• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Tranquility

Sajnos ez nem jó. Az RO cső vékonyabb és merev falú. A nagy víznyomás miatt nem igazán lehet hajlítani, mert visszanyeri eredeti alakját. Valami olyasmit szeretnék, hogy a hordóra tudjam akasztani, ne kelljen rögzíteni. Talán két sarok elemmel lehetne csinálni egy U alakú részt a végére.
Munkahelyi megoldás. Hátha kipattan a fejedből valami😉
 

Attachments

  • 20210917_152555.jpg
    20210917_152555.jpg
    198.9 KB · Megtekintések: 43
Sajnos ez nem jó. Az RO cső vékonyabb és merev falú. A nagy víznyomás miatt nem igazán lehet hajlítani, mert visszanyeri eredeti alakját. Valami olyasmit szeretnék, hogy a hordóra tudjam akasztani, ne kelljen rögzíteni. Talán két sarok elemmel lehetne csinálni egy U alakú részt a végére.
Nincs a hordónak teteje? Én csak mefúrtam a fedőt, befűztem a csövet, majd ahol jónak láttam, az átfúrt fedő másik oldalán egy szigszalag bucival a csövön meg van oldva a kicsúszás problémája. 🙂
 
Új projectbe kezdek. Beszereztem a régóta tervezett wabi kellékeit. Sokáig húzódott a dolog, mert nem tudtam választani a többféle lehetőség közül :)
Végül úgy döntöttem, hogy a lehető legegyszerűbbet választom, hiszen számomra új még ez a terület, bőven van mit tanulnom.

Az alábbi dolgokat szereztem be hozzá:
13,5 l gömb akvárium
3 l aktív agyagos talaj
20 l RO víz
kézi spriccelő
egyszerű irodai lámpa
E27 foglalatú led izzó: 19W, 2000 lm, 6000K

Lehet, hogy teszek alá táptalajt vagy virágföldet, bár a leírása szerint a talaj tartalmaz tápanyagokat. Lehet, hogy égetett agyaggolyókat is teszek az aljára, a jobb vízmegtartás végett.
Submers akváriumi növényeket teszek bele: Ludwigia palustris, Lobelia cardinalis, HM, Hygrophila polisperma rosanervig, Pogostemon erectus, Pogostemon helferi, Rotala rotundifolia, Hydrocotyle tripartita, Anubias barteri. Néhány hétig takarni fogom. Majd kiderül, melyik tud átalakulni. Kiegészítem majd őket a kerti szekcióból néhány emers hajtással.

View attachment 154839

Elkövettem az első hibát is: nem megfelelő méretű izzót választottam. 5-6 cm-re kilóg a lámpából. Az erős fény elég zavaró oldalról. Megpróbálok valamilyen palástot ragasztani a lámpára, hogy csak lefelé világítson. Hétfőn tervezem összerakni, addig még átgondolom. Tanácsokat, ötleteket szívesen fogadok :)
Khm... Jogdíjat kellene szednem a lámpáért. 😃IMG_20210917_153736.jpg
Komolyra véve: hány cm a lámpa palást része? Ugyanis van egy ugyanilyen fejű régebbi lámpám E27 foglalatos és ezek a brutálnagy ledes izzók max 1-2cm-t lógnak ki.
 
Khm... Jogdíjat kellene szednem a lámpáért. 😃View attachment 154843
Komolyra véve: hány cm a lámpa palást része? Ugyanis van egy ugyanilyen fejű régebbi lámpám E27 foglalatos és ezek a brutálnagy ledes izzók max 1-2cm-t lógnak ki.
Sok helyen láttam ilyen lámpás megoldást. Nem sejtettem, hogy ez le van védve :)
Lemértem, 8 cm hosszú a palást. Az izzó vége 6 cm-re lóg ki. Mindenképpen le kell takarnom valamivel, mert egyáltalán nem lóghat ki, túl erős a fénye. Már megkaptam az utasítást, hogy ez így nem maradhat :) Lehet, hogy keresek másik izzót. Talán egy gyengébb is elég lenne. Az is lehet, hogy barkácsolok egy led világítást. Bosszant a dolog, mert gondolhattam volna erre korábban.
 
