• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Discus dream

meleagris

Mágus
Sziasztok!
Hosszú idő után újra jelentkezem, egy új naplóval…
Talán emlékeztek, hogy a költözést követően kisebb szünet követte az akvarizálást, majd kettő akva került berendezésre, egy 30 literes nano és egy 112 literes.
Ezt a kettőt tavaly szeptemberben indítottam, majd utána újabb szünet következett, folyamatosan agyalva-dilemmázva, hogy mikor, hogyan, mekkorát, milyet, milyen céllal fogok/tudok indítani.
Végül hosszas számolgatást, tanakodást követően lassan indulásra készen állunk…egy 450 l Juwel Vision formájában.
Szóval mindig is szerettem volna diszkoszokat tartani, és ennek megfelelően nagy akváriumot terveztem. Jobb lett volna 700-900 liter, de helyhiány és anyagiak miatt ez nem volt megoldható. Időközben az étkezőbútorok cseréje miatt sajnos kiderült, hogy a tervezett 150x60x70 sajnos a mélység miatt nem fér el, illetve a 150 cm hossz is csak éppenhogy.
A hosszas tervezés miatt több árajánlatot is kértem a fenti méretre, szekrénnyel együtt. Továbbá szerettem volna megúszni az akva mögötti csövezést, így fúrt akvára kértem ajánlatokat.
Több gyártótól is, de sajnos azt kell mondjam, hogy 2000 Euro alatti ajánlatokat nem is kaptam, igaz a frontüveg optiwhite lett volna.
Mivel még több dolog is hiányzik a kertből és a teraszról (kisebb beruházások), így döntést kellett hoznom: vagy lemondok az egészről és várok vagy 3 évet, míg spórolok vagy sokkal olcsóbban, lényegesen kisebb keretből fogok gazdálkodni. Utóbbi mellett maradtam.
A privát ajánlatok mellett a másik nagy terv az Eheim Incpiria 530 l verziója lett volna, de az is bőven 2000 Euro felett van, és akkor még a hardscape-növény-hal kombináció látótávolságban sincs.
Mivel mindenképpen nekem a hossz számított, hiszen az akva a nappaliban lesz, mint dísz, a 150 cm-hez ragaszkodtam, viszont a 60-65 cm mélység nem volt lehetséges az ülőpad hossza miatt, amit, mint említettem a bútorok cseréjekor került ide.
Már majdnem feladtam és kiegyeztem volna egy Eheim Incpiria 330-al, hisz az rövidebb (egyébként szintén drágállottam), akkor eszembe jutott a sokak által szentségtörésnek tartott Juwel Vision széria. A hajlított üveggel….😅
Így megvan a 150 cm hossz, a szélein nem olyan mély a hajlított üveg miatt, és 450 liter és éppen elfér így.
Ez elvileg a diszkoszoknak a minimum méret, persze nagyon eltérőek az ezzel kapcsolatos vélemények.
Folyt.köv.
Szóval elkezdtem a tervezgetést, jelen pillanatban ott tartok, hogy megépült a hardscape, a vékonyabb ágak még nem a végleges pozícióban vannak.
A rendszer:
Akva: Juwel Vision 450 LED
Szürés: Juwel Bioflow belső szűrő (ugyan nem a legszebb, de benn hagytam, plusz szűrőfelület).
Eheim 2080, két beszívó ággal, egy visszanyomóval. Vagy 25 liter térfogattal.
Aljzat: lekerekített, mosott, portalanított, hőkezelt kvarchomok, 0,7-1,2 mm, kifejezetten diszkosznak ajánlott. Kb 60-80 kg, szürke, fehér, bézs keverék.
Hardscape: uszadékfa
Növények: Anubiasok, Aponogeton, Echinodorus tenellus, talán még Bolbitis és Microsorum.
 

