• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Crimson valley

Az az érdekes, hogy nem mindenhol ennyire gatya. Legelöl középen a leggázabb, 2 oldalt, illetve a mini fissi háta mögött egész normális méretű és formájú leveleket hoz. Az Indianba is oldalról vágtam le a magasabb részeket, azok teljesen OK-k voltak. Lehet, hogy ott árnyékosabb volt, és nem volt annyira kikényszerítve a tápanyag felvétel? Vagy ez elvetélt ötlet?
hát nem tudom, ennyire nemvagyok profi hogy igy állást foglaljak a témában de lehet hogy egy hétig megpróbálnám azt a mic-mac ot 1-1 ml el többet adni neki..
nemfeltétlen csak a talajból veszi a tápanyagot!
 
Én az ADA vasban gazdag táptabiját néztem, bennem is felötlött a vashiány, illetve, hogy a táptalaj kezd merülni esetleg, végtére is áprilisban lesz 1 éve, hogy elindult az akva. Vas tesztem pesrsze nincs. A Micro megy 2 ml/ adagban.
Vas tesztel nemsokra mesz. Max annyi, hogy tudni fogod mennyi van a vizben. Nemelyik noveny alig hasznal belole. Nemelyiknek meg a sok is keves. A taptalaj nem jatszhat kozre ebben az esetben. Nekem van egy hatalmas tovem, a descentbe, a gyokerei nem erik a talajt mert a kovek tetejen van. Az high es kapja a jo tapot igy a vizbol is fel tudja szedni. Ott nem vasazok, ez latszik a szinen mert nem piros, hanem fako rozsaszin. Van egy masik tovem hianytunet mentes, a garnisban van, aktiv ista talajban, nincs taptalaj, es nem is tapozom. Egyszer kapott egy mikro makro adagot, hogy beinditsa az algakat. Azota 12x volt viz csere.
Tobbszor hallottam, hogy hisztis a keves fenyre es vasra, de a vashiany hamar latszik rajta mert veszit a voros szinebol. 64789832ef87c40b16150f21a9e76315.jpg53a548477c38990962aa6220696f1399.jpg

Tapatalkkal küldve az én MI 6 eszközömről
 
Én az ADA vasban gazdag táptabiját néztem, bennem is felötlött a vashiány, illetve, hogy a táptalaj kezd merülni esetleg, végtére is áprilisban lesz 1 éve, hogy elindult az akva. Vas tesztem pesrsze nincs. A Micro megy 2 ml/ adagban.
Ettol fuggetlenul ha ki szeretned merni adok hozzavalot.

Tapatalkkal küldve az én MI 6 eszközömről
 
Ettol fuggetlenul ha ki szeretned merni adok hozzavalot.

Tapatalkkal küldve az én MI 6 eszközömről

Köszönöm Henrik!
Első lépésben gyorsan visszaadom a tápokat, emelt dózisban. A macro elemeket mértem tegnap, nitrát 20 ppm, kálium 15 fölött egy kicsivel, foszfát sok volt, 1,8 fölött, de nem sokkal a beadás után mértem. Múltkor 0,6 ppm-et mértem, kapott pár napig 10 ml-s adagot az akva.
Utána pedig beszerzek folyékony vasat és elkezdem adagolni. A vízcseréknél pedig hozzáadok egy kis csapvizet is, illetve magasabb TDS-re sózom vissza a cserevizet.
Nem feltétlen szeretném kimérni, de csábító az ajánlat, hogy megnézhessem a vízi birodalmadat! ;)
 
Köszönöm Henrik!
Első lépésben gyorsan visszaadom a tápokat, emelt dózisban. A macro elemeket mértem tegnap, nitrát 20 ppm, kálium 15 fölött egy kicsivel, foszfát sok volt, 1,8 fölött, de nem sokkal a beadás után mértem. Múltkor 0,6 ppm-et mértem, kapott pár napig 10 ml-s adagot az akva.
Utána pedig beszerzek folyékony vasat és elkezdem adagolni. A vízcseréknél pedig hozzáadok egy kis csapvizet is, illetve magasabb TDS-re sózom vissza a cserevizet.
Nem feltétlen szeretném kimérni, de csábító az ajánlat, hogy megnézhessem a vízi birodalmadat! ;)
Hajra [emoji6]

Tapatalkkal küldve az én MI 6 eszközömről
 
Köszönöm a bíztatást!
Nélam eddig gyönyörűen fejlődött, nem győztem nyírni, visszasűríteni. Ha megnézed a múlt év végi képeimet, egy gyönyörű, tömött vörös szőnyeg volt az előtérben.
Most meg ilyen:

View attachment 49811 View attachment 49812
Ezzel kapcsolatban, szerintem kérdezd meg @Pendulum -ot , mert szerintem ő tudna adni rá egy jó választ.:);)


Így hirtelen csak a képeket nézve nehéz helyes választ adni. A növényt nézve ami markáns, az a csavarodott, foszló, pontalgásodó levélzet. A csavarodást kalcium(vagy bór) hiánytünetnek ismerem, a foszlást és a zöld pontalgát pedig foszfor hiánytünetnek. Én ilyenkor hajlamos vagyok inkább azt matekozni mi "üthette" ki ezt a két elemet(antagonizmus). A vas például pont alkalmas mindkettő elem felvételének megakadályozására, de akár a kálium is. Akár egy rosszul "összerakott" víz is képes ilyenre, például ha elszikesedik, vagy bármi más anyag feldúsul, amire most nem is gondolunk. Én minden esetre nem vashiányt látok. Jó lenne, ha azt is tudnál mérni a teljes képért.

A vizedet hogyan "csinálod"?

(majd megpróbálom átfutni a naplót, hátha találok valami konkrétabbat).
 
Így hirtelen csak a képeket nézve nehéz helyes választ adni. A növényt nézve ami markáns, az a csavarodott, foszló, pontalgásodó levélzet. A csavarodást kalcium(vagy bór) hiánytünetnek ismerem, a foszlást és a zöld pontalgát pedig foszfor hiánytünetnek. Én ilyenkor hajlamos vagyok inkább azt matekozni mi "üthette" ki ezt a két elemet(antagonizmus). A vas például pont alkalmas mindkettő elem felvételének megakadályozására, de akár a kálium is. Akár egy rosszul "összerakott" víz is képes ilyenre, például ha elszikesedik, vagy bármi más anyag feldúsul, amire most nem is gondolunk. Én minden esetre nem vashiányt látok. Jó lenne, ha azt is tudnál mérni a teljes képért.

A vizedet hogyan "csinálod"?

(majd megpróbálom átfutni a naplót, hátha találok valami konkrétabbat).

Köszönöm Neked is a segítséget a gordiusz kibogozásában!
Full RO visszasózva Beeshrimp mineral GH+-szal kb. 2 hónapja. Szerintem szikesség elég valószínűtlen, KH csak 2, de 5-nél több akkor sem nagyon volt, amikor kevertágyas gyantával lágyított + ugyanezzel a GH+-szal visszasózott vizet kevertem csapvízzel. A GH olyan 7-8 volt akkoriban.
Néztem az antagonizmus-szinergizmus ábrádat, annak alapján gondoltam a kálcium hiányra. A kálium szintje volt már ennél több is, a foszfát pedig kevesebb, de akkor volt még csapvíz a cserevízben. Ja, és akkoriban több micro elemet is kapott a rendszer mint most. Tehát, felteszem a vas több volt, mint most.
De mindenképp mérek majd vasat, ahogy tudok.
 
Utoljára módosított:
Lehet az is simán, bár előtte is csak kb. 1/3 rész volt a csapvíz. A RO vizet igaz, hogy leengedem, hogy a cserére meglegyen, de fedetten áll, nem nyitva - ez nem tudom, számít-e valamit a CO2 megtartásában vagy sem. Viszont mostanában a mulmot is porszívóztam. Onnan is lehet kevesebb CO2. A TDS is kevesebb, mint akkoriban, amikor csapvíz is volt hozzákeverve. Azért gondoltam a kálcium problémára, mert elég sok a satnya, torz hajtás. Nem tudom, hogy CO2 probléma okozhat-e ilyet.
A lámpát is kb. akkor cseréltem le Chihiros A plus 451-re a COB-LED-ről, bár szemre nem tűnik kevésnek a fény.
Tényleg nem tudom, melyik tényező lehet a bűnös.
A porszívózás lehet, hogy nem jó dolog. Nálam is a porszívózás óta satnyulnak a növények. Persze lehet, hogy csak képzelődöm, és próbálok összefüggést találni, de nagyon hasonló a helyzet, mint nálad. A másik megfigyelésem (amit szintén semmi tudás nem támaszt alá), hogy amikor vasat adtam a vízhez, akkor az nem használt, sőt elkezdtek a levelek lyukasodni. Ezt többször kipróbáltam, és mindig ugyan ezt figyeltem meg. De mivel nem értek hozzá, lehet, hogy a feltételezéseimnek pont az ellenkezője igaz.
 
A porszívózás lehet, hogy nem jó dolog. Nálam is a porszívózás óta satnyulnak a növények. Persze lehet, hogy csak képzelődöm, és próbálok összefüggést találni, de nagyon hasonló a helyzet, mint nálad. A másik megfigyelésem (amit szintén semmi tudás nem támaszt alá), hogy amikor vasat adtam a vízhez, akkor az nem használt, sőt elkezdtek a levelek lyukasodni. Ezt többször kipróbáltam, és mindig ugyan ezt figyeltem meg. De mivel nem értek hozzá, lehet, hogy a feltételezéseimnek pont az ellenkezője igaz.
A novenymennyiseg tapigenyehez, fenymennyiseghez igazitott mikro es makro bejuttatasa eseten (jol mukodo fotoszintezis mellett) nem igazan szukseges barmi pot adalekot bejuttatni. Ha valami borult, ezert nem kielegito a fejlodes vagy stagnalas van, akkor lehet keresgelni mi hianyzik. Ha ez vagy hasonlo esemeny bekovetkezett, hiaba adagolunk pl vasat, mert nem mukodik az elszivas, igy azt sem veszi fel. Viszont kimondottan a vastol levelek nem fognak lyukacsosodni vagy szetmallni, mert a maximalis adag ami adhato, a halak elhullasa nelkul, nem tud kart tenni egy novenyben sem, csak mert jelen van a vizben. A feluletet nem bantja, felszivni nem fog tobbet belole mint amire szuksege van. Ha a vizben magas a vas szint, esetleg az algak fogjak hasznositani. Gyanitom mas problema lehetett ott.

Tapatalkkal küldve az én MI 6 eszközömről
 
A másik megfigyelésem (amit szintén semmi tudás nem támaszt alá), hogy amikor vasat adtam a vízhez, akkor az nem használt, sőt elkezdtek a levelek lyukasodni. Ezt többször kipróbáltam, és mindig ugyan ezt figyeltem meg. De mivel nem értek hozzá, lehet, hogy a feltételezéseimnek pont az ellenkezője igaz.


Ha amúgy is van elegendő vas a vízben, akkor az extra vassal más tápanyagok felvételét gátolod, így teljesen logikus a megfigyelésed eredménye.
 
Viszont kimondottan a vastol levelek nem fognak lyukacsosodni vagy szetmallni, mert a maximalis adag ami adhato, a halak elhullasa nelkul, nem tud kart tenni egy novenyben sem, csak mert jelen van a vizben. A feluletet nem bantja, felszivni nem fog tobbet belole mint amire szuksege van. Ha a vizben magas a vas szint, esetleg az algak fogjak hasznositani. Gyanitom mas problema lehetett ott.


A tápanyagok kölcsönhatásaiból következik, hogy az egyik elem túlsúlya egy másik elem felvételét fogja gátolni. Ezt a kertészeti szakirodalomban lehet olvasni, de mivel minden tápanyagfelvétel vizes közegben zajlik(a szárazföldi növényeké is), így az elmélet átültethető akváriumba is.

Egyszer az egyik akváriumomba tápoztam éppen, és akkoriban TF vasat is használtam, mert indokoltnak találtam. Napi 1-2 cseppet raktam mindössze a 63 literes aksiba.

Csak, hogy értsd, ilyesmi volt a reineckim.

20628949_1558924627500846_912554459_o.jpg



Az egyik nap is a szokásos 1-2 cseppet akartam rakni az akváriumba, de kicsit beszáradt a TF flakon kiöntője. Nem vacakoltam, rászorítottam, és legalább 10 ml tömény TF vasat lódítottam az akváriumba. Senki nem halt meg az akváriumban a halak közül, így gyanítom a toxikus méreteket még nem érte el a koncentráció. Nem cseréltem vizet, mert igazából én sem tudom, tudtam, hogy ez gondot okozhat. Végül is tanultam belőle. :)

Ha jól hallottam, már nem is emlékszem pontosan, de mintha a TF vasban 10 g/l lenne a vas. Ez 10 mg/ml, tehát 10 milivel 100 mg vasat rakok az akváriumba. 63 literben durván legyen 50 liter víz, tehát mondjuk 2 ppm-el emeltem meg a vas koncentrációját. Mivel 0,5-1 ppm az EI szint, ezt még nem mondhatjuk önmagában toxikusnak.

