• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Tranquility

Összedobtam az első wabimat. Kicsit bmv jellegű lett. Ki akarok próbálni sokféle növényt. Majd kiderül, melyik válik be.
Az üveggömbbe agyagos talajt tettem. Tisztított csapvízzel töltöttem fel, hogy legyen némi kalcium és magnézium a rendszerben. A továbbiakban RO vízzel fogok permetezni, hogy ne legyen vízköves. Nem tudom, hogy az aktív talaj miatt kell-e majd pótolni a foszfátot. Mérni nem tudok, mert nincs benne annyi víz, hogy mintát vegyek :)
View attachment 155034

A dekorációt nem gondoltam túl. Egy kis bazaltra ragasztottam apró levelű anubiast és kétféle bucephalandrát. A balatoni vörös kő pedig már a legelső akváriumomban is benne volt.
Remélem, pár nap alatt a fény felé fordulnak majd a növények. Ki kell még tapasztalni, milyen gyakran kell permetezni illetve levenni a takarást. Egy kicsit furcsa, hogy állatok hiányában nincs semmi mozgás :)
View attachment 155035

A képek nem sikerültek túl jól, az üveg is torzít egy kicsit a látványon. Élőben sokkal szebb :)
Hali!
Spriccelés, az első időszakban kb 1-1.5 hétig, napközben 2-3 óránként végig permeteztem a wabimat, bár én nem tudom olyan jól takarni mint Te a gömböt :)
Javaslom, reggel este nedvesítsd be jó alaposan és teljesen takard le az üveget. 1 hét után kezd el a növények átszoktatását 10-10 perc szellőztetés reggel este, aztán fokozatosan leveheted a fóliát az üvegről. Nekem kb 2 hónap volt míg teljesen átszoktattam, lassan, de biztosan.

A GA-ban tudsz vennj wabi mistet és liquidet. Azokat heti 1x bőven elég használni. Nem kell méricskélni. A köztes időszakban, pedig tiszta RO vízzel permetezz és azzal is töltsd vissza a párolgást.

Good luck ;) kiváncsi leszek.
 
Nagyon tetszik :) kíváncsi leszek milyen lesz, tuti dzsungel lesz belőle :D
Köszönöm :) Remélem, sok növény lesz, azért nem tettem bele több dekorációt.
Milyen talaj pontosan? virágföldet vagy táptalajt is tettél?
webshop moderálva Japanese Soil. Aktív agyagos talaj. Hasonló a Tropicához, kis fekete golyókból áll. Tesztelem ezt a fajtát. Ha beválik, veszek még belőle. Azt írják, hogy tápanyagokban gazdag, ezért nem tettem alá táptalajt. Később dughatok le kapszulát.

Előbb-utóbb megjelennek majd az ugróvillások. Nagyobb állat remélhetőleg nem :)
 
Hali!
Spriccelés, az első időszakban kb 1-1.5 hétig, napközben 2-3 óránként végig permeteztem a wabimat, bár én nem tudom olyan jól takarni mint Te a gömböt :)
Javaslom, reggel este nedvesítsd be jó alaposan és teljesen takard le az üveget. 1 hét után kezd el a növények átszoktatását 10-10 perc szellőztetés reggel este, aztán fokozatosan leveheted a fóliát az üvegről. Nekem kb 2 hónap volt míg teljesen átszoktattam, lassan, de biztosan.

A GA-ban tudsz vennj wabi mistet és liquidet. Azokat heti 1x bőven elég használni. Nem kell méricskélni. A köztes időszakban, pedig tiszta RO vízzel permetezz és azzal is töltsd vissza a párolgást.

Good luck ;) kiváncsi leszek.
Köszönöm a tippeket. Én is kíváncsi leszek a végeredményre. A tiédet biztosan nem fogom tudni megközelíteni, számomra az az etalon :)
 
Ez egy nagyon jó videó öt fajta táptalajról.
Köszönöm, jó kis videó. Végignéztem, de nem tudok következtetéseket levonni belőle. Ahogy látom, egyik vizsgált talaj sem tökéletes, mindegyiknél kell valamit korrigálni a későbbiekben. A tesztek alapján nem venném meg az Amazoniát, pedig sokan esküsznek rá :) Úgyis a használat során derül ki, melyik a megfelelő.
 
Köszönöm, jó kis videó. Végignéztem, de nem tudok következtetéseket levonni belőle. Ahogy látom, egyik vizsgált talaj sem tökéletes, mindegyiknél kell valamit korrigálni a későbbiekben. A tesztek alapján nem venném meg az Amazoniát, pedig sokan esküsznek rá :) Úgyis a használat során derül ki, melyik a megfelelő.
Mikor gondolkodtam a táptalajon, tavasz elején, akkor néztem utána az aktív talajoknak. De hamar rájöttem, hogy sok az nekem. A kisebb aksiban majd lesz.
 
Mikor gondolkodtam a táptalajon, tavasz elején, akkor néztem utána az aktív talajoknak. De hamar rájöttem, hogy sok az nekem. A kisebb aksiban majd lesz.
Hasonlóan látom én is a témát. A wabiban jó lesz, ott csak minimális víz van. Halas akváriumba nem biztos, hogy tennék ilyesmit. Nem tudom, mennyire szeretik az állatok, ha gyorsan változnak a víz paraméterei.
 
Néhány mai kép a kerti cserepekről. Bámulatos, hogy mire képes a természet. A tavasszal kihelyezett akváriumi növényekből egyik faj sem pusztult ki, pedig szélsőséges hőmérsékletnek vannak kitéve. Nyáron mértem 34 fokot, mostanában hajnalban pedig 6-8 fokos szokott lenni a víz. Hagytam leapadni a vízszintet, 10 cm körül van. Kb. 8-10 l víz lehet mindegyik cserépben. Azt hiszem, nem kell olyan szigorúan venni a növényekhez ajánlott hőmérsékletet. Például az Egeria densa állítólag nem bírja a meleget. Ennek ellenére a legnagyobb kánikulában is megmaradt, sőt apró fehér virágokat hozott. A leírások szerint egyik trópusi növény sem él meg hűvös vízben. A gyakorlat rácáfolt erre. Nemrég, a hideg időszakban nappal sem volt 10 foknál melegebb a vizük. Ennek ellenére jól bírják a szabadban. Egészségesnek tűnnek. Tápot nem kapnak, az aljzat alatt van egy kis virágföld. Technika sincs, a vizük mégis tiszta.
DSC01097.JPG
DSC01099.JPG
DSC01104.JPG
DSC01105.JPG
DSC01103.JPG
 
Volt korábban egy nem kellően megalapozott kijelentésem, miszerint a törpe szivárványhal nem bántja a felnőtt garnélákat. Úgy tűnik, ezt vissza kell vonjam. Tavaly betettem a nagy akváriumba kb. 40 db kiselejtezett, érdekes színű garnélát. Jó volt látni, hogy együtt úszkáltak a nagy kalászhalakkal, nem volt semmi atrocitás. Néhány hete feltűnt, hogy egyre kevesebb a garnéla. Tegnap megtaláltam a bűnöst: az egyik növendék kalászhal éppen befejezte egy garnéla elfogyasztását. Már csak a csápja lógott ki a szájából :( Azóta megfigyeltem, hogy a sűrű növényzet körül leselkedik, gondolom így vadászik. Tulajdonképpen várható volt a dolog, ebben nincs semmi meglepő. Ez az eset megrázott, de egyben ráébresztett arra, hogy tennem kell valamit. A garnélás akváriumomban a rubin tetrák miatt nem nagyon van szaporulat. Ha nem változik semmi, szép lassan elfogynak a garnéláim.
Arra gondoltam, hogy csinálok egy új akváriumot, ahol csak garnélák lesznek. A szaporulatból fel tudnám tölteni a hiányzó állományt. Kezdetben megpróbálnám szűrés nélkül. Ha nem megy, akkor légpumpa+szivacsszűrű használatával. Tulajdonképpen csak az üveget kellene megvenni, a többi dolog már rendelkezésemre áll. Van egy használaton kívüli állvány, ami pont jó lenne erre a célra. Most jön a drámai fordulat: lemértem, majd egy kicsit továbbgondoltam a dolgot. Az állványon pont elférne egymás mellett 2 db 40x25-ös kis akvárium. Így a másik tervemet is meg tudnám valósítani: tarthatnék piros garnélákat is.
Most még a tervezési fázisnál tartok. Valahogy el kell fogadtatnom otthon a dolgot. Ha sikerül, lesz 6 db kisebb-nagyobb akvárium + wabi + valamilyen kültéri megoldás. Félek, hogy előbb-utóbb MTS szindrómás leszek :)
 