Attachments

  • AF43D4E4-DC4A-4720-85FF-9ADAD78F912D.jpeg
    AF43D4E4-DC4A-4720-85FF-9ADAD78F912D.jpeg
    225.8 KB · Megtekintések: 70
Utoljára módosított:
Szóval folytatnám, ha nem untatlak benneteket.😊
Táptalaj és soil nem kerül az akváriumba. A legtöbb helyen nem ajánlják diszkoszokhoz, bár gondolom vannak éppen pozitív tapasztalatok is.
Mindenesetre beszéltem “Stendker diszkoszékkal”, nem ajánlották, további két privát tenyésztő sem, akikkel felvettem a kapcsolatot.
A tápozást a talajból Flora balls golyókkal oldom majd meg.
Tápoldat és CO2 használatán még gondolkodom.
Halak:
Diszkoszok, 10–12 db, inkább hajlok a 10 felé.
Vmilyen rajhal, pl. Petitella
Corydoras sterbai és egyéb harcsafélék.
Folyt.köv.
 
Lehet, hogy én értek félre valamit, de úgy gondolom itt az aljzat alatti táptalajról van szó, azt pedig tudtommal nem szokás takarítani.

Mindkettőt írta. Tényleg max arra tudok gondolni, hogy a diszkoszok miatt állandóan takarítani kell az aljzatot emiatt esetleg nem szerencsés.
Vízparaméterekben kifejezetten jót tenne a halaknak egy alacsonyabb pH vagy lágyabb víz.
 
Sziasztok!
Bocs a lassù reagàlàsért, egyiket sem ajànlottàk.
Nagyon attòl függ a dolog, hogy kivel beszél ròla az ember.
Egy Stendker diszkoszos csoport tagja vagyok, sem maga a Stendker csalàd, sem privàt diszkosztartòk nem javasoltàk.
Egyszerűen nincsenek jó tapasztalatok vele.
Én is azt feltételeztem, hogy az agyagos talajnak jótékony a hatása, de a tapasztalatok szerint nem így van.

Nagyon megoszlanak a vélemények a különböző tenyésztők között, a tartást illetően.
Stendker a magasabb hőmérsékletre, semleges pH értékre és a marhaszívre esküszik…illetve saját granulátumra.

Más tenyésztők, akikkel beszéltem, ellenzik a Stendker módszereket. A marhaszívet nem tartják sem indokoltnak, sem fajnak megfelelőnek. Emlegették, hogy a diszkosz nem rendelkezik megfelelő enzimekkel a marhaszív emésztéséhez, emellett a 29-30 fokos hőmérséklet is csak emiatt indokolt.

Két másik tenyésztő szerint is elegendő a 27-28 fok, 6-8! PH, és lágy víz, de nem nagyon lágy.
Eleségnek a tenyésztett vörös szúnyoglárva, édesvízi rákok, egyéb szúnyoglárvát ajánlották.

Az egyikőjük szerint Heiko Bleher nagyon változatos pH értékeket mért a diszkoszok élőhelyén, 4,5-8,0 között. A hőmérséklet sokszor a 25 fokot sem haladta meg, de ez évszakfüggő is.

Nagyon alacsony pH-t, 4-5 körül és a nagyon lágy vizet szaporításhoz vagy a vadonfogott egyedekhez ajánlják.
De őszintén, minél jobban beleásom magam, annál több eltérő véleményt, tapasztalatot hallok, olvasok.
 
Egyben biztos lehetsz, ha kerülnek bele coryk, imádni fognak túrkálni a homokban.
Igen, szeretnék bele C.sterbai csapatot.
Ez is egy nagyon érdekes dolog…
Mondom a tenyésztőnek, hogy honnan ajánl bele a diszkoszok mellé “kísérő” halakat.
Mondja, hogy neki van saját…
Mert, sokszor tapasztalnak bakteriális fertőzéseket illetve összeférhetetlenséget.
Persze lehetne ez a reklám helye is neki…de komolyan gondolta.
A legjobb, ahonnan a diszkoszok jönnek, onnan vegyél rajhalat is hozzá.
Sőt, az egyikőjük még az állatboltokban lévő növényeket sem javasolta megvenni. Privát vízinövény kertészeteket ajánl.
 
