• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Crimson valley

Számomra ez a felfoghatóság határán táncolt a posztodig, így viszont értem és egyben rávilágított egy hasonlóan túltolt JBL vas adagolást követő algabummra. Ámulok és ismét sikerült rávilágítania valakinek, hogy mennyi mindent nem tudok még a növényes akvarisztikáról ...
Kösz az egész oldalas oktatóanyagot!


Egy olyan közösségben, (amilyen az én facebook-csoportom is) ahol a körülmények nincsenek uniformizálva, hanem még sokan csapvizet használnak(ami egyik helyen jó, másik helyen katasztrófa), ilyen-olyan barkácsolt világításokat, stb, és a tápozás sem elvek mentén zajlik, hanem amit xy fórumokon, csoportokban éppen javasoltak, ott az ilyen esetetekkel sűrűn lehet találkozni.

https://pendulum-akvablog.blogspot.hu/p/cikkek.html

Itt még találsz hasonló tapasztalatokat, de még mindig nem írtam le minden esetet, és folyamatosan szaporodnak. :)
 
Én minden esetre nem vashiányt látok. Jó lenne, ha azt is tudnál mérni a teljes képért.

No, szereztem gyorsban vastesztet, meg is mértem: 0,1 ppm - vagy egy hangyányival alatta, úgyhogy a sok vasat a vízben mint okot kipipálhatjuk. Inkább talán emelnem kellene a Micro adagon és adni pluszba vasat. A macro tápok mennyiségéhez a vízben ezt a 0,1-et elég kevéskének érzem. A kálium szint, ami 15 fölött van, még játszhat, de ebben azkvában sosem mértem jelentősen kevesebb értéket.
Kálcium szintet hogy tudok mérni az akváriumban? Erre édesvízhez nemigen láttam tesztet. És ha tudnám mérni, mennyi a normál érték? Ha alacsony az érték, mivel lehetne pótolni?
 
Kálcium szintet hogy tudok mérni az akváriumban? Erre édesvízhez nemigen láttam tesztet. És ha tudnám mérni, mennyi a normál érték? Ha alacsony az érték, mivel lehetne pótolni?

A Salifer kalcium tesztje tud mérni édesvízben. Írtad, hogy ozmó víz + beeshirmp GH+? Amit eddig láttam gyári GH emelőt, mind magnézium szulfát túlsúlyos volt( a kinézete alapján), és kevés volt benne a kalcium klorid. A természetes érték épp fordítva van, 3-4szer annyi kalcium kell a növényeknek, mint magnézium. Ebben még lehet elbújva egy kis meglepi :) A kalcium szintjét a legegyszerűbben úgy tudod emelni, ha veszel kalcium-kloridot, és GH mérésel csipetenként adod az anyagot, úgy, hogy 2-3 nk-t emelj a GH-n.

Ezek az élelmiszeripari dolgok bőven jók:
- webshop link moderálva

A szikes vizet nagyon sokan javítják ezzel és magnézium szulfáttal, sikeresen, van is egy receptünk hozzá:
(ez csak érdekesség)

http://pendulum-akvablog.blogspot.hu/2017/02/szikes-csapviz-javitasa-lagyitassal-es.html

Szimpla GH emelésre is tökéletes a recept.


o, szereztem gyorsban vastesztet, meg is mértem: 0,1 ppm - vagy egy hangyányival alatta, úgyhogy a sok vasat a vízben mint okot kipipálhatjuk. Inkább talán emelnem kellene a Micro adagon és adni pluszba vasat. A macro tápok mennyiségéhez a vízben ezt a 0,1-et elég kevéskének érzem.

Ilyen tüneteket szerintem nem indokol, még ha tényleg nem sok is.
 
Utoljára módosított moderátor által:
A GH-n emeltem, magasabb értékre sózok, + calciumot is adtam hozzá. A tápozáson is emeltem. Azt vettem észre, hogy nem csak a hajtások satnyák, de a szár is törik, valamint régebben tele volt a reineckii mini gyökerekkel, léggyökerekkel is, most meg szinte teljesen hiányoznak. Találtam Nigro írásai közt szintén a növények hiánytüneteivel kapcsolatos cikket, ahol is írja, hogy ezek a tünetek bór hiányra is utalhatnak. Nagyon hasonlóak a kálcium hiány tüneteihez. Úgyhogy most még emeltem a micro tápon is. Aztán meglátjuk.

Tegnap, miközben megvettem a brigittaeket a másikba, megláttam CRS-eket kapirgálni.. no, mondanom sem kell, hozzám is ragadt 10 darab, egy hosszú, keskenyebb levelű buce társaságában. Egy hatalmas növényt hoztam el potom áron, mert anonym növényként futott, szóval nagy szerencsém volt vele. :) A CRS-ek szépen visszanyerték a színüket, van köztük pirosabb is, fehérebb is, nagyon tetszenek!
A négynapos ünnepek alatt már tényleg víztesztetelek, hogy lássam, hogy is állunk.


216c.JPG A red cherryk is jól érzik magukat, rengeteg a kicsi, meg a petés nőstény.

És az új lakók:

216d.JPG 216e.JPG

216f.JPG 216h.JPG
 
A GH-n emeltem, magasabb értékre sózok, + calciumot is adtam hozzá. A tápozáson is emeltem. Azt vettem észre, hogy nem csak a hajtások satnyák, de a szár is törik, valamint régebben tele volt a reineckii mini gyökerekkel, léggyökerekkel is, most meg szinte teljesen hiányoznak. Találtam Nigro írásai közt szintén a növények hiánytüneteivel kapcsolatos cikket, ahol is írja, hogy ezek a tünetek bór hiányra is utalhatnak. Nagyon hasonlóak a kálcium hiány tüneteihez. Úgyhogy most még emeltem a micro tápon is. Aztán meglátjuk.

Ha ez egy Walstad akvárium lenne, akkor arra is gondolnék, hogy a talaj szerves anyaga elfogyott és már a talaj nem ad le annyi CO2-t mint korábban. Emiatt a növényeknek kevesebből kell "gazdálkodniuk".
Ez azért jutott az eszembe, mert Dennerle DeponitMix Professional 9 in 1-et használtál. Ez talán meglepő, de leírása alapján nagyon hajaz ilyen akváriumokra.
Pár részlet a talaj leírásából, miért gondolom ezt:

"Humin-rich natural peats provide for a slightly acidic bed environment and predigest nutrients for subsequent uptake by plants
...
On top of it comes a 1.5 to 3 cm thick layer of DeponitMix. Layers with a thickness up to 6 cm will increase plant growth enormously, especially that of cryptocrynes.
...
Cover DeponitMix layer with a 3-5 cm high layer of hardness-free, thoroughly washed aquarium gravel with a grain size of 1-2 mm, e.g.
DENNERLE crystal quartz gravel.)"

Mintha csak a klasszikus NPT (Natural Planted Tank) telepítési leírását olvasnám a rétegrend alapján... (~3 cm földre ~3 cm apró kavics...). Ráadásul szerves anyag is van benne, pont mint a sima, egyszerű földben. (High tech akváriumokra kifejlesztett talajok, mint pl Amazonia, szerves anyagot kevésbé tartalmaznak. Nincs is szükség rá, hiszen CO2-t adagolnak.)

Ezen kívül a képek alapján a crypto-k is szépen növögettek illetve a hygrophila polysperma-is. Lehet, hogy nagyobb méretük miatt ezek is szépen elszedik a C-t a "gyengébb idegzetű" növényektől.

Persze az is lehet, hogy valami táp elfogyott. Eleocharis és reineckii amúgy is kényes Low-Techben.
 
Utoljára módosított:
Ha ez egy Walstad akvárium lenne, akkor arra is gondolnék, hogy a talaj szerves anyaga elfogyott és már a talaj nem ad le annyi CO2-t mint korábban.

Szerintem egy ilyen akváriumban a táptalaj tápanyagai csak másodlagosak, főleg hosszabb idő után. Itt inkább a tápsókkal kell művészkedni.
 
Szerintem egy ilyen akváriumban a táptalaj tápanyagai csak másodlagosak, főleg hosszabb idő után. Itt inkább a tápsókkal kell művészkedni.

Ahhoz sok szerencsét, ebben például @Rebal nagy szaki... Nála láttam eddig - napló alapján - a legjobb állapotban lévő kavicságyas-folyékony tápozott low-tech növényes akváriumot, hosszú távon.
 
nagy szaki...
Azért attól messze vagyok, de azért köszönöm.

Viszont a kavicságynál a folyékony tápok mellett kellettek a gyökértápok, és még úgy is folyamatosak voltak a hiánytünetek, csak esetleg nem voltak feltűnőek. Itt azért - ha a crypto el is van - a reinickii és a parvula biztosan igényli a táptalaj utánpótlását, meg még a stemek is.
Éva, én azt javaslom, támogasd meg egy kis gyökértáppal az előteret!
Szerk.: visszaolvasva lassan egy éves a berendezés, tehát nem ördögtől való a táptalaj kimerülés lehetősége.
 
Köszönöm mindegyiktenek @Z1234 @Pendulum @Rebal a gondolatokat, ötleteket, a segítséget!

Azért attól messze vagyok, de azért köszönöm.

Viszont a kavicságynál a folyékony tápok mellett kellettek a gyökértápok, és még úgy is folyamatosak voltak a hiánytünetek, csak esetleg nem voltak feltűnőek. Itt azért - ha a crypto el is van - a reinickii és a parvula biztosan igényli a táptalaj utánpótlását, meg még a stemek is.
Éva, én azt javaslom, támogasd meg egy kis gyökértáppal az előteret!
Szerk.: visszaolvasva lassan egy éves a berendezés, tehát nem ördögtől való a táptalaj kimerülés lehetősége.

Gondoltam én is erre a lehetőségre is, úgyhogy mindenképp fogok gyökértápozni. A vízben lévő tápanyagok hiányára amiatt gondoltam, hogy amikor még viszonylag friss volt az akvárium, szintén megjelent fonal alga, amit a tápanyagszint emelésével tudtam eltűntetni.
Meg aztán a lámpacsere után - több lumen - a folyékony tápok mennyiségét nem növeltem, adtam annyit, mint előtte.

hogy a talaj szerves anyaga elfogyott és már a talaj nem ad le annyi CO2-t mint korábban.

A CO2 dologban is lehet valami, mint írtam korábban, az előtérben valamint a moháknál elkezdtem mulmozni, lehet, hogy ez sem tett jót, csökkent a korábbi CO2 forrás, na most hanyagolom ezt az akciót.

Lehet, hogy így több dolog együttes hatásával sikerült ennyire taccsra tennem szegény szépséges reineckii mini mezőmet.
 
Köszönöm mindegyiktenek @Z1234 @Pendulum @Rebal a gondolatokat, ötleteket, a segítséget!



Gondoltam én is erre a lehetőségre is, úgyhogy mindenképp fogok gyökértápozni. A vízben lévő tápanyagok hiányára amiatt gondoltam, hogy amikor még viszonylag friss volt az akvárium, szintén megjelent fonal alga, amit a tápanyagszint emelésével tudtam eltűntetni.
Meg aztán a lámpacsere után - több lumen - a folyékony tápok mennyiségét nem növeltem, adtam annyit, mint előtte.



A CO2 dologban is lehet valami, mint írtam korábban, az előtérben valamint a moháknál elkezdtem mulmozni, lehet, hogy ez sem tett jót, csökkent a korábbi CO2 forrás, na most hanyagolom ezt az akciót.

Lehet, hogy így több dolog együttes hatásával sikerült ennyire taccsra tennem szegény szépséges reineckii mini mezőmet.
Utolso bejegyzesre reagalva szerintem csak egyszeruen emeld a tapanyagszintet. A deformalt leveleket lekell vagni, minimum 2-3db-ot hagyva, hogy szivhasson.

Tapatalkkal küldve az én MI 6 eszközömről
 
Utolso bejegyzesre reagalva szerintem csak egyszeruen emeld a tapanyagszintet. A deformalt leveleket lekell vagni, minimum 2-3db-ot hagyva, hogy szivhasson.

Tapatalkkal küldve az én MI 6 eszközömről

Neked is köszönöm Henrik!

A tápanyagszinteken folyamatban az emelés, csütörtök reggel tervezek mérni, hogy hogy is állunk. A leveleket meg leollózom, bár nem sok maradt a deformáltakból ebbe az attrakcióba a lakók is besegítettek, megették a csúnya leveleket.

Az az érdekes, hogy a rotala levelein a foszfát hiánynak megfelelő csíkozottságot fedeztem fel a picit régebbi leveleken, pedig nem sajnálom a plusz foszfátot, és túlzottan alacsony értékeket sem mértem.
 
Mérések megtörténtek, szerintem alakul a helyzet.
Nitrát: 20 ppm, foszfát 1,8 ppm, kélium 15 körül, vas 0,4 ppm (határozottan jobb a múltkori 0,1-nél), PH 6,8.
Tegnap voltam @tsokee -éknál, ezúton is köszönök mindent! Délelőtt eldugdostam a tőlük kapott gyökértápot, igyekeztem minél mélyebbre, a parvula közé kicsit nehéz volt, de sikeredett.
A Reineckii mini gyönyörű, pont elég volt a mennyisége.
Murphy törvénye, hogy tegnap, amikor pecáztam a garnikat @tsokee -éknak, alig jött elő néhány, most délelőtt bezzeg 3-szor annyit is simán össze tudtam volna fogdosni..
A CRS-ek jól érzik magukat, nagyon bírom őket!
Képet este lövök, újra szép lett az akva.
 
Úgy látom az akván, kezd helyreállni a rend. A növényeken az új hajtások normálisak, szépen fejlődik minden.
Tegnapi mérés: nitrát kb. 30 ppm, foszfát 2,2 ppm, kálium 15 ppm, vas 0,4 ppm, PH 6,7. Tápozás: 4 ml macro, 6 ml micro, 4 ml foszfát, 5 ml excel. A macrobol visszavettem 1 ml-t, nehogy a nitrát elszálljon. Az a durva, hogy a vas értéke az előző mérésnél is pont ennyi volt, pedig a micro tápokat most durván túl tolom. A növények ezek szerint mint a szivacs szippantják be a micro elemeket.
A garnuszok sokasodnak, rengeteg mini cherry/sakura van, a CRS-ek is jól vannak, remélem ők is gyártják majd a garnibabákat.
Este jönnek képek is.
 
Itt is történ egy pici változtatás, a bal oldalra bekerült egy új red moor, egyenlőre még csak csupaszon, merülési fázisban van. Növények majd mennek rá, de csak módjával, nem akarom eltüntetni, tök jó formája van - no meg az alsóbb részeknek kell a fény.
A Macrandra red mini nyesedék a másik akvából átvándorolt ide, a bal oldalra szétszórtam a fák tövébe, illetve középre az átjáró részre is került a kövek lábához.

221d.JPG
 
Még mindig annyira gyönyörűen üde az egész, hogy sírni tudnék. :love:

Köszönöm, aranyos vagy! :)
Volt egy pont a nagy moha nyírás előtt, amikor már nem tetszett annyira, legszívesebben szétszedtem volna, de aztán inkább tovább építettem a fákkal. Szerintem az újonnan szerzett fa még pont kellet oda :rolleyes:, most megint nagyon tetszik, úgyhogy még egy darabig biztosan marad ez a scape.
 
Back
Oldal tetejére