Talán kellett 1-2 hét, és így kezdtek kinézni a reinecki-k:

20623043_1558728444187131_1091694328_o.jpg

20629802_1558728010853841_454585137_o.jpg 20622853_1558727340853908_124091711_o.jpg


Mit látunk? csavarodó levelek, foszló, pontalgásodó levélzet. Csak is a vas koncentrációját emeltem meg drasztikusan. Ez után már nem adtam vasat, de jó ideig nem jött rendbe a növény.
 
Ha amúgy is van elegendő vas a vízben, akkor az extra vassal más tápanyagok felvételét gátolod, így teljesen logikus a megfigyelésed eredménye.
Azert ezt konkretabban is meg lehet fogalmazni. " Vasat adtam a vizhez, nem hasznalt csak artott"
Minden jol mukodott? Mennyi vas szint volt elotte? Mert en ebbol nem sok adatot latok. Es ha erre a valasz, ami ugyan jo, de "ha a vasszinted megfelelo, EXTRA VAS hozzaadasa mar art. Mennyi volt? Mennyi novenyhez? Es mennyi lett az extra adag utan? Es elotte?

Tapatalkkal küldve az én MI 6 eszközömről
 
A tápanyagok kölcsönhatásaiból következik, hogy az egyik elem túlsúlya egy másik elem felvételét fogja gátolni. Ezt a kertészeti szakirodalomban lehet olvasni, de mivel minden tápanyagfelvétel vizes közegben zajlik(a szárazföldi növényeké is), így az elmélet átültethető akváriumba is.

Egyszer az egyik akváriumomba tápoztam éppen, és akkoriban TF vasat is használtam, mert indokoltnak találtam. Napi 1-2 cseppet raktam mindössze a 63 literes aksiba.

Csak, hogy értsd, ilyesmi volt a reineckim.

View attachment 49839



Az egyik nap is a szokásos 1-2 cseppet akartam rakni az akváriumba, de kicsit beszáradt a TF flakon kiöntője. Nem vacakoltam, rászorítottam, és legalább 10 ml tömény TF vasat lódítottam az akváriumba. Senki nem halt meg az akváriumban a halak közül, így gyanítom a toxikus méreteket még nem érte el a koncentráció. Nem cseréltem vizet, mert igazából én sem tudom, tudtam, hogy ez gondot okozhat. Végül is tanultam belőle. :)

Ha jól hallottam, már nem is emlékszem pontosan, de mintha a TF vasban 10 g/l lenne a vas. Ez 10 mg/ml, tehát 10 milivel 100 mg vasat rakok az akváriumba. 63 literben durván legyen 50 liter víz, tehát mondjuk 2 ppm-el emeltem meg a vas koncentrációját. Mivel 0,5-1 ppm az EI szint, ezt még nem mondhatjuk önmagában toxikusnak.

Talán kellett 1-2 hét, és így kezdtek kinézni a reinecki-k:

View attachment 49840

View attachment 49841 View attachment 49842


Mit látunk? csavarodó levelek, foszló, pontalgásodó levélzet. Csak is a vas koncentrációját emeltem meg drasztikusan. Ez után már nem adtam vasat, de jó ideig nem jött rendbe a növény.
Persze ertem de en valahogy szukseges mennyisegben gondolkozok, ajanlott ppm-ig. Ez brutal adag amit te muveltel [emoji16]

Tapatalkkal küldve az én MI 6 eszközömről
 
Persze ertem de en valahogy szukseges mennyisegben gondolkozok, ajanlott ppm-ig. Ez brutal adag amit te muveltel [emoji16]

Tapatalkkal küldve az én MI 6 eszközömről


Igen, itt elég sok vas került be, de ezernyi példát láttam már kevésbé drasztikus, de aránytalanul magas vas szinteknél is hasonló tünetekre. Lehet, hogy te azért nem láttad még jelét, mert mindig jól eltalálod a megfelelő szinteket. :)
De az emberek nagy részének ez nem megy, és amit az emberek segítése által évek alatt tapasztaltam, az az, hogy még tesztekkel és megfelelő tápokkal is sűrűn félrecsúszik valami.
 