az egyikőjük még az állatboltokban lévő növényeket sem javasolta megvenni. Privát vízinövény kertészeteket ajánl.
Az egyik régi szomszédom is tartott diskosokat. Amig nem voltak vitorláshalaim, mindig vitt tölem növényeket, viszont a vitorlások bekerülése után inkább nem, mert már volt vele rossz tapasztalata: állitólag a vitrik gyakran hordoznak valami betegséget, amely náluk nem okoz tüneteket, a diskosokat viszont kicsinálja.
Mivel a diszkoszok elég drágák, érdemes lehet inkább kétszer annyit kiadni steril növényekre, mint olcsóbb, de esetleg "fertözött növényekre".
Nálunk a legnagyobb állatkereskedö hálózat nem is veszi vissza a diszkoszokat, ha valami baj van velük. Minden más halra 14 napos garancia van.
 
Az egyik régi szomszédom is tartott diskosokat. Amig nem voltak vitorláshalaim, mindig vitt tölem növényeket, viszont a vitorlások bekerülése után inkább nem, mert már volt vele rossz tapasztalata: állitólag a vitrik gyakran hordoznak valami betegséget, amely náluk nem okoz tüneteket, a diskosokat viszont kicsinálja.
Mivel a diszkoszok elég drágák, érdemes lehet inkább kétszer annyit kiadni steril növényekre, mint olcsóbb, de esetleg "fertözött növényekre".
Nálunk a legnagyobb állatkereskedö hálózat nem is veszi vissza a diszkoszokat, ha valami baj van velük. Minden más halra 14 napos garancia van.
Igen, ez valóban így van, bélparaziták vagy férgek fertőzhetik a diszkoszokat. Viszont pl. kifejezetten sokan tartanak Altum vitorlásokat és diszkoszokat együtt, minden gond nélkül.
Alapvetően minden egyéb haltól szedhetnek össze vmit, ezért is tervezek csak onnan halakat, ahonnan a diszkoszokat veszem majd.
 
Töltődünk…😉
Most folyik…szó szerint az első feltöltés, remélem nem ereszt.
A növények jövőhéten érkeznek, ha addig minden rendben, akkor víz leereszt, beültetés és aztán indul a buli.
A következő növények kerülnek majd bele, aztán ki tudja mi marad meg:
Anubias barteri
Anubias coffeifolia
Microsorum pteropus
Echinodoros tenellus
Bolbitis h.
Cryptocoryne crispatula
Cryptocoryne beckettii
Cyperus helferi
Ceratopteris thalictroides
 
Utoljára módosított:
Kell bele ennyiféle növény? Nekem a diszkoszos akváriumokról mindig ez a fás-homokos scape ugrik be elsőre.
Vagy csak kísérlet, hogy melyik bírja, az marad?
Nem, nem kell, sőt…
Nem is ajánlottak bele, csak műnövényt. De az nálam nogo…😅
Én, mint növényfej, növények nélkül?
Valóban, az eredeti élőhelyükön sincs dús vegetáció, de azt is kizártnak tartom, hogy semmilyen növény ne lenne.
Pláne, hogy megkülönböztetnek fekete, sárga és fehér (tiszta) víz élőhelyeket a diszkoszoknak. Vmennyi növény kell, hogy legyen ott is.
A lista csalóka…ezek el fognak veszni az akvában, nem sokat rendeltem, meg szerintem nem is marad meg mindegyik.
 
Szia!

Mehet a sok növény, főleg olyan amit lehet kötözni, de a listából nem mind fogja túlélni.
A diszkoszok nem szeretik a sok fényt, és az erős áramlást... illetve a túl magas CO szintet sem. Ellenben szeretik a minimum 27-28°C-os hőmérsékletet.

Bolbitis h. - nálam vegetált, felnyurgult, valószínűleg a kevés fény miatt.
Echinodoros tenellus - nem fogja túlélni.
Cyperus helferi- nem fogja túlélni.
Ceratopteris thalictroides- nem fogja túlélni.