Volt korábban egy nem kellően megalapozott kijelentésem, miszerint a törpe szivárványhal nem bántja a felnőtt garnélákat. Úgy tűnik, ezt vissza kell vonjam. Tavaly betettem a nagy akváriumba kb. 40 db kiselejtezett, érdekes színű garnélát. Jó volt látni, hogy együtt úszkáltak a nagy kalászhalakkal, nem volt semmi atrocitás. Néhány hete feltűnt, hogy egyre kevesebb a garnéla. Tegnap megtaláltam a bűnöst: az egyik növendék kalászhal éppen befejezte egy garnéla elfogyasztását. Már csak a csápja lógott ki a szájából :( Azóta megfigyeltem, hogy a sűrű növényzet körül leselkedik, gondolom így vadászik. Tulajdonképpen várható volt a dolog, ebben nincs semmi meglepő. Ez az eset megrázott, de egyben ráébresztett arra, hogy tennem kell valamit. A garnélás akváriumomban a rubin tetrák miatt nem nagyon van szaporulat. Ha nem változik semmi, szép lassan elfogynak a garnéláim.
Arra gondoltam, hogy csinálok egy új akváriumot, ahol csak garnélák lesznek. A szaporulatból fel tudnám tölteni a hiányzó állományt. Kezdetben megpróbálnám szűrés nélkül. Ha nem megy, akkor légpumpa+szivacsszűrű használatával. Tulajdonképpen csak az üveget kellene megvenni, a többi dolog már rendelkezésemre áll. Van egy használaton kívüli állvány, ami pont jó lenne erre a célra. Most jön a drámai fordulat: lemértem, majd egy kicsit továbbgondoltam a dolgot. Az állványon pont elférne egymás mellett 2 db 40x25-ös kis akvárium. Így a másik tervemet is meg tudnám valósítani: tarthatnék piros garnélákat is.
Most még a tervezési fázisnál tartok. Valahogy el kell fogadtatnom otthon a dolgot. Ha sikerül, lesz 6 db kisebb-nagyobb akvárium + wabi + valamilyen kültéri megoldás. Félek, hogy előbb-utóbb MTS szindrómás leszek :)
Nem vagyok orvos, de szerintem már régóta MTS szindrómás vagy :) Ne foglalkozz vele, veled vagyunk! és várjuk az új alkotásokat :) :)
jól számolom, hogy ezek is 30 literesek lesznek akkor?
Véletlenül sem ellenérvként hoznám fel, csak kíváncsi vagyok; a rubin tetrák miért nem költözhetnének pl a villásfarkú kalászhalaidhoz?
 
Nem vagyok orvos, de szerintem már régóta MTS szindrómás vagy :)
Tényleg? Azt hittem, még a határon vagyok :) :)

jól számolom, hogy ezek is 30 literesek lesznek akkor?
Akkor, ha 30 cm magasat sikerül szerezni. Ha nem, akkor csináltatni kell, de ez tovább bonyolítja a helyzetet.

