• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Első növényes akváriumom 240 l

Sajnos túlvagyok az első üveg skimmer törésemen. 😒 Vettem egy újat a GA-ban, de azóta valamiért a szűrő folyton telemegy levegővel a skimmerrn keresztül. Mitől lehet ez?
 
Sajnos túlvagyok az első üveg skimmer törésemen. 😒 Vettem egy újat a GA-ban, de azóta valamiért a szűrő folyton telemegy levegővel a skimmerrn keresztül. Mitől lehet ez?
Az üveg alján lehet szabályozni, hogy mennyi vizet szív alul a bordázaton át. Valószínűleg túl nagy részét takarja el a szabályzó, ezért felül nagyobb szívóhatás van. Próbálj állítani, hogy alul több víz áramolhasson be.
Lehet sokat kell játszani vele és bizonyos időközönként után kell állítani. Változhat a szűrő vízhozama, ahogy lerakódik benne a mocsok, vagy a csövek keresztmetszete csökken a lerakódások miatt ill. takarítás után is.
 
Az üveg alján lehet szabályozni, hogy mennyi vizet szív alul a bordázaton át. Valószínűleg túl nagy részét takarja el a szabályzó, ezért felül nagyobb szívóhatás van. Próbálj állítani, hogy alul több víz áramolhasson be.
Lehet sokat kell játszani vele és bizonyos időközönként után kell állítani. Változhat a szűrő vízhozama, ahogy lerakódik benne a mocsok, vagy a csövek keresztmetszete csökken a lerakódások miatt ill. takarítás után is.
Igen már majdnem teljesen kinyitottam alul, jobb is lett, de azért még levegősödik. A csövek takarítása úgyis esedékes, hátha az majd javít még rajta. Köszi.
 
Igen már majdnem teljesen kinyitottam alul, jobb is lett, de azért még levegősödik. A csövek takarítása úgyis esedékes, hátha az majd javít még rajta. Köszi.
Még annyit tudsz csinálni, hogy a képen látható módon ráhúzol egy vékony kis csődarabból levágott karikát a skimmer alsó részére.
IMG_20221008_195057.jpg

Aztán beállítod, hogy pont annyira húzza le a vízszintre, hogy már tisztítsa a felszínt. Így nem fogja tudni lejjebb húzni a kelleténél.
 
Mi újság amúgy az akváriumban? 🙂
Szerencsére mindenki jól érzi magát benne. Egy kevés alga van ugyan, de a heti takarításkor leszedem azt is. Egyelőre nem tudtam a ro vízzel próbálkozni, mindig van valami hétvégente, így csapvízzel megy. A keménységen kívül kezdenek beállni az értékek, talán csak a vas alacsony, úgyhogy azt fogok venni és adagolni. Így néz most ki.
 

Attachments

  • IMG_20221008_200308.jpg
    IMG_20221008_200308.jpg
    311.3 KB · Megtekintések: 91
Az be kellett látnom, hogy a világos kvarchomok középen nem biztos, hogy jó ötlet volt. Sajnos az algásodás nagyon meglátszik rajta. 😒 Ezzel még kezdenem kell valamit.
 
Nekem tetszik, sok az ismerős növény. Örömmel látom, hogy a nagy buce bokor is megvan még. Ami viszont szemet szúrt, az a majdnem kifejlett paduc méretű sziámi algázó az előtérben 😱😱. Ő nálam is volt?
 
Én azt a homokot amennyire a táptalaj megbirizgálása nélkül megoldható leszívnám, aztán visszatöltenék újat, mert így tényleg picit hazavágja a vizuált. Amúgy pofás :)
 
Nekem tetszik, sok az ismerős növény. Örömmel látom, hogy a nagy buce bokor is megvan még. Ami viszont szemet szúrt, az a majdnem kifejlett paduc méretű sziámi algázó az előtérben 😱😱. Ő nálam is volt?
Nem, ő az én régi akváriumomban gyarapodott ilyen szép nagyra. 😁 Volt egy párja is, akit a régi akvárium bontásakor találtam meg a szekrény mögött. Valamikor kiugorhatott, pedig tető volt rajta (gondolom egyik takarításnál). 😒
 
Én azt a homokot amennyire a táptalaj megbirizgálása nélkül megoldható leszívnám, aztán visszatöltenék újat, mert így tényleg picit hazavágja a vizuált. Amúgy pofás :)
Nincs táptalaj alatta, így én is a leszíváson gondolkodom.
 
Sziasztok!
Régen jelentkeztem, ami szerencsére azt jelenti, hogy minden ok. Túl vagyok az első co2 palack cserén is. A növènyek és halak jól érzik magukat a csapvíz ellenére, így most elengedtem a lágyvizes projektet egy kicsit.
Nemrégiben beszereztem egy kisebb csapat garnélát, amik szépen elvannak a növènyek között, viszont az utóbbi időben többször is találtam tetemeket az akváriumon kívül a földön.
Másnál is kimászkálnak? Mit lehet tenni ellene?
 