Igen, itt elég sok vas került be, de ezernyi példát láttam már kevésbé drasztikus, de aránytalanul magas vas szinteknél is hasonló tünetekre. Lehet, hogy te azért nem láttad még jelét, mert mindig jól eltalálod a megfelelő szinteket. :)
De az emberek nagy részének ez nem megy, és amit az emberek segítése által évek alatt tapasztaltam, az az, hogy még tesztekkel és megfelelő tápokkal is sűrűn félrecsúszik valami.
Igazad van. Szigoruan 1mg/l alatt dolgozok. Nincs is szukseg tobbre

Tapatalkkal küldve az én MI 6 eszközömről
 
Igazad van. Szigoruan 1mg/l alatt dolgozok. Nincs is szukseg tobbre

Tapatalkkal küldve az én MI 6 eszközömről

A fenti akvárium képén szerintem nem is volt mérhető a vas, de ha mérhetővé is tettem, max 0,05 ppm-et tudtam mérni :) Akkor volt a legszebb a szín, amikor a nitrát 2-3 volt, a foszfát 0,1-0,25 között, a vas mérhetetlen, a kálium meg talán 4-5 ppm. JBL és Salifert tesztek. Mindig az arányok a döntőek, kevésbé az abszolút mennyiség. Azt hiszem az ADA is alacsony tápanyagszintekkel dolgozik.
 
Igazad van. Szigoruan 1mg/l alatt dolgozok. Nincs is szukseg tobbre

Tapatalkkal küldve az én MI 6 eszközömről


Ha te mondjuk 0,8 ppm vasat tartanál, vagy akár 0,5 -öt, 5-ös nitráthoz, 0,5 ös foszfáthoz és 5 ös káliumhoz, nagyon durva foszfáthiányt csinálnál. :) De valószínűleg a kalcium is befigyelne. Akár ki is próbálhatod egy teszt aksiban( amint kész leszek a beütemezett kísérletekkel, fogok csinálni én is ilyen teszteket)
 
A tápanyagok kölcsönhatásaiból következik, hogy az egyik elem túlsúlya egy másik elem felvételét fogja gátolni. Ezt a kertészeti szakirodalomban lehet olvasni, de mivel minden tápanyagfelvétel vizes közegben zajlik(a szárazföldi növényeké is), így az elmélet átültethető akváriumba is.

Egyszer az egyik akváriumomba tápoztam éppen, és akkoriban TF vasat is használtam, mert indokoltnak találtam. Napi 1-2 cseppet raktam mindössze a 63 literes aksiba.

Csak, hogy értsd, ilyesmi volt a reineckim.

View attachment 49839



Az egyik nap is a szokásos 1-2 cseppet akartam rakni az akváriumba, de kicsit beszáradt a TF flakon kiöntője. Nem vacakoltam, rászorítottam, és legalább 10 ml tömény TF vasat lódítottam az akváriumba. Senki nem halt meg az akváriumban a halak közül, így gyanítom a toxikus méreteket még nem érte el a koncentráció. Nem cseréltem vizet, mert igazából én sem tudom, tudtam, hogy ez gondot okozhat. Végül is tanultam belőle. :)

Ha jól hallottam, már nem is emlékszem pontosan, de mintha a TF vasban 10 g/l lenne a vas. Ez 10 mg/ml, tehát 10 milivel 100 mg vasat rakok az akváriumba. 63 literben durván legyen 50 liter víz, tehát mondjuk 2 ppm-el emeltem meg a vas koncentrációját. Mivel 0,5-1 ppm az EI szint, ezt még nem mondhatjuk önmagában toxikusnak.

Talán kellett 1-2 hét, és így kezdtek kinézni a reinecki-k:

View attachment 49840

View attachment 49841 View attachment 49842

Számomra ez a felfoghatóság határán táncolt a posztodig, így viszont értem és egyben rávilágított egy hasonlóan túltolt JBL vas adagolást követő algabummra. Ámulok és ismét sikerült rávilágítania valakinek, hogy mennyi mindent nem tudok még a növényes akvarisztikáról ...
Kösz az egész oldalas oktatóanyagot!


Mit látunk? csavarodó levelek, foszló, pontalgásodó levélzet. Csak is a vas koncentrációját emeltem meg drasztikusan. Ez után már nem adtam vasat, de jó ideig nem jött rendbe a növény.
 
Back
Oldal tetejére