• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes No hardscape, no problem? -> Dutch-like

Tommi

Veterán
A cím elég sok mindent elárul azt hiszem. Se ötletem, se kreativitásom, se skill-em nincs egy normális hardscape összerakásához, viszont imádom a stem növényeket és a dúsan berendezett akváriumot. Úgyhogy adja magát, hogy a Dutch irányzattal foglalkozzak.

Technikai adatok:

Akvárium: 84L - 80x30x35 (hót karcos)
Szűrés: Eheim Experience 350. Alsó kosárban egy szivacs, rajta Seachem Matrix. Felső kosár Eheim Substrat és Seachem Matrix keveréke, rajta perlon+Seachem Purigen. Üveg ki-és befolyók, skimmerrel.
Világítás: DIY LED (egy kibelezett Odyssea Dual Pro-ba beépítve és felfüggesztve) – 3 méter 5730 ledszalag (2m 6500K, 1m 4000K), TC420 vezérlővel, 65%-ra dimmelve. Így kb. 58-60lm/l fényt kap. Világítási idő: 12.30-20.30.
CO2: Nagynyomású, Oxyturbo reduktor, beoldás belső diffúzorral, 2,5 bubi/sec.
Talaj: JBL Aquabasis Plus, ISTA Premium Soil
Növények: 1. HM, 2. Rotala Indica, 3. MC, 4. Lobelia Cardinalis, 5. Limnophila Aquatica, 6. Alternanthera Reineckii Mini, 7. Staurogyne Repens, 8. Rotala Wallichii, 9. Pogostemon Erectus, 10. Hygrophila Polysperma Rosanervig, 11. Pogostemon Helferi, 12. Hygrophila Corymbosa
Tápozás: GA MicMac + Foszfát, Carbo
Víz: Heti 2 x 40-50% vízcsere. Jövő héttől heti 1x. Full RO visszasózva GH+. TDS 120-140.
Halak, garnélák: Vörös neon, Vörösorrú pontylazac, Amano, Sakura

A telepítés augusztus második felében indult és a növények nem egyszerre kerültek be, ami egyelőre durván meg is látszik. Egy részük az előző setupból jött.
A régebbi növényeket kicsit megviselte az előző setup szétbontása és az új összerakása közt eltelt kb 1 hét. Addig egy 10l-es vödörben várták, hogy beültessem őket (vagy hogy szétrohadjanak :D). Főleg az ARM sínylette meg a dolgot. Az alsó levelek színtelenek lettek foszlani kezdtek és picit algásodik is. Van rajta zöld pont és pár napja néhány levélen megjelent az ecset is. A lilly-t kicsit közelebb húztam a front üveghez, talán így jobb az áramlás körbe. 2ml Micmac-al indítottam naponta, a Corymbosa régebbi levelein látszik is, hogy enyhén narancssárgásak, szerintem a macrohiány miatt. Emeltem a tápozáson, most 5-5 ml megy, ahogy nő a növénytömeg igencsak emelni kell még majd. Rosanervigből és az Aquaticából is kevés van, de ők úgyis sprinterek, topolással gyorsan besűrítem.
Az új növények: Rotala Wallichii, Rotala Indica, Pogostemon Erectus - mindhárom zselésként jött és kb egyszerre is kerültek be. Amitől a legjobban féltem a Wallichii…hát növekedésben legyorsulta még a Limnophilát is, hétvégén topolni fogom. A Rotala Indica alig látszik a HM előtt, a Pogostemon Erectus meg ki se látszik hátul a Wallichi és a Corymbosa között. Üde zöld színük van, csak épp nem nyúlnak. Az elején a Monte Carlo gyorsan elkezdett olvadni, kb a fele elmállott mire a maradék összeszedte magát. Indításkor csak bal oldalra raktam, pár napja szedtem ki belőle és raktam át a jobb oldalra is. Stau repens szép (élmény lesz vágni olyan sűrű már most), Lobelia Cardinalis és a Pogo Helferi még frissen ültetve.

IMG_20200908_195930.jpg
IMG_20200909_175722.jpg
IMG_20200909_180902.jpg
 
Azért ez nem egy könnyű irány ám, nagy fába vágtad a fejszéd.
Ha elakadnál, segítség kell, akkor fordulj bátran @Luigi13 Attilához és Nikihez, nekik díjat is nyert a holland akváriumuk, hatalmas tapasztalatuk van a növényes akváriumok terén, mert bizony ebben talán még komolyabb szabályok vannak, mint a normál scape esetében.
Sok sikert hozzá!
 
Azért ez nem egy könnyű irány ám, nagy fába vágtad a fejszéd.
Ha elakadnál, segítség kell, akkor fordulj bátran @Luigi13 Attilához és Nikihez, nekik díjat is nyert a holland akváriumuk, hatalmas tapasztalatuk van a növényes akváriumok terén, mert bizony ebben talán még komolyabb szabályok vannak, mint a normál scape esetében.
Sok sikert hozzá!
Igen, tudom, hogy ez az irány se egyszerű, csak más nehézségek vannak.
Köszi a bíztatást! :)
 
Na, erre kíváncsi leszek, végre valaki hollandozik. 👏 👍
Jó a tech jók a növények, sok sikert hozzá! Bárcsak ne lenne az a középső merevítő elem, kiüti a szemem. :D De ez legyen a legnagyobb gond.
Köszönöm a bíztatást!

Hát igen az üveg, mondhatni az utolsó gyenge láncszem (ja meg a fotó készítése).
Sokat számolgattam, hogy cseréljem-e, de ha veszek, akkor kompromisszumok nélkülit szeretnék most már. Csakis opti, és inkább a mélységet növelve 80x35x30.
Egyelőre győzött az anyagias/takarékos énem, de nem biztos, hogy a kövi setupnál is így lesz:D

Versenyakvák nézegetése közben is a holland az első, amit megnézek. Milyen növények, milyen elrendezésben, hogy nyírva, milyen alapokon - ez jön be.
Egyelőre persze kevesebb ötlettel, inkább utánozva. Kicsit hiányolom is pl a GA repertoárjából ezt az irányt, na nem mintha így bele lehetne kötni náluk bármibe is:)

Egyetlen növény még ott van a kívánságlistán: Ludwigia Inclinata 'Pantanal'...egyelőre félek tőle berendelni horror ára miatt a szállítással együtt. Ahhoz drága mulatság, hogy elrohadjon mert tanulgatom a hollandosdit. Persze ha a GA kínálatában véletlen megjelenne...🙄😛
 
Egy gyors before-after...

Tegnap nyírás előtt:

IMG_20200911_220925.jpg


És a mai nyírás után:

IMG_20200912_131149.jpg

IMG_20200912_135710.jpg


A kis kimaradt terület a Stau Repens és a Wallichii között nem a véletlen műve, oda új lakó fog költözni.
Eredetileg az volt a terv, hogy ott végighúzódik majd az ARM, de úgy éreztem túl sok lesz a piros, mintha égne az akvárium közepe, úgyhogy kiszedtem.
 
Az új növény:

IMG_20200915_171854.jpg

Ludwigia sp. White @tsokee -éktól...kapott talajkapszulát, nehogy bármilyen hiánya legyen.
Ezek a hosszúkás levelei elég ütősek, nagyon tetszik. Köszönöm Nektek! :)

IMG_20200915_172030.jpg

Zöld pontalga előjött, de egyelőre nem vészes. A Polysperma Rosanervig régebbi zöld levelein, illetve az ARM-n van jobban. Az eddigi 2ml kieg. foszfátot megemeltem 3ml-re naponta, micmac ugyanúgy 5-5ml, carbo 2ml.
Minden növény hozza a friss hajtást. Várakozás jön, de érzésre ezalatt a 4 nap alatt is látványos növekedés volt.
 
Az új növény:

View attachment 96034

Ludwigia sp. White @tsokee -éktól...kapott talajkapszulát, nehogy bármilyen hiánya legyen.
Ezek a hosszúkás levelei elég ütősek, nagyon tetszik. Köszönöm Nektek! :)

View attachment 96036

Zöld pontalga előjött, de egyelőre nem vészes. A Polysperma Rosanervig régebbi zöld levelein, illetve az ARM-n van jobban. Az eddigi 2ml kieg. foszfátot megemeltem 3ml-re naponta, micmac ugyanúgy 5-5ml, carbo 2ml.
Minden növény hozza a friss hajtást. Várakozás jön, de érzésre ezalatt a 4 nap alatt is látványos növekedés volt.
Ha betartod a heti vízcseréket, nyugodtan emelhetsz még a macro tápon néhány ml-t..
 
Ezen a hétvégén nem akartam növényt vágni, de muszáj volt. Az Aquatica majdnem elérte a vízfelszínt, topoltam és benthagytam a talaj fölött levágott részt. A múlt héten vágott csonkok tetején megjelentek a friss hajtások, szerintem 2 héten belül ott már egy centi szabad hely nem lesz.
Tegnapi állapotában:
IMG_20200918_183006.jpg

A Monte Carlo-t meg sikerült felszakítani az üvegpucolás közben. Szétvágdostam apró szálakra és visszaültetgettem.
Ludwigia sp. White köszöni jól van, a tetején rózsaszínes leveleket hoz:
IMG_20200919_140713.jpg
IMG_20200919_140316.jpg
 
Volt pár apróbb átalakítás. Az előtéri növényeket kicsit rendezgettem, megvagdostam. A Pogo Erectust kiszedtem hátulról, nem nő olyan gyorsan és olyan magasra, mint számítottam rá. Viszont a középtérben szerintem baromi jól mutat. Helyére ment hátra a Ludwigia sp. White.
A bal oldallal nem vagyok kibékülve: a Rotala Indica és a HM is kegyetlen lassan nő. A HM-et nem értem főleg, korábban 1 hónap alatt a felszín közelébe ért. Talán ott lehet egy kis pangó víz, ami miatt a CO2 nem jut el hozzájuk rendesen. Az Indica alá mindenesetre nyomtam tábtabit. Most már könnyebb lenne összeszámolni mely növények alatt nincs valamilyen táprúd. Az Aquaticát kb 4-5 naponta is lehetne vágni, vadállat.
Kis zöld pontalga még van a Lobelia levelein...


IMG_20200927_131705.jpg
 
Úgy látjuk, csak sikerült helyet találni a cabomba furcatanak is ;)
Próbálok neki helyet találni...nem hagyhattam senyvedni a kis nevelő medencében (pedig ott is gyorsan nőtt, villámgyorsan 6 tő lett a 3-ból). De az nem neki való, 3 nap alatt a felszínen volt.
Valószínűleg nem ez lesz a végső helye...

Várjunk csak, most esik le...így akarjátok átvenni az uralmat az akva fölött, hogy szép lassan a Ti növényeitekkel lesz tele (aquatica, espévájt, furcata...) :D
És amióta láttam azt a Tonina sp Belem bokrot többször eszembe jutott, hogy kérek abból is:)
Kicsi a 84l...kell egy 90P.
 
Szokásos hétvégi takarítás letudva. Hétközben tartottam egy nyírást, most azt nem kellett.
A HM növekedése továbbra se tetszett, nem magasodik...a szívóág melletti pangó vízre gyanakodtam, gondoltam átteszem a másik oldalra. Viszont ahogy szedtem ki iszonyat sűrű és tömör volt. Lehet a sok fény miatt terjeszkedik inkább oldalra és nem fölfelé. Mindenesetre megcseréltem a Polyspermával.
A Pantanal is úgy tűnik jól érzi magát, minden beültetett tő megmaradt, a jobb állapotúak meg is indultak.

IMG_20201003_122538.jpg

IMG_20201003_132123.jpg
 
Back
Oldal tetejére