Sok helyen láttam ilyen lámpás megoldást. Nem sejtettem, hogy ez le van védve :)
Lemértem, 8 cm hosszú a palást. Az izzó vége 6 cm-re lóg ki. Mindenképpen le kell takarnom valamivel, mert egyáltalán nem lóghat ki, túl erős a fénye. Már megkaptam az utasítást, hogy ez így nem maradhat :) Lehet, hogy keresek másik izzót. Talán egy gyengébb is elég lenne. Az is lehet, hogy barkácsolok egy led világítást. Bosszant a dolog, mert gondolhattam volna erre korábban.
A képen a lámpám palástja 9cm, és van egy használaton kívüli, aminek 11cm(az békebeli, a lámpafej tetején van a kapcsoló.) Kis barkácsolással még beljebb is lehet tolni a foglalatot, csak a kapcsolót kéne beáldozni... Meghekkeljem neked a használaton kívüli búrát? 2cm-t még simán ki lehet belőle nyerni. IMG_20210917_172242.jpg
 
Elkövettem az első hibát is: nem megfelelő méretű izzót választottam. 5-6 cm-re kilóg a lámpából. Az erős fény elég zavaró oldalról. Megpróbálok valamilyen palástot ragasztani a lámpára, hogy csak lefelé világítson. Hétfőn tervezem összerakni, addig még átgondolom. Tanácsokat, ötleteket szívesen fogadok :)
Fekete geotextilía, körbe tekerd, és biztostűvel összefogod, ahol már kezd szűkűlni, és úgy nem csúszik le. Olyan hosszúra csinálod amennyire akarod. ;)
 
A képen a lámpám palástja 9cm, és van egy használaton kívüli, aminek 11cm(az békebeli, a lámpafej tetején van a kapcsoló.) Kis barkácsolással még beljebb is lehet tolni a foglalatot, csak a kapcsolót kéne beáldozni... Meghekkeljem neked a használaton kívüli búrát? 2cm-t még simán ki lehet belőle nyerni. View attachment 154861
Köszönöm szépen. Először megpróbálnám a geotextíliás megoldást.
 
Munkahelyi megoldás. Hátha kipattan a fejedből valami😉
Köszönöm a tippet. Jó lenne egy ilyen szűrőt a házunk bejövő vízvezetékére szerelni. Így meg lenne oldva a szűrés mindenhol. Sajnos az a helyzet, hogy a vezetékek mindenhol a falban futnak. Ki kellene vésni, vagy esetleg a kertben kiásni, de ahhoz meg aknát kellene csinálni. Bárhogy erőlködöm, nem pattan ki semmilyen megoldás a fejemből :) Aránytalanul nagy ráfordítás kellene hozzá, ezért egyelőre ódzkodom a dologtól. Marad az RO készülékkel szűrés.
 
Úgy tűnik, nem voltam kellően körültekintő a wabi világításával kapcsolatban. Egyrészt a vásárolt led izzó kilóg a lámpából, oldalról vakító a fénye. A másik probléma pedig az, hogy nagyon melegszik a foglalat környékén. Úgy érzem, ez így akkor sem lesz jó, ha találok megoldást az árnyékolásra.
Arra gondoltam, hogy vennék egy spot égőt, az csak lefelé világít. A kisebb teljesítményt szerintem ellensúlyozná, hogy a fényveszteség is kevesebb lenne. A legerősebb led spot égő, amihez helyben hozzá tudnék jutni, 10W, 1000 lm teljesítményű. Reményeim szerint kevésbé melegedne, mint a mostani 19W 2000 lm-es égő. Csak az a probléma, hogy a spot G10 foglalatos, az asztali lámpám pedig E27. Ezt a problémát át lehetne hidalni egy átalakítóval. Nem használtam még ilyet, nem tudom, mennyire biztonságos. Van valakinek tapasztalata E27-G10 átalakítóval?
 
Úgy tűnik, nem voltam kellően körültekintő a wabi világításával kapcsolatban. Egyrészt a vásárolt led izzó kilóg a lámpából, oldalról vakító a fénye. A másik probléma pedig az, hogy nagyon melegszik a foglalat környékén. Úgy érzem, ez így akkor sem lesz jó, ha találok megoldást az árnyékolásra.
Arra gondoltam, hogy vennék egy spot égőt, az csak lefelé világít. A kisebb teljesítményt szerintem ellensúlyozná, hogy a fényveszteség is kevesebb lenne. A legerősebb led spot égő, amihez helyben hozzá tudnék jutni, 10W, 1000 lm teljesítményű. Reményeim szerint kevésbé melegedne, mint a mostani 19W 2000 lm-es égő. Csak az a probléma, hogy a spot G10 foglalatos, az asztali lámpám pedig E27. Ezt a problémát át lehetne hidalni egy átalakítóval. Nem használtam még ilyet, nem tudom, mennyire biztonságos. Van valakinek tapasztalata E27-G10 átalakítóval?
Van átalakító a GU10hez, de azzal hoszabodik a foglalat, viszont a spot kisebb mint a izzó, átalakítóval együtt. Nálam is így van.
 