Véletlenül sem ellenérvként hoznám fel, csak kíváncsi vagyok; a rubin tetrák miért nem költözhetnének pl a villásfarkú kalászhalaidhoz?
Átköltözhetnének, de akkor a kék garnélákat tizedelnék. Az a baj, hogy nem nagyon fogadják el a mesterséges táplálékot.
 
Én is Megerősítem. Az vagy. 😉 A fehérnépnek üzenem: az enyém megértette, hogy ez számára is jobb megoldás, kevesebb eséllyel rohangálok idegen szoknyák után. ☺️
Ha Te mondod, elfogadom a diagnózist :) Régen volt már ennél több akváriumom is egyszerre. Aztán sokáig csak egy. Szóval lehet, hogy van még visszaút.
Az otthoni meggyőzéshez ki kell még találnom valamilyen stratégiát. Korábban megálmodtam egy polcot, amin 6 kisebb akvárium fért volna el. Lemondtam róla, mert elég határozott ellenállásba ütköztem :)
 
Tényleg? Azt hittem, még a határon vagyok :) :)
Tuti :ROFLMAO: de valaki szerint már én is :rolleyes: a 2 db puritán akva a nappalinkban már "akvarisztikai részleg"-nek van titulálva. jó még pár polc természetesen tele van pakolva mindenféle járulékos eszközzel de akkor is.
Akkor, ha 30 cm magasat sikerül szerezni. Ha nem, akkor csináltatni kell, de ez tovább bonyolítja a helyzetet.
Már rá is kerestem, elvileg lehet kapni ilyet, nem is olyan messze tőled. :) és nem is drága. nekem az egyedire gyártatott kicsim 2x ennyibe került.
Átköltözhetnének, de akkor a kék garnélákat tizedelnék. Az a baj, hogy nem nagyon fogadják el a mesterséges táplálékot.
Na a kékjeidről megfeledkeztem. bocs. biztos voltam benne, hogy van valami logikus érv, nem csak ürügy az újabb akvára :D
 
Tuti :ROFLMAO: de valaki szerint már én is :rolleyes: a 2 db puritán akva a nappalinkban már "akvarisztikai részleg"-nek van titulálva. jó még pár polc természetesen tele van pakolva mindenféle járulékos eszközzel de akkor is.
Még az elején vagy a folyamatnak. Nem akarok jósolni :)

Már rá is kerestem, elvileg lehet kapni ilyet, nem is olyan messze tőled. :) és nem is drága. nekem az egyedire gyártatott kicsim 2x ennyibe került.
Igen, onnan jött az ötlet. Nem biztos, hogy van nekik több is raktáron. Az is fontos, hogy pontosan illeszkedjenek. Ha nem tudom szorosan egymás mellé tenni őket, ugrik a koncepció. Lehet, hogy inkább egy nagyobbat kellene venni és ketté osztani egy üveglappal. Még nem tudom. Aztán az is lehet, hogy ejtem az egész dolgot. Nagyon sok múlik az otthoni reakción :)
Tulajdonképpen egy nagy befőttes üveg is elég lehetne, de ha már belevágok, szeretnék szép látványt csinálni.

Na a kékjeidről megfeledkeztem. bocs. biztos voltam benne, hogy van valami logikus érv, nem csak ürügy az újabb akvára :D
Ha hideg fejjel végiggondolom, be kell látnom, valahol van egy határ. Láttam olyat, hogy valaki egy komplett házat épített az akváriumainak. Ehhez képest én még csak kezdő vagyok :)
 
Tulajdonképpen egy nagy befőttes üveg is elég lehetne, de ha már belevágok, szeretnék szép látványt csinálni.
Neee...! Ne kövesd a példámat. Az enyém kísérletnek indult a kerti földdel, most meg egy kis éden lehetne, ha nem torzítana az a nyavalyás öntött üveg. Alapból csupa láthatatlan barázda az összes dunsztosüveg, akkor tűnik fel, amikor nem a cseresznyét, hanem a garnélát akarod nézegetni 🙄
 
Back
Oldal tetejére