Arra figyelj, ha vékony talajt csinálsz (1cm), könnyű lesz takarítani, nem marad benne sok bomlástermék... a halak jól fogják érezni magukat, a növények nem.
Ha vastag talajt csinálsz, a növények tudnak normális gyökeret ereszteni, viszont egy idő után az egész egy rothadó pöcegödör lesz. A diszkoszok nem úgy esznek, és nem úgy ürítenek mint egy neonhal ;)
 
Szia!

Mehet a sok növény, főleg olyan amit lehet kötözni, de a listából nem mind fogja túlélni.
A diszkoszok nem szeretik a sok fényt, és az erős áramlást... illetve a túl magas CO szintet sem. Ellenben szeretik a minimum 27-28°C-os hőmérsékletet.

Bolbitis h. - nálam vegetált, felnyurgult, valószínűleg a kevés fény miatt.
Echinodoros tenellus - nem fogja túlélni.
Cyperus helferi- nem fogja túlélni.
Ceratopteris thalictroides- nem fogja túlélni.

Arra figyelj, ha vékony talajt csinálsz (1cm), könnyű lesz takarítani, nem marad benne sok bomlástermék... a halak jól fogják érezni magukat, a növények nem.
Ha vastag talajt csinálsz, a növények tudnak normális gyökeret ereszteni, viszont egy idő után az egész egy rothadó pöcegödör lesz. A diszkoszok nem úgy esznek, és nem úgy ürítenek mint egy neonhal ;)
Sejtem, hogy nem minden növény marad meg. A talaj elég vastag, hátul vagy 8 cm elől olyan 4 cm lehet.
A berohadástól én is tartok, sok eltérő véleményt olvasni.
Viszont az erős fénnyel vitatkoznék, igen sok növényes akvában is vannak diszkoszok, meg egyébként sok diszkoszos medencében elég erős a világítás. Nálam elegendőnek mondanám, nem sok, de nem is kevés.
Most, hogy mondod…sejtem, hogy nem annyit tojnak, mint a neonok.😅
CO2-tervezek, de nem ész nélkül adagolva, csak módjával.
 
Sejtem, hogy nem minden növény marad meg. A talaj elég vastag, hátul vagy 8 cm elől olyan 4 cm lehet.
A berohadástól én is tartok, sok eltérő véleményt olvasni.
Viszont az erős fénnyel vitatkoznék, igen sok növényes akvában is vannak diszkoszok, meg egyébként sok diszkoszos medencében elég erős a világítás. Nálam elegendőnek mondanám, nem sok, de nem is kevés.
Most, hogy mondod…sejtem, hogy nem annyit tojnak, mint a neonok.😅
CO2-tervezek, de nem ész nélkül adagolva, csak módjával.
A 4-8cm talaj brutál sok. Ebben max akkor tudsz diszkoszt tartani, ha kifejlett példányokat veszel amiket már elég napi 2x etetni, és minden kaja után porszívózol.
Fény, áramlás, hőmérséklet, CO2, nitrát szint... az a kérdés mi az elsődleges cél... szeretnél egy olyan növényes akváriumot amiben a diszkoszok túlélik... éppen nem pusztulnak el, vagy szeretnél egy olyan diszkoszos akváriumot amiben szépek a halak, de vagy csak azt a pár növényt tartod ami működik, vagy a növények sínylődnek. Nagyon durván hangzik, de sajnos ez az igazság.

Igen lesznek a neten olyan példák amiktől mindannyiunknak csorog a nyála... azok vagy úgy készültek, hogy volt egy gyönyörű növényes akvárium amibe a fotó erejéig beleeresztettek pár diszkoszt. Vagy hatalmas akváriumok amikben ki tudott alakulni egy csodálatos biológia, és amit egy profi csapat folyamatosan karban tart.

Ezeket nem bántásként írom... akik belekezdtünk mind végigmentünk ezen... én sem fogadtam meg anno ezeket a tanácsokat... ki is nyírtam pár halat :(
 
Back
Oldal tetejére