Van átalakító a GU10hez, de azzal hoszabodik a foglalat, viszont a spot kisebb mint a izzó, átalakítóval együtt. Nálam is így van.
Igen, átalakítóval együtt is rövidebb lenne, mint a mostani izzóm. Ha neked is így van megoldva, akkor biztos bevált a dolog :)
Milyen izzót használsz wabihoz? Valahol leírtad korábban, de nem találtam.
 
Köszönöm. Ezek szerint lehet, hogy nekem sem kellene brutál fényerő a 30 cm széles gömbhöz.
Az enyémek, 10 cm kisebbek, és elég 1 db. a említett spotból. A monstrumon, 3 van belőle, mert az 10 cm szélesebb mint a tied, + még van a magaság, ami 50 cm.
Nem tudok semmi biztost mondani, ezt neked kell el döntened, hogy elég egy spot, vagy több kell belőle.
 
Az enyémek, 10 cm kisebbek, és elég 1 db. a említett spotból. A monstrumon, 3 van belőle, mert az 10 cm szélesebb mint a tied, + még van a magaság, ami 50 cm.
Nem tudok semmi biztost mondani, ezt neked kell el döntened, hogy elég egy spot, vagy több kell belőle.
Próbálkozom. Nem kerül sokba egy ilyen izzó :)
 
Kicseréltem a led izzót led spotra. A képen látható, hogy még az E27-G10 adapterrel együtt is sokkal kisebb,
DSC01090.JPG

Egy kicsit még így is kilóg a lámpából, de ez már nem érdekel, mert oldalról nem vakít.
DSC01089.JPG

Egyelőre Optonica 10W 1000 lm6000K spot égőt vettem, mert ez volt elérhető a közelben. Meglátom, hogy válik majd be. Egy kicsit melegszik, de remélem, úgy tervezték, hogy ezt kibírja. Az Anronál láttam CRI95-öst is, lehet, hogy majd lecserélem olyanra. Alig várom, hogy holnap berendezhessem a wabit :)
Külön köszönöm @SMAdrián és @Zsoltiabéka segítségét.
 
Utoljára módosított:
Összedobtam az első wabimat. Kicsit bmv jellegű lett. Ki akarok próbálni sokféle növényt. Majd kiderül, melyik válik be.
Az üveggömbbe agyagos talajt tettem. Tisztított csapvízzel töltöttem fel, hogy legyen némi kalcium és magnézium a rendszerben. A továbbiakban RO vízzel fogok permetezni, hogy ne legyen vízköves. Nem tudom, hogy az aktív talaj miatt kell-e majd pótolni a foszfátot. Mérni nem tudok, mert nincs benne annyi víz, hogy mintát vegyek :)
DSC01093.JPG

A dekorációt nem gondoltam túl. Egy kis bazaltra ragasztottam apró levelű anubiast és kétféle bucephalandrát. A balatoni vörös kő pedig már a legelső akváriumomban is benne volt.
Remélem, pár nap alatt a fény felé fordulnak majd a növények. Ki kell még tapasztalni, milyen gyakran kell permetezni illetve levenni a takarást. Egy kicsit furcsa, hogy állatok hiányában nincs semmi mozgás :)
DSC01095.JPG

A képek nem sikerültek túl jól, az üveg is torzít egy kicsit a látványon. Élőben sokkal szebb :)
 
Összedobtam az első wabimat. Kicsit bmv jellegű lett. Ki akarok próbálni sokféle növényt. Majd kiderül, melyik válik be.
Nagyon tetszik :) kíváncsi leszek milyen lesz, tuti dzsungel lesz belőle :D
Az üveggömbbe agyagos talajt tettem.
Milyen talaj pontosan? virágföldet vagy táptalajt is tettél?
Egy kicsit furcsa, hogy állatok hiányában nincs semmi mozgás :)
Ha csak ez a bajod, talán @star67 Csilla, vagy valaki biztos tud adni olyan kis fehér ugrálósakat :D
 
Back
Oldal tetejére