• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Tranquility

Kényszerűségből indítottam egy újabb projectet. A kerti szekcióban találtam halivadékokat. Sokáig vívódtam, hogy hagyjam-e őket kint. A korán jött ősz miatt úgy döntöttem, nem teszem ki őket a hajnali hidegnek. Nagy nehézségek árán kifogtam őket. Összesen 5 db-ot találtam. A legnagyobbat betettem a villásfarkú kalászhalak közé. A másik néggyel gondban voltam, mert nem akartam, hogy haleleség legyen belőlük. Nem volt szabad akváriumom, ezért a nyíráshoz és takarításhoz használt műanyag dobozomban helyeztem el őket. Ezt csak ideiglenes megoldásnak szánom, amint lehet, mennek ők is a kalászhalakhoz.
A doboz 10-12 l lehet. Tettem bele úszónövényeket és hínárt. Szűrés nincs benne, pár naponta akvárium vízzel frissítem majd. A kinti algás vízzel töltöttem fel, bízva abban, hogy a vízben lévő apró élőlényeket tudják majd enni. Napi 10 órát világítok egy Odyssea led lámpával.
DSC01023.JPG

A halak mérete 1-10 mm között volt. A legkisebbet nem látni, de a többiek szerintem jól vannak. 1 hete laknak itt, most már elfogadják a száraz tápot (JBL Novo Baby),
DSC01027.JPG
 
Eszközöltem otthon egy kis fejlesztést. Javaslom azoknak, akik nem akarnak lemondani a csapvíz előnyeiről :)
Láttam, hogy az RO készülékek mechanikus szűrői mennyi mocskot gyűjtenek össze viszonylag rövid idő alatt. Elgondolkodtam azon, hogy nem feltétlenül jó, ha nálam ez a kosz bekerül az akváriumba. Úgy éreztem, tennem kell valamit. Vettem egy használt RO készüléket, membrán nélkül. Leszereltem róla a membránházat, mert csak a szűrőkre van szükségem. A 2 szűrőházba 5 mikronos mechanikus és préselt aktívszenes előszűrő került. A kertben teszteltem, hogy ne legyen baleset. 10 percig járattam, szerencsére nem folyt sehol.
DSC01043.JPG

DSC01044.JPG
Mostantól ezzel fogom előkészíteni a cserevizet. Meglátom, hogyan működik a gyakorlatban. Lehet, hogy bővítem majd további szűrőházakkal vagy egyéb szerelvényekkel. Ha nem is használ, de ártani biztos nem fog :) Talán egyszer membránt is veszek bele. A tervezett wabi projecthez szükségem lesz majd minimális mennyiségű RO vízre, de lehet, hogy egyszerűbb ezt készen megvásárolni.
 
Eszközöltem otthon egy kis fejlesztést. Javaslom azoknak, akik nem akarnak lemondani a csapvíz előnyeiről :)
Láttam, hogy az RO készülékek mechanikus szűrői mennyi mocskot gyűjtenek össze viszonylag rövid idő alatt. Elgondolkodtam azon, hogy nem feltétlenül jó, ha nálam ez a kosz bekerül az akváriumba. Úgy éreztem, tennem kell valamit. Vettem egy használt RO készüléket, membrán nélkül. Leszereltem róla a membránházat, mert csak a szűrőkre van szükségem. A 2 szűrőházba 5 mikronos mechanikus és préselt aktívszenes előszűrő került. A kertben teszteltem, hogy ne legyen baleset. 10 percig járattam, szerencsére nem folyt sehol.
View attachment 154540

View attachment 154541
Mostantól ezzel fogom előkészíteni a cserevizet. Meglátom, hogyan működik a gyakorlatban. Lehet, hogy bővítem majd további szűrőházakkal vagy egyéb szerelvényekkel. Ha nem is használ, de ártani biztos nem fog :) Talán egyszer membránt is veszek bele. A tervezett wabi projecthez szükségem lesz majd minimális mennyiségű RO vízre, de lehet, hogy egyszerűbb ezt készen megvásárolni.
Megint nagyon jót találtál ki :) én is pont gondolkodtam vízszűrőn. Bár én arra gondoltam, hogy bejövő csőre ráköttettem, hogy az egész házban szűrjön. Sosem volt gond a csapvízzel nálunk, de engem is elriasztottak a szűrős videók...
Csak hát nem tudom mi az ami tényleg használ, nem csak marketing. De lehet hogy csak az ilyen videókról kellene leszoknom :D
 
Eszközöltem otthon egy kis fejlesztést. Javaslom azoknak, akik nem akarnak lemondani a csapvíz előnyeiről :)
Láttam, hogy az RO készülékek mechanikus szűrői mennyi mocskot gyűjtenek össze viszonylag rövid idő alatt. Elgondolkodtam azon, hogy nem feltétlenül jó, ha nálam ez a kosz bekerül az akváriumba. Úgy éreztem, tennem kell valamit. Vettem egy használt RO készüléket, membrán nélkül. Leszereltem róla a membránházat, mert csak a szűrőkre van szükségem. A 2 szűrőházba 5 mikronos mechanikus és préselt aktívszenes előszűrő került. A kertben teszteltem, hogy ne legyen baleset. 10 percig járattam, szerencsére nem folyt sehol.
View attachment 154540

View attachment 154541
Mostantól ezzel fogom előkészíteni a cserevizet. Meglátom, hogyan működik a gyakorlatban. Lehet, hogy bővítem majd további szűrőházakkal vagy egyéb szerelvényekkel. Ha nem is használ, de ártani biztos nem fog :) Talán egyszer membránt is veszek bele. A tervezett wabi projecthez szükségem lesz majd minimális mennyiségű RO vízre, de lehet, hogy egyszerűbb ezt készen megvásárolni.
Sokat számít. Kóstoltad az így leszűrt vizet?
Más mint ami a csapból folyik.
 
Megint nagyon jót találtál ki :) én is pont gondolkodtam vízszűrőn. Bár én arra gondoltam, hogy bejövő csőre ráköttettem, hogy az egész házban szűrjön. Sosem volt gond a csapvízzel nálunk, de engem is elriasztottak a szűrős videók...
Csak hát nem tudom mi az ami tényleg használ, nem csak marketing. De lehet hogy csak az ilyen videókról kellene leszoknom :D
Az a legjobb megoldás, ha központi szűrés van. Valószínűleg ez jóval többe kerülne :)
Nekem sincs bajom a csapvízzel, még az ízét is szeretem. A vízi élőlényeimnek viszont biztos jót tesz majd, ha tisztább vizet kapnak. Az aktív szén kiszűri a klórt, a mechanikus szűrő pedig a mikroműanyagokat, rozsdát és egyéb apró szennyeződéseket. Legalább részben, de ez is előrelépés a korábbi állapothoz képest. Lehet, hogy minimális beruházással minimális előrelépést tettem, de ez is valami :)
 
Az a legjobb megoldás, ha központi szűrés van. Valószínűleg ez jóval többe kerülne :)
Nekem sincs bajom a csapvízzel, még az ízét is szeretem. A vízi élőlényeimnek viszont biztos jót tesz majd, ha tisztább vizet kapnak. Az aktív szén kiszűri a klórt, a mechanikus szűrő pedig a mikroműanyagokat, rozsdát és egyéb apró szennyeződéseket. Legalább részben, de ez is előrelépés a korábbi állapothoz képest. Lehet, hogy minimális beruházással minimális előrelépést tettem, de ez is valami :)
Azért a felsoroltakat gondolom nem jó meginni, hiába ízlik a víz :) És ha jól gondolom nem afelé tartunk, hogy egyre tisztábbak lesznek a vizek...
"off": elég sokat kell visszalapozni, hogy békás képet találjak :) hogy van a brekusz? :)
 
Megcsináltam az első vízcserét a korábban említett RO szűrővel előkészített vízzel. Még szokni kell a használatát. A vékony csövek miatt kevés a vízhozama, a 40 literes hordóm kb. 10 perc alatt telt meg. Ki kell találnom valamilyen megoldást arra, hogy a kifolyó vízcsövet a hordóra rögzítsem. Ma egyszer elszabadult a cső vége, és egy kicsit eláztattam a wc-t :(
Egyelőre egy vödörben tárolom az RO készüléket, csak akkor csatlakoztatom a sarokszelepre, ha használni akarom. Idővel szeretném fixen beszerelni, de még nem tudom, hol legyen a végleges helye.
@Kutiko javaslatára megkóstoltam a leszűrt vizet. Meglepően kellemes íze van. Friss forrásvízre emlékeztet, mert az ásványi anyagok benne maradtak. Azon gondolkodom, hogy jó lenne egy központi vízszűrő berendezés beszerelése a házba. Sajnos ezt csak falbontással lehetne megoldani, ezért egyelőre jegelem a dolgot.
Szóval határozottan kedvezőek a tapasztalatok. Mindenkinek ajánlom ezt a megoldást. Olcsón, hatékonyan meg lehet vele szűrni a csapvizet.
 
Megcsináltam az első vízcserét a korábban említett RO szűrővel előkészített vízzel. Még szokni kell a használatát. A vékony csövek miatt kevés a vízhozama, a 40 literes hordóm kb. 10 perc alatt telt meg. Ki kell találnom valamilyen megoldást arra, hogy a kifolyó vízcsövet a hordóra rögzítsem. Ma egyszer elszabadult a cső vége, és egy kicsit eláztattam a wc-t :(
Egyelőre egy vödörben tárolom az RO készüléket, csak akkor csatlakoztatom a sarokszelepre, ha használni akarom. Idővel szeretném fixen beszerelni, de még nem tudom, hol legyen a végleges helye.
@Kutiko javaslatára megkóstoltam a leszűrt vizet. Meglepően kellemes íze van. Friss forrásvízre emlékeztet, mert az ásványi anyagok benne maradtak. Azon gondolkodom, hogy jó lenne egy központi vízszűrő berendezés beszerelése a házba. Sajnos ezt csak falbontással lehetne megoldani, ezért egyelőre jegelem a dolgot.
Szóval határozottan kedvezőek a tapasztalatok. Mindenkinek ajánlom ezt a megoldást. Olcsón, hatékonyan meg lehet vele szűrni a csapvizet.
Melóhelyen van ilyen poharas szűrő, de ott 1/4colos cső jön le róla.
 
A mai GA videós megoldás ne jó, amivel az akváriumra rögzítették a csövet?
Sajnos ez nem jó. Az RO cső vékonyabb és merev falú. A nagy víznyomás miatt nem igazán lehet hajlítani, mert visszanyeri eredeti alakját. Valami olyasmit szeretnék, hogy a hordóra tudjam akasztani, ne kelljen rögzíteni. Talán két sarok elemmel lehetne csinálni egy U alakú részt a végére.
 
Új projectbe kezdek. Beszereztem a régóta tervezett wabi kellékeit. Sokáig húzódott a dolog, mert nem tudtam választani a többféle lehetőség közül :)
Végül úgy döntöttem, hogy a lehető legegyszerűbbet választom, hiszen számomra új még ez a terület, bőven van mit tanulnom.

Az alábbi dolgokat szereztem be hozzá:
13,5 l gömb akvárium
3 l aktív agyagos talaj
20 l RO víz
kézi spriccelő
egyszerű irodai lámpa
E27 foglalatú led izzó: 19W, 2000 lm, 6000K

Lehet, hogy teszek alá táptalajt vagy virágföldet, bár a leírása szerint a talaj tartalmaz tápanyagokat. Lehet, hogy égetett agyaggolyókat is teszek az aljára, a jobb vízmegtartás végett.
Submers akváriumi növényeket teszek bele: Ludwigia palustris, Lobelia cardinalis, HM, Hygrophila polisperma rosanervig, Pogostemon erectus, Pogostemon helferi, Rotala rotundifolia, Hydrocotyle tripartita, Anubias barteri. Néhány hétig takarni fogom. Majd kiderül, melyik tud átalakulni. Kiegészítem majd őket a kerti szekcióból néhány emers hajtással.

DSC01083.JPG

Elkövettem az első hibát is: nem megfelelő méretű izzót választottam. 5-6 cm-re kilóg a lámpából. Az erős fény elég zavaró oldalról. Megpróbálok valamilyen palástot ragasztani a lámpára, hogy csak lefelé világítson. Hétfőn tervezem összerakni, addig még átgondolom. Tanácsokat, ötleteket szívesen fogadok :)
 
Back
Oldal tetejére