• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY tápoldat adagoló

Sziasztok!
Egyik barátommal olyan oldalról próbáljuk megközelíteni a növénytápok adagolását, hogy egy tartályból egy pumpa egy átfolyásmérőn keresztül nyomja a löttyöt. A vezérlő elektronika a meghatározott időben elindítja a kis vízpumpát, majd amikor a kellő mennyiség átfolyt a mérőn, akkor leállítja azt. Valaki esetleg próbálkozott már ilyennel?
 
Szerintem ezt sokkal nehezebb vezérelni és programozni mint egy arduino kombós dózispumpát, általában kínai dózis pumpák 1sec alatt 1ml nyomnak plc vagy egyéb elektronikával nem nehéz ezeket megvezéreltetni pontosan.
 
Szerintem ezt sokkal nehezebb vezérelni és programozni mint egy arduino kombós dózispumpát, általában kínai dózis pumpák 1sec alatt 1ml nyomnak plc vagy egyéb elektronikával nem nehéz ezeket megvezéreltetni pontosan.
A kísérlet elkezdődik lassan, a kivitelezőm nem aggódik a nehézség miatt, én meg bízom benne :)
 
A napokban én is rötöm a fejem valami megoldáson, hogy ne kelljen mindig kora reggel benyomákolni a tápot a vízbe. Első körben eszembe jutott gravitáción alapuló dolog is, de aztán annak a dobozolását valami nagyon faszára kellett volna csinálni, hogy tényleg mutasson is az akvárium tetején.
Ezért aztán maradtam a "hagyományos", motoros megoldásnál. Gyors keresgélés után találtam is pár alternatívát, de még nem jutottam elhatározásra. Találtam a neten hagyományos dozispumpákat is, meg egy rs-360sh névre keresztelt csodát.
T23HlRXoJdXXXXXXXX_!!1194640.jpg


T1Q.vLXXpeXXXWwe_a_121030.jpg


Ez valami "spray pump" néven van említve sok helyen. Igaziból az lenne a kérdésem, hogy valaki már próbálkozott-e ilyennel, vagy hasonlóval? 700-800 forint körül vesztegetik.
Ha ez a cucc maradna valami egyszerű kapcsolással tervezem az üzemeltetését (555ic, vagy valami ilyesmi) Szerintem elég lenne pár másodperc neki, ezért valami fesz szabályzót raknék elé, vagy egy pár sec-es timert.
Várom a javaslatokat :)
 
Fenti cucc növénytáphoz sztem nem lesz jó túl sokáig. A macróból a sók fognak kicsapódni a micróból meg a barna trutyi. Valszeg hipp - hopp be fog állni a szivattyú.
A hagyományos dózispumpa a szilikoncsövet "masszírozza" és a szivattyú mechanikája nem érintkezik közvetlenül a szállított anyaggal...........ez meg nagyon is.
 
Ez mást lényegében fogaskerék szivattyú? Van valami adat, hogy ez mennyit szállít, mert ahogy ezek a motorok pörögni szoktak, lehet hogy sokat, aminél nehéz a beállítás, ilyen szempontból meg ugyanott vagy mint ha veszel ablakmosó pumpát.
Sokat agyaltam én is, mit lehetne kitalálni, de a végén mégis dózipumpa lett, 14 dolcsiért( 3200Ft) postával megküldik Hong-Kongból, az időzítést meg ha jól látom meg tudod oldani
 
Az eltömődés problémára nem is gondoltam, lévén, hogy eddig a fecskendő volt a megoldás. A teljesítményére meg nem találtam semmi releváns adatot, kb mindenki ugyan azt copy pasteli mindenhova, de szállítási adat sehol. Az egyetlen dolog, ami miatt gondolkodtam rajta, hogy ötöd annyiba kerül, mint a dózispumpák. Azt meg csak reméltem, hogy a befecskendezés mennyiségét tudom kontrollálni valami kis kapcsolással, potival, stb.. De az eltömődés új megvilágításba helyezi a dolgokat.
Lehet az lesz, hogy berendelek belőle egyet próbának, aztán meglátjuk hogy teljesít. Egyelőre neptun növénytápot kap az aki, mivel csak most álltam rá igazán a növényes projektre és már ettől is drasztikusan megindultak a növények (durván 2x dózis mellett). De hosszú távon jó lenne legalább 3 pumpát működtetni hogy ha külön megy a micro/macro, akkor a carbonak is maradjon egy szabad hely.
 
Egy kis segítséget szeretnék kérni, hozzá jutottam három "oscillating pump"-hoz, ami nem tudom, hogy tulajdonképpen mire is való. Találtam róla leírást (http://www.gripumps.com/pdfs/OSC_1.pdf), de sajnos az angolom a yes és no szavaknál megáll. A típusa Gorman-Rupp Industries 15000-303. Rá kerestem a google-n, de nem sok mindent találtam róla, valamiféle adagoló pumpának gondolom, azért írtam ide;)
Szóval ha valaki tudna segíteni egy kis infóval azt megköszönném.
 
Ez egy olyan elven működő pumpa mint amit pl a takarítógépekben használnak.
Ez konkrétan amerikai gyártmány, amit megadtál típust sajnos én sem találom, így könnyen lehet hogy 115 voltos,
persze ha rá van írva hogy 230Volt akkor használd nyugodtan. Más adat nincsen rajta?
Katalógus adat szerint 1-2 liter/perc a teljesítménye , ami eléggé sok szerintem a táp adagoláshoz.
 
Köszi!
220 Voltos. Ez valamilyen nyomdagépből lett kikukázva, és ott sem tudom hogy mit adagolt. Takarítógépeknél mire használják?
 
Köszi!
220 Voltos. Ez valamilyen nyomdagépből lett kikukázva, és ott sem tudom hogy mit adagolt. Takarítógépeknél mire használják?

A mosószert pumpálják vele, igaz az kicsit másképpen néz ki, több benne a műanyag.
 
Ilyesmi van a mi takarítógépünkben is, 1-2x már szedtem szét, működési elve hasonlít az elektromágnesére, közepében van egy dugattyú és egy rugó, és persze egy szelep. Az 50Hz pedig szépen rángatja, illetve a pillanatnyi szünetben elengedi. Elég nagy teljesítményre és nyomásra képesek, néhány helyen van adat , ott 2,5 Bar-t is írnak,takarítógépben például kell is kispriccelni a mosószert a szőnyegre. Nem elképzelhetetlen, hogy ezzel tápot pumpáljuk, csak valahogy meg kellene szüntetni az 50Hz-es " remegést" és valahogy vezérelni kellene az ütemek számát
 
Köszönöm a válaszokat.
Szerintem akkor dobom a projektet, mert az elektromos ismereteim ennyire nem kiterjedtek:( legfeljebb feldobom az aukciós oldalra és veszek az árából növénytápot amit majd minden reggel kézzel adagolok:), mint eddig.
 
Köszönöm a válaszokat.
Szerintem akkor dobom a projektet, mert az elektromos ismereteim ennyire nem kiterjedtek:( legfeljebb feldobom az aukciós oldalra és veszek az árából növénytápot amit majd minden reggel kézzel adagolok:), mint eddig.

Még füstgépekben láttam ilyen pumpát, ott valóban úgy vezérelték amit Victor említ, úgy tényleg lehet finoman adagolni vele,
csak ahhoz komolyabb elektronikai és programozói tudás kell.
Én a perisztaltikus pumpát javaslom aki növénytápot akar adagolni, én is azt használok, mert ott több mindentől függ az adagolt mennyiség,
függ a csőátmérőtől a fordulattól és az időtől, néha aukciós oldalon lehet találni eladót (orvosit pl.).
 
Üdv!

Réges-régen, azaz 2012. márciusában, különösebb részletezés nélkül bemutattam a saját DIY tápoldat adagolómat a naplómban (az eredetijét a neten találtam még régen, egy német koma építette):

Shallow Creek (Mizube 220l)

Ezek lelkét is perisztaltikus pumpák adják. Szuperül teljesítenek, és nagyjából minimális elektronikai ismeretek "birtokában" is össze lehet állítani egy hasonló rendszert. Az összesen 4 csatorna (ezek száma tetszőlegesen variálható) egymástól teljesen függetlenül vezérelhető és állítható. A precíz adagolást a pumpák megbízhatósága mellett a másodperc osztásban beállítható időkapcsolók biztosítják. Volt már korábban róla szó, hogy pl. egy Siemens LOGO-val kontrollálva sokkal elegánsabb a vezérlés, viszont én ezt találtam a leggazdaságosabbnak és a legegyszerűbbnek. Nálam a legkisebb, azaz 1 sec alatt adagolható folyadéktérfogat (22-24 °C-on) 0,36 ml.

A kivitelezés igen "barkács", de ha valakinek komolyabb műhelye, ezzel együtt megfelelő szerszámai vannak, akkor a design területén is labdába rúghat. Nekem sajna csak lombfűrészem meg egy akkus fúrógépem volt és van itthon, így értékesebb, minőségi anyagokat (a fán kívül) nem tudok itthon megmunkálni.

A megbízhatóságáról annyit, hogy beüzemelése, azaz több mint egy éve működik tökélesetesen. Két dolgot kellett ez idő alatt elvégeznem: a Ferro-s csövezést, valamint az ezen a csatin bekötött visszafolyásgátló szelepet kellett kisavaznom, azaz a vaskiválástól megszabadítani.

Végezetül egy pár kép szerkezetről (ezek vannak az aki naplójában is):

7034981527_ddd6415638_z.jpg

7034981525_a75427247e_z.jpg

Szóval mindenkinek csak ajánlani tudom egy hasonló konstrukció összeeszkábálását, mert nagyon sokat segít a "mindennapi rutin" megkönnyebbítésében... Csak ne felejtsük el időben fel-, illetve utántölteni a palackokat! ;)

Üdv: Robi
 
Elég tetszetősre sikeredett, bár kicsit fűszertartós a feling :) ( de ugye nincs harag) . Szerintem sokunknál már ott megakad a összeállítás, hogy nagyon nehéz beszerezni olyan időkapcsolót ami másodpercet is tud kapcsolni, én legalábbis csak perc kapcsolásút találok. Biztos van aki forgalmaz, csak én nem találok, kíváncsi lennék milyen árban mennek.
 
Nagyon komolyan néz ki :woot: most tervezem én is kicsit átalakítani az aki vezérlést, és most megint kaptam egy új impulzust. Ha elkészül a cucc, és megjön minden, lehet hogy én is végre naplózásra adom a fejem.
A kivitelezéshez még egyszer grat, csodaszép :)
 
Köszönöm Srácok! :) Victor, jót mosolyogtam a "fűszertartós feeling-en"...Hát igen, nem feltétlenül iparművészeti, díjnyertes darab, de a lényeg, hogy elvégzi a feladatát és az ajtó mögött, azt ráhajtva nem is látszik belőle semmi, csak a 4 cső. ;)

Másodperc pontosságú kapcsolóórákat szerintem egy rövid "guglizás" után lehet is találni, akár a legnagyobb licitálós portálon is. (y) Ha ki lesz modizva, akkor PÜ-ben megírom majd, de a Hobby-Terra cucca (2 kivitel is létezik, mindkettö másodperc "osztású" digitális) tudja ezt.

Üdv: Robi
 
Back
Oldal tetejére