• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY tápoldat adagoló

Ja mondjuk ez igaz ha változik a sebesség akkor nem a legjobb :/ Lehet akkor valami ablakmosópumpával oldom meg a dolgot időrelével. Amúgy az aki 190 literes.
 
A múltkor nézegettem a gyerekek vízipisztolyát, átlátszó, így látszik a lényeg. A ravasz lényegében egy kis pumpa, nem mértem, de a mérete alapján 1 milliliter körül nyomhat egy "lövésre" :), működtetését pedig vagy egy erős elektromágnessel,( pl a kocsik indítómotorjának meghúzómágnese) amihez persze kellene vezérlés, vagy valami bütykös tengelyes megoldással lehetne megoldani, ez utóbbira jó lehet ha be tudsz szerezni pár Brise Air wick légfrissítő készüléket
 
Valami DIY adagolóra Nekem is szükségem lesz, mert a közeljövőben változik feleségem munkarendje, így nem lesz, aki a carbo-t adagolja. A növénytápot ugye simán megoldom meló előtt, vagy után, de a carbo-t nem tudom.
Szóval várom kíváncsian az ötleteket, méghozzá az egyszerűbben kivitelezhetőeket, mert sajnos alapszerszámokon kívül semmim sincs, és mihelyt jön a szikra, már állok is neki a barkácsolásnak!
 
Hasonló ötletet már láttam, de ott ha jól emlékszem valami motoros megoldással volt mozgatva az injekciós fecskendő, ez a modellező szervós megoldás új.


itt meg ugyanez motorral
!
 
A múltkor nézegettem a gyerekek vízipisztolyát, átlátszó, így látszik a lényeg. A ravasz lényegében egy kis pumpa, nem mértem, de a mérete alapján 1 milliliter körül nyomhat egy "lövésre" :), működtetését pedig vagy egy erős elektromágnessel,( pl a kocsik indítómotorjának meghúzómágnese) amihez persze kellene vezérlés, vagy valami bütykös tengelyes megoldással lehetne megoldani, ez utóbbira jó lehet ha be tudsz szerezni pár Brise Air wick légfrissítő készüléket
Egy ilyen megoldásra gondoltál?
A kérdés csak az, hogy ez vajon elég erős lenne az akvárium alatti szekrényből is felnyomni a tápot, vagy azt már nem bírná a pumpa?
 
Azzal talán nincs gond, hogy a szekrényből felnyomja-e a tápot az akiba, inkább az, hogy hogyan állítod be vele a napi adagot. Sajna ez pecsételheti meg a legtöbb házi készítésű tápadagoló sorsát.
 
Azzal talán nincs gond, hogy a szekrényből felnyomja-e a tápot az akiba, inkább az, hogy hogyan állítod be vele a napi adagot. Sajna ez pecsételheti meg a legtöbb házi készítésű tápadagoló sorsát.
Az adagolást belőni nem tartom vészesnek, egyszerűen csak kell végezni egy hosszabb mérést. Pl 50 nyomás alatt hány ml-t nyom fel, és kiszámolod, hogy hány nyomásra van szükség. Ha nem elemről, hanem adapterről megy (csak így látom értelmét!), akkor csak simán beállítasz kellő időre egy időkapcsolót (vagy annyiszor kapcsolod be 1 percre) és már kész is.
 
Sziasztok! Már egy ideje figyellek titeket!:watching::D Nekem az ötletem a kompresszor festékszóróján alapul. Ugyebár ott a levegővel "hajtjuk ki" a folyadékot. Az elképzelés a következő, amit le is próbáltam. 0,5l-es palack kupakjára fúrtam 2db lukat, amikbe 1-1 levegőcsövet tettem. Az egyiket lenyomtam a palack aljáig, a másik éppen benne van a kupakban. Szóval erre a "második" csőre rákötöttem a légpumpát. Meglepő módon, felnyomta vizet egészen az aki tetejéig, sőt még tovább is. Lényeg a lényeg, ennél a megoldásnál a palack helyzete az akihoz képest sokat számít, de ezzel is lehet szabályozni a bekerülő mennyiséget. A próbánál eljutottam odáig, hogy akár csepegtetni is tudtam... Így nem kell másodpercekre időzíteni. Persze ez még csak egy gyors próba volt, de kíváncsi voltam működhet-e. IGEN! :cool: Vélemény?
 
Az ötlet nem rossz, ha pontosan be tudod lőni a mennyiséget, és ezt tartósan tartja, még akkor is ha fogy a táp a palackból.
 
Az ötlet nem rossz, ha pontosan be tudod lőni a mennyiséget, és ezt tartósan tartja, még akkor is ha fogy a táp a palackból.
Mindenképpen hosszasan fogom tesztelni, de egyenlőre úgy látszik nincs hatással rá, hogy mennyi folyadék van a palackban...
Ez a megoldás azért is tettszene, mert elvileg működtethető lenne mind3 tápozás egyetlen eszközzel ;)
 
Tegnap csináltam egy air wickes adagolót, nokia töltőre kötve az időzíthetőség kedvéért, és közel 1 nap tesztüzem után is tökéletesen működik (bár baromi ronda, de szekrényben lesz :D) . De azért van egy kisebb problémám... Ez egész pontosan 0,40 ml-t nyom ki nyomásonként, ami azt jelenti, hogy Nekem 25 nyomásnyi anyagra lesz szükségem. Bekapcsolás után pár másodperccel (kb 8-10) nyom egyet, majd 10 perc 4 másodpercenként nyomkod utána a leggyakoribb fokozaton, ami azt jelenti, hogy kb 4 órán át kéne mennie. Sajnos ez így túl lassú, mert a világításom napi 7 óra, a carbo lebomlása pedig kb 6, így maximum 1 óra alatt be kell adagolnom a löttyöt. A megoldás egyszerű, 25x kell be-ki kapcsolnom a cuccot mondjuk 15-20 másodpercenként. A kérdés pedig az, hogy ezt a gyakori kapcsolgatást bírják az időkapcsolók? Azért kérdem, mert sokaktól olvastam már, hogy az időkapcsolók elég rossz minőségűek, bár Nálam 2 digitális dolgozik teljesen tökéletesen (a havi 1-2 perces sietést/késést leszámítva) már jó ideje, de csak napi 1 be- és 1 kikapcsolással...
 
Annyit szerintem lehet csalni, hogy még a világítás előtt elkezded adagolni, én legalábbis úgy szoktam, hogy mire felkapcsol a világítás egyből fel is tudják venni a növények a tápot. Az időkapcsolóval kapcsoltban, hogy 15-20 másodpercenként szeretnéd kapcsolni, első körben az a kérdés, van-e ilyen időkapcsolód, mert a sima konnektorosakat , csak minimum percre tudod időzíteni, meg úgy 10 memóriahely, így a 25x-ős napi kapcsolgatás sem magvalósítható, az analógnál több ki-bekapcsolás lehetséges, de csak csak 5 perces időszakokra.
A digitális időkapcsoló reléje amúgy szerintem sokáig bírná, ha lehetne ilyen kis időre is kapcsoltatni. Még amikor az Omron Zen PLC vezérlőmet építgettem, sokat levelezgettem az eladóval, azokban is csak kis pici relék vannak, mint az időkapcsolókban, Omron a reléit 10 millió kapcsolásra tervezte, így szerintem egy olcsó kínainak is bírnia kell egy darabig. Akkor nekem ennél jobb kellett :) mert hullámvezérlést is csináltam két áramoltatóval, így kiforrasztottam a gyári reléket, helyette olyant kapott amiben nincs mozgó alkatrész, ezekkel majdnem korlátlan számú kapcsolást lehet végrehajtatni, persze egyszer biztos elromlik, de addig több milliárd kapcsolást is megcsinálhat.
Lehet valami mechanikus irányba kellene elmenned, mint pl az autók vezérműtengelye , kellene egy lassú de erős motor és egy rajta egy bütykös tengely vagy hasonló.
Ha lesz időm, megpróbálom a korábbi videón látott injekciós fecskendős vs szervós megoldást összerakni. Van is itthon szervóm, még jó hogy kóstolgatom a modellezést is :)
 
Van egy nagyon egyszerű megoldás napi adagoláshoz, amit én is alkalmazok Carbo odagolására. Nem kell hozzá más, mint egy légpumpa, levegőztető cső, visszafolyásgátló és egy időkapcsoló. Ezek ugye majdnem mindenkinél megtalálhatók az akvárium körül.
A visszafolyásgátló utáni csőbe megy a Carbo. Ennek hossza az adag függvényétől változik. Az időkapcsoló pár perce való alkalmazása bekapcsolja a pumpát és az betolja a carbot.
Egy gyors rajz:

a1_2013_1_20_7uf5k2rvve.jpg
 
Ha jól értem akkor ez a megoldás, igazából arra jó, hogy reggel teletöltöd a csövet carbo-val , majd elmész melózni, és a légpumpa a megfelelő időben benyomja a vízbe a tápot. Végül is ez is egy jó megoldás, persze az ember az automatizáláskor nem arra gondol, hogy naponta töltögesse, sajnos én nem egyszer voltam úgy, hogy melóban jutott eszembe, hogy elfelejtettem tápozni, így elsősorban olyan megoldásokon töröm a fejem, ami kevésbé karbantartásigényes, vagyis egy nagyobb tartályból adagolja a tápot az akiba .
Ha valaki nem olyan felejtős mint én, annak jó megoldás lehet egy etetőautomatára szerelt kis pohár is, az eheim-nek van ilyen gyári megoldásban.
Eheim liqiud doser - tápoldat adagoló Green Aqua
 
Pontosan. Ez napi adagoláshoz való megoldás. Ugye sok valakinek dél körül kapcsol a lámpa és akkor kellene beadagolni a carbot, hogy annak a hatása is legyen. Viszont a legtöbben reggel megyünk el otthonról és csak este megyünk haza. Erre tökéletes ez a megoldás.
 
Annyit szerintem lehet csalni, hogy még a világítás előtt elkezded adagolni, én legalábbis úgy szoktam, hogy mire felkapcsol a világítás egyből fel is tudják venni a növények a tápot. Az időkapcsolóval kapcsoltban, hogy 15-20 másodpercenként szeretnéd kapcsolni, első körben az a kérdés, van-e ilyen időkapcsolód, mert a sima konnektorosakat , csak minimum percre tudod időzíteni, meg úgy 10 memóriahely, így a 25x-ős napi kapcsolgatás sem magvalósítható, az analógnál több ki-bekapcsolás lehetséges, de csak csak 5 perces időszakokra.
A digitális időkapcsoló reléje amúgy szerintem sokáig bírná, ha lehetne ilyen kis időre is kapcsoltatni. Még amikor az Omron Zen PLC vezérlőmet építgettem, sokat levelezgettem az eladóval, azokban is csak kis pici relék vannak, mint az időkapcsolókban, Omron a reléit 10 millió kapcsolásra tervezte, így szerintem egy olcsó kínainak is bírnia kell egy darabig. Akkor nekem ennél jobb kellett :) mert hullámvezérlést is csináltam két áramoltatóval, így kiforrasztottam a gyári reléket, helyette olyant kapott amiben nincs mozgó alkatrész, ezekkel majdnem korlátlan számú kapcsolást lehet végrehajtatni, persze egyszer biztos elromlik, de addig több milliárd kapcsolást is megcsinálhat.
Lehet valami mechanikus irányba kellene elmenned, mint pl az autók vezérműtengelye , kellene egy lassú de erős motor és egy rajta egy bütykös tengely vagy hasonló.
Ha lesz időm, megpróbálom a korábbi videón látott injekciós fecskendős vs szervós megoldást összerakni. Van is itthon szervóm, még jó hogy kóstolgatom a modellezést is :)
A digitális időkapcsolók leggagyibbjait is lehet szerintem percenként kapcsolni, igazából már az is elég lenne ahhoz, hogy egy óra alatt benne legyen aminek kell. De van itthon 2 olcsó barkácsáruházas kínai, azok 50 programosak, és másodpercet is tudnak, így legfeljebb valamelyik lámpához teszek másmilyet, ha ilyet már nem kapok. :)
 
Nos, elkészült a "remekmű", úgy tűnik minden rendben van vele, de azért még pár napig felügyelem a kütyüt, ami ilyen lett:

8416020369_b5b8f230da_c.jpg


A bevezetést pedig a párás környezet miatt nem ragasztással, hanem a gyári juwel belsőszűrőm tetején való átfűzéssel, és egy a csőre tekert dróttal oldottam meg:

8416020197_c7ac71c35f_c.jpg
 
Eddigi tapasztalatok? Beszéltétek is, hogy nem túl esztétikus, de szerintem a szekrény "mélyén" elfér...
Ha neked ez beválik, belekezdek én is! Nem szeretném, hogy reklám legyen, de megkérdezem: milyen maga a flakon? Nézegettem itthon, de nem találtam olyat, ami beleillene a szerkezetbe...:confused: Vagy neked is kellet alakítani az ervikk műanyagán? Szerintem 3db levegőcső, (makro,mikro,karbo) pont elférne egy akril csőbe, így talán esztétikusabb lehet... :rolleyes:
 
Eddigi tapasztalatok? Beszéltétek is, hogy nem túl esztétikus, de szerintem a szekrény "mélyén" elfér...
Ha neked ez beválik, belekezdek én is! Nem szeretném, hogy reklám legyen, de megkérdezem: milyen maga a flakon? Nézegettem itthon, de nem találtam olyat, ami beleillene a szerkezetbe...:confused: Vagy neked is kellet alakítani az ervikk műanyagán? Szerintem 3db levegőcső, (makro,mikro,karbo) pont elférne egy akril csőbe, így talán esztétikusabb lehet... :rolleyes:

Tapasztalataim alapján eddig semmi rosszat nem tudok mondani, minden tökéletes. Pici szivárgás volt összerakás után a cső csatlakozásánál, amit kis pillanatragasztóval orvosoltam, erre számítottam is. A flakon GA tápos darab (és ugye ilyen van mindenkinél! :D) , az adagoló alját kellett levágni, és a két legnagyobb "fület" a belsejéből, így egész pontosan beleillik. Nincs se túl hátul, se túl elöl, de a biztonság kedvéért szigetelőszalaggal megfogattam alaposan mindenhol, tökéletesen stabil. Mivel zárt flakonról van szó, és a cső illeszkedése is szivárgásmentes, teljesen biztonságos, egyetlen csepp sem tud távozni rossz helyen, nincs párolgás. A kivitelezés egyébként szinte teljesen megegyezik az általam linkelt videón látható módszerrel, de én egy tapétavágó kést használtam az átalakításokhoz (CSAK ÜGYES, BIZTOS KEZŰ EMBEREK VÁGJANAK BELE, mert néhány helyen igencsak erős az adagoló fala, és törhet a penge, megcsúszhat a kés, stb!!!), elsősorban az eszméletlen bűz elkerülése érdekében. Az elemek érintkezőit egy hátra vágott lukon keresztül kivezettem, csokival (bocsánat, de nem tudom ennek a cuccnak a hivatalos nevét) csatlakoztattam egy nokia töltőhöz, ami egy időkapcsolóba lett bedugva, ami a kellő számú és idejű lenyomásért felelős.
Ha van esetleg bármi konkrét kérdés, természetesen szívesen válaszolok.
 
Bennem is felmerült a légpumpás megoldás gondolata. A jó az lenne, hogy a 3 tápanyag tartályt össze lehet fűzni, majd a kimenetére mindnek csepegtetőt tenni, így pontosan lehetne szabályozni a kimenő mennyiséget időzítővel. A probléma a légnyomás felépülésével, illetve kiegyenlítődésével van, s ez ráadásul változik is, mert ahogy ürül a tartály, egyre nagyobb hely van a levegőnek.... így kellene 3 mágnesszelep, aminek árából már megvan a 3 ablakmosó pumpa. Az ablakmosós verzióval a gond, hogy fel kell tölteni anyaggal, mert csak akkor nyom.... szóval még gondolkodom a megoldáson...
Ha van 5letetek szívesen fogadom.
(Vezérlés: arduino)
 
Back
Oldal tetejére