó csöve le van zárva, a készülékben marad a víz. Nem tud kifolyni. Az a lényeg, hogy ne tudjon kiszáradni, ahogy @Zsoltiabéka is írta.
Ez az öt pont bonyolultnak hangzik, de valójában 10 másodperc (+a cső lecsatlakoztatása).
 
Utoljára módosított:
Sajnos minden más vízlágyítási módszer macerásabb, mint a mostani macerás helyzeted. Ezek a növények szerintem csapvízben is elvannak (talán a piros nem). A RO víz gyűjtése mindnyájunknak problémás, aki nem lakik 450m2-es lakásban. ;)
Szia! Lágy vizet lehet csinálni kevertágyas gyantázással. Én így csinálom. De ez csak kis mennyiségű viznél jó megoldás.
 
Szia! Lágy vizet lehet csinálni kevertágyas gyantázással. Én így csinálom. De ez csak kis mennyiségű viznél jó megoldás.
Igen, így van. De itt 240 literről van szó, ami kb. 80-100liter cserevizet feltételez. Ennyi víz lágyítása kb. annyi idő, mint amennyi idő alatt lejön a legolcsóbb RO készülékből a tiszta víz. Ráadásul a helyigénye sem kisebb (legalábbis nálam).
Egyébként még kismennyiségű lágy víz előállítása is sok panccsal jár műgyantázás esetén (tapasztalatom szerint). Persze ez minden esetben egyedi megfontolás és lehetőség kérdése.
 
Sziasztok! A műgyantás megoldást valóban problémásabbnak látom, mint ha veszek egy nyomásfokozót és alkalmanként szerelgetem fel a zuhanyba az ozmót.
 
Kezd szépen beállni az akvárium, de sajnos úgy néz ki, hogy nem tudom megoldani a lágy víz előállítását házilag. Vettem egy ozmó berendezést, de kevés hozzá a nyomás a lakásban. Nyomásnövelővel biztosan működne, de nem tudom sehová fixen beépíteni, így alkalmanként kellene mindig rábarkácsolni valahol a hálózatra, az meg elég macerásnak tűnik. Van valamilyen más lehetőség a vízlágyításra? Mennyire problémás csapvízzel működtetni a növényes akváriumot (illetve inkább vegyes, sok növénnyel és hallal :))? Mire érdemes figyelni? A csapvíz keménysége kb. 22-es (bár most az akváriumban mérve 27 volt, lehet, hogy valamelyik kövem keményíti a vizet?) Vízcserénél ajánlotok valamit, amivel kezeljem a vizet (most biotopol-t szoktam beletenni)?
Előre is köszönöm a tanácsokat.
milyen ro masinád van? sokhoz lehet kapni gyorscsapot, csak fel kell tekerni a csap végére (kb. félperces mutatvány) és mehet is a szűrés.

pl. ilyenre gondoltam:

https://greenaqua.hu/hu/greenworks-1-4-valve.html
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére