• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Első, remélem nem utolsó

Megnézem. Bár a garnéla rudacskáknak sincs sok esélyük az amanokhoz jutni amióta a dániók és a neonok járőröznek.
Akkor van egy olcsóbb megoldás is: szépia.
Harapófogóval lecsípsz egy darabot, egy pici kőre kötözöd (ez csak addig kell, amíg a szépia meg nem szívja magát). Mivel rikító fehér, dugd hátra a susnyásba, ott megtalálják a csigák.
 
Szombaton azt hittem, hogy a sötét középkorba taszajtottam vissza az akváriumot. Etetésnél pár percre leállítottam a szűrőt.......aztán nem kapcsoltam vissza......4 óra után esett le hogy nem megy.
Kíváncsian és félve vártam- a fejleményeket, de semmi. NO3,NO2, NH4 rendben. Stressz tesztnek jó volt :)

Vasárnap csináltam egy 50 l-es vízcserét (ez kb 40%).
Gh/KH a csere előtt 5/1 volt. A csere víz 7/4 volt. Csere után 1 órával 6/2 volt az akváriumban. Ma 6/1,5.

GH 6
KH 1,5
NO2 <0,01 mg/l
NO3 5 mg/l
NH4 <0,05 mg/l
Fe 0,1 mg/l
PO4 0,4 mg/l
K 55 mg/l
PH 6,3

A víz szép tiszta, a hal viszonylag elvannak. Sajnos volt egy kis lemorzsolódás de ezt betutom a betelepítés kori stressznek.

A növények stagnálnak :-(

Pont és zöld alga kicsit vissza jött a növényeken is.

Agancs alga van, de még kordában tartható. Hétvégén amit láttam kiszedtem.

Viszont valami fonal alga egyre dúrvábban jön :-(

A CO2-t kb 10 napja visszavettem 140-ről 120 bubira. Most visszavittem 140-re.

A világítást elkezdtem eltolni délutáni időszakra. Eddig 10-16 órát ment. Így viszont pont amikor ráértem nem tudtam nézelődni. Így eltolom délutánra. Nem akartam egyszerre. hetente tolok fél órát rajta.
6 órát megy most a világítás. Az elején tapasztalható nagy algásodás miatt vettem vissza. Viszont lehet, hogy itt lenne az ideje kicsit kitolni, mert szerintem a növények emiatt is stagnálnak.

CO2 eddig a világítás végéig ment ezt vissza vettem a világítás vége előtt 1 órára.
 
A CO2 mennyisége mellett arra is figyelj, hogy mindenhova eljusson a vízben, ha ez rendben, akkor kikopik majd lassan a fonal, persze addig szedegesd is 😉.
A világítást szerintem fokozatosan emeld fel 7.5-8 órára.
 
Mára két esemény történt.
Egy örömteli.
@cs_z_ -nek köszönhetően újabb növények kerültek az akváriumba.
IMG_20220224_210723.jpg
IMG_20220224_210735.jpgIMG_20220224_210731.jpgIMG_20220224_210741.jpg
És egy szomorú.

3 dánióval kevesebb van. Tegnap este mindenki vidám volt, semmi előjel.
Reggel kiszúrtam (még nem világított a lámpa), hogy az egyik kőből egy hal farok vége lóg ki. Sajnos egy dánió volt. De hogy kerül egy szűk lyukba fűggőlegesen?
IMG_20220225_104715.jpg
Aztán azt néztem, hogy sehol egy dánió, csak neonok meg a harcsák.... gyors lámpa kapcsolás. Szerencsére megtaláltam őket, a jobb hátsó sarokban a talaj közelében kergetőztek. Szép lassan előjöttek de nem finomkodtak, elég rendesen hajtották egymást....teljesen meg voltak őrülve.
Azt gyanítom, hogy a hímek kergették a nőstényeket. Amelyik fejjel beleállt a lyukba az egy nőstény volt szerintem. Arra tudok gondolni, hogy a nagy kergetőzésbe belevágodott a lyukba és nem tudott kijönni. Amikor húztam ki, nem ment egyszerűen, kicsit mintha bele lett volna feszülve....Aztán létszám ellenőrzés volt és sajnos még 2 dánió hiány van :-( Nagy nehezen az egyiket megtaláltam a skimmerben (ez mondjuk a legkissebb leggyengébb volt), de a 3.-at nem látom, nagyon behalt valahova szegény.
Dánió védheti a területet, ahova ikrázik? Mondjuk épp azt olvastam, hogy ikraevő, de fura, hogy az egyik dánió folyamatosan azon a hátsó területen köröz és ha arra megy egy másik hal olyan mintha elkergetné. Érdekes.

Gyorsan néztem NO2,NO3,NH4 hármast reggel, de mind jó volt, talán az NH4 kicsit sötétebb volt mint szokott, de még mindig a skála alján volt, tehát biztos nem mérgeztek ezek.
 
Tegnap volt egy 40%-os csere.

Csere után GH/KH 10/6 volt. kicsit nagyobb ugrás volt mint számítottam, ekkorát hírtelen nem akartam emelni.
De mára már lentebb esett. Kb ez lenne a végcél érték is ha meg tudna maradni.

GH 8
KH 4
NO2 <0,01 mg/l
NO3 10 mg/l
NH4 <0,05 mg/l
Fe 0,1 mg/l
PO4 0,4 mg/l
K 75 mg/l
PH 6,6

Foszfát nem emelkedik tovább, de lehet, hogy nem is kéne, skála alapján ez már azért a felső tartomány. Továbbra is a nitrát csökkentés lehet cél.
Kálium nem áll meg, tovább növekedett........

Sajnos a fonal alga totális támadást indított, amit tudok leszedek (leginkább a kövekről), de a növényekről nagyon nem jön le :-(
 
Foszfát nem emelkedik tovább, de lehet, hogy nem is kéne, skála alapján ez már azért a felső tartomány. Továbbra is a nitrát csökkentés lehet cél.
Ne lessed a tesztsáv értékét. Felesleges, mert nem növényes akvarisztikára van kitalálva. A nitrát-foszfát kérdést mindig együtt kell gondolni. Arány párban. 10:1, 15:1 a jó érték. 0,4ppm PO4-re 4-6ppm NO3 jó. Az 1ppm PO4 is jó, ha van rá 10-15ppm NO3
Kálium nem áll meg, tovább növekedett........
Emiatt meg ne aggódj. 3ppm NO3, 0,2ppm PO4 mellett volt már >60ppm káliumom, mégsem borult az akvárium. 😉
 
Tegnapra tolódott a vasárnapi vízcsere. Sajnos nem volt időm mostanság napi karbantartásra, így most jobban látszik, hogy valami nagyon nem stimmel még.
A fonal alga elleni harcot kezdem elveszteni :-( Egyszerűen nem bírom a tempóját követni.
Csere előtt néztem paramétereket, az alga alapján azt vártam, hogy nem stimmel, de ezek voltak (egy hetes víz):

GH 7
KH 2
NO2 <0,01 mg/l
NO3 5 mg/l
NH4 <0,05 mg/l
Fe 0,2 mg/l
PO4 0,4 mg/l
PH 6,5

A nitrát meglepetésemre nem magas. Gondolom dolgoznak a nemrég berakott növények.
Ezek alapján nem tudom, hogy a tápozással van-e gond (Mikro/Makro eddig 5 ml /3 ml a magas nitrát szint miatt és még 12 ml foszfát). Eddigi ismereteim alapján ezek jók szerintem..... Ha így marad a Nitzrát, akkor viszont a azonosra veszem a mikro/makro-t.

És mi van az akváriumban aminek nem kéne lenni:
pont/por alga, agancs alga, fonal alga

Aganccsal akkora gond még nincs, ahol köveken látom a tővénél fogva leszedem. Szépen lejön. Pár levélen nagyon elszaporodott, azokat a leveleket levágtam.
A pont/por alga az üvegen és köveken jön elő leginkább, de most kezd a növényeken is megjelenni. Ezeket sikálom, nem kényelmes de nem megoldhatatlan.
Fonal alga. Na ez ami dúrva. Lényegében mindenen rajta van már és leszedhetetlen. Kaparom, szívom, sikálom., tépem, csípem, kiveszem a növényt úgy kaparom a levelekről, de pár nap alatt mintha semmit sem csináltam volna....Na ez már demoralizáló.
Ez egy pár napos kép, azóta dúrvább a helyzet.

IMG_20220304_125415.jpg

Amit tudom, hogy nem tökéletes az a CO2 beoldás. Hiába megy 140 bubi, nem csapodik jól bele a vízbe, ezen biztos még dolgozni kell.

Egy másik fúrcsaság. Egy csomag zselés riccardiát vettem pár hete. Két helyre tettem. Az egyik lényegében kidöglött viszont a másikon szépen beindult, szaporodott dúsult, szép élénk színű volt. Viszont most 1-2 nap alatt a színe eléggé megváltozott, mintha rohadni kezdett volna. Ez mitől lehet? Valami hiány vagy valami olyan érte amit nem szeret?

IMG_20220304_125543.jpg
 
Egy másik fúrcsaság. Egy csomag zselés riccardiát vettem pár hete. Két helyre tettem. Az egyik lényegében kidöglött viszont a másikon szépen beindult, szaporodott dúsult, szép élénk színű volt. Viszont most 1-2 nap alatt a színe eléggé megváltozott, mintha rohadni kezdett volna. Ez mitől lehet? Valami hiány vagy valami olyan érte amit nem szeret?
Nem karbóztad le? Azt nem csípi a moha.
 
Nem karbóztad le? Azt nem csípi a moha.
Direktbe biztos nem. Én is erre gondoltam, hogy esetleg valami áramlat rávitt. Szoktam tenni a vízben 5 ml excelt, de nem itt öntöm be, hanem a jóval arréb a befolyó oldalon. lehet, hogy oldatlan töményebb került oda........
nem látszik hogy romlana a helyzet, remélem tényleg csak ennyi és akkor jobban figyelek majd
 
Direktbe biztos nem. Én is erre gondoltam, hogy esetleg valami áramlat rávitt. Szoktam tenni a vízben 5 ml excelt, de nem itt öntöm be, hanem a jóval arréb a befolyó oldalon. lehet, hogy oldatlan töményebb került oda........
nem látszik hogy romlana a helyzet, remélem tényleg csak ennyi és akkor jobban figyelek majd
Ebből tanulva, a tömény oldatot kicsit hígítsd fel beöntés előtt. 1-2dl-es vizes pohár, stb...
 
Back
Oldal tetejére