Még annyit tudsz csinálni, hogy a képen látható módon ráhúzol egy vékony kis csődarabból levágott karikát a skimmer alsó részére.
View attachment 170070

Aztán beállítod, hogy pont annyira húzza le a vízszintre, hogy már tisztítsa a felszínt. Így nem fogja tudni lejjebb húzni a kelleténél.
Így nem fogja tudni követni a párolgás miatti vízszint változást. Kivéve, ha könnyen csúszik a csövön.
 
Sziasztok!
Régen jelentkeztem, ami szerencsére azt jelenti, hogy minden ok. Túl vagyok az első co2 palack cserén is. A növènyek és halak jól érzik magukat a csapvíz ellenére, így most elengedtem a lágyvizes projektet egy kicsit.
Csapvíznél majdnem felesleges a CO2, mivel borzalmasan sok kellene bele ahhoz, hogy látható különbsége legyen a low-tech verziónak. Túl kemény a csapvíz. Ha elengeded a lágyvizet, lehet a CO2 - t sem erőltetném.
Nemrégiben beszereztem egy kisebb csapat garnélát, amik szépen elvannak a növènyek között, viszont az utóbbi időben többször is találtam tetemeket az akváriumon kívül a földön.
Másnál is kimászkálnak? Mit lehet tenni ellene?
A szökés a számára nem megfelelő vizet is jelezhet. Hogy áll a nitrát? Milyen garnéla? Amano szokott leggyakrabban szökni, ha nem tetszik neki a víz. Annyit tudsz, hogy nem töltöd olyan magasra a vizet. Ha a víz a bajuk, akkor lehet azért is, mert a boltban más volt a víz és még nem barátkoztak meg vele. Jó lenne, ha mérnél nitrátot legalább. 🙂
 
Így nem fogja tudni követni a párolgás miatti vízszint változást. Kivéve, ha könnyen csúszik a csövön.
Ez így van, de azért a párolgás pótlását így is úgy is csináljuk pár naponta. A csőkarika nem tud csúszkálni a skimmer "nyelén", fixen van.
Viszont így ha a vízszint lecsökken, akkor a legrosszabb ami történhet, hogy a felszínt nem tisztítja. Ellenben ha a szívóhatás le tudná húzni, akkor klattyoghat és levegősödik, ill. ha teljesen lehúzza, akkor meg tele lesz hallal/garnélával a szűrő.
Valamit valamiért...:)
 
Igen már majdnem teljesen kinyitottam alul, jobb is lett, de azért még levegősödik. A csövek takarítása úgyis esedékes, hátha az majd javít még rajta. Köszi.
Én is próbáltam már sok mindent. Tulajdonképpen két eset van:
  • Gyenge a szűrőd a szkimmerhez, emiatt nem szívja megfelelően a felszínt. Ezen a problémán segít a befolyócső alsó részén lévő szabályozó. Ha az alsó beszívást lefojtod vele, akkor az akril szkimmert a nagyobb szívóhatás lejjebb fogja szívni és több vizet szív be fent.
  • Túl erős a szűrőd a szkimmerhez. Nálunk növényeseknél általában ez a probléma. Hiába van teljesen nyitva az alsó szabályozó, akkor is túl erősen szívja az akril szkimmert a szűrő és a szkimmer belsejében lévő légdugóból "kiszakadnak" buborékok és a szűrőbe jutnak emiatt levegősödik. Általában az alábbi megoldásokat szokták javasolni:
    • A befolyó csövet tedd olyan mélyre amilyen mélyre csak tudod, így az akril szkimmerben lévő légdugó távolabb kerül a függőleges üveg csőből kifolyó résztől.
    • Az akril szkimmert a szoknyája alatt lévő levegő tartja fent. Általában még lehet egy kis levegőt alátolni fecskendővel.
    • Az akril szkimmer szoknyáját megnagyobbítod, mondjuk cellux-al (az akril szkimmer szoknya részét körbe tekered vele). Itt a nagyobbítás magasságát "méretezni" kell. Nekem próbálgatások során alakult ki, hogy mi volt a megfelelő. Számomra ez biztosította a legjobb eredményt.
Én Ista Mini-t használok és most ki is vettem az akváriumból. Ugyanis a szimmer és az üvegcső találkozásánál a halakat és a garnélákat is beszívta.

A javasolt megoldás arra az esetre jó, hogy áram szünet után ne engedje lerántani a szkimmert a visszakapcsolt szűrő.
 
Csapvíznél majdnem felesleges a CO2, mivel borzalmasan sok kellene bele ahhoz, hogy látható különbsége legyen a low-tech verziónak. Túl kemény a csapvíz. Ha elengeded a lágyvizet, lehet a CO2 - t sem erőltetném.

A szökés a számára nem megfelelő vizet is jelezhet. Hogy áll a nitrát? Milyen garnéla? Amano szokott leggyakrabban szökni, ha nem tetszik neki a víz. Annyit tudsz, hogy nem töltöd olyan magasra a vizet. Ha a víz a bajuk, akkor lehet azért is, mert a boltban más volt a víz és még nem barátkoztak meg vele. Jó lenne, ha mérnél nitrátot legalább. 🙂
Most mértem a vízcsere előtt. A nitrát valóban magasabb 30. Po4 0,4. Fe 0,1. Ph 7.6+. És a víz valóban kemény: össz 19 karbon 13.
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére