• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY tápoldat adagoló

Vagy nem lehet esetleg fejre fordítani a szivattyút? Így felette lenne a folyadék oszlop, tehát az utolsó cseppig hasznosítható lenne a táp. Persze figyelni kell hogy legyen folyadék, bár nem hinném hogy leégne, mivel szerintem a walkman-okba ugyan ezt a motort használják.
 
Most megint fellelkesültem... viszont hiába az ötlet, ha a megvalósításhoz strucc vagyok :roll:

A következő elgondolás megvalósításában szeretném kérni a hozzáértő műszerészek segítségét.
Az alábbi megoldás egy kissé szebb és igényesebb kivitelét szeretném létrehozni:
6081102b.jpg

Az elgondolás a következő:
A fecskendő "szárát" egy menetes rúd és egy villanymotor segítségével mozgatnám. Az időkapcsoló bekapcsolásakor elindulna a motor - felvenné a tápot majd elérve egy végálláskapcsolót - elindulna visszafelé és - nyomná a tápot a képen látható módon. Az adagolás mennyiségét egy végálláskapcsolóval lehetne beállítani, oly módon hogy ezt mozgatva a fecskendőn lévő skála adott vonaláig nyomná illetve húzná a motor. Több ilyen motort és fecskendőt egymás mellé téve (3-at szeretnék) mindegyikhez külön végálláskapcsolót kötve különböző tápokat, különböző mennyiségben lehetne beállítani.
Az igazi probléma az, hogy fogalmam sincs, hogy hogy álljak neki. Elforrasztgatok ezt-azt, de ehhez már picit magasabb skill kell :geek:

Mióta youtuben láttam egy ilyet szerettem volna megvalósítani a projecteet, de segítség nélkül nem menne :(
Úgyhogy... várnék hozzáértő hozzászólásokat :D

köszi,
v
 
Ez annyira jó DIY, hogy kérem az adminokat, hogy hozzunk létre egy "best of DIY" kategiórát a "legjobb napló tulajdonos" cím mellé és sikeres működés után kapja meg Weak!
 
:oops: ez hízelgő. :shifty:
:mrgreen:

Megragadom az alkalmat, hogy ismét felhívást tegyek: Hobbiműszerészek jelentkezését várom! :D
 
salci said:
Nem egyszerűbb egy ablakmosó folyadék motorját felhasználni ?
Az gyakorlatilag egy vízpumpa, ha nem tévedek. De... lehet, hogy egyszerűbb lenne, de sokkal kevésbé izgalmas ;)
 
Én igazából azért tartózkodnék ettől a fecskendős megoldástól, mert ezeket a fecskendőket nem többszöri használatra tervezték.
Általában ugye ezt egyszer használják és eldobják. Gondolom én a dugattyú része is ezért így van kialakítva. Tehát egy idő után elképzelhető, hogy a gumi tömítés része elkopik, megnyúlik, stb., így ha valaki meg is építi, szerintem ajánlatos a fecskendőket időnként cserélni.
 
HoZee said:
Én igazából azért tartózkodnék ettől a fecskendős megoldástól, mert ezeket a fecskendőket nem többszöri használatra tervezték.
Általában ugye ezt egyszer használják és eldobják. Gondolom én a dugattyú része is ezért így van kialakítva. Tehát egy idő után elképzelhető, hogy a gumi tömítés része elkopik, megnyúlik, stb., így ha valaki meg is építi, szerintem ajánlatos a fecskendőket időnként cserélni.
Igen, ebben lehet valami azonban én még a nagypapám garázsában 90-es években talált fecskendőjét használom - ezt a tipikus műanyagot - és nyoma sincs bármilyen problémának. Ezek a kis üveges, gumis valamik amellett hogy picik - valószínűleg olyanok amilyennek mondod.

Szóval... Hobbiműszerészek ide! :mrgreen:
 
miért akarod így túlbonyolítani a dolgot?
Nem lenne egyszerűbb ugyan ezen az elven megoldani mint az időkapcsolós?
Keresel egy kisebb motort, teszel rá egy jó nagy kereket, meg egy fordulatra egy kapcsolót.
Ameddig el nem éri a fél fordulatot, addig szív, a második fél fordulatban pedig nyom. Egy körülfordulásnál pedig kikapcsol.
Mondjuk a megvalósítás nem ennyire egyszerű, mint ahogy leírtam, mert az újraindítás részét még ki kell találni.
Én ha nekiállok ilyennek, akkor biztos PLC-vel csinálom meg, meg léptetőmotorral.
 
Mi a munkahelyen ilyen gumis fecskendőt használunk olajozásra, és nem nagyon látszik rajta hogy engedne visszafelé, pedig az olaj sűrűbb mint a víz. Ráadásul le is van fojtva, mert tű is van rajta. Én a tápot is ilyen jellegű fecskendővel mérem, napi adagolás, több mint egy éve, és azon se látszik kopás, nem enged visszafelé. A sima műanyagdugós, amin nincs gumi sokkal rosszabb minőségű általában.
 
HoZee said:
miért akarod így túlbonyolítani a dolgot?
Nem lenne egyszerűbb ugyan ezen az elven megoldani mint az időkapcsolós?
Keresel egy kisebb motort, teszel rá egy jó nagy kereket, meg egy fordulatra egy kapcsolót.
Ameddig el nem éri a fél fordulatot, addig szív, a második fél fordulatban pedig nyom. Egy körülfordulásnál pedig kikapcsol.
Mondjuk a megvalósítás nem ennyire egyszerű, mint ahogy leírtam, mert az újraindítás részét még ki kell találni.
Én ha nekiállok ilyennek, akkor biztos PLC-vel csinálom meg, meg léptetőmotorral.
Szerintem az bonyolultabb, mint egy menetes rúddal simán betolni. De ez mindegy is... ahogy írtad, az újraindítás része a bonyolult. Nem értek az ilyenekhez :(

Megpróbáljuk megcsinálni közös erővel? ;) :angel:
 
Sajnos nem nagyon van időm ilyenekre, de előbb utóbb nekem is valamit ki kell találnom, ha elkészül az akvárium.
Tehát úgy akarod megoldani mint egy golyósorsó? A fecskendőre van erősítve az anya és a menetes szárat forgatod.
Ezzel csak az a baj, hogy középre nem tudod rögzíteni az anyát, mert ugye a dugattyútól nem fér el, ha meg eltolod a központból, akkor biztosítanod kell a megvezetést, különben meg fog szorulni. Meg ugye benne van az is, hogy mi van akkor, ha meghibásodik és nem tudod visszafelé forgatni. Lehet hogy széttépi a dugattyúdat. Míg ha csak egy irányba forgatod nincs semmi veszély.
A másik probléma az alapötlettel, hogy ugye visszafolyásgátlókat használ, ami ugye ötletnek teljesen jó, csak azt szokták javasolni, ha egy ilyet beáztatsz, akkor ki kell cserélni utána. Persze lehet hogy semmi baja nem lesz.
Mellette még gondoskodni kell a folyadékok állandó jelenlétéről, mert ugye ha visszafolyik, akkor levegőt fogsz szívni. Persze ha függesztve van a táp akkor ez megoldott.
Mindenesetre, ha van kész elképzelésed szólj és ha tudok megpróbálok segíteni.
 
Nagyon köszi... megírom egész pontosan hogy ezeket hogyan gondoltam volna és azt is, hogy miért.

Picit bonyolultnak fog hangozni, de valójában nem lesz annyira vészes, szóval:
fecskendo.jpg

- a fecskendő végén lévő talpat -nem a közepén ugyan -, megfúrjuk, rögzítünk hozzá egy csavart
(a probléma amit írtál nem áll fenn. Néhány milliméter az excentricitás, így szinte minimális lenne az igénybevétel ami deformálni tudná. Nem is beszélve arról, hogy teljesen kihúzott állapotban sem könnyű deformálni, mivel minden oldalról tapadnak a merevítések a fecskendő oldalfalához (napi 1-2 húzástól szerintem nem kopna el olyan hamar). További óvintézkedés lenne, ha mondjuk a 10ml-est használnánk és 4ml lenne egy húzás :) )
- azért gondoltam végálláskapcsolós megoldásra, mert elvileg nem kell sűrűn állítgatni, ha pedig kivételesen több táp kell akkor az időzítőkapcsolóval, mondjuk több bekapcsolást állítunk be rajta. Tehát két végállás kapcsoló között mozogna a tengely ide-oda... áramot kap - elindul, kihúzza a szárat a kapcsolóig - elindul visszafelé - visszatérve a kiindulóhelyzetbe, megáll. Ugye itt még jó eséllyel áram alatt lesz, de mégis meg kellene állnia úgy, hogy ha legközelebb is megkapja a kakaót ezt megismétli. Valahogy biztosan meg lehet oldani... :) csak fogalmam sincs, hogyan... kondikkal, vagy nem tudom :mrgreen:
- olyan visszacsapó szelepeim vannak, amik szétszedhetőek(menetes a két vége), takaríthatóak bizonyos időközönként így a karbantartás nem ütközik semmiféle problémába, meg amúgy sem drága holmik, ha cserélni kell...
- nem gondoltam arra, hogy mi van akkor ha kifogy, de néha-néha csak ránéz az ember, hogy rendben van-e.

Összességében ennyi amire gondoltam. :angel:
 
Mivel jó ötletet láttam az ablakmosó szivattyút, ezért tettem egy próbát.
Hála nagyon jól sikerült.
Ha minden igaz egy Opelba való szivattyút vettem.
A gyári adata szerint 12v-on 1,8 l/s a térfogat szállítása.
Vettem egy 3V-12V állítható 300mA-es adaptert.
Vettem 2db üveget a gyógyszertárba 100ml-eset kupakkal.

A szivattyú két kivezetésére kb 6mm-es ezért nem volt egyszerű ráerőltetni a 4/6mm-es levegő csövet de sikerült, plusz a kivezetések elé tettem egy-egy csapot. Nahh összekötöttem a két üveget a csővel és elindítottam a szivattyút.
Ezeket mértem(kb 10X mértem és átlagoltam, a mérések között minimális eltérést tapasztaltam):
3V-on 100ml 255mp alatt= 0,4ml/s volt a térfogat áramlás.

A szívó oldal egy viszonylag zárt rendszerből jött a kivezetés pedig a szabadba.
 
Szia,

majd képeket is tölthetnél fel ;)
Egyébként rájöttem, hogy butaság ennyire szétvariálni - ez az előző postjaimban taglalt ötletekre vonatkozik. Így én is néztem ablakmosó-szivattyút. Ladáé 700HUF, nekem 3db kellene, de a minimális rendelés a webshopból 5eHUF. Szóval, ha valaki bele szeretne vágni rajtam kívül egy ilyen projektbe, kérem privizzen. 6-7db-ot kellene rendelni összesen.

Régebben már ismertették ezt a megoldást, de azért leírom hogy mi a terv:
- Szükséges alkatrészek: szivattyú, visszacsapószelepek, levegőcső, időrelé, áramforrás
- Egy időrelé kapcsolná be a szivattyút, ami felszívja és felnyomja a tápot az akviba. 0.1 vagy talán 0.01 az egység a reléken amihez "v"-n viszonylag olcsón hozzá lehet jutni. Párezerből megvan az egész :)
 
Szerintem a te ötletedet még jobban lehet olcsósítani...nem kötözködni akarok, hanem egy olcsó egyszerű adagolót megvalósítani, olyan gyenge képzelőerővel, és béna kézügyességgel élő embereknek mint ÉN. (a délután folyamán többször vágtam el a kezem tapétavágóval mint ahány ujjam van :D )
Kellékek:

1db olyan üveg aminek kupakja van (gyógyszertárba kapható barna üveget használok biológia és kémiai okokból)
2db visszacsapó
2db olyan "piros karos" levegő csap
1db szivattyú (nem mindegy milyen szerkezetű)
1db megfelelő nagyságú adapter
X méter levegő cső
1db időkapcsoló

Leírom elképzelésem amit kb. 20perce próbálgatok kisebb nagyobb sikerekkel:

Az üveg kupakját 2 helyen megfúrtam 4-es fúróval.
Az egyik lukba raktam a kivezető csövet ami az üveg belsejébe alig lóg be 1cm-re(ez a szivattyú szívó csöve).
A második lukba egy akkora csődarabot raktam ami az üveg belsejébe kb 2 cm-re lóg (leírom ez miért fontos majd kicsivel lejjebb), a másik vége pedig hosszabb mint az üveg magassága és gyors kötözővel hozzáfogattam és kapott egy visszacsapó szelepet úgyhogy a palack belseje felé engedjen.
Ez miatt nem lesz nyomáscsökkenés a palackba(csak annyi amit a visszacsapó kibír) és a hossza miatt nem folyik a víz a visszacsapóba, plussz azoknak lesz jó aki házi tápot használnak mert a beszívott levegő megkeveri a folyadékot ezzel elkerülve a folyadék rétegződését.(remélem így lesz hosszabb távon)
Viszont ez egy újabb gondot hoz magával OXIGÉNT VISZEK BE!!!

A szivattyú szívó csövére tettem egy "piros karos csapot", majd csatlakoztattam a szivattyút, és a szivattyú kilépőjére is tettem egy csapot (kicsit szűkíti az átmérőt még nem tudom mennyit befolyásol a teljesítményen), majd egy visszacsapó szelepet, és bevezettem egy vödörbe. :D

Az adapter 3V-ra állítottam és a szivattyú simán felszívta (kupakkal lefelé van az üveg a szivattyú felett), és a nyomó csövön csak csöpögött az anyag (jó értelemben).
Lassú adagolás, nagyon olcsón kell ennél több???
van még pár ötletem a fejlesztéshez, de még ezt nem írom le nehogy leszóljanak ha valami hülyeséget írok.
 
Ooo fnck! Elszállt amit írtam...

Node sebaj, mégegyszer...
Nem nagyon értettem, de leírom hogy mire gondoltam abból, amit leírtál:
Adott egy üveg, amiben táp van. A kupakján 2 furat van, egy befolyó és egy kifolyónak ad helyet. A befolyóban egy visszacsapó szelep foglal helyet, hogy a táp ott - értelemszerűen - ne tudjon kifolyni. A befolyó ág a tartályban magasabban foglal helyet, hogy véletlenül se kerüljön levegő a kifolyó ágba (legalábbis így logikus). Ugyanerre a befolyóágra kerülne egy légpumpa egy csappal (a tűszelep szerencsésebb lenne, mert pontosabban lehetne beállítani a levegő mennyiségét) Az adott idő alatt bevitt levegőmennyiség kiszorítja a tápot ami a kifolyó ágba tud távozni, ami az akviban végződik :) Ide kerülhetne egy csap, amivel tovább lehetne pontosítani az adagoláson.

Jól értem? :shifty:

Vagyis biztos, hogy nem értem jól, mert szivattyút mondtál, viszont akkor nem értem... :mrgreen:
 
Annyira nem DIY, de a készülő dózispumpám alapja:


Egy kis olajozás lehet rá fog férni. Egy ismerősömnél volt belőle elfekvőben éppen 3db, és megajándékozott vele.
Azért még ráfér némi átalakítás, de alapnak szerintem nem rossz, legalábbis jobb mint a fecskendős megoldás.
 
Pöpec kis kütyü. :thumbup:
Megbirkózik a feladattal akkor is, ha 1,5 méter magasra kell emelnie?
 
Nigro said:
Pöpec kis kütyü. :thumbup:
Megbirkózik a feladattal akkor is, ha 1,5 méter magasra kell emelnie?

Amit ti árultok (Aqua Medic) az 10m-t tud, igazából nincs különbség a kettő között, mindegyik perisztaltikus pumpa, csak tolja maga előtt a folyadékoszlopot.
Sajnos üresen a folyadékot nem szívja fel, így induláskor vagy fel kell tölteni, vagy fejjel lefelé kell szerelni a tartályt. (Ez utóbbi talán kényelmesebb)
Mellesleg arra jöttem rá, ha leveszem róla a rúgós feszítőt és a helyére még egy csövet rakok, akkor kétfajta egyforma mennyiségű tápot tudok vele adagolni egyazon idő alatt. Gondolok itt pl. Mikró és Makróra.
Jó lenne még Japán előtt befejeznem a projektet. Már a PLC is meg van hozzá, így lámpakapcsolással egy időben tudom indítani majd a tápozást.
 
Back
Oldal tetejére